Νεος υπερβορειος καγκουροφιλος στην παρεα σας

Ελάτε να γνωριστούμε...
Απάντηση
steven_04
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ 02 Ιούλ 2018, 23:40
Gender: Male
Τοποθεσία: AMS-SKG

Νεος υπερβορειος καγκουροφιλος στην παρεα σας

Δημοσίευση από steven_04 »

Καλησπερα σε ολη την Ducatoπαρεα,

Επιτρεψτε μου να συστηθω ηλεκτρονικα. Ονομαζομαι Σταυρος (30) και ειμαι κατοικος Αμστερνταμ τα τελευταια 5 χρονια. Απο τις 1 Ιουλιου ειμαι ευτυχης κατοικος ενος Multistrada 1200S 2013 (2nd gen) χρωματος ασημι, το οποιο αγορασα μεταχειρισμενο με 24Κ χιλιομετρα απο επισημο αντιπροσωπο στην Ολλανδια. Μαζι με το μηχανακι παρελαβα επισης:
- Ολο το τριβαλιτσο της μαμας Ducati
- Aftermarket ζελατινα αγνωστου μαρκας αλλα smokey και πιο τουριστικη. Εχω και την μαμα ζελατινα επισης
- Προστατευτικο της SW-Motech για τον σωληνα της εξατμισης μπροστα

Extraδακια που προσθεσα εγω αμεσα μετα την αγορα:
- Αυτοκολλητες λοριδες στις ζαντες με τριχρωμια
- Κοκκινα αντιβαρα της LSL
- Βαση+θηκη για κινητο/GPS με μπιλια RAM mount πανω στην τιμονοπλακα

Επισης επειδη το μηχανακι επρεπε να κανει το πρωτο του Desmo Service ο αντιπροσωπος το ανελαβε χωρις εξτρα επιβαρυνση και μου ετοιμασε το Multi πληρως, ετοιμο για να γραψει χιλιομετρα. Επισης επειδη η μηχανη ηταν μεσα στο οριο της 5ετιας ελαβα 1 χρονο εγγυηση Ducati Factory + road assistance για παν ενδεχομενο.

Οι λογοι βεβαια που με οδηγησαν να παρω το Multistrada ηταν ενας συνδιασμος μυαλου και καρδιας. Καταρχας ειχα παρει αποφαση να αντικαταστησω το τιμιο Honda VFR 800 RC46 που ειχα και ηθελα να κανω δωρο στον εαυτο μου (για τα τριακοστα γενεθλια μου) ενα μηχανακι απο το πανω ραφι με ολα τα καλουδια ωστε να μην με τρωει ο κ@λος μου με κακες αναρτησεις, μετρια φρενα, λιγα γκαζια κτλ

Κατα δευτερον ηθελα ενα Ducati γιατι πολυ απλα παντα μου αρεσαν τα μηχανακια αυτης της μαρκας μιας και συνδιαζαν τις επιδοσεις με το στυλ αλλα και την τεχνολογικη καινοτομια, και ολα αυτα συνδιασμενα με παθος και αποψη.

Κατα τριτον ηθελα ενα μηχανακι Sport touring και σε αυτη την κατηγορια η Ducati ειχε να προτεινει το Multistrada 1200. Βεβαια οταν βγηκα στην αγορα για ψαξιμο ειχε ερθει και το μικρο Multi αλλα και το Supersport 939 που ηταν πιο κοντα στο VFR800 που ειχα. Η λογικη μου επεβαλε να πηγαινω στους αντιπροσωπους ρωτωντας για HyperStrada αφου το μυαλο θεωρουσε το 1200 υπερβολη. Αλλα οσες φορες πηγαινα και εβλεπα/δοκιμαζα παντα γυρνουσα και κοιτουσα το Multi και ρωτουσα πληροφοριες. Επισης, χρηματικα ενα μεταχειρισμενο HyperStrada 939 με ενα καλο Multi 1200 δεν απειχαν πολυ. Οποτε λεω τον εαυτο μου αφου την κανεις που την κανεις την ζημια, καντην σωστα να ηρεμισει και η ψυχουλα σου.

