ρελες μιζας

Πως το φτιάξουμε μόνοι μας...
Άβαταρ μέλους
potis
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2010, 08:33
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Τοποθεσία: αθηνα

ρελες μιζας

Δημοσίευση από potis »

παιδες μην βαρατε,δεν εχω ιδεα,
πως θα βραχυκυκλωσω τον ρελε της μιζας?
μουλτι 620
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από jks »

το κοκκινο καλωδιο απτον θετικο πολο της μπαταριας πηγαινει απευθειας στον ενα δεκτη του ρελε μιζας...
απτον αλλο δεκτη του ρελε ξεκιναει το μαυρο καλωδιο που καταληγει κατω στη μιζα

αν ενωσεις τους 2 ακροδεκτες του ρελε δινεις εκκινηση στη μιζα

η αν ξεβιδωσεις τα 2 καλωδια απτους ακροδεκτες και τα ενωσεις μεταξυ τους

οτι κανεις καντο με ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!!
ειναι πολλα τα ΑΜΠΕΡ Αρη. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
camen
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Τετ 21 Απρ 2010, 02:19
Gender: Male
Bike: ST2S

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από camen »

Παρατηρω οτι τον τελευταιο καιρο παιζει πολυ αυτο με το ρελε...
Να σας ΞΑΝΑ-ενημερωσω οτι το βραχυκυκλωμα δεν ειναι λυση αλλα για ωρα αναγκης.

ΑΝ το δειτε ως λυση συντομα θα παρετε το κομπλερ στο χερι κ μαζι κ την λυπητερη.

ΑΝ εχετε προβληματα στην εκκινηση τσεκαρετε την μπαταρια σας πρωτα απο ολα, ειναι ευκολο και μπορει να γινει κ απο τον πιο ανιδεο.

ΑΝ δειτε οτι δειχνει κατω απο 13V φορτιστε την με εναν καλο φορτιστη, δουλεψτε την και ξαναμετρηστε την.Αν παλι μετα απο 1-2 μερες δειχνει κατω απο 13 πεταχτε την βαλτε καινουργια την οποια ΠΡΙΝ την βαλετε καντε της μια πληρη φορτιση.

99% το ρελε κ ολα τα υπολοιπα δε σας φταινε σε τιποτα!
Άβαταρ μέλους
potis
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2010, 08:33
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από potis »

ειχε κολλησει η μιζα ,ρελε γυριζε κανονικα αλλα δεν επερνε μπροστα,
οποτε κατηφορα με δευτερα μεσα και πηρε ....
μαλλον ειμαι για καρβουνακια,απλα αν το εχει παθει κανεις λογο μιζας ενα κολπακι ειναι να την σπρωξεις προς τα πισω με δευτερα μεσα για να παρει αναποδες στροφες η μιζα ωστε να ξεκολλησει..
giorgoskal
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ 22 Ιουν 2015, 19:47
Gender: Male
Bike: 748R
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από giorgoskal »

παιδια ειμαι κάτοχος monster 620 και νέο μέλος στο φόρουμ , μου έκανε και μένα το κλασσικό κλικ ο ρελές . Σε κατηφόρα με 2α πήρε , το έσβησα και πατησα μίζα και πήρε κανονικά. Μετα απο λιγο ομως πάλι τα ιδια.. βραχυκύκλωσα το ρελέ αλλά η μιζα δε γύρναγε . χρειάζομαι καρβουνάκια ή ρελε μίζας;;;;;;;
Άβαταρ μέλους
kokkinos1
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2306
Εγγραφή: Σάβ 19 Απρ 2008, 00:43
Gender: Male
Other: Elephant 750
Τοποθεσία: Αργος

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από kokkinos1 »

giorgoskal έγραψε:παιδια ειμαι κάτοχος monster 620 και νέο μέλος στο φόρουμ , μου έκανε και μένα το κλασσικό κλικ ο ρελές . Σε κατηφόρα με 2α πήρε , το έσβησα και πατησα μίζα και πήρε κανονικά. Μετα απο λιγο ομως πάλι τα ιδια.. βραχυκύκλωσα το ρελέ αλλά η μιζα δε γύρναγε . χρειάζομαι καρβουνάκια ή ρελε μίζας;;;;;;;
Καρβουνάκια από την περιγραφή :hibye: :hibye: :hibye:
http://cagivista.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
DimSpy
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Πέμ 10 Οκτ 2013, 04:40
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: Bmw r25,Honda XL250R
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από DimSpy »

