100σταρα βενζινη ?

Αν και δεν χρειάζονται βελτίωση...
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: 100σταρα βενζινη ?

Δημοσίευση από ENGAKATS »

ispiros έγραψε:το αυτο!
:thumbsup:
το ποιο απ'ολα;; :tooth2:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
red lizard
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4137
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2009, 15:25
Gender: Male
Τοποθεσία: κερκυρα

Re: 100σταρα βενζινη ?

Δημοσίευση από red lizard »

της Αντονιας!!! :cool:
Reinmeister
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Κυρ 06 Μαρ 2011, 18:02

Re: 100σταρα βενζινη ?

Δημοσίευση από Reinmeister »

ENGAKATS έγραψε:
Μην ξεχνας κατι πολυ βασικο: αλλο να εχεις συμπιεση 13 σε ενα μοτερ των τελευταιων 1-2 χρονων (κατι νορμαλ πια) και αλλο να εχεις τετοια συμπιεση σε παλιοτερο μοτερ με τελειως διαφορετικο σχεδιασμο/σχημα θαλαμου καυσης...

Στη λαδιερα μου που εχω βαλει πιστονια υψηλοτερης συμπιεσης (11:1 αντι για 10) αν δεν βαλω 100ρα θα το παρω στο χερι (μη ρωτησεις πώς το ξερω...). Βεβαια οι βενζινες της Ελλαδας με εκαναν και εριξα ΤΙΣ καταρες οταν ειχα ερθει οδικως με τη λαδιερα (βλεπε το ιδιο σχολιο με πριν).

Αρα, σε ενα 600ρι 4κυλινδρο που σημερα πια δεν βγαινουν με λιγοτερο απο 12,5-13:1 συμπιεση, δεν ξερω αν θα κανει διαφορα (παιζει να υπαρξει διαφορα μονο στην περιπτωση που εχει πεσει γερο χερι στο μοτερ -- και δεν εννοω εξατμισεις και λοιπα "εξωτερικα" μαραφετια).

Στα 2βαλβιδα που ο θαλαμαμος καυσης εχει γωνιες σαν και αυτες των κεραμυδοσκεπών στην Ελβετια (αν τα συγκρινεις με τα 4βαλβιδα σουπερ ντουπερ ΑρΑρ), κανει διαφορα ΜΟΝΟ αν εχουν γινει αλλαγες απο κυλινδρο/πιστονι και πανω.
ρε μπαγασα μην μου ανοιγεις τετοια κουβεντα και με κανεις να γραφω κατεβατα περι αυταναφλεξης-προαναφλεξης,διαφορων κλπ... :zep:

αν για παραδειγμα ακομη και σε hemi μοτερ δουλεψεις με 13 στατικη αλλα εχεις μπαμπουλα εκκεντροφορο που στελνει στην δυναμικη σου στον πατο δεν θα χεις προβλημα ουτε με 87 οκτανια...
Άβαταρ μέλους
red lizard
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4137
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2009, 15:25
Gender: Male
Τοποθεσία: κερκυρα

Re: 100σταρα βενζινη ?

Δημοσίευση από red lizard »

σας ευχαριστω πολυ αλλα μαλον θα το δοκιμασω και θα σας πω γιατι μπορει να ενδιαφερετε και κανεις αλος :hibye:
Άβαταρ μέλους
Zaxaroplastis
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: Παρ 18 Ιουν 2010, 16:32
Gender: Male
Bike: Monster 696

Re: 100σταρα βενζινη ?

Δημοσίευση από Zaxaroplastis »

ENGAKATS έγραψε:
Εεεε;; :shock:

Πιο αποδοτικο μοτερ => Περισσοτερη ιπποδυναμη => Καλυτερη αυτονομια

Κανω λαθος;; :whistling:
βασικά κάνεις λάθος. θα το γράψω χοντρικά γιατί βαριέμαι να γράφω λεπτομέρειες, πιστεύω θα καταλάβεις.

η ιπποδύναμη είναι η ισχύς, δηλαδή το έργο που μπορεί να παράξει ο κινητήρας σε συγκεκριμένο χρόνο.

χοντρικά πάλι, η αποδοτικότητα είναι η σχέση μετατροπής των εισερχομένων (θερμογόνος δύναμη των υδρογονανθράκων) σε εξερχόμενα (κινητική ενέργεια). οι δυνατότητες ισχύος της μηχανής δεν εξαρτώνται από τη σχέση αυτή αλλά από άλλα χαρακτηριστικά όπως μηχανολογικά, γεωμετρικά κτλ κτλ.

με λίγα λόγια το μοτέρ με καλύτερη ποιότητα εισερχομένων (υψηλότερη θερμογόνο δύναμη ή κάποιο καταλύτη που επιταχύνει την αντίδραση καύσης) που υποτίθεται ότι προσφέρει η καλή βενζίνη είναι σε θέση να επιτύχει την ίδια ισχύ με λιγότερο καύσιμο. αυτό το λέμε βελτίωση αυτονομίας, όχι αύξηση ιπποδύναμης


Υ.Γ. οι μηχανολόγοι να συγχωρήσουν την προχειρότητά μου.
Μόνο τα πρόβατα φοβούνται έξω απ' το μαντρί... :cool:
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: 100σταρα βενζινη ?

