DIY: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Πως το φτιάξουμε μόνοι μας...
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Δημοσίευση από ENGAKATS »

mitch έγραψε: Το σωληνακι ειναι υψηλής τλκ? Το κόλπο που λες δεν το καταλαβα,θα κατέβω στη μηχανή αύριο μπας και! Σ ευχαριστω για τον χρόνο σου! Σου χρωστάω και ένα pm θα στο στειλω αύριο!

Ναι, το σωληνακι ειναι υψηλης, ειναι ομως πιο λεπτο απο αυτα που εχουμε στα φρενα και απο κοστος.... επισης λιγο πιο φτηνο :glimpse:


Οσο για το "κολπο"... :))

Αντι να βγαινει το σωληνακι του μανομετρου καθετα απ'τον ανταπτορα "Τ" (δες εδω: http://www.ducatisti.gr/phpBB3/download ... &mode=view" onclick="window.open(this.href);return false;) θα ηταν πιο βολικο να ειχε ενα στρογγυλο ρακορ (σαν και αυτο http://www.terras.gr/common/php/image.p ... type=thumb" onclick="window.open(this.href);return false;). Η βιδα/ανταπτορας λοιπον στο κατω μερος της θα ειναι σαν μια βιδα για ρακορ (σαν και αυτη https://catalog.foothilloffroad.com/ima ... 20bolt.gif" onclick="window.open(this.href);return false;) και στο πανω μερος της θα πρεπει να εχει σπειρωμα για να πιασει ο μαμισιος αισθητηρας πιεσης.

Ετσι γλυτωνεις απο ενδιαμεσους ανταπτορες σαν και αυτους που εβαλα εγω (δες το πρωτο μου ποστ στο τοπικ)


:thumbsup:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GMAT
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Τρί 11 Σεπ 2012, 11:14
Gender: Male
Bike: Paul Smart
Other: sport 1000

Re: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Δημοσίευση από GMAT »

Παιδια Καλημερα, σχετικα με διάφορα μανομετρα δειτε και αυτο το μαγαζι στη ολλανδια εχει ποικιλια,

http://www.motorcyclestorehouse.nl/inde ... e=category" onclick="window.open(this.href);return false;

επειδη ο φιλος στελιος σε αλλο ποστ (50000 μουλτι) εγραψε οτι ειναι μαγικο αξεσουαρ και οχι χρησιμο , θα ηθελα να πω οτι δεν συμφωνω και ειναι καλο να το βαλεις αν μπορεις,

επισης ειναι σημαντικο να κρατας στατιστικα στοιχεια οπως χιλιομετρα /πιεση/θερμοκρασια, ξεκινωντας μετρησεις με καινουργια λαδια και φιλτρο, αν στην διαρκεια του χρονου δεις οτι η καμπυλη ειναι πτωτικη (δηλαδη απλα αν βλεπεις οτι η πιεση πεφτει για την ιδια θερμοκρασια ) τοτε κατι πρεπει να κανεις και να μην περιμενεις να παρεις τις μπιελες στο χερι...

η πιεση μετριεται στη εισοδο του κινητηρα (μετα απο ψυγειο και φιλτρο) και πρεπει παντα να ειναι στις προδιεγραφες του κατασκευαστη, ειναι το α-ω για την ζωη των κουζινετων του στροφαλου.

φαντασου οτι βαζεις κανουργια λαδια και φιλτρο και ο μηχανικος σου βαζει ενα φιλτρο κινεζικο μαπα που στραγαλιζει, η ειναι ελαττωματικο φιλτρο η χαλια λαδι και εσυ δεις τη διαφορα αμεσως τοτε το εσωσες, αμομη και να μην ειναι χαμηλα για ζημια δεν θα αφησεις τη μηχανη να δουλευει καιρο με πιεσεις στο κατωτερο οριο...και αρα αυξημενες φθορες στην παροδο του χρονου

Δηλαδη δεν ειναι μονο για να δεις αν αυξηθηκαν τα διακενα στα κουζινετα και σπαει η πιεση ,μπορει απλα να εχει βουλωσει λιγο το ψυγειο και να θελει ενα απλο καθαρισμα ή να εχει πεσει η αποδοση της αντλιας λογω φθορας η κομπλερ κ.α.πολλα

δεν ειμαι μηχανικος αυτοκινητων αλλα πλοιων, σε εμας η πειση λαδιου ειναι καθημερινη απασχοληση και την καταγραφουμε καθε διωρο , βεβαια τα διακενα και στροφες ειναι αλλο πραμα στα βαπορια αλλα πιστευω οτι Γενικα ειναι καλο να ξερεις οτι η πιεση ειναι παντα στα ορια του κατασκευαστη.
Ride with pRide
Άβαταρ μέλους
mitch
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Τρί 19 Ιαν 2010, 17:38
Gender: Male

