Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Σελίδα 1 από 1 [ 21 Δημοσιεύσεις ] 

Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ 22 Μαρ 2008, 13:38 
Χωρίς σύνδεση
Born Ducatista
Born Ducatista
Άβαταρ μέλους

Φύλο: Γυναίκα
Μηχανή: Monster S4
18 Οκτ 2007, 08:38 ΠΡΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΟΛΩΝ ΑΠΟ ΤΟ 2005 ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΑ.

Η εγκαιρη αφαιρεση κρανους απο καποιον αναβατη που εχει εμπλακει σε ατυχημα μπορει να του σωσει την ζωη.
Απλως πρεπει να γινει γρηγορα και με τον σωστο τροπο.
Παλαιοτερα πιστευαν οτι η αφαιρεση του κρανους μοτοσυκλετιστη που εχει εμπλακει σε ατυχημα επρεπε να γινετε αποκλειστικα απο εμπειρους γιατρους και νοσηλευτες πρωτων βοηθειων και οχι απο τους παρευρισκομενους στον τοπο του ατυχηματος.

Ο κυριος λογος γι'αυτο ειναι το ρισκο να προκληθει σοβαρος τραυματισμος της σπονδυλικης στηλης στην περιοχη του αυχενα απο την επιπολαιη προσπαθεια καποιου να αφαιρεσει το κρανος ενος αναβατη που εχει χασει τις αισθησεις του.
Προσφατες ερευνες ομως των επιστημονων που ασχολουνται με τις συνθηκες και τις επιπτωσεις διαφορων ατυχηματων δειχνουν οτι το σωστο ειναι να αφαιρειται αμεσα το κρανος απο καποιον που εχει εμπλακει σε ατυχημα.
Φυσικα αυτο πρεπει να γινει απο τους αμεσα παρευρισκομενους στον τοπο του ατυχηματος,αφου ο χρονος που θα περασει ,μεχρι την αφιξη του ασθενοφορου μπορει να αποβει εις βαρος του παθοντα.
Οι πιθανοτητες πνιγμου απο αιμα λογω εσωτερικης αιμορραγιας η ακομηα απο καταποση σπασμενων τμηματων του προσωπου ειναι πολυ μεγαλυτερες, ενω δεν μπορει να του δοθει το "φιλι της ζωης" σε περιπτωση που εχει σταματησει η αναπνοη.
Ολα αυτα ισχυουν και στην περιπτωση διαιρουμενου κρανους,στο οποιο το εμπρος τμημα ανασηκωνεται η κρανους τυπου Jet.
Δυστυχως η πλειονοτητα των Ελληνων οδηγων βρισκονται εντελως απροετοιμαστοι και χωρις καμια εξοικειωση στην θεα ενος μοτοσυκλετιστη στην ασφαλτο και αρκουνται μονο στο να καλεσουν την Τροχαια η τις Πρωτες Βοηθειες.
Στις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες ειναι σχεδον υποχρεωτικη η στοιχειοδηε εκπαιδευση ολων των οδηγων στην παροχη πρωτων βοηθειων, με τριωρα μαθηματα που γινονται δωρεαν απο τον Ερυθρο Σταυρο η απο αντιστοιχα ιδρυματα,κατι που δεν ισχυει στην χωρα μας.
Τμημα της εκπαιδευσης ειναι και ηα αφαιρεση του κρανους, δειχνοντας με τις φωτογραφιες πως πρεπει να χειριστουμε σωστα μια τετοια περιπτωση.

Παραθετω και ενα :arrow: βιντεο με οδηγιες

Aπο το γειτονα φορουμ mybike...Σε τετοια θεματα δεν ειναι κακο να επαναλαμβανομαστε

ΠΙΕΡ ΠΑΟΛΟ ΚΑΛΤΣΟΛΑΡΙ

Θελει κοτσια να φτιαχνεις χωρο γιαυτα που γουσταρεις.

Κορυφή 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ 02 Απρ 2008, 00:38 
Χωρίς σύνδεση
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Άβαταρ μέλους

Φύλο: Άντρας
Μηχανή: -Άλλη-
Άλλη: Κ1200S - F800s
Δεν θελω να αμφισβητισω τιποτα απο ολα αυτα Νατασα αλλα μου κανει αισθηση μιας και το εχω προσφατο το αγροτεμαχιο και τυχαια πισω μου ηταν μια γιατρος που ουρλιαζε να μην βγαλω το κρανος και να μην κουνιεμαι.Αλλα προφανως δεν τα λεσ τυχαια αυτα.

