ARAI CHASER

Αυτά που μας κρατάνε ασφαλείς
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vlassos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 14:35
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Χανιά

ARAI CHASER

Δημοσίευση από vlassos »

Ψάχνω για κράνος αυτό τον καιρό και μου άρεσε από τη καινούργια σειρά της ARAI το Chaser Force Red. Ρώτησα σε δύο μαγαζιά και μου είπανε ότι κάνει 576€ ο ένας και 569€ ο άλλος. Στη συνέχεια έψαξα στο ebay και το βρήκα από UK 330€ (τελικά ποιός δουλεύει ποιόν δεν έχω καταλάβει). Γενικά όλα τα Arai τα έχει σε πολύ καλές τιμές (αν και Αγγλία) όποιος ενδιαφέρεται http://www.xsmoto.co.uk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Γιώργος
"In times of universal deceit telling the truth will be a revolutionary act"
Eric Arthur Blair
Άβαταρ μέλους
chducos1
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:32
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: ΔΟΥΚΑΤΙ-ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜ
Τοποθεσία: midili

Re: ARAI CHASER

Δημοσίευση από chducos1 »

που να δεις και τιμες απο αμερικλα :hibye:
χρηστος-μου ποναει ο νους μου.
EVERYBODY DIES NOT EVERYBODY LIVES
Άβαταρ μέλους
vlassos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 14:35
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Χανιά

Re: ARAI CHASER

Δημοσίευση από vlassos »

Το θέμα είναι ότι απο Αγγλία δεν υπάρχει τελωνείο ότι πληρώσεις παίρνεις.
Γιώργος
"In times of universal deceit telling the truth will be a revolutionary act"
Eric Arthur Blair
Άβαταρ μέλους
Duced
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2532
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 02:46
Gender: Male
Bike: 999R
Other: Adv 950

Re: ARAI CHASER

Δημοσίευση από Duced »

Kαι απο Αμερικα το ιδιο (στο 99% των περιπτωσεων) αρκει να στο στειλουν με USPS (και οχι με courier, UPS η DHL)
Μ9Ν9Λ9Σ

Objects in mirrors are Jap bikes
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: ARAI CHASER

Δημοσίευση από D3§m02K »

Αν είναι να μπεις στον κόπο να φέρεις απ' έξω, μην το κάνεις για ένα απλό Chaser.

Πάρε κανένα Χ Spirit (X11 στο America) ή XR1000 (RF1000 στο America - εμένα μου έρχονται 2 την ερχόμενη εβδομάδα :)) ) ή κανένα πιο καλό Arai.

Το Chaser το φοράω 2 χρόνια τώρα ( το πήρα λόγω γ@μΑτwn γραφικών :zep: ) και, πίστεψέ με, μόνο Arai δεν είναι. . .
Άβαταρ μέλους
mzxios
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 509
Εγγραφή: Παρ 04 Απρ 2008, 15:44
Gender: Male
Other: Multistrada V4S
Τοποθεσία: XIOS

Re: ARAI CHASER

Δημοσίευση από mzxios »

Σωστα το ειχα και εγω πριν παρω το RX7RR kai ηταν μαπα το καρπουζι.
Άβαταρ μέλους
geo_multi
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 20:49
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Τοποθεσία: Γκασμαδονήσι (ή αλλιώς Μυτιλήνη)

Re: ARAI CHASER

Δημοσίευση από geo_multi »

Το Chaser είναι αυτό που δεν βγαίνει ούτε η επένδυση του για να πλυθεί? Το έχει ο κολλητός μου, για τα πανηγύρια είναι...

Εγώ το έχω αποφασίσει το επόμενο μου κράνος, όταν το πάρω, θα είναι SHOEΙ από τις ακριβές σειρές (X-Spirit ή στην χειρότερη ΧR1000). Τελεία και παύλα!
Γιώργος

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει
Άβαταρ μέλους
valerougas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1271
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 18:13
Gender: Male
Bike: 848
Other: BMW S 1000 RR

Re: ARAI CHASER

Δημοσίευση από valerougas »

πηρα απο αμερικη rx 7 nakono με 400 ευρα μην μπλεξεις με ελληνες απατεονες :))
κουφ@λες η γερμανοι ξαναρχονται....S 1000 RR
πελάτεεεεεεες http://www.bmwriders.grΔΝΤ
Άβαταρ μέλους
vlassos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 14:35
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Χανιά

Re: ARAI CHASER

Δημοσίευση από vlassos »

Ok ευχαριστώ για τις απόψεις δεν το πήρα απλά μου άτεσαν και εμένα τα γραφικά από το συγκεκριμένο.
Τα ίδια ισχύουν και για το viper?
Γιώργος
"In times of universal deceit telling the truth will be a revolutionary act"
Eric Arthur Blair
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: ARAI CHASER

Δημοσίευση από D3§m02K »

vlassos έγραψε:Ναι είναι όμορφο αν και από shoei μου αρέσει το Shoei XR1000 Harris από τα παρήγγειλες?
Στο America το XR1000 είναι το RF1000.

