Τα κρανη μας...

Αυτά που μας κρατάνε ασφαλείς
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sotos
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Τετ 29 Οκτ 2008, 08:09
Gender: Male
Bike: GT 1000
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από sotos »

εχω αλλαξει πολλα κρανη γιατι τα θεωρω φετιχ για τον μοτοσικλετιστη :tooth2: :tooth2: :tooth2: :tooth2:
αλλα εχω κολλησει στα RX7
ειναι το τριτο στη σειρα arai που πηρα
και δυσκολα θα αλλαξω μαρκα
μπορει να κανουν λιγο θορυβο παραπανω[το rx7 οχι το viper gt]
αλλα εχουν ποιοτητα
ειναι καλα ζυγισμενα και δεν κουραζουν αν και ειναι βαρια
και τουλοχιστο εγω απο εφαρμογη νιωθω οτι το εφτιαξαν μονο για το δικο μου κεφαλι :))
v-nakano-sakura-l.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
http://www.smok.gr/" onclick="window.open(this.href);return false;
argg
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:47
Bike: Multistrada 1100

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από argg »

Για το test πράγματι τα απόλυτα νούμερα δεν είναι για να τα παίρνεις σοβαρά από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποια τυποποίηση στις μετρήσεις και τις συνθήκες που γίνονται αυτές. Δικαιολογημένα και ο φίλος με το OGK βγήκε από τα ρούχα του πιο πάνω γιατί το νούμερο είναι εντελώς κουφό για να είναι αληθινό. Ο μόνος λόγος που έβαλα το πινακάκι ήταν για να δείξω την τάξη μεγέθους που μπορεί να έχει η διαφορά σε θόρυβο από κράνος σε κράνος.
ENGAKATS έγραψε:Η ηχομονωση του κρανους κανει διαφορα αλλα τη μεγαλυτερη διαφορα την κανει η αεροδυναμικη του σχεδιαση. Ενα κρανος με σωστη αεροδυναμικη σχεδιαση, οσο αυξανεται η ταχυτητα θα κανει λιγοτερο θορυβο απο ενα αλλο κρανος με οχι τοσο καλη αεροδυναμικη (αλλα οσο καλη ηχομονωση θες).
Αυτό νομίζω δεν ισχύει. Κλασικό παράδειγμα τα arai που με κορυφαία αεροδυναμική είναι βράχος στα πολλά, ωστόσο θεωρούνται θορυβώδη κράνη. Εκτός αν εννοείς κάτι διαφορετικό

κατά τα άλλα :cheers:
Άβαταρ μέλους
dio
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: Σάβ 26 Απρ 2008, 15:02

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από dio »

Για το θεμα των ωτοασπιδων θα συμφωνησω με τον Enga, ειναι απο τα πλεον απαραιτητα αξεσουαρ για γρηγορες βολτες.Απο τη στιγμη που τις πρωτοβαλα (με δυσπιστια ομολογω..) αναλακυψα οτι μπορεις στα 200 να ακους το μοτερ και τα παντα γυρω σου και οχι μονο τον μανιασμενο αερα να προσπαθει να τιναξει τα τυμπανα σου..
Αν βεβαια πας χαλαρα,τοτε μπορεις και χωρις αυτες..
Επισης μην ξεχναμε οτι στις συνθηκες οδηγησης χωρις ωτοασπιδες το αυτι δεχεται μεγαλυτερη ακουστικη πιεση απο την εξω σε σχεση με την μεσα πλευρα του κατι το οποιο ειναι το πλεον καταστροφικο..
tam
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1072
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 12:39
Gender: Male
Bike: 916
Other: Rambla 250
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από tam »

