Τα κρανη μας...

Αυτά που μας κρατάνε ασφαλείς
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος Τύρλας
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 11:59
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 750SS
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος Τύρλας »

Μάνο έχεις Π.Μ.
Kωνσταντίνος
" Κάλλιο ροκκάς και εντουράς παρά στρητάς και καρεκλάς "
info@sgstudio.gr
www.sgstudio.gr
Άβαταρ μέλους
magris
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: Τετ 11 Φεβ 2009, 17:54
Gender: Male
Bike: ST2
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη [εκει που ολα σκουριαζουν απο την υγρασια...]

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από magris »

πριν καν παραλαβω την μηχανη,φροντισα να παραλαβω το εξης:
20081029_123834.jpg
εμπειρια με αλλα κρανη δεν εχω,αλλα φαινεται καλο.
η ποιοτητα της βαφης φυσικα δεν ειναι επιπεδου arai και shoei,αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις στην τελικη.
το μεγαλυτερο θετικο ειναι οτι η επενδυση ειναι πληρως αφαιρουμενη,αν και σκοπευω να φοραω μπαλακλαβα οσο αντεχω....
ευχομαι να μην χρειαστει να δοκιμασω την αντοχη του.....
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Παναγιωτης

MONSTERHEAD
Άβαταρ μέλους
indianos
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3725
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιουν 2008, 17:50
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Nexus 500

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από indianos »

Καλο κρανακι αλλα ειναι πιο πολυ για πιστα!
IMG_0305_edited.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anonymous την Σάβ 11 Απρ 2009, 22:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: προβολή στη δημοσίευση
Image
Άβαταρ μέλους
hyperman1100s
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ 09 Αύγ 2008, 16:17
Gender: Male
Bike: SS800

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από hyperman1100s »

:hi: :wsmile: :thumbsup:
shoei_locatelli_redgrn_MD.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από cronos »

να και το δικο μου κρανος
arai x tour.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cronos την Τρί 28 Απρ 2009, 18:04, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από ENGAKATS »

hyperman1100s έγραψε::hi: :wsmile: :thumbsup:
shoei_locatelli_redgrn_MD.jpg
αν δεν εχει βγει καποιο αλλο κρανος που να μου καθεται καλυτερα στο κεφαλι και μεινω με το X-Spirit (με το οποιο ειμαι υπερευχαριστημενος), αυτο θα ειναι το επομενο μου κρανος (και γ@μω τα paint schemes :thumbsup: )
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sakman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3858
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2008, 09:19
Gender: Male
Bike: SS1000
Other: CBX 750 MONTESA 414
Τοποθεσία: Βριλήσσια

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από sakman »

cronos έγραψε:να και το δικο μου κρανος




Φίλε cronos , με το θάρρος της ηλικίας , και της εμπειρίας , θα ήθελα να σου πω κάτι για καλό . Η κρανούμπα σου είναι πάρα πολύ καλή , με την μόνη διαφορά ότι δεν είναι για ταχύτητες πάνω από 120 – 130 . Είναι φτιαγμένο για άλλη χρήση .Το γείσο που έχει , κάνει κακό στον αυχένα μακροπρόθεσμα . Μπορεί να μην το καταλαβαίνεις τώρα αλλά μετά από μερικά χρόνια , θα έχεις αποκτήσει αυχενικό πρόβλημα .Συγνώμη και πάλι . Φιλικότατα sakman . :hibye:
The Uncle Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tonino
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 11:48
Gender: Male
Other: Yamaha XT 500
Τοποθεσία: Θάσος

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από tonino »

2008stripes_helmet_srgjpg.jpg
το δικό μου
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
me cago en el motor
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από dimitris848 »

Αυτό είναι να πάρω. :thumbsup:
Είμαι μεταξύ αυτού και ενός άλλου Arai, ρέπλικα Εντουαρντς.
Πολύ ωραίο κρανάκι.
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
xvassilis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Τετ 15 Απρ 2009, 12:55
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100
Other: Bev 250
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από xvassilis »

Eγω έχω απο πέρσι το καλοκαιρι ενα HJC HQ1 carbon. Στα θετικά του είναι οτι είναι ελαφρύ, τα μαξιλαρια αφαιρουνται, αερίζεται καλα, θαμπώνει σχετικά δύσκολα, στα μείον του είναι ο αεροδυναμικός θόρυβος που μου σκάει απο την ζελατίνα και του beverly και του multi. Aυτό βεβαια με το θορυβο είναι σχετικό γιατί και τα 3 προηγούμενα κρανη που είχα HJC ήταν και δεν εχω εμπειρία απο αλλη μάρκα.
hq1.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
vassilis
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 16:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από salingaros »