To Harris - AFAIK - βγαίνει μόνο για Ευρώπη όπως το Caster μόνο για Αμερική. . . :hibye:

http://stores.ebay.com/PERFORMANCE-MOTOSPORTS" onclick="window.open(this.href);return false;
panosduc

Re: ARAI CHASER

Δημοσίευση από panosduc »

αν και το ποστ ειναι παλιο ..εγω τωρα το ειδα και θα ηθελα να πω την ταπεινη μου γνωμη.το arai chaser μου εσωσε την ζωη σε μετωπικη με αυτοκινητο με 80-100 χ.λ.μ περιπου.την εφαγε μπροστα και λιγο λοξα αριστερα και το μονο που επαθε ηταν 2 μικρες ρογμουλες στα εσωτερικα του μπροστινου εξαερισμου στο στομα.φανταστειτε τι τρακο ηταν και κρατισε ολη την δυναμη.αεν βεβαια δεν φοραγα κρανος περιτο να πουμε...θα ημουν στα θυμαρακια.αυτα και φιλικα! :hibye:
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: ARAI CHASER

Δημοσίευση από ENGAKATS »

panosduc έγραψε:αν και το ποστ ειναι παλιο ..εγω τωρα το ειδα και θα ηθελα να πω την ταπεινη μου γνωμη.το arai chaser μου εσωσε την ζωη σε μετωπικη με αυτοκινητο με 80-100 χ.λ.μ περιπου.την εφαγε μπροστα και λιγο λοξα αριστερα και το μονο που επαθε ηταν 2 μικρες ρογμουλες στα εσωτερικα του μπροστινου εξαερισμου στο στομα.φανταστειτε τι τρακο ηταν και κρατισε ολη την δυναμη.αεν βεβαια δεν φοραγα κρανος περιτο να πουμε...θα ημουν στα θυμαρακια.αυτα και φιλικα! :hibye:
:shock: :shock: :shock: :shock:

περαστικά και ποτε ξανά φιλε!
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vlassos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 14:35
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Χανιά

Re: ARAI CHASER

Δημοσίευση από vlassos »

Σιδερένιος...να υποθέσω ότι ξαναπήρες chaser ?:)) :))
Γιώργος
"In times of universal deceit telling the truth will be a revolutionary act"
Eric Arthur Blair
sonex
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ 29 Οκτ 2008, 12:30
Gender: Male
Other: Multistrada 950

Re: ARAI CHASER

Δημοσίευση από sonex »

καλησπέρα παιδια να σας πω και εγω την σχετική έρευνα αγοράς μου για κράνη απο εξωτερικό. Αν και χρήστης ebay αρκετά χρόνια είδα οτι σε arai που κοίταγα εγώ απο Αγγλία είχε διαφορές απο Ελλαδα αλλα οχι κάτι τρελό τουλάχιστον οχι τόσο οσο σε σχέση με Αμερική, το θέμα όμως με την Αμερική είναι το τελωνείο το οποίο δε λέει καθόλου. Ετσι surfarontas απο δω και εκεί ανακάλυψα ιάπωνα που στέλνει κράνη σε τιμές αντε γεια (πήρα για ένα φίλο rx7 τιμή 450!! οταν εδώ παίζουν απο 750 ευρώ και πάνω) και το πιο σημαντικό χωρίς τελωνείο. δε ξέρω πως τα καταφέρνει ο τύπος και για να πώ την αλήθεια στην αρχή δεν το πίστευα μέχρι που το είδα με τα ίδια μου τα μάτια..κρανάκι σε 5 μέρες αφορολόγητο. Το site είναι το εξής http://www.j-helmet.com" onclick="window.open(this.href);return false; αλλα αν πάς να δείς για arai θα σου γράψει οτι είναι για japan shipping only για το απλούστατο λόγο οτι οπως έμαθα έγινε θέμα απο το αντιπρόσωπο εδώ στην ελλάδα γιατι του χάλαγε τη δουλίτσα!(δεν είναι και λίγη διαφορά 450 με 750). Γι' αυτο λοιπόν του στέλνεις ενα mail εδώ: info@j-helmet.com, του λές τον πόνο σου (μοντέλο μέγεθος χώρα και τα σχετικά ) και σου απαντάει με ολες τις πληροφορίες. εγώ πήρα δύο ζελατίνες για astro r οσο έπερνα την μισή εδω. βεβαία τελευταία φορά που πήρα ήταν πρίν κανα χρόνο και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι..αν και δεν πιστέυω.μην ξεχάσω να ανφέρω οτι ο τύπος στέλνει και shoei.αυτα
Άβαταρ μέλους
AmbaSSadoRR
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2266
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:54
Gender: Male
Τοποθεσία: MILANO