Κορυφή 
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Ιούλ 2008, 00:04 
Χωρίς σύνδεση
Member
Member

Μηχανή: Multistrada 1000S
Ξέρω πως το ποστάκι έχει γραφτεί πριν καιρούς αλλά θέλω να επισημάνω κάτι.

ΜΗΝ κάνετε τη μ@λ$κι@ και αφαιρέστε κράνος από μοτοσικλετιστή χτυπημένο!!!!!! Με την καμία όμως λέμε!!!!!
Η αφαίρεση κράνους μπορεί να σώσει τη ζωή δικυκλιστή ΜΟΝΟ αν γίνει από κάποιον που ξέρει! Όχι ντε και καλά γιατρό ή νοσοκόμο αλλά από κάποιον που γνω-ρί-ζει!!! Τέλος!!!
Και τι εννοώ γνωρίζει. Ότι έχει παρακολουθήσει (το λιγότερο) σεμινάρια διάσωσης και πρώτων βοηθειών ή κάποιος που πραγματικά ξέρει του έχει δείξει όχι μία φορά στα πεταχτά αλλά τόσες πολλές φορές που το κάνει αυτό που λέμε κτήμα του. Αλλιώς ΔΕΝ το επιχειρούμε! Στη θεωρία ναι είναι έτσι όπως τα γραέφι η Νατάσα η πράξη όμως διαφέρει πολύ. ΆΛλωστε το γράφει και η ίδια "αρκεί να γίνεται γρήγορα και με τον σωστό τρόπο". Επειδή αυτόν το σωστό τρόπο δεν τον ξέρουμε και μάλλον θα κάνουμε ζημιά ε καλύτερα να το αφήσουμε. :hibye:

Κορυφή 
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Ιούλ 2008, 00:27 
Χωρίς σύνδεση
Born Ducatista
Born Ducatista
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: 1098S
Άλλη: ST4S
:thumbsup:
πρεπει κατ'αρχην να παρεις την ευθυνη ...
και για να το κανεις πρεπει να εισαι σιγουρος οτι τουλαχιστον μπορεις να βοηθησεις ...και οχι για να κανεις μια κατασταση χειροτερη.
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΩΣΤΕ ΟΣΟ ΕΣΥ ΕΝΕΡΓΕΙΣ Η' ΟΧΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΑ ΣΩΣΤΙΚΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ.ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟ.

Κορυφή 
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Ιούλ 2008, 10:37 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
Άβαταρ μέλους

Άλλη: XLR250,DT200R
Πολλες φορες οι οδηγοι, ανακτουν τις αισθησεις τους και προσπαθουν να βγαλουν το κρανος.
Μη τους αφησετε!!! Ρωτηστε τους τα στοιχεια τους και επιβεβαιωστε οτι λειτουργει σωστα ο εγκεφαλος τους πριν τους αφησετε να το βγαλουν!Μπορει να εχει γινει δεκατεσσερα κομματια το κρανιο τους αλλα οσο φορανε το κρανος να εχουν τις αισθησεις τους αλλα λογω υπερβολικης αιματωσης του εγκεφαλου, ή εσωτερικης αιμορραγιας να μη μπορουν να κανουν ουτε μια απλη μαθηματικη πραξη! Οποτε και οκ να δειχνει καλυτερα να το τσεκαρουμε αυτο!!

Κορυφή 
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Ιούλ 2008, 20:31 
Χωρίς σύνδεση
Ducatista
Ducatista
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: -Άλλη-
Άλλη: 999ΤΜΒ
Όποτε θέλετε, κανονίστε να μαζευτούμε, να με κεράσετε 2 μπύρες και να σας πω 2-3 πράγματα που πρέπει να ξέρετε όλοι.

:hibye:

N3R - #166

Κορυφή 
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Ιούλ 2008, 23:34 
Χωρίς σύνδεση
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?

