Καλώς Σας Βρήκα | Αγορά Monster 620/695

Ελάτε να γνωριστούμε...
Απάντηση
StathisP
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 10 Ιούλ 2018, 12:01
Gender: Male

Καλώς Σας Βρήκα | Αγορά Monster 620/695

Δημοσίευση από StathisP »

Καλησπέρα σε όλες και όλους, :hi:

Νέος εδώ στο forum, θέλω και γω με τη σειρά μου να σας χαιρετίσω και να ρωτήσω κάποια πράγματα.
Αρχικά, αποφάσισα και γω να αγοράσω ένα ducati monster (620 ή και λίγο παραπάνω).

Θεωρώ το συγκριμένο μοντέλο πανέμορφο. Εδώ και αρκετό καιρό το χαζεύω σε sites αλλά και στους δρόμους όταν το πετυχαίνω. Διάβασα αρκετά πράγματα για το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά και για την ducati γενικά (αρνητικά και θετικά). Πολλοί λένε ότι είναι ζημιάρικα, ότι έχουν ακριβά service, ότι είναι υπερτιμημένα, ότι... ότι... ότι...
Φυσικά, εδώ μέσα διάβασα απόψεις κάτοχων μοτοσυκλετών ducati οι οποίες με έπεισαν πολύ περισσότερο ώστε να είμαι 99,9% σίγουρος ότι θέλω να αποκτήσω ένα τέτοιο μοντέλο.

Πάμε τώρα στις (βαρετές) ερωτήσεις...
Η εμπειρία που έχω περιορίζεται μόνο σε παπί (KAZE R 115, GLX-άρα 50).
Διάβασα ότι το Monster 620 είναι αρκετά ευκολο-οδηγητο... (Μικρό βάρος χαμηλή θέση ελαφρύς συμπλέκτης κα). Υπήρξε κάποιος/α σε αντίστοιχη κατάσταση για να μου πει μια γνώμη;

Επίσης, η αλήθεια είναι ότι ψάχνω συγκεκριμένα για μαύρο χρώμα. Ένα Monster 620 που είδα (το πήγα και σε συνεργείο) είχε θέματα στο πλαίσιο οπότε ο ίδιος ο μηχανικός μου είπε ότι δεν αξίζει..
Έτσι, βρήκα το παρακάτω:

https://www.car.gr/14224529-ducati-monster-695-695" onclick="window.open(this.href);return false;

Η ερώτηση είναι: Το 695 ενδείκνυται για 1η μηχανή;
Απ' όσο το έψαξα είδα ότι σε θέματα βάρους ή ύψους δε διαφέρει από το 620. Ακόμα, προσωπικά δε με ενδιαφέρουν τόσο τα γκάζια, από το να είναι κάτι άνετο και εύκολα διαχειρίσιμο (και να ναι τόσο όμορφο :)) )
Το συγκεκριμένο στο παραπάνω link μου φάνηκε καλή περίπτωση και στην περιγραφή και στις φώτοζ. Φυσικά θα το δει και μηχανικός
Οποίος/α μπορεί ας με διαφωτίσει λίγο παραπάνω!

Ευχαριστώ πολύ και καλώς σας βρήκα και πάλι.

Στάθης.
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Καλώς Σας Βρήκα | Αγορά Monster 620/695

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Καλησπερα και καλως ορισες.

Το 620/695 ειναι απο τα πιο φιλικα Ducati που θα μπορουσες να διαλεξεις.Δεν σκορτσαρει χαμηλα,η δυναμη ειναι διαχειρισιμη,η αναρτηση ελαφρος σκληρη αλλα αρκετα καλη και γενικος ευκολοδηγητο.
Η θεση οδηγησης ειναι λιγο σπορ με τα πατακια λιγο ψηλα και το τιμονι ελαφρος χαμηλα,το συνηθιζεις γρηγορα ομως.

Βασικη διαφορα αναμεσα σε 620 κ 695 ειναι οτι το 620 εχει καλυτερα φρενα,4πιστονες με 320 δισκους ενω το 695 διπιστονες με 300 δισκους,περαν των αισθητικων αλλαγων οπως μαυρα καπακια,βασεις μαρσπιε κλπ και τα 7 αλογα διαφορα.

Πριν 2-3 μηνες πουλησα το 620 σε παλικαρι οπου μολις εβγαλε διπλωμα,πρωτο μηχανακι και ειναι πολυ ευχαριστημενος.

Απο εκει και περα οτι και να διαλεξεις θα πρεπει να το ελεγξεις σε συνεργειο Ducati και να εχεις εικονα αν εχει συντηρηθει σωστα και τι μπορει να χρειαζεται.Λαστιχα,τακακια,κατασταση δισκοπλακων,ποτε εκανε γενικο σερβις κ ιμαντες,αλυσιδογραναζα ολα αυτα κοστιζουν και απο 3.000 που μπορει να το παρεις να σου παει 4...

Για αυτο οπωσδηποτε ελεγχος.Καλη αγορα σου ευχομαι :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Καλώς Σας Βρήκα | Αγορά Monster 620/695

Δημοσίευση από Raf »

Ο Γιωργος στα ειπε ολα φιλε.
Πολυ καλη επιλογη για entry level μοτοσυκλετα,ασπαστο και θα σου κανει ολα τα χατιρια!!!
Κλαη αγορα και καλως ηρθες εντος.
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
StathisP
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 10 Ιούλ 2018, 12:01
Gender: Male

Re: Καλώς Σας Βρήκα | Αγορά Monster 620/695

Δημοσίευση από StathisP »

Σας ευχαριστώ πολυ για τις άμεσες απαντήσεις!
Θα παω να το δω το συγκεκριμένο μοντέλο και θα σας πω νεώτερα!

