Νέος Μέλος (+απορίες)

Ελάτε να γνωριστούμε...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ninja
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 31 Αύγ 2017, 14:49
Gender: Male
Bike: 996SPS

Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από ninja »

Καλησπερα σας, λεγομαι Θεοδοσης και μετα απο ενα διλλημα που ειχα με την αγορα της επομενης μοτοσυκλετας μου (καινουργιο Tracer ή μεταχειρισμενο Multi 1200) μπαινω εδω για να μαθω οσα περισσοτερα μπορω για το Ντουκι.

Κατελληξα λοιπον να προβω με το νεο ετος στην αγορα ενος μεταχειρισμενου Multistrada 1200(S)?. Θα ηθελα να μου πειτε αν αξιζει η αγορα ενος >2013 μοντελου σε σχεση με τα 2010 - 2012 και η μεγαλη μου απορια ειναι για το "S".

Για τα προηγουμενα μοντελα (2010-2012) υπαρχουν καποια θεματα που θα πρεπει να κοιταξω συγκεκριμενα πχ ανακλησεις, καποιος κατι ειχε γραψει για την ψυξη του πισω κυλινδρου; Σιγουρα θα το παω σε εξουσιοδοτημενο Ducati συνεργειο για να δουμε οτι μπορουμε απλα και εγω θελω να ξερω τις "αρρωστιες" του καθε μοντελου.

Επισης ποιες οι διαφορες στο 2010-2012 απλου Multi με του S; Η αναρτηση μονο; Αξιζει η αγορα ενος S σε σχεση με ενα απλο;

Ευχαριστω εκ των προτερων και αυτα προς το παρων!
strada 7
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Κυρ 21 Απρ 2013, 21:32
Gender: Male
Bike: 748SP

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από strada 7 »

Καλως ηρθες λοιπον, σε multistrada 950 καινουργιο θα σου ελεγα εγω!!!
Άβαταρ μέλους
ninja
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 31 Αύγ 2017, 14:49
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από ninja »

Το οδηγησα και με χαλασε λιγο το 2κυλινδρο. Μου θυμησε το tdm και το vstrom. Ηθελα κατι σε πολυκυλινδρο γι αυτο και κοιτουσα και το Yamaha Tracer 900.
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4582
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από HackmaN »

Καλωσόρισες.
Όλα τα Ducati μέχρι σήμερα είναι 2κύλινδρα, εκτός από 2εξαιρέσεις.

Το S έχει ohlins αναρτήσεις ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενενες.

Επίσης, σαφώς να προτιμήσεις το multistrada.
Είναι άτοπη ερώτηση να συζητάς μεταξύ ενός exotic δικυκλου και ενός 2κυκλου της σειράς πλην τίμιο.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
ninja
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 31 Αύγ 2017, 14:49
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από ninja »

Αξιζουν δηλαδη τα 2+ χιλιαρικα (€) που κανει το S σε σχεση με το απλο? Η ειναι ας το πουμε "αυστηρα" για ταξιδιαρηδες;
Άβαταρ μέλους
ninja
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 31 Αύγ 2017, 14:49
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από ninja »

Επισης μια αλλη ερωτηση μιας που το ειδα και αυτο σαν θεμα εδω. Υπαρχει θεμα με το 1200 μετα τα 180 - 200 με τρεμουλο (κοσκινησμα) στο τιμονι πχ? Μιλαμε για νορμαλ κιλα αναβατη 70 με 85.
Άβαταρ μέλους
olospaei
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Παρ 19 Ιουν 2009, 17:18
Gender: Male
Other: Ελένη
Τοποθεσία: ΚολωYES
Επικοινωνία:

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από olospaei »

Αρχικά καλώς ήρθες :thumbsup:

Εν συνεχεία ναι μεν ίδια κατηγορία τα δυο μηχανάκια που παραθέτεις αλλα η μέρα με την νύχτα στην πραγματικότητα.
Το ένα όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, τίμιο αλλα ''μουλάρι''.
Μουλάρι σε περίπτωση που δεν το έχεις ξανα ακούσει είναι το εργαλείο για όλες τις δουλειές.
Το tracer κάνει για καθημερινη χρήση, πηγαινε-έλα δουλειά, άνετα, ευχάριστα, δεν θα σε κουράσει στην κίνηση της πόλης, δεν θα πιεί και πάρα πολλή βενζίνη.
Θα σε πάει σβέλτη βόλτα, θα στρίψει θα φρενάρει και στο τέλος της δουλειάς το καλοκαίρι θα σε πάει και ταξίδι.
Το multi τα έχεi όλα ανεβασμένα στο 11! που λένε.
Στρίβει παραδειγματικά όχι μόνο για την κατηγορία αλλα δίνει το παράδειγμα και σε άλλες κατηγορίες.
Φρενάρει όλο την πλανήτη κάτω απ τις ρόδες του και Πάει μπάλα γιατι ο κινητηρας είναι κτήνος.
Στην κίνηση θα σε ψήσει λίγο παραπάνω απο όσο μπορεί να αντέχεις
Τα πολλά χλμ αν το χρησιμοποιείς καθημερινά θα μειώσουν τα διαστήματα συντήρησης, και η συντήρηση δεν είναι και η φθηνότερη. ΕΙΔΙΚΑ όταν μιλήσουμε για ιμάντες.
Αν το θές για την απόλαυση της εμπειρίας της μοτοσυκλέτας τότε το multi είναι μονόδρομος.
Αν το θές για μουλάρι, θα σου κοστίσει και ΙΣΩΣ και να σε κουράσει σε κάποιες καταστάσεις.
Έχω βολτάρει και τα δύο και τα έχω αγαπήσει για διαφορετικά πράγματα ξεχωριστά. Το θέμα είναι τί ζητάς εσύ.
Στην τελική βέβαια αν το γουστάρεις πραγματικά δεν θα σε απασχολήσει ούτε λίγη θερμοκρασία παραπάνω ούτε τίποτα.

Ελπίζω να βοήθησα και εγώ κατιτίς :cool:

ΥΓ: Διαβάζω κατα καιρούς για κοσκινίσματα και τρέμουλα πάνω απο μια Χ πολύ μεγάλη ταχύτητα.
Ρε μάγκες είναι touring κατηγορία και όχι supersport.
ΝΑΙ τα πιάνει τα 200+++ αλλα αν θές να πάς τόσο τσιμπάς άλλη κατηγορία.
Τι περιμένετε απο ένα ΟΡΘΙΟ μηχανάκι σε αυτές τις ταχύτητες??
Είναι σαν να μας χαλάει το D16 που έχει σκληρή σέλα.......
Dis isn't ballroom dancing dis is racing no??? Si... Luca Cadalora Japan GP 1997

-Μασ πσαικάζουννε!!ενα1!!!1
-Τάλαιγαι ω γαίρωντασ111!!!11!!!ενα!!!
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από Raf »

Σωστοόοοοος :thumbsup:
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
LAVEY
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Δευ 12 Ιουν 2017, 11:34
Gender: Male
Bike: 749R
Τοποθεσία: Somewhere in Time

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από LAVEY »

Γνώμη μου ψάξε σε 13-14 μοντέλα για μουλτι 1200 η s .τα περισσότερα θέματα έχουν επιλυθεί! Τα κοσκινισματα εμφανίζονται υπό συγκεκριμένες συνθήκες. Μην σε ανησυχεί αυτό. Το μηχανάκι δεν κοσκινίζει απτην μάνα του επειδή είναι τουριν. Παει τρένο μέχρι 255 χλμ σταθερά ! Διάβασε το ποςτ απο την αρχή για τα κοσκινισματα κ θα καταλάβεις. Και φυσικά σε μεταχειρο θα κανεις καλό τσεκάρισμα στα πάντα ! Άντε και καλή αγορά !
Every man dies.Not every man really lives
Life is short...Ride Hard
Άβαταρ μέλους
ninja
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 31 Αύγ 2017, 14:49
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από ninja »

Για 13-14 ξεφευγουμε στο οικονομικο και δεν παιζει να φτασω εκει δυστυχως.
Άβαταρ μέλους
ninja
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 31 Αύγ 2017, 14:49
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από ninja »

#comeback

Ερωτηση προς τους κατοχους... Στο μεγαλο σερβις (24,000χλμ) ειναι αληθεια οτι μπορει το συνεργειο να δει αν υπαρχει ζημια στις κεφαλες? Αυτο γιατι ρωταω... Ειναι διαφορα MTS που τα πουλανε μετα το μεγαλο σερβις και αναρωτιεμαι εγω - γιατι να κανεις 400€ περιπου σερβις για να το δωσεις? Μηπως παιζει κατι το οποιο δεν θα μαθουμε ποτε?
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από Raf »

ninja έγραψε:#comeback

Ερωτηση προς τους κατοχους... Στο μεγαλο σερβις (24,000χλμ) ειναι αληθεια οτι μπορει το συνεργειο να δει αν υπαρχει ζημια στις κεφαλες? Αυτο γιατι ρωταω... Ειναι διαφορα MTS που τα πουλανε μετα το μεγαλο σερβις και αναρωτιεμαι εγω - γιατι να κανεις 400€ περιπου σερβις για να το δωσεις? Μηπως παιζει κατι το οποιο δεν θα μαθουμε ποτε?
Δηλαδη οσα εψαξες πωλουνται μετα το μεγαλο σερβις των 24.000?
Τι να παιζει δηλαδη?,δεν εχεις να κανεις με την CIA μοτοσυκλετα μεταχειρισμενη αγοραζεις που εαν εχει κανει το μεγαλο σερβις η γενικα σωστη συντηρηση ισα ισα που σε βολευει τα υπολοιπα ειναι θεμα τυχης.
Κανε ενα κοπο στην ενοτητα με τα multistrada και διαβασε προσεκτικα το συγκεκριμενο θεμα εχει γραφτει και ξαναγραφτει αρκετες φορες.
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
ninja
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 31 Αύγ 2017, 14:49
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από ninja »

Διαβαζα εχθες μεχρι την 33η σελιδα και υπαρχει και ενα τοπικ μονο για το ραγισμα της κεφαλης και τι γινεται. Και σε ενα παλικαρι μετα το μεγαλο σερβις ανακαλυφθηκε οτι υπηρχε προβλημα και συγκεκριμενα πηγαινε εγγυηση μονο η μια απο της 2 (Κεφαλες).

Θελω να πω, 2 μηχανακια πχ που κοιταω εγω στο car (ενα απλο και ενα S) που εχουν κανει μολις το μεγαλο σερβις δε ειναι καθολου "υποπτο" αν μπορει να ειπωθει ετσι?
Άβαταρ μέλους
teo2807
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Σάβ 10 Σεπ 2016, 17:49
Gender: Male
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από teo2807 »

Καλημέρα φίλε.
Τίποτα δεν ειναι προδιαγεγραμμενο ότι θα συμβεί σε όλα τα μηχανάκια.
Το δικό μου είναι μοντέλο 2011 έχει κάνει 18,800 χιλιόμετρα και ελέγχθηκε πριν από 500 χιλιόμετρα απο εξουσιοδοτημένο και όλα καλα.
Ούτε ραγισμένες κεφαλές , ούτε τίποτα άλλο.
Από ότι έχω ακούσει, η αντιπροσωπεία καλύπτει όλα αυτά τα θέματα με τις κεφαλές.
I am a cowboy, on a steel horse i ride,
i am wanted, dead or alive
Άβαταρ μέλους
ninja
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 31 Αύγ 2017, 14:49
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από ninja »

Καλυπτει "φανταζομαι" σε αυτους που το εχουν παρει απο καινουργιο και εχει ληξει η εγγυηση. Τωρα αν ειναι 2ο χερι υπαρχει περιπτωση παλι απο good will να σε βοηθησουν σε κατι τετοιο?
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από Raf »

Ευτυχως για το συγκεκριμενο θεμα η αντιπροσωπεια εχει δειξει μεγαλη ανοχη.
Προχωρα το αν το γουσταρεις..
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
teo2807
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Σάβ 10 Σεπ 2016, 17:49
Gender: Male
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από teo2807 »

Raf έγραψε:Ευτυχως για το συγκεκριμενο θεμα η αντιπροσωπεια εχει δειξει μεγαλη ανοχη.
Προχωρα το αν το γουσταρεις..

:thumbsup: :thumbsup:
I am a cowboy, on a steel horse i ride,
i am wanted, dead or alive
Άβαταρ μέλους
ninja
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 31 Αύγ 2017, 14:49
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από ninja »

Θα το προχωρησω σε ντουκι.
Μια τελευταια ερωτηση: Ηταν και ειναι ΟΛΑ τα MTS 1200 keyless?
Άβαταρ μέλους
multi89
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: Κυρ 08 Σεπ 2013, 22:26
Gender: Male
Bike: 996SPS
Other: Sym gts 300
Τοποθεσία: Ηράκλειο/Αθήνα

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από multi89 »

Όλα είναι keyless και αν έχει ραγίσει η κεφάλι ο μηχανικός θα το καταλάβει από την στάθμη του ψυκτικού που θα έχει ελαττωθεί επικίνδυνα και τον τυχόν άσπρο καπνό που θα βγάζει το μηχανάκι στο ξεκίνημα! Ότι και να πάθει που δε δικαιολογείται, αν έχει σέρβις στην ώρα του σε εξουσιοδοτημένο θα στο καλύψουν κατά πας πιθανότητα! Προχωρά σε αγορά άφοβα αφού σου δώσει το οκ σωστός ντουκατομαστορας!
giorgos_gog
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ 08 Ιούλ 2017, 23:29
Gender: Male

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από giorgos_gog »

olospaei έγραψε:Αρχικά καλώς ήρθες :thumbsup:

Εν συνεχεία ναι μεν ίδια κατηγορία τα δυο μηχανάκια που παραθέτεις αλλα η μέρα με την νύχτα στην πραγματικότητα.
Το ένα όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, τίμιο αλλα ''μουλάρι''.
Μουλάρι σε περίπτωση που δεν το έχεις ξανα ακούσει είναι το εργαλείο για όλες τις δουλειές.
Το tracer κάνει για καθημερινη χρήση, πηγαινε-έλα δουλειά, άνετα, ευχάριστα, δεν θα σε κουράσει στην κίνηση της πόλης, δεν θα πιεί και πάρα πολλή βενζίνη.
Θα σε πάει σβέλτη βόλτα, θα στρίψει θα φρενάρει και στο τέλος της δουλειάς το καλοκαίρι θα σε πάει και ταξίδι.
Το multi τα έχεi όλα ανεβασμένα στο 11! που λένε.
Στρίβει παραδειγματικά όχι μόνο για την κατηγορία αλλα δίνει το παράδειγμα και σε άλλες κατηγορίες.
Φρενάρει όλο την πλανήτη κάτω απ τις ρόδες του και Πάει μπάλα γιατι ο κινητηρας είναι κτήνος.
Στην κίνηση θα σε ψήσει λίγο παραπάνω απο όσο μπορεί να αντέχεις
Τα πολλά χλμ αν το χρησιμοποιείς καθημερινά θα μειώσουν τα διαστήματα συντήρησης, και η συντήρηση δεν είναι και η φθηνότερη. ΕΙΔΙΚΑ όταν μιλήσουμε για ιμάντες.
Αν το θές για την απόλαυση της εμπειρίας της μοτοσυκλέτας τότε το multi είναι μονόδρομος.
Αν το θές για μουλάρι, θα σου κοστίσει και ΙΣΩΣ και να σε κουράσει σε κάποιες καταστάσεις.
Έχω βολτάρει και τα δύο και τα έχω αγαπήσει για διαφορετικά πράγματα ξεχωριστά. Το θέμα είναι τί ζητάς εσύ.
Στην τελική βέβαια αν το γουστάρεις πραγματικά δεν θα σε απασχολήσει ούτε λίγη θερμοκρασία παραπάνω ούτε τίποτα.

Ελπίζω να βοήθησα και εγώ κατιτίς :cool:

ΥΓ: Διαβάζω κατα καιρούς για κοσκινίσματα και τρέμουλα πάνω απο μια Χ πολύ μεγάλη ταχύτητα.
Ρε μάγκες είναι touring κατηγορία και όχι supersport.
ΝΑΙ τα πιάνει τα 200+++ αλλα αν θές να πάς τόσο τσιμπάς άλλη κατηγορία.
Τι περιμένετε απο ένα ΟΡΘΙΟ μηχανάκι σε αυτές τις ταχύτητες??
Είναι σαν να μας χαλάει το D16 που έχει σκληρή σέλα.......
Άβαταρ μέλους
ninja
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 31 Αύγ 2017, 14:49
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από ninja »

?
Άβαταρ μέλους
ninja
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 31 Αύγ 2017, 14:49
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από ninja »

Από χθες νέος Ducatisti member. :)

Μαύρο MTS1200S του '11 (και ο θεός βοηθός) :wsmile:
Από βδομάδα θα έχουμε κάποιες καλύτερες εντυπώσεις. Ακόμα μου φαίνεται "περίεργο" ειδικά με τα άπειρα ηλεκτρονικά που έχει.
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 21:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από cronos »

ninja έγραψε:Από χθες νέος Ducatisti member. :)

Μαύρο MTS1200S του '11 (και ο θεός βοηθός) :wsmile:
Από βδομάδα θα έχουμε κάποιες καλύτερες εντυπώσεις. Ακόμα μου φαίνεται "περίεργο" ειδικά με τα άπειρα ηλεκτρονικά που έχει.
Αδερφέ άμα το πήρες με την αμφιβολία μπας και σου σπάσει δεν θα το ευχαριστήθείς το εργαλείο.Αδειασε το κεφάλι σου από τα αν και τα μήπως και γράφε χιλιόμετρα.Οπως και να χει καλοτάξιδο και πάντα όρθιο το εργαλείο.
Άβαταρ μέλους
hyperbiou
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1184
Εγγραφή: Πέμ 28 Ιαν 2010, 00:46
Other: modenas 125
Τοποθεσία: Πατρα

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από hyperbiou »

Καλοτάξιδο!!!! :thumbsup:
και βγαλτου το μεδούλι τότε δεν πρόκειται να πάθει τίποτα :mrgreen: :wsmile: !!!
Άβαταρ μέλους
ninja
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 31 Αύγ 2017, 14:49
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Νέος Μέλος (+απορίες)

Δημοσίευση από ninja »

Υπαρχει καποιο τοπικ για συνεργεια και τι προτεινουν οι περισσοτεροι?
Απάντηση