Και καπως ετσι κατεληξα στην δικια μου Ιταλιδα και μου ευχηθηκα happy birthday. Συνοπτικα μερικα θετικα που διαπιστωσα ηστερα απο 6 μηνες συμβιωσης και 6000χλμ ολα σε βολτες και εκδρομες/διημερα σε Ολλανδια, Βελγιο,Λουξεμβουργο και Γερμανια:
- Μοτερ γκαζι μοτερ γκαζι μοτερ γκαζι…. Ααααχχχχχ
- Υπεροχο μπροστινο φρενο και σε δυναμη και σε αισθηση
- Αναρτησαρες. Η τουλαχιστον για μενα που ποτε κανενα μου μηχανακι δεν ειχε σοβαρες αναρτησεις η διαφορα ειναι τουλαχιστον εκπληκτικη αν οχι χαωδεις.
- Στιβαροτητα ειτε μονος ειτε δικαβαλος και φορτωμενος, ειτε πας με 20 ειτε με 220
- Η εργονομια ειναι πολυ καλη και μπορω να βγαλω πολλα χιλιομετρα βαρετης ευθειας με ελαχιστες η καθολου στασεις. Αν και δεν το πηρα το μηχανακι για αυτο το λογο δυστηχως εδω που ζω ειναι αναγκαιο κακο.
- Με βολεψε το γεγονος να προσαρμοζω το μοτερ και τις αναρτησεις ευκολα και γρηγορα αναλογα τις συνθηκες. Πχ στις βαρετες ευθειες το κατεβαζω στα 100 αλογα και βλεπω αυτονομια που ξεπερναει τα 420 χλμ Ενω οταν παιζει κυνηγητο σε στροφιλικια οι σκληρες αναρτησεις του Sport μειωνουν τα ενοχλητικα βυθησματα και το μηχανακι παραμενει ακλωνητο στα αποτομα φρεναρισματα και ανοιγματα του γκαζιου.
- Πολυ καλα φωτα και ευαναγνωστο κοντερ που παρεχει πολλες πληροφοριες.
- Καταναλωση πολυ καλη για τα κυβικα του και τα γκαζια του. Επισης διαθετει και εξαιρετικο ζυγησμα

Στα αρνητικα τωρα:
- Απαραδεκτο πισω φρενο. Απλα ανυπαρκτο και το γεγονος αυτο κανει μη αισθητη την συνδιασμενη πεδηση που υποτιθεται οτι εχει.
- Το γνωστο θεμα με τα καπακια στα δοχεια φρενου και συμπλεκτη που δακρυζουν. Απλα ενοχλητικο
- Ενταξει το κεντρικο σταντ πρεπει να το σχεδιασε πρωτοετης Ιταλος φοιτητης. Ετσι οπως προεξεχει ο λεβιες του ειναι τοσο κοντα στο πωδοστηριο που απλα δεν μπορεις να πατησεις το ποδι σου στη μυτη της μποτας. Guess what: μποτες Alpinestars Web 8 μηνων εχουν φαγωθει οι μυτες τους γιατι βρισκουν στο οδοστρωμα και πολυ φοβαμαι οτι συντομα θα τρυπησουν και θα φανει καλτσουλα. Κατι πρεπει να γινει γι’αυτο.
- Τα heated grips τι φαση? Τωρα που εσφιξαν τα κρυα τα δουλεψα και εχω την εντυπωση οτι αλλες φορες υπερ-δουλευουν και αλλες δεν δουλευουν. Μερικες φορες ενω οδηγαω βλεπω στην οθονη το μυνημα “heated grips activated” ενω τα εχω ενεργοποιησει π.χ. μιση ωρα πριν Επισης, καποιες φορες τα νιωθω αρκετα χλιαρα και αναγκαζομαι να τα βαλω μια σκαλα πανω για να νιωσω λιγη ζεστουλα στις παλαμες μου. Δεν ειχα ποτε μου heated grips για να συγκρινω πως δουλευουν γενικα στην αγορα τα αλλα μοντελα.
- Τα πισω φλασακια ειναι λιγο κριμα να χοροπηδανε ετσι σαν παλαβα. Οχι οτι θα παθουν τιποτα αλλα τρωω λιγο καζουρα απο τους πισω μου μιας και νομιζουν οτι ειναι χαλασμενα και θα τα παρω στο χερι.
- Δεν ξερω αν οι υπερβολικα ενοχλητικοι στροβιλισμοι στο κεφαλι μου προερχονται απο τη ζελατινα η απο το sport κρανος η κατι αλλο. Παντως με την υπαρχουσα ζελατινα εχω στροβιλισμους σε οποιο υψος και να την θεσω.