ENGAKATS έγραψε: Η ηχομονωση του κρανους κανει διαφορα αλλα τη μεγαλυτερη διαφορα την κανει η αεροδυναμικη του σχεδιαση. Ενα κρανος με σωστη αεροδυναμικη σχεδιαση, οσο αυξανεται η ταχυτητα θα κανει λιγοτερο θορυβο απο ενα αλλο κρανος με οχι τοσο καλη αεροδυναμικη (αλλα οσο καλη ηχομονωση θες).
Μμμ,αυτό που αναφέρεις θέλει πολύ ανάλυση.
Η αεροσυναμική σχεδίαση ενός κράνους για μεγάλες ταχύτητες
δε νομίζω ότι θέτει πρώτο μέλημά της την ελαχιστοποίηση των παραγώμενων
ήχων που εμείς ονομάζουμε θόρυβο επειδή μας ενοχλούν.Πάντως είναι λογικό
η ομαλοποίηση της ροής του αέρα να παράγει λιγότερο θόρυβο.Επίσης ένας
παράγοντας που πρέπει να συνυπολογιστεί είναι και η ψύξη του κεφαλιού και
η απαγωγή του αέρα που εισέρχεται στο εσωτερικό του κράνους.'Αμα ήταν να
προστατεύει ρομπότ σίγουρα θα είχαν πολύ διαφορετική σχεδίαση.
Πάντως ένα καλό τεχνικό άρθρο (και θα το προτιμούσα στα Ελληνικά) θα μας διαφώτιζε.
Άβαταρ μέλους
rommel
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Κυρ 02 Νοέμ 2008, 05:49
Gender: Male
Bike: 749
Other: runner
Τοποθεσία: Κανκούν

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από rommel »

ENGAKATS έγραψε:.. κατι ακομα που παιζει ρολο ειναι και ο τυπος της μοτοσυκλετας. Το ιδιο κρανος σε μια γυμνη και μια φαιρινγκατη δεν θα κανει τον ιδιο θορυβο (χωρις να σημαινει οτι στην φαιρινγκατη θα κανει λιγοτερο!).
Ακριβώς αυτό μου έχει πει πωλητής στο UK και στο Ελλάντα. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από ENGAKATS »

argg έγραψε:Αυτό νομίζω δεν ισχύει. Κλασικό παράδειγμα τα arai που με κορυφαία αεροδυναμική είναι βράχος στα πολλά, ωστόσο θεωρούνται θορυβώδη κράνη. Εκτός αν εννοείς κάτι διαφορετικό
Εννοω οτι αν ενα κρανος εχει καλη αεροδυναμικη, τοτε...
tam έγραψε:...η ομαλοποίηση της ροής του αέρα να παράγει λιγότερο θόρυβο...
...δηλαδη εχουμε λιγοτερους στροβιλισμους γυρω απο το κρανος, και μιλαω για τους στροβιλισμους που προξενει το ιδιο το κρανος και οχι το φαιρινγκ της μοτοσυκλετας.

Η αεροδυναμικη βεβαιως και παιζει ρολο στο να ειναι σταθερο το κρανος οσο ανεβαινουν τα χιλιομετρα, αλλα και αυτο (η σταθεροτητα του κρανους δηλαδη) επηρεαζεται απο την αεροδυναμικη της μοτοσυκλετας, υψος αναβατη, κτλ κτλ

Οσο για τον εξαερισμο/ψυξη του κεφαλιου, αναλογως τη χρηση του κρανους (αλλα και τα προσωπικα γουστα) χρησιμοποιουμε διαφορετικα κρανη. Αποκλειστικα για χρηση ταξιδιου με θερμοκρασιες μεχρι και 30-35, το πολυ, βαθμους, δεν χρειαζομαστε ενα RX7 ή ενα X-Spirit. Σε χρηση πιστας ομως ή σε χρηση με πολυ ζεστο καιρο, καλο ειναι να εχουμε ενα κρανος που προσφερει καλο εξαερισμο, το οποιο ομως θα ειναι πιο θορυβωδες, αλλα και παλι... περι ορεξεως :glimpse:

υ.γ. δεν λεω οτι πρεπει να εχουμε διαφορετικα κρανη αναλογως τη χρηση, αλλα οτι θα πρεπει να διαλεξουμε ενα κρανος αναλογως το πώς/πού καβαλαμε :)
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
tam
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1072
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 12:39
Gender: Male
Bike: 916
Other: Rambla 250
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από tam »

Καλά τα λες.
Για έλα Ελλάδα το καλοκαίρι και θα καταλάβεις γιατί θέλουμε
την πολύ καλή εισαγωγή-απαγωγή του αέρα.
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από ENGAKATS »

tam έγραψε:Καλά τα λες.
Για έλα Ελλάδα το καλοκαίρι και θα καταλάβεις γιατί θέλουμε
την πολύ καλή εισαγωγή-απαγωγή του αέρα.
Τα δυο τελευταια καλοκαιρια ηρθα οδικως Ελλαδα και ο καιρος που συναντησα στην διαδρομη ηταν απο βροχερος (με κατω απο 20 βαθμους) εως καυσωνας με 43+... Το δικο μου κρανος αν δεις σε προηγουμενη σελιδα, ειναι ενα X-Spirit :glimpse:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
tam
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1072
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 12:39
Gender: Male
Bike: 916
Other: Rambla 250
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από tam »