Μάλλον είναι η εποχή!!! Μόλις έκανα και εγώ το walk of shame με το monster (ευτυχώς ήμουν κοντά). Αφού γύρναγε το ρελέ, αφού έδινε ρεύμα κάτω στην μίζα, αφού χαροπάλεψε να γυρίσει, μετά νέκρα. :angry3:
Πού βρίσκουμε κάρβουνο? Είναι εύκολη η διαδικασία αλλαγής??
Ducatάκια στην σειρά...πως χορεύουνε τρελά
Και φωνάζουν δυνατά
ΚΡΑΚ ΚΡΑΚ ΚΡΑΚ ΚΡΑΚ...
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από Stelios62 »

DimSpy έγραψε: ... Πού βρίσκουμε κάρβουνο? Είναι εύκολη η διαδικασία αλλαγής??.....

.... οχι αλλο καρβουνο ωρε .....! :blowup:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
giorgoskal
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ 22 Ιουν 2015, 19:47
Gender: Male
Bike: 748R
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από giorgoskal »

Καρβουνάκια από την περιγραφή :hibye: :hibye: :hibye:

δεν ανεφερα οτι καποια στιγμη οταν πατησα μιζα και αφησα το κουμπι η μιζα συνέχισε να γυρνάει και το σταμάτησα γυρνώντας τον διακόπτη . Αυτό έγινε 2 φορές στισ 100
Άβαταρ μέλους
DimSpy
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Πέμ 10 Οκτ 2013, 04:40
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: Bmw r25,Honda XL250R
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από DimSpy »

giorgoskal έγραψε: δεν ανεφερα οτι καποια στιγμη οταν πατησα μιζα και αφησα το κουμπι η μιζα συνέχισε να γυρνάει και το σταμάτησα γυρνώντας τον διακόπτη . Αυτό έγινε 2 φορές στισ 100
Ναι το κάνει και εμένα αυτό που και που...brain freeze το αποκαλώ ή ιταλική επιληψία!!!!Δεν νομίζω δηλαδής να είναι κάτι ανησυχητικό πέρα απο bug στις εντολές.

Ανακαιφαλαίωση: πρίν λίγο με δευτέρα κουμπωμένη και οπισθεν(!) για να ξεμπλοκάρει αμα είχε μπλοκάρει τπτ... ξαναδοκίμασα και αφου κάνει η μίζα ''χλουρχου χλουρχου'' σαουντ κάτσε καλά να'ούμ, μετά μόνο κλίκ!

Φορτίζω μια μπαταρία τώρα (αν και καινούρια), ιταλός γαρ, να έχω το κεφάλι ήσυχο.
Να σημειώσω επίσης οτι πρίν κάνα μήνα τα έλεγξα όλα γιατί είχα ίδιο θέμα αλλα αποδείχτηκε πως είχε πιάσει σκουριά η βίδα της μίζας.
Ducatάκια στην σειρά...πως χορεύουνε τρελά
Και φωνάζουν δυνατά
ΚΡΑΚ ΚΡΑΚ ΚΡΑΚ ΚΡΑΚ...
Άβαταρ μέλους
kokkinos1
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2306
Εγγραφή: Σάβ 19 Απρ 2008, 00:43
Gender: Male
Other: Elephant 750
Τοποθεσία: Αργος

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από kokkinos1 »

giorgoskal έγραψε:
δεν ανεφερα οτι καποια στιγμη οταν πατησα μιζα και αφησα το κουμπι η μιζα συνέχισε να γυρνάει και το σταμάτησα γυρνώντας τον διακόπτη . Αυτό έγινε 2 φορές στισ 100
αυτό περιπλέκει λιγο την κατάσταση :shock: τσέκαρε λίγο το μπουτον τις μίζας και καθάρισε το στις επαφές με λίγο καθαριστικό σπρέι επαφών .

αλλά όταν βραχυκυκλώνεις τον ρελε και δεν γυρίζει η μίζα είναι άλλο
από το να κολλάει η ο ρελες μίζας η το μπουτον και να γυρίζει συνεχεία η μίζα πράγμα που οταν συμβαίνει και δουλεύει το μοτερ κάνει άλλη ζημιά


ι
http://cagivista.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
potis
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2010, 08:33
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από potis »

Εμένα παντός ηταν μπαταρία. . .
giorgoskal
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ 22 Ιουν 2015, 19:47
Gender: Male
Bike: 748R
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από giorgoskal »

Έχω ρίξει δε νομίζω να φταίνε οι επαφές . Τελικά για να αλλαχτουν τα καρβουνακια πρέπει να λύσεις ολόκληρη την μίζα ;;
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 01:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από Bart »