...να πω και εγω shoei x-eleven kiyonari...σουπερ-ντουπερ καταπληκτικο..το εχω τωρα 8 μηνες και ακομα χαιρομαι για την αγορα μου.το προτινω ανεπιφιλαχτα σε οποιων ψαχνετε για κρανος βεβαια για μακρυνω ταξιδακι θα χρειαστιτε σιγουρα οτοασπιδες μια και κανει αρκετο θορυβο..αλλα χαλαλι του!
πριν απο αυτο και μεχρι την πτωση που ειχα με συνοδευαι ενα nolan x-lite..και αυτο πολυ καλο..εφυγα με καμια 160αρα και εσκασα σε μπαριερα..το κρανος εσπασε το κεφαλι μου οχι!
Image
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από D3§m02K »

salingaros έγραψε:...να πω και εγω shoei x-eleven kiyonari...
To X-11 είναι το αντίστοιχο Ευρωπαϊκό X-Spirit. Το έφερες από Αμερική; Από εφαρμογή τί λέει; Σε ρωτάω γιατί έφερα από Αμερική ένα RF1000 (το αντίστοιχο Ευρωπαϊκό XR1000) το οποίο με στενεύει λίγο στην περίμετρο του κεφαλιού στις μεγάλες διαδρομές στην Εθνική μετά από κάποια ώρα με ταχύτητες στα 160+.
salingaros έγραψε:βεβαια για μακρυνω ταξιδακι θα χρειαστιτε σιγουρα οτοασπιδες μια και κανει αρκετο θορυβο..αλλα χαλαλι του!
Βάλ'του το whisper-kit που δίνει η Shoei και θα είσαι μια χαρά. Το X-Spirit θα είναι το επόμενο κράνος μου, for sure. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 16:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από salingaros »

ετσι ακριβως ειναι..σχεδια ακριβως ιδια διαφορετικο ονομα τωρα γιατι?ναι το πηρα μεσω ιντερνετ...και πιστεψε με δεν το μετανιωνω καθολου.το ειχα φορεσει πριν απο φιλο που εχει παρει ενα αντιστιχο.τα ευρωπαικα κρανη εχουν αλλα στανταρ στην κατασκευη τους δεν ειναι ακριβως το ιδιο...εχουν διφορετικο συντελεστη ασφαλειας με τα ευροπαικα νομιζω απο νομοθεσια πρεπει να εχουν ποιο παχυ το εξωτερικο κεληφος στα 5 χιλιοστα μινιμουμ εναντι αμερικης και ασιας που το ελαχιστο ειναι τα 4 χιλιοστα...νομιζω.
Image
argg
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:47
Bike: Multistrada 1100

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από argg »

και το δικό μου...

Schuberth S1 Nordic Dragon αγορασμένο από το helmetcity με 240 λιρες + μεταφορικά

Ξέρω ότι είναι προηγούμενο μοντέλο αλλά ένα τόσο ποιοτικό κράνος σε αυτή την τιμή ήταν πραγματική ευκαιρία

...και για πρώτη στο τέλος του ταξιδιού/εκδρομής δεν πονοκεφαλιάζω από το βούισμα του αέρα :thumbsup: :wsmile:
Schuberth-S1-Nordic-Dragon_350_P8LX.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
vlassos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 13:35
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από vlassos »

salingaros έγραψε:ετσι ακριβως ειναι..σχεδια ακριβως ιδια διαφορετικο ονομα τωρα γιατι?ναι το πηρα μεσω ιντερνετ...και πιστεψε με δεν το μετανιωνω καθολου.το ειχα φορεσει πριν απο φιλο που εχει παρει ενα αντιστιχο.τα ευρωπαικα κρανη εχουν αλλα στανταρ στην κατασκευη τους δεν ειναι ακριβως το ιδιο...εχουν διφορετικο συντελεστη ασφαλειας με τα ευροπαικα νομιζω απο νομοθεσια πρεπει να εχουν ποιο παχυ το εξωτερικο κεληφος στα 5 χιλιοστα μινιμουμ εναντι αμερικης και ασιας που το ελαχιστο ειναι τα 4 χιλιοστα...νομιζω.
Μή δίνεις ιδιαίτερη σημασία σε αυτό διότι το κεφάλι μας ούτως ή άλλως δεν αντέχει αυτές τις επιβραδύνσεις οι προδιαγραφές dot δεν λαμβάνουν υπόψη τους τη μελέτη head injury criterion (HIC) με αποτέλεσμα να δοκιμάζεται το κράνος σε επιβραδύνσεις που ούτως ή άλλως ξεπερνούν τα όρια που αντέχει το κεφάλι.
Αυτά εχουν αναφερθεί σε άλλο topic αλλά αμα θες ρίξε μια ματιά εδώ http://www.smf.org/articles/dot.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Γιώργος
"In times of universal deceit telling the truth will be a revolutionary act"
Eric Arthur Blair
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από ENGAKATS »