Re: ARAI CHASER

Δημοσίευση από AmbaSSadoRR »

sonex έγραψε:καλησπέρα παιδια να σας πω και εγω την σχετική έρευνα αγοράς μου για κράνη απο εξωτερικό. Αν και χρήστης ebay αρκετά χρόνια είδα οτι σε arai που κοίταγα εγώ απο Αγγλία είχε διαφορές απο Ελλαδα αλλα οχι κάτι τρελό τουλάχιστον οχι τόσο οσο σε σχέση με Αμερική, το θέμα όμως με την Αμερική είναι το τελωνείο το οποίο δε λέει καθόλου. Ετσι surfarontas απο δω και εκεί ανακάλυψα ιάπωνα που στέλνει κράνη σε τιμές αντε γεια (πήρα για ένα φίλο rx7 τιμή 450!! οταν εδώ παίζουν απο 750 ευρώ και πάνω) και το πιο σημαντικό χωρίς τελωνείο. δε ξέρω πως τα καταφέρνει ο τύπος και για να πώ την αλήθεια στην αρχή δεν το πίστευα μέχρι που το είδα με τα ίδια μου τα μάτια..κρανάκι σε 5 μέρες αφορολόγητο. Το site είναι το εξής http://www.j-helmet.com" onclick="window.open(this.href);return false; αλλα αν πάς να δείς για arai θα σου γράψει οτι είναι για japan shipping only για το απλούστατο λόγο οτι οπως έμαθα έγινε θέμα απο το αντιπρόσωπο εδώ στην ελλάδα γιατι του χάλαγε τη δουλίτσα!(δεν είναι και λίγη διαφορά 450 με 750). Γι' αυτο λοιπόν του στέλνεις ενα mail εδώ: info@j-helmet.com, του λές τον πόνο σου (μοντέλο μέγεθος χώρα και τα σχετικά ) και σου απαντάει με ολες τις πληροφορίες. εγώ πήρα δύο ζελατίνες για astro r οσο έπερνα την μισή εδω. βεβαία τελευταία φορά που πήρα ήταν πρίν κανα χρόνο και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι..αν και δεν πιστέυω.μην ξεχάσω να ανφέρω οτι ο τύπος στέλνει και shoei.αυτα


για κάθε κλειδαριά.... υπάρχει τουλάχιστον ένα κλειδί.. :whistling: :whistling: :whistling: :whistling: :whistling: :whistling: :whistling: :whistling: :whistling: :whistling: :whistling: :whistling: :whistling: :whistling: :whistling:
Υπαρχουν... Ανθρωποι και...
....ανθρωπακια....
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: ARAI CHASER

Δημοσίευση από D3§m02K »

sonex έγραψε:καλησπέρα παιδια να σας πω και εγω την σχετική έρευνα αγοράς μου . . .
Ο Howard είναι :thumbsup: . Πολλά παιδιά από εδώ μέσα έχουν φέρει Arai από το j-h με τις ίδιες εντυπώσεις με εσένα.

Το θέμα που έγραψες με την εξαγωγή Arai, δεν ισχύει μόνο για την Ελλάδα αλλά είναι παγκόσμια πολιτική της εταιρείας.