ENGAKATS έγραψε: ...
Το δικο μου κρανος αν δεις σε προηγουμενη σελιδα, ειναι ενα X-Spirit :glimpse:
Σωστός.
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 21:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από ASLAN »

ARAI VIPER GT BANDA RED
Εχτες το παρελαβα σημερα το δοκιμασα για δυο ωρες ,πολυ καλη εφαρμογη ,αψογη ποιοτητα ,ζελατινα που θολωνει ευκολα χωρις το pinlock (νομιζω ετσι το λενε) .Ειναι βαρυτερο απο το ανθρακονηματινο UVEX που ειχα αλλα δεν το καταλαβαινεις σχεδον καθολου αυτο οποτε δεν ειναι προβλημα ,εξαερισμος πολυ καλος ,παγωσε το κεφαλι στους 16 βαθμους θερμοκρασια .Θορυβος λιιιιιγο περισσοτερος απο το UVEX αλλα για εναν περιεργο λογο ειναι λιγοτερο ενοχλητικος επειδη ειναι καπως διαφορετικος .Τα γραφικα τελεια , ρετροντουκατιστικο .
VIPERBANDARED.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anonymous την Σάβ 27 Ιουν 2009, 10:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: προβολή στη δημοσίευση
Νίκος.
Άβαταρ μέλους
tassos
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί 09 Σεπ 2008, 09:40
Gender: Male
Bike: GT 1000
Other: transalp 600

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από tassos »

crest5back.jpg
ΑΕΚΑΡΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!
crest.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anonymous την Σάβ 27 Ιουν 2009, 10:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: προβολή στη δημοσίευση
ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΗΘΙΚΗ!!!!! ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΗΘΙΚΗ!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
xrilek
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Παρ 27 Μαρ 2009, 23:48
Gender: Male
Other: Daytona 675
Τοποθεσία: Patra

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από xrilek »

ακουγεται ο αερας λιγακι αλλα σαν εφαρμογη ειναι τέλειο.νιωθεις οτι δεν εχεις κατι στο κεφαλι σου κ στα λιγα κ στα πολλα χιλιομετρα....
34311-3039642.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anonymous την Παρ 10 Ιούλ 2009, 08:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: προβολή στη δημοσίευση
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Blancazo
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 473
Εγγραφή: Δευ 16 Μαρ 2009, 15:25
Bike: Monster 696
Other: Clarks, Camper

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από Blancazo »

sotos έγραψε:εχω αλλαξει πολλα κρανη γιατι τα θεωρω φετιχ για τον μοτοσικλετιστη :tooth2: :tooth2: :tooth2: :tooth2:
αλλα εχω κολλησει στα RX7
...
και τουλοχιστο εγω απο εφαρμογη νιωθω οτι το εφτιαξαν μονο για το δικο μου κεφαλι :))
A ωστέ γι' αυτό δυσκολεύομαι να το συνηθίσω εγώ εεεεε;;;; :)) :thumbsup:
Call me Ishmael, or call me Barry
Άβαταρ μέλους
daculas367
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3513
Εγγραφή: Παρ 26 Σεπ 2008, 17:37
Gender: Male
Bike: Monster 900

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από daculas367 »

Μετά από ένα shoei rf200 και ένα arai rx7xx τώρα έχω πάλι arai corsair. Πολύ καλός αερισμός και ζύγισμα και όσο για το θόρυβο φοράω ωτασπίδες και δεν με ενοχλεί :hibye:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Iron butt
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1349
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 17:18
Gender: Male
Other: ΚαθεΤριτηΜαστορα
Τοποθεσία: Νικητιανος.....

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από Iron butt »

Επιτελους ηρθε το καλο μου.
SHOEI RF1000 sever απο Αμερικα το αντιστοιχο δηλαδη με το XR1000 εδω αλλα με γραφικα που προοριζονται μονο για την εκει αγορα...Ακομα δεν το φορεσα σε βολτα αλλα στις στατικες δοκιμες ειναι πολυ ωραιο...Πολυ καλη η τιμη του απο εκει αλλα με σκισ@νε στο τελωνειο...
Υ.Γ. Ξερω οτι απο εμφανιση σε πολλους δεν θα αρεσει αλλα εγω το γουσταρω τρελα...και παιζει να ειναι και μοναδικο...
shoei rf1000.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Γιαννης
From all the things i have lost i miss my mind the most...