Και καποιες ιδεες για προσθεσεις και βελτιωσεις που σκεφτομαι να κανω μεσα στη χρονια:
- Καγκελα η μανηταρια ??? Η λογικη λεει καγκελα αλλα δεν μου αρεσουν και παντα εβαζα μανηταρια σε ολα μου τα μηχανακια.
- Εξατμιση SC-Project μαλλον τελικο γιατι ολοσωμη περα απο οτι κοστιζει πολλα (πες το παραβλεπουμε) δεν εχω και κανεναν στην Ολλανδια να μου κανει τις αντιστοιχες ρυθμισεις στον εγκεφαλο για να δουλευει σωστα.
- Θελω το κοντο μαυρο ζελατινακι απο το Pikes Peak το οποιο σε ενα γρηγορο ψαχτηρι ειδα οτι κοστιζει αρκετα δυστηχως
- Το κεντρικο σταντ της SW-Motech αξιζει τα λεφτα του η θα εχω παλι θεμα με τις μποτες? (Αν και με βλεπω να κανω modify το μαμα)


Αυτα τα ολιγα και απο μενα. Συγγνωμη για το μακροσκελες μυνημα αλλα ηταν πολλα αυτα που ηθελα να πω και ο ενθουσιασμος μου για την αποκτηση του πρωτου μου Ducati δεν εχει φυγει ακομα. Ελπιζω να τα λεμε απο εδω τακτικα και να μοιραστουμε πολλες εμπειριες και ομορφες φωτογραφιες.

C u around. :hibye:

P.S: συγγνωμη για τα ορθογραφικα μου
Worldwide kilometers collector
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: Νεος υπερβορειος καγκουροφιλος στην παρεα σας

Δημοσίευση από fuzion »

καλοριζικο μπραβο που το χαιρεσαι και το εκμεταλλευεσαι τοσο, και καταλαβαινεις τις διαφορες σε αναρτησεις κλπ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6800
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 07:18
Bike: 848

Re: Νεος υπερβορειος καγκουροφιλος στην παρεα σας

Δημοσίευση από argy »

Καλώς μας ήρθες φίλε :hibye:
Σου εύχομαι να την χαρείς σε αυτές τις δρομαρες που προφανώς θα έχεις εκεί!
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: Νεος υπερβορειος καγκουροφιλος στην παρεα σας

Δημοσίευση από dimitris848 »

Kαλορίζικο το καινούριο εργαλείο. Καλούς δρόμους. :hibye:

Υ.Γ. 'Ηταν να πάω 'Αμστερνταμ τώρα για Χριστούγεννα αλλά δέν έκατσε τελικώς. Next time...
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
steven_04
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ 02 Ιούλ 2018, 23:40
Gender: Male
Τοποθεσία: AMS-SKG

Re: Νεος υπερβορειος καγκουροφιλος στην παρεα σας

Δημοσίευση από steven_04 »

fuzion έγραψε:καλοριζικο μπραβο που το χαιρεσαι και το εκμεταλλευεσαι τοσο, και καταλαβαινεις τις διαφορες σε αναρτησεις κλπ.
Ευχαριστω φιλε μου, να'σαι καλα
argy έγραψε:Καλώς μας ήρθες φίλε :hibye:
Σου εύχομαι να την χαρείς σε αυτές τις δρομαρες που προφανώς θα έχεις εκεί!
Μεγαλο θεμα ανοιγεις. Οι δρομοι στην Ολλανδια (οι εκτος πολης αλλα και οι εθνικες οδοι) απο τεχνικης αποψης ειναι "μαγικα χαλιά". Προσφυση, υπεροχη ποιοτητα κυλησης, ανετες λοριδες, τακτικες στασεις για ξεκουραση, εξοδοι διαφυγης κτλ κτλ Και ολα αυτα χωρις διοδια. Αλλα τι να το κανεις οταν ειναι ολα ατελειωτες ευθειες με αυστηρα ορια ταχυτητας και καμερες ανα 2 χιλιομετρα. Εχω σκυλοβαρεθει και σιχτηρισει αμετρητες φορες και οδηγικα ειναι απο αδιαφορη εως να κοψεις τη φλεβα σου.