Πρόσεξε μόνο όταν φέρνεις κράνη από άλλη ήπειρο γιατί έχουν διαφορές στις φόρμες. Τουλάχιστον για τα Shoei, το γνωρίζω από πρώτο χέρι . . .
Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος Τύρλας
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 12:59
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 750SS
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ARAI CHASER

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος Τύρλας »

Η μεγαλύτερη απάτη που έχω δει στην ζωή μου είναι η πλειοψηφία των κρανών που πωλούνται και ας είναι και φίρμες.
Κακή ορατότητα,μέτριες ζελατίνες ,περίεργα εσωτερικά,υλικά εσωτερικά που χνουδιάζουν αν είσαι αξύριστος,όταν τα λύνεις γιά πλύσιμο στραβομπαίνουν,δεν μπορείς να φορέσεις γυαλιά (η ηλίου η διορθωτικά),γρατζουνιούνται με το παραμικρό,σε ένα χρόνο και κάτι ξεκολλάνε τα εσωτερικά συγκρατήματα,ο μηχανισμός ανασήκωσης της ζελατίνας θέλει δύο χέρια,λένε ότι δεν κρατάνε υδρατμούς (άλλο παραμύθι),και χρειάζεται να το κουμπώσεις χωρίς γάντια.
Λίαν επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ γιά την τιμή τους και γιά το 2008 που ζούμε.
Το ίδιο και τα μπουφάν,δεν κουμπώνουν στον λαιμό ,αν οδηγάς σούπερ σπόρ φουσκώνουν στην κοιλιά σου σαν έγκυος,ψάχνεις να βρείς το φερμουάρ,δεν είναι αδιάβροχα ενώ τα διαφημίζουν έτσι,δεν έχουν τσέπες όταν βγάλεις την επένδυση τους,
οι τσέπες είναι σε σημείο που αν πέσεις ότι έχεις μέσα μπορεί να σε τραυματίσει .
Ρε μάγκες κατασκευαστές από τι είδους ανθρώπους βγάζεται τα πατρόν σας???????????
Γιατί εγώ που δεν έχω κοιλιά πρεπει να μοιάζω με τον άνθρωπο της Μισελέν???????
Γιατί να μην μπορώ να βάλω και να βγάλω τα γυαλιά μου ???????/
Γιατί να παγώνει ο λαιμός μου ,σε κορμοράνο βγάλατε πατρόν ??????????
Γιατί τα γάντια έχουν δάχτυλα ουρακουτάνγκου ενώ το προηγούμενο νούμερο δεν μου μπαίνει καν??????????
Αυτά και πολλά άλλα που θα τα γράψετε εσείς γιά να ξέρουμε τι μας γίνεται.......
Kωνσταντίνος
" Κάλλιο ροκκάς και εντουράς παρά στρητάς και καρεκλάς "
info@sgstudio.gr
www.sgstudio.gr
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: ARAI CHASER

Δημοσίευση από mostro620 »

Κωνσταντίνος Τύρλας έγραψε:Η μεγαλύτερη απάτη που έχω δει στην ζωή μου είναι η πλειοψηφία των κρανών που πωλούνται και ας είναι και φίρμες.
Κακή ορατότητα,μέτριες ζελατίνες ,περίεργα εσωτερικά,υλικά εσωτερικά που χνουδιάζουν αν είσαι αξύριστος,όταν τα λύνεις γιά πλύσιμο στραβομπαίνουν,δεν μπορείς να φορέσεις γυαλιά (η ηλίου η διορθωτικά),γρατζουνιούνται με το παραμικρό,σε ένα χρόνο και κάτι ξεκολλάνε τα εσωτερικά συγκρατήματα,ο μηχανισμός ανασήκωσης της ζελατίνας θέλει δύο χέρια,λένε ότι δεν κρατάνε υδρατμούς (άλλο παραμύθι),και χρειάζεται να το κουμπώσεις χωρίς γάντια.
Λίαν επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ γιά την τιμή τους και γιά το 2008 που ζούμε.
Το ίδιο και τα μπουφάν,δεν κουμπώνουν στον λαιμό ,αν οδηγάς σούπερ σπόρ φουσκώνουν στην κοιλιά σου σαν έγκυος,ψάχνεις να βρείς το φερμουάρ,δεν είναι αδιάβροχα ενώ τα διαφημίζουν έτσι,δεν έχουν τσέπες όταν βγάλεις την επένδυση τους,
οι τσέπες είναι σε σημείο που αν πέσεις ότι έχεις μέσα μπορεί να σε τραυματίσει .
Ρε μάγκες κατασκευαστές από τι είδους ανθρώπους βγάζεται τα πατρόν σας???????????
Γιατί εγώ που δεν έχω κοιλιά πρεπει να μοιάζω με τον άνθρωπο της Μισελέν???????
Γιατί να μην μπορώ να βάλω και να βγάλω τα γυαλιά μου ???????/
Γιατί να παγώνει ο λαιμός μου ,σε κορμοράνο βγάλατε πατρόν ??????????
Γιατί τα γάντια έχουν δάχτυλα ουρακουτάνγκου ενώ το προηγούμενο νούμερο δεν μου μπαίνει καν??????????
Αυτά και πολλά άλλα που θα τα γράψετε εσείς γιά να ξέρουμε τι μας γίνεται.......
Μια απορία: Απο που ψωνίζεις ρε Κωνσταντίνε και είναι όλα τοσο χάλια??? :think2: Νομίζω υπερβάλλεις ελαφρώς..
Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος Τύρλας
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 12:59
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 750SS
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ARAI CHASER