Doc έγραψε:
Όποτε θέλετε, κανονίστε να μαζευτούμε, να με κεράσετε 2 μπύρες και να σας πω 2-3 πράγματα που πρέπει να ξέρετε όλοι.

Στα Ελληνικά όμως γιατρέ γιατί άμα αρχίσεις πάλι τα επιστημονικά . . . :whistling:

Κορυφή 
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ 18 Ιούλ 2008, 21:33 
Χωρίς σύνδεση
Member
Member

Μηχανή: Multistrada 1000S
Doc έγραψε:

ήπως και κανά σουβλάκι;;; Καθότι είμαι φαγανό! :))

Κορυφή 
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ 22 Ιουν 2011, 13:34 
Χωρίς σύνδεση
Member
Member
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: SS800
Άλλη: derbi senda
απ οσο γνωριζω απαγορευετε η αφαιρεση κρανους σε τραυματια,δεν αντιλεγω αλλα και δεν πιστευω απολυτα οσα λεει γιατι αν εχει ανοιξει το κεφαλι στα δυο,ταυτοχρονα περνεις την ευθηνη οταν του το βγαλεις με οτι αυτο συναιπαγαιτε...

παντα ορθιοι

Κορυφή 
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ 22 Ιουν 2011, 14:38 
Χωρίς σύνδεση
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Άβαταρ μέλους

Άλλη: ΚαΤεΜούνα
dimitris_tsap έγραψε:
απ οσο γνωριζω απαγορευετε η αφαιρεση κρανους σε τραυματια,δεν αντιλεγω αλλα και δεν πιστευω απολυτα οσα λεει γιατι αν εχει ανοιξει το κεφαλι στα δυο,ταυτοχρονα περνεις την ευθηνη οταν του το βγαλεις με οτι αυτο συναιπαγαιτε...

παντα ορθιοι

Ρε παιδια.... ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. Βρειτε μου εστω ΜΙΑ καταγεγραμενη περιπτωση που το κεφαλι ανοιξε στα δυο μετα την αφαιρεση κρανους και θα σας παραδεχτω. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ αυτο. Ειναι καθαρα για θεμα της σπονδυλικης στηλης και του αυχενα

Κάγκουρας

Κορυφή 
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ 22 Ιουν 2011, 16:50 
Χωρίς σύνδεση
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: 749
Άλλη: CBX 750 MONTESA 414
Αν κάποιος δεν ξέρει πώς να αφαιρέσει το κράνος , καλυτέρα να μην το προσπαθήσει .΄
Χρειάζονται 2 άτομα .
Το πρόβλημα είναι στον αυχένα .
Αυτά εν ολίγης . Μην το αναλύσουμε εδώ γιατί μπορεί να αποβεί μοιραίο με λάθος κινήσεις .

Κορυφή 
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ 22 Ιουν 2011, 18:49 
Χωρίς σύνδεση
Member
Member
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: SS800
Άλλη: derbi senda
παντα ορθιοι[/quote]
Ρε παιδια.... ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. Βρειτε μου εστω ΜΙΑ καταγεγραμενη περιπτωση που το κεφαλι ανοιξε στα δυο μετα την αφαιρεση κρανους και θα σας παραδεχτω. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ αυτο. Ειναι καθαρα για θεμα της σπονδυλικης στηλης και του αυχενα[/quote]
τι να σου πω ρε φιλε...σιγουρα καταγεγραμενο ή δικη μου τετοια περιπτωση δεν εχω,απλα τι εχω ακουσει αλλα σιγουρα εχω επιρεαστει ως ενα σημειο...σε περιπτωση ατυχηματος δεν ξερω πως θα αντιδρασω....

Κορυφή 
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Ιουν 2011, 00:03 
Χωρίς σύνδεση
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Άβαταρ μέλους

Άλλη: tdm 850
πριν δυο μηνες διοργανοσαμε με την λεσχη μας και το νοσοκομειο λευκαδας σεμιναριο πρωτον βοηθειων και αντιμετοπιση τραυματια μοτοσηκλετιστη....δεν θα πω πολλα πανω σε αυτο μονο οτι επιβαλετε να βγει το κρανος απο ατομα που ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΩΣ.εμεις φυσικα καναμε πολλεσ δοκιμες στο πως γινετε αυτο πανω σε εμας τουσ ιδιους και σας πληροφορο οτι ειναι απιστευτα απλο....απλα καποιοσ πρεπει να το διξει σε ολους, και οταν ρωτησα των χειρουργο ορθοπαιδικο για την απιθανη περιπτοση που το κρανιο εχει ανοιξει μου απαντισε οτι .......( αν εχει ανοιξει τοτε το εχει χασει το παιχνιδη οποιος και να του βγαλει το κρανος....δεν σωζετε με τιποτα)