Ευτυχως εχουμε τις Αρδεννες διπλα μας και σωζεται καπως η κατασταση αλλα και παλι θες 400χλμ πηγαινε-ελα βαρετη ευθειας για να απολαυσεις 200χλμ (μη ορεινο) στροφιλικι :shock:
dimitris848 έγραψε:Kαλορίζικο το καινούριο εργαλείο. Καλούς δρόμους. :hibye:

Υ.Γ. 'Ηταν να πάω 'Αμστερνταμ τώρα για Χριστούγεννα αλλά δέν έκατσε τελικώς. Next time...
Για να περασεις καποιες Χριστουγεννιατικες μερες καλα ειναι, πρωτοχρονια ομως δεν το συνηστω. Αν χρειαστεις πληροφοριες feel free to ask :)
Worldwide kilometers collector
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Νεος υπερβορειος καγκουροφιλος στην παρεα σας

Δημοσίευση από cronos »

Καλώς ήρθες στην παρέα και πάντα όρθιος αδερφέ.Πολύ όμορφο και κατατοπιστικό το σεντόνι σου,μπραβο σου :hibye:
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: Νεος υπερβορειος καγκουροφιλος στην παρεα σας

Δημοσίευση από dimitris848 »

steven_04 έγραψε: Για να περασεις καποιες Χριστουγεννιατικες μερες καλα ειναι, πρωτοχρονια ομως δεν το συνηστω. Αν χρειαστεις πληροφοριες feel free to ask :)
Θα σε έχω υπόψιν... :cool2: :thanks: :thumbsup: :thumbsup:
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
steven_04
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ 02 Ιούλ 2018, 23:40
Gender: Male
Τοποθεσία: AMS-SKG

Re: Νεος υπερβορειος καγκουροφιλος στην παρεα σας

Δημοσίευση από steven_04 »

Ευχαριστω και παλι παιδες, να'στε καλα.

Και 2-3 φωτο απο το εργαλειο ετσι για το τυπικο (οχι οτι δεν εχετε ξαναδει)...

Image

Image

Image
Worldwide kilometers collector
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6800
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 07:18
Bike: 848

Re: Νεος υπερβορειος καγκουροφιλος στην παρεα σας

Δημοσίευση από argy »

:thumbsup:
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Νεος υπερβορειος καγκουροφιλος στην παρεα σας

Δημοσίευση από Raf »

:respekt: για το μπασιμο-γραπτο σου.
Καλως ηρθες και καλοριζικο το διαστημοπλοιο!!!!
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
Haiwani
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Κυρ 03 Μαρ 2013, 18:32
Gender: Male
Bike: 996SPS
Τοποθεσία: Χαϊδάρι

Re: Νεος υπερβορειος καγκουροφιλος στην παρεα σας

Δημοσίευση από Haiwani »

Καλώς όρισες και καλές βόλτες!
People come up to me and say: "It takes more energy to frown than it does to smile."
Yeah, you know it takes more energy to point that out than it does to leave me alone?

Bill Hicks, Relentless Live Show, 16 Nov 91
Άβαταρ μέλους
jordano
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 532
Εγγραφή: Δευ 04 Ιουν 2012, 12:49
Gender: Male
Τοποθεσία: θΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Νεος υπερβορειος καγκουροφιλος στην παρεα σας

Δημοσίευση από jordano »

:hibye:
ὤλετο μέν μοι νόστος, ἀτὰρ κλέος ἄφθιτον ἔσται
Άβαταρ μέλους
Pan
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ 2013, 22:28
Gender: Male
Bike: 748S

Re: Νεος υπερβορειος καγκουροφιλος στην παρεα σας

Δημοσίευση από Pan »

Καλως ηρθες ...καλοριζικο και καλες βολτες
steven_04
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ 02 Ιούλ 2018, 23:40
Gender: Male
Τοποθεσία: AMS-SKG

Re: Νεος υπερβορειος καγκουροφιλος στην παρεα σας

Δημοσίευση από steven_04 »

Ευχαριστω και παλι, καλως σας βρηκα και καλη πρωτοχρονια να εχετε.

By the way, originally ειμαι απο Θεσσαλονικη και εχω στο προγραμμα μεσα στα επομενα δυο χρονια να σκασω στη γενετειρα με την Ιταλιδα (μαλλον οταν ερθει η ωρα για το Desmo Service :P )
Worldwide kilometers collector
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 18:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Νεος υπερβορειος καγκουροφιλος στην παρεα σας

Δημοσίευση από mycolnago »

Καλή χρονιά φίλε, να το χαίρεσαι ,
καλοτάξιδο και να σε γνωρίσουμε και απο κοντά.... :hibye: :hibye: :hibye: :hibye: :hibye:
Απάντηση