Ερωτηση Εξαγωγη Μηχανης

Οτιδήποτε δεν ταιριάζει στις υπόλοιπες κατηγορίες και δεν σχέση με τη μοτοσικλέτα...

Συντονιστής: sue

Απάντηση
Thelma
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ 28 Σεπ 2015, 16:17
Gender: Male
Bike: Monster S4RS Tri-Colore

Ερωτηση Εξαγωγη Μηχανης

Δημοσίευση από Thelma »

Παιδια Καλημερα,

εχω μια ερωτηση, ισως ξερει κανεις πως γινεται.
Ο πατερας μου, μοτοροβιος και αυτος δεν καβαλαει πλεον με 83 χρονων (μεχρι τα 80 πηγαινε), και η μηχανη του που την κληρονομησα ειναι στην Ελαδδα, πινακιδες παραδωμενες. Ειναι μια BMW R69 500cc³.

Εγυ θελω να παρω την μηχανη πανω για να την κανω ολοκληρωτικη ανακαινηση, μαζι με τον γιο μου. Αυτος ειναι 14, και την ανακαινηση θα την κανει σαν σχολικη εργασια, Ανακαινηση της μηχανης του παπου. Ετσι κι αλλοιως, στα χερια του θα παει. Η BMW θα μας δωσει οτι χρειαζομαστε.

Ξερει κανεις πως ειναι η διαδικασια να βγαλω την μηχανη στο εξωτερικο; που πρεπει να παω, πιος ειναι υπευθηνος για αυτο; Η τροχαια η καποιος αλλος φορεας;

με συγχωρειτε που ρωταω αλλα εχω φυγει πανω απο 30 χρονια και δεν ξερω πλεων τι γινεται, σιγουρα εχουν αλαξει καποια πραγματα.

Ευχαριστω πολυ

Βικτωρας
Άβαταρ μέλους
P.lagojohn
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3488
Εγγραφή: Παρ 11 Σεπ 2009, 08:12
Gender: Male
Bike: Monster S2
Other: 996s
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΙΑΡΑ !!!!!

Re: Ερωτηση Εξαγωγη Μηχανης

Δημοσίευση από P.lagojohn »

Ανάλογα σε ποια χώρα είσαι θα αλλάζουν οι εκεί διαδικασίες,

Απο την Ελλάδα και να φύγει δεν θα ενοχλήσει κάποιον, αλλά αμα πάει παράδειγμα Ιταλία εκεί θα θέλει χαρτιά,

Δεν γνωρίζω βέβαια κάποιος έμπορος τα ξέρει αυτά,


Οτι και να είναι καλη ανακατασκευή
Image
Άβαταρ μέλους
SuperGeorge
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 956
Εγγραφή: Κυρ 13 Απρ 2008, 09:29
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Honda Blackbird

Re: Ερωτηση Εξαγωγη Μηχανης

Δημοσίευση από SuperGeorge »

Διεθνής μεταφορές κάνω, ίσως να μπορέσω να σε βοηθήσω, στα οχήματα προς εξαγωγή, απλά καταθέτουμε πινακίδες και κάνουμε διαγραφή από το υπουργείο συγκοινωνιών.

Πρέπει να ελέγξεις με το υπουργείο της χώρας που βρίσκεσαι τι χαρτιά θέλουν για να βγάλεις εκεί άδεια κυκλοφορίας.

Στις περισσότερες χώρες υπάρχουν περιορισμοί ηλικίας π.χ. Αφρική δέχονται οχήματα μέχρι 5 έτη από την ημερομηνία κατασκευής.

Στείλε μου pm για παραπάνω πληροφορίες. :cool:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AchiRooster
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Τετ 01 Ιούλ 2009, 11:06
Gender: Male
Other: RSV4 aPRC

Re: Ερωτηση Εξαγωγη Μηχανης

Δημοσίευση από AchiRooster »

SuperGeorge :thumbsup:
SuperGeorge έγραψε:Διεθνής μεταφορές κάνω, ίσως να μπορέσω να σε βοηθήσω, στα οχήματα προς εξαγωγή, απλά καταθέτουμε πινακίδες και κάνουμε διαγραφή από το υπουργείο συγκοινωνιών.

Πρέπει να ελέγξεις με το υπουργείο της χώρας που βρίσκεσαι τι χαρτιά θέλουν για να βγάλεις εκεί άδεια κυκλοφορίας.

Στις περισσότερες χώρες υπάρχουν περιορισμοί ηλικίας π.χ. Αφρική δέχονται οχήματα μέχρι 5 έτη από την ημερομηνία κατασκευής.

Στείλε μου pm για παραπάνω πληροφορίες. :cool:
Thelma
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ 28 Σεπ 2015, 16:17
Gender: Male
Bike: Monster S4RS Tri-Colore

Re: Ερωτηση Εξαγωγη Μηχανης

Δημοσίευση από Thelma »

SuperGeorge έγραψε:Διεθνής μεταφορές κάνω, ίσως να μπορέσω να σε βοηθήσω, στα οχήματα προς εξαγωγή, απλά καταθέτουμε πινακίδες και κάνουμε διαγραφή από το υπουργείο συγκοινωνιών.

Πρέπει να ελέγξεις με το υπουργείο της χώρας που βρίσκεσαι τι χαρτιά θέλουν για να βγάλεις εκεί άδεια κυκλοφορίας.

Στις περισσότερες χώρες υπάρχουν περιορισμοί ηλικίας π.χ. Αφρική δέχονται οχήματα μέχρι 5 έτη από την ημερομηνία κατασκευής.

Στείλε μου pm για παραπάνω πληροφορίες. :cool:
Γιωργο ευχαριστω, σου γραφω αποψε
Βικτωρ
Απάντηση