argg έγραψε:...και για πρώτη στο τέλος του ταξιδιού/εκδρομής δεν πονοκεφαλιάζω από το βούισμα του αέρα...
αν φορουσες και ωτοασπιδες δεν θα πονοκεφαλιαζες ποτε αλλα θα γλυτωνες και απο μελοντικη βλαβη των τυμπανων!! :whistling: :whistling:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
argg
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:47
Bike: Multistrada 1100

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από argg »

Σωστός, αλλά δεν βολεύονται όλοι με το να βάζουν και να βγάζουν ωτοασπίδες κάθε φορά.
Οπότε το να είναι το κράνος σχετικά ήσυχο από μόνο του δεν βλάπτει! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από ENGAKATS »

argg έγραψε:Σωστός, αλλά δεν βολεύονται όλοι με το να βάζουν και να βγάζουν ωτοασπίδες κάθε φορά.
Οπότε το να είναι το κράνος σχετικά ήσυχο από μόνο του δεν βλάπτει! :thumbsup:
οταν ο γιατρος σε 20 χρονια σου πει "γιατι καλε μου ανθρωπε δεν προσεχες περισσοτερο τα αυτακια σου;;" πες του οτι δεν σε βολευε το βαλε-βγαλε ωτοασπιδες καθε φορα που πηγαινες βολτα ανω των 20χλμ... :dead:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
argg
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:47
Bike: Multistrada 1100

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από argg »

ENGAKATS έγραψε: οταν ο γιατρος σε 20 χρονια σου πει "γιατι καλε μου ανθρωπε δεν προσεχες περισσοτερο τα αυτακια σου;;" πες του οτι δεν σε βολευε το βαλε-βγαλε ωτοασπιδες καθε φορα που πηγαινες βολτα ανω των 20χλμ... :dead:
το να εκφράζεσαι έτσι απόλυτα χωρίς να ξέρεις με τι ταχύτητες πηγαίνει κάποιος και τι θόρυβο έχει το κράνος του, δείχνει αν μη τι άλλο επιπολαιότητα :zep:
ενώ κατά βάση συμφωνώ ότι χρειάζεται προσοχή στο θέμα του θορύβου, τέτοιου είδους γενικεύσεις και αφορισμοί δεν βοηθούν τους νεώτερους να πάρουν το σωστό μήνυμα

ps1 πιστεύεις ότι ανεξάρτητα από συνθήκες, όσοι πηγαίνουν βόλτα πάνω από 20km (αλήθεια πως προκύπτει αυτό το όριο?) φορούν ωτοασπίδες και αν δεν το κάνουν είναι αναπόφεκτο να κουφαθούν?

ps2 οδηγώ μηχανή τουλάχιστο 15 χρόνια περισσότερα από εσένα και σε βεβαιώνω ότι ακούω και τον τελευταίο ψίθυρο
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από ENGAKATS »