Re: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Δημοσίευση από mitch »

Τρομερός Enga!!
Είναι και ενας στην Αθήνα που φτιάχνει σωληνάκια υψηλής στα μέτρα που του ζητήσεις και ακριβώς οπως το θες οπότε θα την βγάλω την άκρη!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου! :thumbsup: :thumbsup:
Four wheels move the body.Two wheels move the soul.
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Δημοσίευση από ENGAKATS »

το προβλημα δεν ειναι τοσο το σωληνακι οσο το να βρεις τον καταλληλο ανταπτορα (για να παιρνει λαδι και το σωληνακι αλλα και ο αισθητηρας) :glimpse:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitch
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Τρί 19 Ιαν 2010, 17:38
Gender: Male

Re: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Δημοσίευση από mitch »

Το καταλαβα! Φτιάχνει κσι ρακορ που έχεις ανεβάσει φωτό στα μέτρα που του ζητήσεις
Four wheels move the body.Two wheels move the soul.
Άβαταρ μέλους
andreas2302
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Τετ 22 Φεβ 2012, 08:55
Gender: Male
Other: vespas

Re: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Δημοσίευση από andreas2302 »

Υπάρχει ένα μαγαζί στον Πειραιά που πουλάει μόνο γράδα (θερμοκρασίας, πίεσης, ροής κλπ) μαζί με παρελκόμενα (ρακορ, σωληνάκια...) και έχει απιθανη ποικιλία. Συνεργάζομαι χρόνια πολλά μαζί τους και είναι εγγύηση.

http://www.deka.gr/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
konstantin690
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Τετ 12 Νοέμ 2008, 15:49
Gender: Male
Bike: ST3S
Other: Μπαααα!!!
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Δημοσίευση από konstantin690 »

ENGAKATS έγραψε:το προβλημα δεν ειναι τοσο το σωληνακι οσο το να βρεις τον καταλληλο ανταπτορα (για να παιρνει λαδι και το σωληνακι αλλα και ο αισθητηρας) :glimpse:
Το 2 στην φώτο, Part # 814.1.114.1A
Μπορείς να το παραγγείλεις και από την αντιπροσωπία.

http://www.ducatimcparts.com/products/D ... 14.1A.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Oil Pressure Fitting.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Κωνσταντινος
Άβαταρ μέλους
mitch
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Τρί 19 Ιαν 2010, 17:38
Gender: Male

Re: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Δημοσίευση από mitch »

Χαχα! Ούτε ψαξιμο ουτε τρέξιμο!Και φθηνό!:
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Four wheels move the body.Two wheels move the soul.
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Δημοσίευση από ENGAKATS »

konstantin690 έγραψε:[
Το 2 στην φώτο, Part # 814.1.114.1A
Μπορείς να το παραγγείλεις και από την αντιπροσωπία.

http://www.ducatimcparts.com/products/D ... 14.1A.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Oil Pressure Fitting.jpg

Σσσσσσσσωραιος λεμε :thumbsup: :thumbsup:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GMAT
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Τρί 11 Σεπ 2012, 11:14
Gender: Male
Bike: Paul Smart
Other: sport 1000

Re: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Δημοσίευση από GMAT »

Παιδια καλημερα σχετικα με το προηγουμενο ποστ μου, ειχα εχθες το βραδυ της τεταρτης την τιμη να γνωρισω το Στελιο που ειναι πολυ εμπειρος σε αυτα τα θεματα και επισης πολυ ευγενικος εφοσον δεν μου απαντησε μεσω του φορουμ, λοιπον μου εξηγησε πως ειχε ηδη βαλει τετοια μανομετρα απο το 1985 ! και τελικα ειδε πως οι μετρησεις εχουν μεγαλο ευρος αναλογα θερμοκρασιων μηχανης και στροφων που τελικα δεν ειναι συγκρισιμες και αξιολογησιμες ως προς την κατασταση του κινητηρα ή του δικτυου λαδιου και δεν προσφερουν χρησιμες πληροφοριες, τελικα μιλησε η πειρα και εβαλε στην ακρη την θεωρια οπως γινετε παντα με τους εμπειρους βαπορισιους μηχανικους και με εβαλε στην θεση μου :bowall: :bowall: .

Τωρα αν βεβαια καποιος το βαλει νομιζω κακο δεν κανει αλλα δεν θα τον σωσει και απο κατι οπως ηλπιζα.

Στελιο χαιρετισμους και σε ευχαριστω για την κατανοηση ,θα τα ξαναπουμε απο κοντα με περισσοτερες αποριες ...
Ride with pRide
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Δημοσίευση από Stelios62 »

GMAT έγραψε:.........Στελιο χαιρετισμους και σε ευχαριστω για την κατανοηση ,θα τα ξαναπουμε απο κοντα με περισσοτερες αποριες ...