Sometimes I lie awake at night, and ask, 'Where have I gone wrong?' Then a voice says to me, 'This is going to take more than one night.'”
Άβαταρ μέλους
kojak
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: Κυρ 19 Οκτ 2008, 02:38
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Other: s2r800,Vespa T5 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από kojak »

DUCM900 έγραψε:... αλλα με σκισ@νε στο τελωνειο...
...
shoei rf1000.JPG
Για κάντο λιανά... Δηλαδή πόσο σου στοίχησε και πόσο σου πήραν στο Τελωνείο?
Όχι φίλε μου, δεν είναι αυτό που "κοπανάει".
Αλλά αυτό θα είναι το επόμενο...

---Βασίλης---
Άβαταρ μέλους
touloumpas
IT Administrator
IT Administrator
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 18:28
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000
Τοποθεσία: Βεροια

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από touloumpas »

Αμα του τα στειλανε με courrier (fedex, ups,dhl κλπ κλπ) εχουν ιδιώτες εκτελωνιστές και σίγουρα τον σκισανε. Εμένα για πράγματα αξίας 75 € μου ζήτησαν 160 € τελωνείο :shock: και τους είπα να τα βαλουν εκεί που ξέρουν.

Από Αμερική ΜΟΝΟ με USPS (Αμερικάνικα Ταχυδρομεία) και ο εκτελωνισμός εδώ γίνεται από τα δικά μας ΕΛΤΑ χωρίς τα νταβατζιλίκια των ιδιωτών εκτελωνιστών (αμοιβές, εξοδα αποθηκης κ.α. π@π@ριές).
Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
Iron butt
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1349
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 17:18
Gender: Male
Other: ΚαθεΤριτηΜαστορα
Τοποθεσία: Νικητιανος.....

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από Iron butt »

το κρανος + μεταφορικα κοστισε 265γιουρια :) :) :thumbsup: :thumbsup:
το τελωνειο 74γιουρος!!!!!!!! :zep: :zep: :zep: :zep: :zep: :zep:
Γιαννης
From all the things i have lost i miss my mind the most...

Sometimes I lie awake at night, and ask, 'Where have I gone wrong?' Then a voice says to me, 'This is going to take more than one night.'”
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από D3§m02K »

DUCM900 έγραψε:...Ακομα δεν το φορεσα σε βολτα αλλα στις στατικες δοκιμες ειναι πολυ ωραιο...
Γιάννη, επειδή έχω κι εγώ RF1000 (Caster Red γραφικά), κάνε μου μια χάρη και δώσε βάση στην αίσθηση γύρω από τη στεφάνη του κεφαλιού μετά από ~30 λεπτά οδήγησης.

Εμένα, μετά από ώρα και πάνω από τα 140χ.α.ω., με σφίγγει (και ορισμένες φορές ενοχλητικά). . .

Εύχομαι αυτό να μην ισχύει και στο δικό . . .

Καλορίζικο! ! ! Τα γραφικά g@m@n3! ! ! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
johnduc
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6922
Εγγραφή: Δευ 14 Απρ 2008, 22:19
Gender: Male
Bike: 916
Τοποθεσία: Thessalonique,Macédoine-Centrale

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από johnduc »

DUCM900 έγραψε:το κρανος + μεταφορικα κοστισε 265γιουρια :) :) :thumbsup: :thumbsup:
το τελωνειο 74γιουρος!!!!!!!! :zep: :zep: :zep: :zep: :zep: :zep:
Ολα γκουντ ρε Τζωνυ και κουκλα το κρανεισον...αλλα ρωτα ματια μου πρωτα!Μπαι δε γουει και αυτο το μυνημα θα αυτοκαταστραφει...ποτε θα ερθεις Σαλονικη μπρε τζανεμ να τον πιουμε??? :cool:
Εικόνα
COMUNE DI BOLOGNA

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iron butt
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1349
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 17:18
Gender: Male
Other: ΚαθεΤριτηΜαστορα
Τοποθεσία: Νικητιανος.....

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από Iron butt »

touloumpas έγραψε: Από Αμερική ΜΟΝΟ με USPS (Αμερικάνικα Ταχυδρομεία) και ο εκτελωνισμός εδώ γίνεται από τα δικά μας ΕΛΤΑ χωρίς τα νταβατζιλίκια των ιδιωτών εκτελωνιστών (αμοιβές, εξοδα αποθηκης κ.α. π@π@ριές).