1) Αφου λοιπον φαινεσαι ενημερωμενος, φανταζομαι θα ξερεις πώς αυξανεται ο θορυβος οσο ανεβαινει η ταχυτητα.
2) Αφου παραπονεθηκες οτι το προηγουμενο κρανος σου εκανε θορυβο, σημαινει οτι σιγουρα περνουσες τα 100χλμ/ω, αρα σιγουρα ο θορυβος δεν ηταν αμελητεος
3) Ειπα 20χλμ χωρις καμια επιστημονικη εξηγηση. Κανονικα ωτοασπιδες θα επρεπε να φοραμε παντα, αλλα ας πουμε πως μεσα στα ορια πολης δεν χρειαζεται. Αν καποιος λοιπον κανει μικρη αποσταση, συνηθως το κανει για να παει απο το Α στο Β χωρις να πηγαινει ΤΑΠΑ. Αρα, δεν ειναι και τοσο αναγκαιες οι ωτοασπιδες. Αντι για 20, βαλε εσυ το οριο. Προσωπικα, καθε φορα που θα καβαλησω εκτος πολης και για 15-20χλμ τουλαχιστον, παντα θα φορεσω ωτοασπιδες. Το βαλε-βγαλε μου παιρνει.... ισα και με 1 λεπτο :whistling: :whistling:
4) Αφου οδηγεις μηχανη εδω και 15 χρονια (που δεν μου λεει και τιποτα σαν νουμερο - και ο Κυρ Μητσος/Παναης/Γιωργης/... απο την Ανω Ραχουλα, καβαλαει απο το 1960 ενα BMW με καλαθι που ειχε βρει σε μια αποθηκη παρατημενο) θα επρεπε να ξερεις ποση ζημια μας κανει ο θορυβος απο τον αερα.
5) Χαιρομαι που ακους μεχρι και τον τελευταιο ψιθυρο. Αν προστατευες ομως τα αυτια σου καλυτερα, θα ρυθμιζες μεχρι και... ιμαντες με το αυτι (αντι να βαζεις το ειδικο μικροφωνο για να δεις τη συχνοτητα) :glimpse: :glimpse:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
argg
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:47
Bike: Multistrada 1100

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από argg »

επειδή το ωραίο θρεντάκι φαίνεται να παίρνει στραβό δρόμο, θα προσπαθήσω ξανά μήπως βγει και κάτι χρήσιμο

Αυτό που τελικά μετράει στο αν είναι απαραίτητες οι ωτοασπίδες ή όχι, είναι η ηχητική πίεση που δέχονται τα τύμπανα. Η ένταση του ήχου μετριέται σε decibel και με δεδομένο ότι η κλιμακά της είναι λογαριθμική, μια διαφορά κατά 3db ισοδυναμεί με διπλασιασμό(!) της ηχητικής πίεσης.

Στο αρχείο που επισυνάπτω ενδεικτικά από ένα τεστ του motorrad, φαίνεται πόσο δραματική μπορεί να είναι η διαφορά στον θόρυβο ανάμεσα σε δύο κράνη (παρεπιπτόντως τα 120db στα 130km/h του OGK αδυνατώ να το πιστέψω, είναι σαν να βρίσκεσαι πίσω από τουρμπίνα αεροπλάνου :)) )
Επομένως στην ίδια ταχύτητα ταξιδιού, οι ωτοασπίδες μπορεί να μην είναι απαραίτητες για έναν αναβάτη αλλά απολύτως απαραίτητες για έναν άλλο, επειδή η ηχομόνωση του κράνους μπορεί να κάνει μεγάλη διαφορά
ENGAKATS έγραψε: 4) Αφου οδηγεις μηχανη εδω και 15 χρονια (που δεν μου λεει και τιποτα σαν νουμερο - και ο Κυρ Μητσος/Παναης/Γιωργης/... απο την Ανω Ραχουλα, καβαλαει απο το 1960 ενα BMW με καλαθι που ειχε βρει σε μια αποθηκη παρατημενο) θα επρεπε να ξερεις ποση ζημια μας κανει ο θορυβος απο τον αερα.
Αν διάβαζες καλύτερα, έγραψα 15 χρόνια περισσότερα από εσένα, εκτός και αν ξεκίνησες τώρα. Όσο για τις ραχούλες, κυρ Γιώργους και λοιπά φολκλόρ, θα μου επιτρέψεις να μη σε ακολουθήσω
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Zissis
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1049
Εγγραφή: Τρί 19 Μάιος 2009, 10:42
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονικιος οικονομικος μεταναστης στα ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από Zissis »

Shoei XR 1000 Βαμμενο στο χερι απο τον πρωην πρωταθλητη Καρετσο............200 Ευρα...οποιος θελει ας μου πει...............
Καλο ειναι το ΧR αν και μπαζει λιγο αερα..........σχετικα ησυχο στα πολλα..............
CSSM09509_0052 kranos.jpg
CSSM09509_1289 kranos.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anonymous την Σάβ 30 Μάιος 2009, 16:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προβολη στην δημοσιευση
ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ...........................Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rommel
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Κυρ 02 Νοέμ 2008, 05:49
Gender: Male
Bike: 749
Other: runner
Τοποθεσία: Κανκούν

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από rommel »