οχι απλα ολη την μιζα
δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα...
η τριτη βιδα ειναι μεσα απο το μοτερ πρεπει να βγει το καπακι απο την πλευρα των ταχυτητων για να λυσης την βιδα! :zep: :zep:
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
giorgoskal
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ 22 Ιουν 2015, 19:47
Gender: Male
Bike: 748R
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από giorgoskal »

Bart έγραψε:οχι απλα ολη την μιζα
δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα...
η τριτη βιδα ειναι μεσα απο το μοτερ πρεπει να βγει το καπακι απο την πλευρα των ταχυτητων για να λυσης την βιδα! :zep: :zep:

Το ξέρω για το αριστερό καπάκι απλά αν είναι τα καρβουνακια μήπως βγαίνει μόνο το καπάκι από την μίζα και κανεις έτσι την αντικατάσταση για τα καρβουνακια . Σκέψου έχω και ψυγείο λαδιού οπότε καταλαβαίνεις τι με περιμένει ..απλά λέω μήπως βγαίνει μόνο το καπάκι της μίζας από την δεξιά πλευρά και γλυτωσω την όλη διαδικασία
Άβαταρ μέλους
DimSpy
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Πέμ 10 Οκτ 2013, 04:40
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: Bmw r25,Honda XL250R
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από DimSpy »

giorgoskal έγραψε: Το ξέρω για το αριστερό καπάκι απλά αν είναι τα καρβουνακια μήπως βγαίνει μόνο το καπάκι από την μίζα και κανεις έτσι την αντικατάσταση για τα καρβουνακια . Σκέψου έχω και ψυγείο λαδιού οπότε καταλαβαίνεις τι με περιμένει ..απλά λέω μήπως βγαίνει μόνο το καπάκι της μίζας από την δεξιά πλευρά και γλυτωσω την όλη διαδικασία
http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopi ... 40&t=13271" onclick="window.open(this.href);return false; εδώ ήμαστε!!!

Btw εγω θα κατσω να ασχοληθω σημερα να το λυσω και να παω την πλακετα σε εναν ηλεκτρολογο-μιζά εδω στα μέρη μου....θα σε ενημερωσω για ποσοστό επιτυχίας τιμες και αμα θες να παμε στον ιδιο :glimpse:
Ducatάκια στην σειρά...πως χορεύουνε τρελά
Και φωνάζουν δυνατά
ΚΡΑΚ ΚΡΑΚ ΚΡΑΚ ΚΡΑΚ...
giorgoskal
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ 22 Ιουν 2015, 19:47
Gender: Male
Bike: 748R
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από giorgoskal »

http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopi ... 40&t=13271" onclick="window.open(this.href);return false; εδώ ήμαστε!!!

Btw εγω θα κατσω να ασχοληθω σημερα να το λυσω και να παω την πλακετα σε εναν ηλεκτρολογο-μιζά εδω στα μέρη μου....θα σε ενημερωσω για ποσοστό επιτυχίας τιμες και αμα θες να παμε στον ιδιο :glimpse:[/quote]


ωραίος... και εγω 8α κάτσω τωρα να λύσω το καπάκι τησ μίζας να δω για καρβουνάκια . εγω ειμαι Γιάννενα οποτε δυσκολα για τον ιδιο
Άβαταρ μέλους
DimSpy
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Πέμ 10 Οκτ 2013, 04:40
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: Bmw r25,Honda XL250R
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από DimSpy »