Χαιρετισμούς!
poukamisakias
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ 06 Ιούλ 2018, 14:39
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: ie

Re: Καλώς Σας Βρήκα | Αγορά Monster 620/695

Δημοσίευση από poukamisakias »

Καλημέρα σε όλους!

Είμαι και εγώ ενας νέος οδηγός (και νέο μέλος στο ducatisti.gr), έχοντας ρίξει ατέλιωτες ώρες ψάξιμο στο forum και εκτός κατέληξα στο 620ie το οποίο το βρήκα σε φοβερή τιμή και πολύ καλή κατάσταση (πριν μια εβδομάδα το πήρα). Θα σου πρότεινα (όπως έκανα και εγω) να το πας στα παιδιά στην ducati (Καλλιρόης), δεν θέλουν να σε γδύσουν (εγω τους είπα φαντάσου αλλαξέ τα όλα, και ενω περίμενα να μου αλλάξουν τα πάντα αρνήθηκαν λεγοντάς μου ότι δεν χρειάζονται όλα ακόμα). Κάναμε το μεγάλο service και Desmo (ρύθμιση βαλβίδων και injection) γύρω στο 500 γιατι έχει loyalty 10% και σε κάποια ανταλλακτικά 20% απο την Kosmocar + εγγύηση έναν χρόνο (πράγμα που μου ηρεμεί το κεφάλι).

Τώρα περιμένω πως και πως για το σχολείο (Riding School) που και πάλι λόγω ducati έχει έκπτωση (μας προσέχει πολύ) 120 από 160.

Εύχομαι καλές βόλτες με προσοχή και υπευθυνότητα.
If everything seems under your control, you' re not going fast enough!
Mario Andretti
StathisP
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 10 Ιούλ 2018, 12:01
Gender: Male

Re: Καλώς Σας Βρήκα | Αγορά Monster 620/695

Δημοσίευση από StathisP »

Γεια χαρά σας!

Πέρασε λίγο καιρός αλλά τα κατάφερα!
Το monster 695 έγινε δικό μου! (Βαγγέλλη αν διαβάζεις ακόμα το forum σε ευχαριστώ πολύ για όλα!)

Οι πρώτες βόλτες είναι απολαυστικές! Αν και υπάρχει λίγο άγχος μέχρι να το συνηθίσω, η χαρά μου δεν περιγράφεται... Ευχαριστώ πολύ όλους σας και πάλι για τις παραπάνω πληροφορίες-συμβουλές.

Πιστεύω σε λίγο καιρό που θα είμαι άνετος να σας γωρίσω και από κοντά σε κάποια βόλτα!

Καλή συνέχεια σε όλους/ες!
:punk:
Άβαταρ μέλους
Vrass!
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιουν 2018, 20:21
Gender: Male

Re: Καλώς Σας Βρήκα | Αγορά Monster 620/695

Δημοσίευση από Vrass! »

Α, ωραια, δεν ειμαι ο μονος που την πηρε για πρωτη μηχανη και που τωρα περναει φαση συνηθειας.
Το dark πηρες και εσυ, η μαυρο με κοκκινο πλαισιο;
Καλα και πολλα χιλιομετρα να εχουμε ολοι. :thumbsup:
StathisP
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 10 Ιούλ 2018, 12:01
Gender: Male

Re: Καλώς Σας Βρήκα | Αγορά Monster 620/695

Δημοσίευση από StathisP »

Γεια χαρά σου φίλε!
Καλώς σε βρήκα και σένα!

Το dark πήρα! Το βρήκα σε πολύ καλή κατάσταση (όπως μου 'πε και ο μηχανικός) και ο προηγούμενος κάτοχός του ήταν φουλ εξυπηρετικός και διαθέσιμος να μου εξηγήσει πολλά πράγματα. Επίσης, θα μου δώσει πολλά έξτρα (πχ εξατμίσεις καθρεφτάκια κτλ.)
Γενικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος με τη συνεννόηση που είχαμε!

Τώρα όπως λες έχουμε τη φάση συνήθειας.. Κοντινές διαδρομές, ανηφόρες, κατηφόρες, σταμάτα-ξεκίνα κτλ. Όλα καλά!

Να ρωτήσω και κάτι όποιον είναι διαθέσιμος και ξέρει:
Παρατήρησα ότι όταν βάζω μπροστά και έχω νεκρά, ανάβει και το κόκκινο λαμπάκι το λαδιού. Δεν ξέρω αν το έκανε από την αρχή... Όταν βάζω πρώτη σβήνει. Όταν ζεσταθεί, μετά από λίγα χιλιόμετρα η μηχανή και επαναφέρω τη νεκρά, αυτό είναι σβηστό. Για αλλαγή λαδιών έχω σίγουρα ακόμα 2000km (καθε 5000km με συμβούλεψαν να αλλάζω)
Όλο αυτό είναι φυσιολογικό?

Χαιρετισμούς σε όλους!
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 00:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Καλώς Σας Βρήκα | Αγορά Monster 620/695

Δημοσίευση από Bart »

Μπορεί να τα έχει παίξει η βαλβίδα πίεσης λαδιού..
Αλλά πρώτα δες την στάθμη λαδιού
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Απάντηση