Τhanks φιλος γιατι δεν το γνωριζα αυτο και εχουμε φερει αρκετα πραγματα απο Αμερικα...
Την επομενη φορα θα ζητησω ετσι να τα στειλουν. :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

:spam: Γιαννοδουκε ελπιζω κανα βραδακι να τα καταφερω γιατι εχω φρικαρει εδω στην επαρχια...θα ριξω τηλ οταν εμφανιστω... :spam:
Γιαννης
From all the things i have lost i miss my mind the most...

Sometimes I lie awake at night, and ask, 'Where have I gone wrong?' Then a voice says to me, 'This is going to take more than one night.'”
Άβαταρ μέλους
motogppress
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Τετ 29 Απρ 2009, 12:01
Gender: Male
Other: 999R,M1000s, vespa
Τοποθεσία: Nicosia, Cyprus

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από motogppress »

Στούμπος στην κ6-κ7 με αποτέλεσμα ζωντανό αναβάτη μα με διάσειση "καλή". Το κέλυφος έσπασε τελείως (κρακ, και άνοιξε). Πράγμα (για το σπάσιμο εννοώ) που δεν θα έπρεπε να συμβεί. Δυστυχώς δεν έχω βγάλει φωτό του κράνους (ίσως κάποια στιγμή που θα το ξαναδώ να το φωτογραφίσω).[/quote]

Στην αλλαγη απο την 6 στην 7 εγινε περσι και τον ακολουθουσα.

το κρανος εσπασε κυριολεκτικα σαν τουβλο σε τζαμι, μας εκανε πραγματικα πολυ εντυπωση, αρνητικη σιγουρα! πρεπει να εχω καποια φωτο θα το ψαξω!
The street is not the track - It's a place to Pace

If You Want To Go Faster - Take It To The Track


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
motogppress
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Τετ 29 Απρ 2009, 12:01
Gender: Male
Other: 999R,M1000s, vespa
Τοποθεσία: Nicosia, Cyprus

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από motogppress »

οσον αφορα το πιο πανω κρανος νατο πιο κατω.......

βγαλτε τα συμπερασματα σας.............
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
The street is not the track - It's a place to Pace

If You Want To Go Faster - Take It To The Track


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
motogppress
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Τετ 29 Απρ 2009, 12:01
Gender: Male
Other: 999R,M1000s, vespa
Τοποθεσία: Nicosia, Cyprus

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από motogppress »

πολυ δυνατη πτωση με 130χλμ στα μοταρτ που ετρεχα ειχα με το Shark focarty RSR, κλεινοντας γκαζι σε ενα σημειο της πιστας, οπου απλα ηθελε μικρο σπασιμο τιμονιου, εφυγε το μπροστινο και επεσα με το σαγονι. Γδαρσιματα μονο στο κρανος ενω εγω εφτιαξα το στραβομενο τιμονι και συνεχισα την προπονηση.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
The street is not the track - It's a place to Pace

If You Want To Go Faster - Take It To The Track


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
motogppress
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Τετ 29 Απρ 2009, 12:01
Gender: Male
Other: 999R,M1000s, vespa
Τοποθεσία: Nicosia, Cyprus

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από motogppress »

Το αλλο Shark RSX που ειχα για 3 χρονια, 40000 χιλιομετρα, καθαρισμα παντα και πλησιμο των εσσωτερικων αρκετα συχνα, απο τα καλυτερα κρανη που φορεσα. Αθορυβο, παναλαφρο, χοντρη ζελατινα που αλλαζει σε δεκατα. 1 Οκτωβριου 2008 στις 10 το πρωι, φορτηγακι HiLux Toyota εκανε επαναστροφη, ενω ηταν μεσα σε στροφη στο βουνο και ο υποφενομενος με Mille και την 3η στα κοκκινα, καρφωθηκε επανω του. Δεξια γκρεμμος, αριστερα βουνο, μπροστα φορτηγο.
IMG_1000.JPG
Copy of DSC00010.jpg
SP_A0039.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anonymous την Δευ 28 Δεκ 2009, 15:20, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: προβολή στη δημοσίευση
The street is not the track - It's a place to Pace

If You Want To Go Faster - Take It To The Track


Εικόνα
Απάντηση