δεν ξέρω τι λέει το πινακάκι :zep: , το FF4 δεν κάνει τόσο θόρυβο (μάλιστα το βρήκα και πιο "ήσυχο" από 2 άλλα που έχει τύχει να δοκιμάσω σε βόλτα), το χω 2 χρόνια τώρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (και αφαιρούνται όλα τα εσωτερικά κομμάτια)
Άβαταρ μέλους
ati
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5255
Εγγραφή: Τρί 08 Ιούλ 2008, 02:09
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από ati »

να και το δικοοο μοουυυ
arai astro r
l_603acd99e9ebcb1b53f2decfe881c789.jpg
apo επιστοφη απο Θεσσαλονικη... :mrgreen:
βαβουριαρικο
αλλα μου καθετε πολυ ωραια στο Sk@T0κεφαλο μου
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
το μηχανακι μου εχει κοκκινο ψαλιδι
Proud member of...
Εικόνα
ΜπεεΕεεΕΕΕεεεΕΕΕεεεεΕΕ
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Τα κρανη μας...

Δημοσίευση από ENGAKATS »

argg έγραψε:Αυτό που τελικά μετράει στο αν είναι απαραίτητες οι ωτοασπίδες ή όχι, είναι η ηχητική πίεση που δέχονται τα τύμπανα. Η ένταση του ήχου μετριέται σε decibel και με δεδομένο ότι η κλιμακά της είναι λογαριθμική, μια διαφορά κατά 3db ισοδυναμεί με διπλασιασμό(!) της ηχητικής πίεσης.

Στο αρχείο που επισυνάπτω ενδεικτικά από ένα τεστ του motorrad, φαίνεται πόσο δραματική μπορεί να είναι η διαφορά στον θόρυβο ανάμεσα σε δύο κράνη (παρεπιπτόντως τα 120db στα 130km/h του OGK αδυνατώ να το πιστέψω, είναι σαν να βρίσκεσαι πίσω από τουρμπίνα αεροπλάνου :)) )
Τωρα μαλιστα, μιλας σωστα!

Το συγκεκριμενο τεστ δεν ξερω πώς το εκαναν αλλα κατι ακομα που παιζει ρολο ειναι και ο τυπος της μοτοσυκλετας. Το ιδιο κρανος σε μια γυμνη και μια φαιρινγκατη δεν θα κανει τον ιδιο θορυβο (χωρις να σημαινει οτι στην φαιρινγκατη θα κανει λιγοτερο!). Επισης, παιζει ρολο το υψος του αναβατη και η ζελατινα (σε περιπτωση που η μηχανη εχει φαιρινγκ μπροστα ή εστω μια μασκουλα). Τα τεστ αυτα ειναι ενδεικτικα λοιπον και δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν σαν τυφλοσουρτης.
argg έγραψε:Επομένως στην ίδια ταχύτητα ταξιδιού, οι ωτοασπίδες μπορεί να μην είναι απαραίτητες για έναν αναβάτη αλλά απολύτως απαραίτητες για έναν άλλο, επειδή η ηχομόνωση του κράνους μπορεί να κάνει μεγάλη διαφορά
Η ηχομονωση του κρανους κανει διαφορα αλλα τη μεγαλυτερη διαφορα την κανει η αεροδυναμικη του σχεδιαση. Ενα κρανος με σωστη αεροδυναμικη σχεδιαση, οσο αυξανεται η ταχυτητα θα κανει λιγοτερο θορυβο απο ενα αλλο κρανος με οχι τοσο καλη αεροδυναμικη (αλλα οσο καλη ηχομονωση θες).

Τελος, ακομα και το πιο ησυχο κρανος του κοσμου να φοραει καποιος, αν φοραει και ωτοασπιδες, μονο καλο κανει στον εαυτο του. Με ενα ζευγαρι καλες ωτοασπιδες (παρεπιπτοντως, απο τις πολλες που εχω δοκιμασει, οι μακραν καλυτερες ειναι αυτες: http://www.motorcycleworldl-spa.co.uk/i ... ductId=173" onclick="window.open(this.href);return false;) θα εχει ακομα χαμηλοτερα επιπεδα θορυβου χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα ακουει τι γινεται γυρω του. Με τις ωτοασπιδες, εκτος απο εξτρα προστασια των καημενων τυμπανων μας, εχουμε και πιο "ελαφρυ" κεφαλι μετα απο μια μεγαλη βολτα ή ενα ταξιδι :glimpse: (δεν θα μπορουσα να κανω 1000+ χιλιομετρα τη μερα αν δεν φορουσα ωτοασπιδες :glimpse:).
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Απάντηση