Γιωργος έγραψε:Δεν λυνεις κανενα καπακι κινητηρα!! Βασικα τα βηματα ειναι τα εξης. Λυνεις τα σωληνακια του ψυγειου, (θα τρεξει λαδι, πρεπει να εχεις να συμπληρωσεις) λυνεις τα 2 οχταρακια πολυγωνο, τα οποια κρατουν το καπακι μαζι με το κελυφος της μιζας. Το ενα καρβουνακι ειναι κολημενο στο καπακι και το αλλο πανω στην πλακετα. Τα βγαζεις με προσοχη, εχει και μια ροδελιτσα χαλκινη, τα πας σε ηλεκτρολογο, πλακετα και καπακι, σου βαζει καινουρια καρβουνακια. Ακουλουθεις την αντιστροφη διαδικασια για να μονταρεις, αφου πρωτα τραβηξεις το κελυφος της μιζας εξω, βγαινει χωρις ζορι, για καθαρισμο. Πριν λυσεις, σημαδεψε την θεση που εχουν ολα αυτα γιατι θα μπερδευτεις. Υπαρχει ενα λακακι πανω στο κελυφος που ευθυγραμιζει το καπακι, αλλα καλυτερα να συμαδεψεις εσυ με πιο ευκρινη τροπο. Το μονο δυσκολο της ιστοριας ειναι η επανατοποθετηση πλακετας και καπακιου, θελει να κρατας τα καρβουνακια πιεσμενα στα ελατηρια τους ετσι ωστε να μπουν γυρο απο τον αξονα.
Και μερικές φωτογραφίες:
Αφού έχεις βγάλει τα σωληνάκια του ψυγείου και τις 2 βίδες πάνω στην μίζα... προσεκτικά αφαιρείς,
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ducatάκια στην σειρά...πως χορεύουνε τρελά
Και φωνάζουν δυνατά
ΚΡΑΚ ΚΡΑΚ ΚΡΑΚ ΚΡΑΚ...
giorgoskal
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ 22 Ιουν 2015, 19:47
Gender: Male
Bike: 748R
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από giorgoskal »

καλα τα βγαλαμε αντε να τα βαλουμε τωρα...
giorgoskal
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ 22 Ιουν 2015, 19:47
Gender: Male
Bike: 748R
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από giorgoskal »

giorgoskal έγραψε:καλα τα βγαλαμε αντε να τα βαλουμε τωρα...
τοποθετήθηκαν καίνουρια καρβουνακια . Ολα φαινονται και ακουγονται καλα .
Άβαταρ μέλους
DimSpy
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Πέμ 10 Οκτ 2013, 04:40
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: Bmw r25,Honda XL250R
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από DimSpy »

Πότε προλαβες ρε θηρίο!!!
Ducatάκια στην σειρά...πως χορεύουνε τρελά
Και φωνάζουν δυνατά
ΚΡΑΚ ΚΡΑΚ ΚΡΑΚ ΚΡΑΚ...
giorgoskal
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ 22 Ιουν 2015, 19:47
Gender: Male
Bike: 748R
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από giorgoskal »

DimSpy έγραψε:Πότε προλαβες ρε θηρίο!!!


Βρήκα τα καρβουνακια το απόγευμα κ πήγα αμέσως σε φίλο μάστορα τα κόλλησε και τα τριμαρε..
Μετά με προβολέα κ με 2 φίλους τα αλλάξαμε !
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από Stelios62 »

.... αξιος ducatisti .... μπραβο. :thumbsup:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
giorgoskal
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ 22 Ιουν 2015, 19:47
Gender: Male
Bike: 748R
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από giorgoskal »

Το μηχανάκι παιρνει αμεσως μπροστα με τα καινουρια καρβουνακια . με το που παίρνει ομως ακουγεται για 1sec κατι απο την μιζα σα να περιστρεφεται ο αξονασ τησ μιζασ ακομα . Μηπως επειδη ειναι καινουρια τα καρβουνακια μεχρι να φαγωθουν λιγο ωστε να μην υπαρχει τοσο μεγαλη τριβη; ;;
κατι διαβαζα για κομπλερ και εχω αρχισει να ανυσηχω, ξερει καποιοσ να μου πει τα συμπτωματα που δειχνουν αν τα εχει παιξει το κομπλερ ;;
Άβαταρ μέλους
DimSpy
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Πέμ 10 Οκτ 2013, 04:40
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: Bmw r25,Honda XL250R
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: ρελες μιζας

Δημοσίευση από DimSpy »

Heeey... μόλις τα κατάφερα και εγώ!!! Μετά απο ένα παντελόνι κ@λος, πολύ λάδι, φαγομένα χέρια, ιδρώτα με το κιλό και μετά απο 3 αποτυχημένες προσπάθειες :angry8: (πάλι καλά δεν στράβωσα τίποτα) κατάφερα να ακούσω πάλι τον κινητήρα μου :love3:
Κωλοδουλειά θα τολμούσα να πώ :shock:
Αλλα το συναίσθημα με το που άρπαξε τσακμάκι δέν περιγράφεται με λόγια :smart: Ένα βήμα πιο κοντά στην μοτοσυκλέτα μου!
Σας ευχαριστώ όλους για ακόμη μια φορά! :bighug: Χωρίς αυτό το forum δεν θα χα καταφέρει τίποτα!
Ducatάκια στην σειρά...πως χορεύουνε τρελά
Και φωνάζουν δυνατά
ΚΡΑΚ ΚΡΑΚ ΚΡΑΚ ΚΡΑΚ...
Απάντηση