Xenon φώτα σε 848/1098

Αν και δεν χρειάζονται βελτίωση...
Απάντηση
Taxiarhis
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 10:45
Gender: Male
Bike: SS1000

Xenon φώτα σε 848/1098

Δημοσίευση από Taxiarhis »

:hibye: Καλησπέρα παιδιά! Σκοπεύω να τοποθετήσω HID Xenon φώτα στο 848 μου. Θα δουλέψουν σωστά και χωρίς προβλήματα; Έχει τοποθετήσει κανείς; Τι μου προτείνετε;
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Xenon φώτα σε 848/1098

Δημοσίευση από jks »

δεν το χει κανει ακομα :whistling: κανεις απο εμας
αλλα εχω δει σε αμερικανικο φορουμ για 1098/848 να το κανουν aερα πατερα απειρα μηχανακια χωρις να εχουν προβλημα ...

το μονο θεμα ειναι να βρεις χωρο να κρυψεις/στηριξεις τα ballasts..

αν το κανεις βγαλε καμμια φωτο να δουμε και εμεις να παρουμε ιδεες :thumbsup:
Taxiarhis
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 10:45
Gender: Male
Bike: SS1000

Re: Xenon φώτα σε 848/1098

Δημοσίευση από Taxiarhis »

Θα το ψάξω λίγο ακόμα διότι είχα τοποθετήσει κιτ xenon στο 800 ss που έχω και δεν δούλευε σωστά η μεγάλη σκάλα.
Άβαταρ μέλους
the Italian
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: Κυρ 06 Απρ 2008, 23:36
Gender: Male
Other: ΚΤΜ 690 DUKE R
Τοποθεσία: Χολαργος Αθηνα

Re: Xenon φώτα σε 848/1098

Δημοσίευση από the Italian »

Ρε παιδια να πω κατι για τα XENON?Νομιζω γενικα οτι ειναι πολυ δυνατα και στραβωνουν.Εχω παρατηρησει τα εξης.Τα απλα φωτα εχουν μπροστα ενα καπακι για να μην αφηνουν την δεσμη φωτος να φευγει απευθειας μπροστα επιτρεποντας ετσι να διοχετευεται το φως στον ανακλαστηρα πρωτα.Καποια XENON,ισως τα φθηνα δεν εχουν αυτο το καπακι με αποτελεσμα η δεσμη φωτος,που ειναι σιγουρα πιο δυνατη απο τα απλα τα φωτα να σου τρυπαει το μυαλο.Ξερει κανεις να πει κατι πανω σε αυτο που το εχει ψαξει καπως καλυτερα?
Ρουμελιωτης Αντωνης
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Xenon φώτα σε 848/1098

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Taxiarhis έγραψε:Θα το ψάξω λίγο ακόμα διότι είχα τοποθετήσει κιτ xenon στο 800 ss που έχω και δεν δούλευε σωστά η μεγάλη σκάλα.
για δωσε σε παρακαλω παραπανω πληροφοριες (τι κιτ εβαλες;; ευκολο να το βαλεις;; κτλ κτλ) γιατι σκεφτομαι και γω εδω και καιρο να το βαλω στο δικο μου....




JKS:

υπαρχουν πολυ λεπτα ballasts τα οποια ειναι αρκετα ευκολο να τα βολεψεις καπου! :glimpse:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
geo_multi
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 20:49
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Τοποθεσία: Γκασμαδονήσι (ή αλλιώς Μυτιλήνη)

Re: Xenon φώτα σε 848/1098

Δημοσίευση από geo_multi »

HID φώτα έβαλα εγώ πριν καμιά 15-αριά μέρες στο δικό μου. Μεγάλη διαφορά παιδιά, η μέρα με την νύχτα. Είμαι της γνώμης ότι για τους δρόμους μας, που δεν ξέρεις τι σε περιμένει παρακάτω, δεν είναι προαιρετικά αλλά απλά απαραίτητα. Αν τα ρυθμίσεις σωστά και προσεκτικά είμαι τις γνώμης ότι δεν ενοχλούν. Αλλά αν πχ. τα έχεις σχετικά ψηλά και με συνεπιβάτη χτυπάνε στον θεό λογικό είναι να τρως μούντζες και μπινελίκια.