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Reinmeister έγραψε:ρε μπαγασα μην μου ανοιγεις τετοια κουβεντα και με κανεις να γραφω κατεβατα περι αυταναφλεξης-προαναφλεξης,διαφορων κλπ... :zep:

αν για παραδειγμα ακομη και σε hemi μοτερ δουλεψεις με 13 στατικη αλλα εχεις μπαμπουλα εκκεντροφορο που στελνει στην δυναμικη σου στον πατο δεν θα χεις προβλημα ουτε με 87 οκτανια...
Ναι, σημαντικοτατη λεπτομερια που την ξεχασα :innocent2: :thumbsup:

(στο δικο μου εχω τον μαμισιο εκκεντροφορο)
Zaxaroplastis έγραψε:βασικά κάνεις λάθος. θα το γράψω χοντρικά γιατί βαριέμαι να γράφω λεπτομέρειες, πιστεύω θα καταλάβεις.

η ιπποδύναμη είναι η ισχύς, δηλαδή το έργο που μπορεί να παράξει ο κινητήρας σε συγκεκριμένο χρόνο.

χοντρικά πάλι, η αποδοτικότητα είναι η σχέση μετατροπής των εισερχομένων (θερμογόνος δύναμη των υδρογονανθράκων) σε εξερχόμενα (κινητική ενέργεια). οι δυνατότητες ισχύος της μηχανής δεν εξαρτώνται από τη σχέση αυτή αλλά από άλλα χαρακτηριστικά όπως μηχανολογικά, γεωμετρικά κτλ κτλ.

με λίγα λόγια το μοτέρ με καλύτερη ποιότητα εισερχομένων (υψηλότερη θερμογόνο δύναμη ή κάποιο καταλύτη που επιταχύνει την αντίδραση καύσης) που υποτίθεται ότι προσφέρει η καλή βενζίνη είναι σε θέση να επιτύχει την ίδια ισχύ με λιγότερο καύσιμο. αυτό το λέμε βελτίωση αυτονομίας, όχι αύξηση ιπποδύναμης


Υ.Γ. οι μηχανολόγοι να συγχωρήσουν την προχειρότητά μου.
Αν σε αυτο το μοτερ λοιπον δεν βαλεις ως οριο μια συγκεκριμενη ισχυ αλλα συγκεκριμενη καταναλωση ποιο θα ειναι το αποτελεσμα;;

Το ιδιο πραγμα λεμε :glimpse:

Σκεψου οτι το δικο μου με πιστονια, DP ECU, PCIII, φιλτρο και εξατμιση (τελικα μονο) καιει πρακτικα τα ιδια με οταν ηταν μαμισιο και βγαζει καμια 10ρια αλογα παραπανω. Βγαζει λοιπον την ιδια δυναμη/ροπη με το μαμισιο σε χαμηλοτερες στροφες πια. Αυτο λοιπον δεν μου επιτρεπει να κινουμαι με την ιδια ταχυτητα αλλα σε λιγοτερες στροφες, αρα και χαμηλοτερη καταναλωση (με την προυποθεση παντα οτι εχουμε μακρυνει το γραναζωμα -- αφου η μεγαλυτερη ιπποδυναμη το "σηκωνει");;
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2133
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 19:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: 100σταρα βενζινη ?

Δημοσίευση από mycolnago »

ati έγραψε: Γιωργο συμπηπτουνε τα γουστα μας....
ΠΟΛΥ...

αι αντιληψεις συνπιπτουν με τις δικές μου..στο 5,40
http://www.youtube.com/watch?v=cTCSiCDB ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
zik astros
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 29 Σεπ 2009, 14:33
Gender: Male
Bike: 999
Other: tm mx

Re: 100σταρα βενζινη ?

Δημοσίευση από zik astros »

ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΚΤΟΣ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΛΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ,ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ.ΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΤΗΣ ΝΤΟΥΚΑΤΙ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΕΚΑΣΜΟΥ+ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΓΕΝΙΑΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΚΑΥΣΙΜΟΥ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥΣ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΗΝ ΙΣΧΥΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΥΣΗΣ.ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΚΑΥΣΙΜΟ ΜΕ ΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΟΚΤΑΝΙΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΑΖΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΥΣΙΜΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΥΣΗ.ΑΥΤΟ ΚΑΘΟΡΙΖΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ , ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑΣ ΚΑΜΠΥΡΑΤΕΡ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΤΙΤΑΝΙΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΦΘΟΡΑ ΜΕ 100ΑΡΑ ΒΕΝΖΙΝΗ.ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΜΠΡΟΣ ΓΚΡΕΜΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΡΕΜΑ , ΑΛΛΑ ΝΟΜΖΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΥΣΙΜΟ ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΕΖΕΙ ΠΟΛΥ ΝΟΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΟΥΝΟΥ ΠΑΠΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ.
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΑΛΑ ΤΙΠΟΤΑΟΛΑ
Απάντηση