.... ολες οι γνωμες και αποψεις αμα συζητιουνται χωρις πνευμα εγωισμου και εμπαθειας νομιζω καταληγουν σε παραδεκτες και αποδεκτες θεσεις απο ολες τις πλευρες ...........και ειδικα εδω μεσα νομιζω πως υπαρχουν αρκετα ατομα που ειναι και σωστοι και ενημεροι συζητητες πανω σε ducato-θεματα γενικως.
Καλη μας συνεχεια .......! :thumbsup:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
sakman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3858
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2008, 10:19
Gender: Male
Bike: SS1000
Other: CBX 750 MONTESA 414
Τοποθεσία: Βριλήσσια

Re: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Δημοσίευση από sakman »

SPAM ON
Γειά σου ρε Στελάρα καραβολαδά . Αντε να δούμε πότε θα βρεθούμε
SPAM OFFFFFFF.
The Uncle Εικόνα
Άβαταρ μέλους
konstantin690
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Τετ 12 Νοέμ 2008, 15:49
Gender: Male
Bike: ST3S
Other: Μπαααα!!!
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Δημοσίευση από konstantin690 »

GMAT έγραψε:Τωρα αν βεβαια καποιος το βαλει νομιζω κακο δεν κανει αλλα δεν θα τον σωσει και απο κατι οπως ηλπιζα.
Κακο δεν κανει, μπορει ομως να σε γλυτωσει απο κανα 3ωρο αναμονής της οδικης βοηθειας στην μεση του πουθενα (και μειον ~150ευρω απο το πορτοφολι αν δεν εχεις ασφαλεια με οδικη βοηθεια) επειδη αναψε στα καλα καθουμενα το λαμπακι πιεσης λαδιου για να ανακαλύψεις μολις φτασεις στο συνεργειο (και εχεις χαλασει την ωραια σου βολτουλα) οτι ..............





















......... τελικα ειχε χαλασει ο αισθητηρας πιεσης.. :blowup:


Το παραπανω ΔΕΝ ειναι "σεναριο" φαντασιας.....
Κωνσταντινος
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Δημοσίευση από ENGAKATS »

GMAT έγραψε:...οι μετρησεις εχουν μεγαλο ευρος αναλογα θερμοκρασιων μηχανης και στροφων που τελικα δεν ειναι συγκρισιμες και αξιολογησιμες ως προς την κατασταση του κινητηρα ή του δικτυου λαδιου και δεν προσφερουν χρησιμες πληροφοριες...
Εννοειται πως οι μετρησεις αλλαζουν αναλογως τη θερμοκρασια λαδιου, το ιξωδες λαδιου, κτλ κτλ κτλ

Το θεμα δεν ειναι να συγκρινεις την πιεση στο δικο σου με την πιεση στο δικο μου... αλλα:

1) αυτο που ειπε ο konstantin690
2) να εισαι σιγουρος οτι η πιεση ειναι εντος οριων συμφωνα με το μανουαλ
3) μπορεις ανετα να δεις αν κατι δεν παει καλα συγκρινοντας την παρουσα πιεση με ο,τι εβλεπες μεχρι τωρα (αν για παραδειγμα εβλεπες σταθερα μεγιστη πιεση 6 bar στις 5000 στροφες και τωρα βλεπεις μονο 4-5 τοτε... :glimpse: )
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sotos
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Τετ 29 Οκτ 2008, 08:09
Gender: Male
Bike: GT 1000
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Δημοσίευση από sotos »

απ :wsmile:
μια κι εβαλα τα πολυεστερικα για την κυνηγετικη περιοδο
τοποθετησα το οργανακι αφου το εβαψα μαυρο

[για να πετυχω το σωστο μηκος πρωτα πρεσαρισα το ακρο στο οργανο και αφου το δοκιμασα πηγα ξανα στο μαγαζι και εκοψα το κατω ακρο]

οταν δουλευει κρυο ρελαντι δειχνει 85 psi [5,86 bar]
οταν ζεσταθει περιπου 60psi [4+bar]
τωρα οσον αφορα τη χρησιμότητα του δεν παιρνω ορκο οτι θα σε σωσει απ το κακο αλλα οπως και να το δεις εχεις ενα μετρο συγκρισης :)
ασχετο αλλα πως ειναι δυνατο να τραβανε υγρασια τα οργανα σε κλειστο χωρο και σκεπασμενο με κουκουλα :angry3:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
http://www.smok.gr/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Δημοσίευση από ENGAKATS »

sotos έγραψε: οταν δουλευει κρυο ρελαντι δειχνει 85 psi [5,86 bar]
οταν ζεσταθει περιπου 60psi [4+bar]
στις ποσες στροφες και με ποση θερμοκρασια;;