:hibye: :hibye: :hibye:

Κορυφή 
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ 01 Ιουν 2012, 18:58 
Χωρίς σύνδεση
Full Member
Full Member
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Monster 600
Καλό θα είναι να γίνει σε επόμενη Πανελλήνια(ή σε κάποια μεγάλη συνάντηση) κάτι σαν σεμινάρια,επίσκεψη,ή δεν ξέρω κι εγώ πως θα γίνει να δούμε πως πρέπει να γίνεται η αφαίρεση του κράνους.

Στο πρώτο ποστ της Miyu,έχει αφαιρεθεί το βίντεο απ τον χρήστη.

Εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από JEKIS και Παρ 01 Ιουν 2012, 19:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ 01 Ιουν 2012, 18:59 
Χωρίς σύνδεση
Full Member
Full Member
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Monster 600
Υπάρχει επίσης ένα θέμα που κι εκεί το βίντάκι δεν δουλέυει :angry3:

Εικόνα

Κορυφή 
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ 01 Ιουν 2012, 23:05 
Χωρίς σύνδεση
Born Ducatista
Born Ducatista
Άβαταρ μέλους

JEKIS έγραψε:
Καλό θα είναι να γίνει σε επόμενη Πανελλήνια(ή σε κάποια μεγάλη συνάντηση) κάτι σαν σεμινάρια,επίσκεψη,ή δεν ξέρω κι εγώ πως θα γίνει να δούμε πως πρέπει να γίνεται η αφαίρεση του κράνους.

Στο πρώτο ποστ της Miyu,έχει αφαιρεθεί το βίντεο απ τον χρήστη.

Το σιγουρο ειναι οτι δεν το εχω αφαιρεσει εγω...ισως με τις μεταφορες απο σερβερ σε σερβερ να εχει χαθει...οπως ειδατε ειναι πολυ παλιο το θεμα αλλα χρησιμο.....το βιντεακι μπορει να ξαναβρεθει.....

ΠΙΕΡ ΠΑΟΛΟ ΚΑΛΤΣΟΛΑΡΙ

Κορυφή 
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ 01 Ιουν 2012, 23:17 
Χωρίς σύνδεση
Desmo Member
Desmo Member
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Monster 696
Miyu έγραψε:

Το σιγουρο ειναι οτι δεν το εχω αφαιρεσει εγω...ισως με τις μεταφορες απο σερβερ σε σερβερ να εχει χαθει...οπως ειδατε ειναι πολυ παλιο το θεμα αλλα χρησιμο.....το βιντεακι μπορει να ξαναβρεθει.....

Νομίζω αναφερεται στο οτι έχει αφαιρεθεί απο τον χρήστη του YouTube που το σήκωσε, είτε γιατι ο χρήστης διαγραφηκε για κάποιο λόγο είτε γιατι το βίντεο είχε copyright. :hibye:

Κορυφή 
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ 02 Ιουν 2012, 07:51 
Χωρίς σύνδεση
Born Ducatista
Born Ducatista
Άβαταρ μέλους

:)