Λόγου του ότι στην διεθνή πιάτσα και στο ebay κυκλοφορούν πολλές μαϊμούδες επέλεξα να τα πάρω από την ελληνική αγορά, απλά για να έχω κάποιον να βρίζω αν κάτι πάει στραβά... Τα πήρα από εδώ.
http://www.xenonlights.gr/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ο τύπος έχει δύο τύπους balast, κάτι γιαπωνέζικα και κάτι κινέζικα. Το πλεονέκτημα των γιαπωνέζικων είναι ότι είναι ότι ότι είναι ηλεκτρονικά και δίνουν με την μια το 60% της φωτεινότητας τους. Το μειονέκτημα ότι, για τον ίδιο λόγο, έχουν μια σχετική ευαισθησία στις εκκινήσεις με ανοιχτά τα φώτα (και όλες πλέον οι μηχανές έχουν τα φώτα τους ανοιχτά συνέχεια...) και μπορεί και να καεί κανένα. Μια άλλη -σημαντική- διαφορά είναι ότι το ένα σετάκι λάμπα+balast το πουλάει 85 γιούρα και το άλλο 135... Τελικά έβαλα το κινέζικο για την μεσαία σκάλα και το γιαπωνέζικο για την μεγάλη. Με λάμπες 6000Κ.

Στην πράξη. Η εγκατάσταση είναι μια σχετική φασαρία. Επίσης πρέπει να κάνετε μια τρύπα 24mm στα καπάκια του φαναριού για να περάσουν τα καλώδια για κάθε λάμπα, έχετε το και αυτό στο μυαλό... Πράγματι το ηλεκτρονικό αξίζει τα λεφτά του. Η αλλαγή από μεσαία σε μεγάλη γίνεται ακαριαία, δεν καταλαβαίνεις καθυστέρηση. Στο αντίθετο θέλει μια σχετική συνήθεια. Πάντως μεγάλη σημασία παίζει το αν είναι ζεστά τα balast. Τελικά μου έστειλε και μια καλωδίωση που κρατάει την μεσαία σκάλα ανοιχτή συνέχεια. Ίσως κάποια στιγμή να την βάλω αν και δεν ξέρω τι παίζει με δύο λάμπες να ανάβουν μαζί σε ένα φανάρι που είναι σχεδιασμένο για να ανάβει μια κάθε φορά. Τελικά αν επέλεγα τώρα, μάλλον δύο γιαπωνέζικα θα έβαζα...

Ένα τελευταίο. Αν βάλετε xenon αλλάξτε και το λαμπάκι του σταθμεύσεως με led. Φαίνεται χάλια το συμβατικό, κοκκινίζει...
Γιώργος

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: Xenon φώτα σε 848/1098

Δημοσίευση από dimitris848 »

Taxiarhis έγραψε::hibye: Καλησπέρα παιδιά! Σκοπεύω να τοποθετήσω HID Xenon φώτα στο 848 μου. Θα δουλέψουν σωστά και χωρίς προβλήματα; Έχει τοποθετήσει κανείς; Τι μου προτείνετε;
Καλησπέρα. :ciao: :)
Επαναφέρω το θέμα και θα ήθελα να ρωτήσω άν τελικά τοποθετήθηκαν τα xenon φώτα και πού τελικά έγινε η εγκατάσταση των μπάλλαστ.
Απόδοσή τους στην πόλη (ή και εθνική) ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
nick papaxristou
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Τρί 08 Απρ 2008, 22:42
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: SH 150 ABS
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: Xenon φώτα σε 848/1098

Δημοσίευση από nick papaxristou »

Καλησπερα,γνωριζεται καποιον που να ξερει να βαζει η να εχει ξαναβαλει σε 848/1098 xenon?
Απάντηση