το χαμηλοτερο που εχω δει εγω ειναι 1,5-1,8 bar στο ρελαντι με θερμοκρασια λαδιου 90+
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rock n rolla_s4
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4198
Εγγραφή: Τετ 26 Νοέμ 2008, 23:41
Gender: Male
Other: ΚαΤεΜούνα

Re: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Δημοσίευση από rock n rolla_s4 »

sotos έγραψε:ασχετο αλλα πως ειναι δυνατο να τραβανε υγρασια τα οργανα σε κλειστο χωρο και σκεπασμενο με κουκουλα :angry3:
Αν η μηχανη ηταν βρεγμενη εστω και λιγο η ηταν μερα με εντονη βροχη και υγρασια στην ατμοσφαιρα η λεξη κουκουλα ειναι η εξηγηση. Δε μπορει να διαφυγει η υγρασια και εχεις αυτο το αποτελεσμα.
Όποια κι αν είναι η ερώτηση 990 Adventure είναι η απάντηση

Κάγκουρας
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Δημοσίευση από Stelios62 »

sotos έγραψε:απ :wsmile: ........μια κι εβαλα τα πολυεστερικα για την κυνηγετικη περιοδο
τοποθετησα το οργανακι αφου το εβαψα μαυρο.......
... αν ξεχωριζω καλα απο την φωτο , σχεδον τερματιζει ο δεικτης σου , αυτο δυστυχως ζοριζει το μανομετρο γιατι δουλευει στην ... τσιτα ....! .... μπραβο για το installation παντως . :thumbsup:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
sotos
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Τετ 29 Οκτ 2008, 08:09
Gender: Male
Bike: GT 1000
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Δημοσίευση από sotos »

για την υγρασία εχει λογικη αυτο που λες
θα τ αφησω χωρίς κουκούλα να στεγνωσει
Στέλιο εχεις δικιο για το οργανο αν και μαστορια που γνωριζουν απο μανομετρα μου ειπαν οτι δε μασάει ειναι αγχωτικο να το βλεπεις σχεδον τερμα
ισως νατο αλλαξω αν βρω κάποιο καταλληλοτερο
Ενγκα επειδή δεν εχω θερμοκρασία λαδιου θα εχω σα μετρο συγκρισης του νερου με ενδειξη LO οπως στη φωτο η 80 βαθμοι για ζεστο
http://www.smok.gr/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Δημοσίευση από ENGAKATS »

sotos έγραψε: Στέλιο εχεις δικιο για το οργανο αν και μαστορια που γνωριζουν απο μανομετρα μου ειπαν οτι δε μασάει ειναι αγχωτικο να το βλεπεις σχεδον τερμα
ισως νατο αλλαξω αν βρω κάποιο καταλληλοτερο
Το δικο μου μανομετρο δειχνει μεχρι 10 bar και λειτουργει συνεχως στα 6. Δες μηπως βρεις κανενα μεχρι τα 8-10.


sotos έγραψε: Ενγκα επειδή δεν εχω θερμοκρασία λαδιου θα εχω σα μετρο συγκρισης του νερου με ενδειξη LO οπως στη φωτο η 80 βαθμοι για ζεστο
Στους 80 ειναι η νορμαλ θερμοκρασια λειτουργιας ή ανεβαζει κι'αλλο οταν το πιεζεις;;
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sotos
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Τετ 29 Οκτ 2008, 08:09
Gender: Male
Bike: GT 1000
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Δημοσίευση από sotos »

μεσα στην πολη εχω δει και 102 βαθμους αλλα στο δρομο γυρω στους 80 δουλευει αν θυμαμαι καλα
οταν τφτιαξει ο καιρος και παω καμμια βολτα θα εχω πιο καλη εικόνα για τις ενδείξεις
παντως ευκολη και φτηνη μοντα
και ασφαλής αφου το σωληνακι αντεχει 200bar και το οργανακι και να χαλασει δε θα εχει διαρροή
τουλάχιστον ετσι μου ειπαν :wsmile:
http://www.smok.gr/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Δημοσίευση από ENGAKATS »

:thumbsup:

sotos έγραψε:...το οργανακι και να χαλασει δε θα εχει διαρροή
τουλάχιστον ετσι μου ειπαν :wsmile:
και ξαφνικα λεει φτανεις στο τερμα του προορισμου με τη μουρη σου μες τα λαδια, οπως στους προπολεμικους αγωνες... :tooth2: :tooth2:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sotos
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Τετ 29 Οκτ 2008, 08:09
Gender: Male
Bike: GT 1000
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Μανομετρο πιεσης λαδιου

Δημοσίευση από sotos »

ENGAKATS έγραψε::thumbsup:




και ξαφνικα λεει φτανεις στο τερμα του προορισμου με τη μουρη σου μες τα λαδια, οπως στους προπολεμικους αγωνες... :tooth2: :tooth2:
:tooth2: :tooth2: :tooth2:
http://www.smok.gr/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση