Νεος

Ελάτε να γνωριστούμε...
Απάντηση
Andreas666
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ 06 Σεπ 2017, 14:31
Gender: Male
Bike: Streetfighter V2

Νεος

Δημοσίευση από Andreas666 »

Καλησπέρα παιδιά,
Το ονομα μου ειναι Ανδρεας και ειμαι κατοχος ενός gsxr L1 με όνειρο να αποκτησω καποια στιγμή ενα ducati..για μενα η μηχανη ειναι καθαρα διασκεδαση το ΣΚ..και σαν λατρεις των superbikes ελεγα για την 899 πριν και για την 959 τωρα..εχω ακουσει πολλα για την ακριβή συντηρηση αλλά δεν ξερω κατα ποσο απευθυνονται στην πραγματικοτητα..και επειδη νομιζω οτι εδω ειναι ο καταλληλοτερος χωρος να ρωτησω ειναι αραγε τοσο ακριβοτερη η συντηρηση της απο ενα χιλιαρι γιαπωνεζικο της τωρινης εποχής?συγνωμη για το χαζό της ερωτησης, δεν συγκρινω μηχανάκια, απλά ηθελα μια γνωμη απο ανθρωπους που κατεχουν
Άβαταρ μέλους
gonzo
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Κυρ 29 Σεπ 2013, 12:55
Gender: Male
Other: Tuono v4

Re: Νεος

Δημοσίευση από gonzo »

δεν ξέρω γιατί δεν έχω Panigale αλλά φαντάζομαι δε θα είναι πολύ περισσότερο. Αυτό που ξέρω είναι από τη στιγμή που θα δώσεις 18κ+ μέχρι να κάνεις το πρώτο μεγάλο σέρβις θα περάσει πολύ καιρός τι σε νοιάζει μια φορά να το κάνεις και αν.. Τέλος δε νομίζω να το έχεις για καθημερινή χρήση
F@ck scooters
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Νεος

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Eπειδη ειχα R1 δεν μου κοστιζε και λιγα για τα προβλεπομενα...σε συγκριση με τα συγχρονα Ducati η βασικη διαφορα ειναι η ρυθμιση βαλβιδων και φυσικα το κοστος οτιδηποτε φερει το ονομα Ducati ειτε ειναι ανταλλακτικο ειτε εργασια.

Οι Ιαπωνες δινουν χοντρικα καθε 10.000 το βασικο σερβις λαδια,φιλτρα,υγρα φρενων,παραφλου,μπουζι,ρυθμιση injection κλπ και καθε 40.000 βαλβιδες.

Το Panigale εχει το βασικο καθε 12.000 και βαλβιδες καθε 24.000.Και δουλευει με καδενα οποτε δεν εχεις ιμαντες να αλλαζεις.

Το κοστος ειναι μεγαλυτερο σε προηγουμενα μοντελα που εχουν ιμαντες και βαλβιδες καθε 10-12.000.
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4582
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Νεος

Δημοσίευση από HackmaN »

Καλωσόρισες και με το καλό να πάρεις Ducati.
Τα περί ακριβών service είναι κλασσική 'πατάτα' των γιαπωνόφιλων. Αν το πας σε εξουσιοδοτημένο οι τιμές είναι ίδιες και κατώτερες από τα τα ιαπωνικά.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
LAVEY
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Δευ 12 Ιουν 2017, 10:34
Gender: Male
Bike: 749R
Τοποθεσία: Somewhere in Time

Re: Νεος

Δημοσίευση από LAVEY »

καλως τον! καλες αγορες και παντα ορθιος. Κοιτα σε ενα τεστ που ειχε κανει το motorrad σε multi1200s για 2 χροννια και 50.000 χλμ τους κοστισαν τα σερβις τα λαστιχα τα καυσιμα...τα παντα ολα γυρω στα 12.000Ε. :whistling: για 50.000χλμ υπολογισαν τα παντα..
τωρα τι να σου πω...δεν ξερω εαν κανεις αλλος εχει κανει τοσο μεγαλο review για αλλο μηχανακι της ducati. http://www.ducati.com/cms-web/upl/doc/N ... ad_eng.pdf
ενα παραδειγμα φερνω. σε αναλογο τεστ στο vstrom το 1000 νεο στα 50.000χλμ τους βγηκε 8500ε. Οποτε η αναλογια ομως του πως ερχεται στημενο ενα μηχανακι κανει την διαφορα...αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν εχεις μεγαλη αποκλιση, απλα σε καποια κομματια λογικο ειναι να εισαι πιο ακριβως..αφου πχ δεν φορας kayaba μπροστα αλλα θα εχεις ohlins...θα εχεις brembo...μη νομιζεις δηλαδη οτι σαν συντηρηση σε αντιπροσωπεια υπαρχει χαοδης διαφορα , η διαφορα γινεται στα αναλωσιμα που φορας. εχουν και ενα πινακα οι εν λογο τυποι του motorrad που λεει ποσο κοστισε το καθε μηχανακι αναλογικα για cents/χιλιομετρο. Gsxr 1000 k7 11,4cents / klm και το 1098 του 10 16,7σεντ/χλμ το 999 λεει 14,6 κ το μουλτι1200s 11,8.kawasaki z1000 11,8,ktm sm690 12,3. Μιλαμε παντα για 50.000τεστ π εγινε σε 2 χροννια κ περιλαμβανει τα παντα , απο καυσιμα μεχρι σερβις κ λαστιχα.
πανω κατω στα ιδια θα εισαι
Every man dies.Not every man really lives
Life is short...Ride Hard
Giwrgos1982
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί 12 Σεπ 2017, 19:04
Gender: Male
Bike: Streetfighter V2
Other: Honda cbr 600 rr

Re: Νεος

Δημοσίευση από Giwrgos1982 »

Φυσικα και παρα πολη ακριβω ειναι το δικο σου απο μια dukati το σερβις οταν ξεκινας μονο απο τα μπουζια σου που κανουν 130 ιριδιου
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2122
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 18:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Νεος

Δημοσίευση από mycolnago »

πολυ ωραίο!!!!
έχει και για άλλα μοντέλα?
Giwrgos1982
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί 12 Σεπ 2017, 19:04
Gender: Male
Bike: Streetfighter V2
Other: Honda cbr 600 rr

Re: Νεος

Δημοσίευση από Giwrgos1982 »

Ηakman ετσι σου πανε να λες για τα ιαπωνικα πως τσαμπα τα σερβις του για πες μου τη μηχανη εχεις να σου κανω συγκρισει στο ιδιο σε τιπο ιαπωνικου
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4582
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Νεος

Δημοσίευση από HackmaN »

^Είχα 3 Ιαπωνικά (δυστυχώς) και ξέρω πολύ καλά πόσο κοστίζουν σε εξουσιοδοτημένο. :cool:
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
LAVEY
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Δευ 12 Ιουν 2017, 10:34
Gender: Male
Bike: 749R
Τοποθεσία: Somewhere in Time

Re: Νεος

Δημοσίευση από LAVEY »

mycolnago έγραψε: πολυ ωραίο!!!!
έχει και για άλλα μοντέλα?
εχει αρκετα για 50.000χλμ αλλα τα περισσοτερα ειναι στα γερμανικα. Δοκιμασε πχ να γκουγκλαρεις gsxr 1000 k7 50.000 test motorrad και δες τι βγαζει,
η κυρια σελιδα τους που ανεβαζουν τα τεστ ειναι αυτη http://www.motorradonline.de/motorraede ... t.194.html
Every man dies.Not every man really lives
Life is short...Ride Hard
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2122
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 18:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Νεος

Δημοσίευση από mycolnago »

:thanks:

εχει και classics section.....μου δωσες τροφή......!!!
Απάντηση