Monster 620 πρόβλημα στην πλεξούδα.

Πως το φτιάξουμε μόνοι μας...
Απάντηση
aswtos
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 10 Μάιος 2008, 00:38
Gender: Male
Bike: Monster 620

Monster 620 πρόβλημα στην πλεξούδα.

Δημοσίευση από aswtos »

Καλησπέρα, έχω ένα ducati monster 620 2003 , και έχω το εξής πρόβλημα, όταν το τιμόνι είναι σε ευθεία  ή προς τα δεξιά,η μοτοσικλέτα δεν παίρνει μπροστά. Το είχα πάθει κ παλιότερα κ μου το είχανε φτιάξει σε ένα συνεργείο της ducati, λέγοντας μου ότι κάποια καλώδια είχαν κοπεί. Ψάχνοντας λοιπόν την πλεξούδα παρατήρησα κάποια άλλα καλώδια να είναι κομμένα. Μιας κ δεν μπορούσα να πάω την μηχανή οδικός σε κάποιο συνεργείο αποφάσισα να τα φτιάξω μόνος. Τα καλώδια τελικά τα έφτιαξα αλλά μετά δεν έπαιρνε καθόλου μπροστά η μοτοσικλέτα. Προσπαθώντας να δω τι έκανα λάθος σκέφτηκα οτι ξέχασα να αποσυνδεσω την μπαταρία.κ τώρα ρωτάω .. οι 8 ασφάλειες που είναι δεξιά της μπαταρίας δεν είναι καμμένες, υπάρχουν ασφάλειες κ σε άλλο μέρος; Εκαψα μάλλον το ιμομπιλάιζερ; Κ αν ναι υπάρχει κάποιος τρόπος να το απενεργοποιήσω ώστε να πάω την μηχανή στο συνεργείο;
και μην ξεχνατε , ροδα που κιλα , χορτα δεν μαζευει ...
Άβαταρ μέλους
REDRIDER
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2661
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 23:10
Gender: Male
Τοποθεσία: Σαλονίκη σε λέω......

Re: Monster 620 πρόβλημα στην πλεξούδα.

Δημοσίευση από REDRIDER »

Το ίδιο θέμα είχε και το δικό μου. Δεν νομίζω να έχει να κάνει με καλώδια.απλά όταν είναι ευθεία ή δεξιά το τιμόνι η ντίζα γκαζιού μένει κλειστή λόγω διαδρομής.Αυτό γίνεται όταν αλλάζεις τιμόνι με μεγαλύτερο ή όταν οι ντίζες κτλ δεν είναι σωστά τοποθετημένες.Όταν έχεις το τιμόνι τέρμα αριστερά παίρνει κανονικά ή και μαρσάρει αδικαιολογητα θα δείς.Εμένα λύθηκε φέρνοντας τη ντίζα και ότι τη συνοδεύει στη σωστή θέση.
Για τα υπόλοιπα ηλεκτρικά δε μπορώ να σε βοηθήσω δυστυχώς.
Scusa Mamma, Sono Un Motociclista........
aswtos
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 10 Μάιος 2008, 00:38
Gender: Male
Bike: Monster 620

Re: Monster 620 πρόβλημα στην πλεξούδα.

Δημοσίευση από aswtos »

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση κ το χρόνο σου, τελικά μου κάηκε η ασφάλεια των φώτων κ έτσι δεν έπαιρνε μπροστά η μοτοσικλέτα. Το θέμα είναι ότι μετά αφού ένωσα 3 καλώδια που είχαν κοπεί, πάλι μου σβήνει η μηχανή μόλις ισιωσω το τιμόνι. Σε ευχαριστώ
και μην ξεχνατε , ροδα που κιλα , χορτα δεν μαζευει ...
Άβαταρ μέλους
daculas367
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3513
Εγγραφή: Παρ 26 Σεπ 2008, 17:37
Gender: Male
Bike: Monster 900

Re: Monster 620 πρόβλημα στην πλεξούδα.

Δημοσίευση από daculas367 »

Ελεγξε και τα καλώδια του run/off. Μπορεί να είναι κομένα εσωτερικά και να μη φαινονται
Viper1
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 11:21
Gender: Male

Re: Monster 620 πρόβλημα στην πλεξούδα.

Δημοσίευση από Viper1 »

aswtos έγραψε:Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση κ το χρόνο σου, τελικά μου κάηκε η ασφάλεια των φώτων κ έτσι δεν έπαιρνε μπροστά η μοτοσικλέτα. Το θέμα είναι ότι μετά αφού ένωσα 3 καλώδια που είχαν κοπεί, πάλι μου σβήνει η μηχανή μόλις ισιωσω το τιμόνι. Σε ευχαριστώ
Η πλεξούδα του δεξιού διακόπτη με το kill switch θέλει λεπτομερή έλεγχο . Κάπου σου έχει τσακίσει . Ψάξε την καθόλο το μήκος
Απάντηση