ΠΙΕΡ ΠΑΟΛΟ ΚΑΛΤΣΟΛΑΡΙ

Κορυφή 
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ 02 Ιουν 2012, 22:45 
Χωρίς σύνδεση
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Monster 900
Άλλη: Lib-tech Skunk Ape
Δεν ειμαι γιατρος ειμαι ενας ταπεινος μηχανικος αυτοματισμων. Αλλα πριν χρονια ελεγαν ΟΧΙ γιατι ανοιγε το κεφαλι σαν καρπουζι. τι λες ρε φιλε δηλαδη θα ειναι ενα κεφαλι σπασμενο και το κρανος το κραταει μμμμμ ναι και αμα το βγαλει καποιος του ΕΣΥ θα του βαλει γυψο? Δεν νομιζω Τακη. Απο περιστατικο που βοηθησα ενα παλικαρι στο δρομο μαζι με ενα γιατρο που δεν ηταν λοκαλι μου ελεγε τι να κανω πρωτα το λουρακι και μετα το κρανος ΑΛΛΑ πρεπει ο αυχενας να ειναι σταθερος. Υπαρχουν μετα και καποια νομικα σστην μεση, πχ αν παθει καποιος ανακοπη μπορεις να του κανεις μαλαξεις (αν το λεω σωστα) εαν του σπασεις το στερνο η καποιο πλευρο δεν σου κανουν τιποτα, ενας ομως καποιος αναβατης μετα απο πεσιμο μεινει παραλητος και εχει βγαλει καποιος το κρανος εαν φοραει (...) μπορει η οικογενεια του να κανει αγωγη! Ω ναι εχει γινει αυτο πολλες φορες. ενας σπασμενος σπονδηλος η καποιο οστο ειναι σαν μαχαιρι που εαν κουνιεται κοβει νευρα ιστους και κλπ κλπ . Τι ωραια κουβεντουλααααα αλλα ολα στο παιχνιδι ειναι
Φιλικα
Πανος

Κορυφή 
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Ιουν 2012, 11:31 
Χωρίς σύνδεση
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Άβαταρ μέλους

Άλλη: tdm 850
plagojohn έγραψε:
Δεν ειμαι γιατρος ειμαι ενας ταπεινος μηχανικος αυτοματισμων. Αλλα πριν χρονια ελεγαν ΟΧΙ γιατι ανοιγε το κεφαλι σαν καρπουζι. τι λες ρε φιλε δηλαδη θα ειναι ενα κεφαλι σπασμενο και το κρανος το κραταει μμμμμ ναι και αμα το βγαλει καποιος του ΕΣΥ θα του βαλει γυψο? Δεν νομιζω Τακη. Απο περιστατικο που βοηθησα ενα παλικαρι στο δρομο μαζι με ενα γιατρο που δεν ηταν λοκαλι μου ελεγε τι να κανω πρωτα το λουρακι και μετα το κρανος ΑΛΛΑ πρεπει ο αυχενας να ειναι σταθερος. Υπαρχουν μετα και καποια νομικα σστην μεση, πχ αν παθει καποιος ανακοπη μπορεις να του κανεις μαλαξεις (αν το λεω σωστα) εαν του σπασεις το στερνο η καποιο πλευρο δεν σου κανουν τιποτα, ενας ομως καποιος αναβατης μετα απο πεσιμο μεινει παραλητος και εχει βγαλει καποιος το κρανος εαν φοραει (...) μπορει η οικογενεια του να κανει αγωγη! Ω ναι εχει γινει αυτο πολλες φορες. ενας σπασμενος σπονδηλος η καποιο οστο ειναι σαν μαχαιρι που εαν κουνιεται κοβει νευρα ιστους και κλπ κλπ . Τι ωραια κουβεντουλααααα αλλα ολα στο παιχνιδι ειναι
Φιλικα
Πανος

φιλε μου εχεις δικιο αλλα......
προτημω μια αγωγη παρα να νιοθω τυψεις οτι μπορουσα να βοηθησω (αφου ξερω) και δεν το εκανα για να μην εχω προβληματα με τον νομο.... :thumbsup:

Κορυφή 
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Ιουν 2012, 23:32 
Χωρίς σύνδεση
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Monster 900
Άλλη: Lib-tech Skunk Ape
Μα αμα ξερεις τι να κανεις ειναι λογικο να το κανεις. οχι να βαλει τα ποδια στους ωμους για κοντρα και να τραβαει το κρανος σαν κριαρι ... :wsmile:

Κορυφή 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Σελίδα 1 από 1 [ 21 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Sponsors Προσφορές Καταστημάτων

This page is in no way associated with Ducati.com, nor is it an entity of Ducati Motor Holding, S.p.A.
All messages posted within this bulletin board express the views of the author only, and the owners of the Ducatisti Forum (http://www.ducatisti.gr 2008 - )
will NOT be held responsible for the content of any message.

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr

Terms of Use | Όροι Χρήσης