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος Τύρλας »

Αλέξανδρε φίλε μου και οι άλλοι.
Δεν μου απαντάς στα προβλήματα που αναφέρω.
Οι φίρμες που έχω είναι SPEEDY,ARAI,UVEX ,BERING και τόσες άλλες στα τελευταία 25 χρόνια.
Ζητώ μια εξέληξη που να με εξυπηρετεί και οχι να με δυναστεύει ΓΙΑ ΤΑ 500 Η 600 ευρώ που μου ζητάνε λέω......
Kωνσταντίνος
" Κάλλιο ροκκάς και εντουράς παρά στρητάς και καρεκλάς "
info@sgstudio.gr
www.sgstudio.gr
Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος Τύρλας
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 12:59
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 750SS
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ARAI CHASER

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος Τύρλας »

Μήπως οδηγάς αριά και που,όταν δεν βρέχει,όταν δεν κάνει κρύο,5000 χιλ. τον χρόνο?????
Εγώ βγάζω 30000 χιλ τον χρόνο κάτω από όλες τις συνθήκες,με ομίχλη και βροχή(όπως σήμερα),με 0 βαθμούς , με κάψα ,500άρια ταξίδια και θεωρώ ότι αυτά που πληρώνω μου τα δίνουν σαν αναλώσιμα.
Kωνσταντίνος
" Κάλλιο ροκκάς και εντουράς παρά στρητάς και καρεκλάς "
info@sgstudio.gr
www.sgstudio.gr
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: ARAI CHASER

Δημοσίευση από mostro620 »

Κωνσταντίνε κατά καιρούς έχω και εγώ αντιμετωπίσει μικροπροβλήματα με εξοπλισμό που έχω αγοράσει.
Δυστυχώς μόνο μετά την αγορά και την χρήση βγάζεις συμπεράσματα. Όμως έχω αγοράσει και εξοπλισμό με τον οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Δεν μου έχει τύχει ότι και να αγοράσω να μου βγεί σκάρτο. Αυτό εννοούσα. :glimpse:

Όσο για τα χιλιόμετρα έχω κάνει 60.000 χλμ σε 4 χρόνια άρα κάνω περίπου 15.000 το χρόνο. Και με βροχή και κρύο και 40 βαθμούς με δέρματα. :cool:
Αλέξανδρος
sonex
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ 29 Οκτ 2008, 12:30
Gender: Male
Other: Multistrada 950

Re: ARAI CHASER

Δημοσίευση από sonex »

Πρόσεξε μόνο όταν φέρνεις κράνη από άλλη ήπειρο γιατί έχουν διαφορές στις φόρμες. Τουλάχιστον για τα Shoei, το γνωρίζω από πρώτο χέρι . . .[/quote]

Ισχύει αυτο που λές για τα μεγέθη γι'αυτο και ο τύπος έχει και size chart για να μπορεις να συγκρίνεις. http://www.j-helmet.com/size.html" onclick="window.open(this.href);return false;
βέβαια δε ξέρω χωρίς να το δοκιμάσεις τι παίζει και αν μπορείς μόνο με τον πίνακα που έχει να βρείς κάποια άκρη.
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: ARAI CHASER

Δημοσίευση από D3§m02K »

Δεν μιλάω για μεγέθη. Τη φόρμα του κράνους να προσέξεις.

π.χ. προ 3 μηνών έφερα από US ebay store ένα Shoei RF1000 (το αντίστοιχο XR1000) το οποίο είναι ελαφρώς στενότερο στη στεφάνη του κεφαλιού. Το νούμερό μου και στα δύο είναι το Μ (57 - 59 cm).
Απάντηση