Garage και προστασια

Οτιδήποτε δεν ταιριάζει στις υπόλοιπες κατηγορίες και δεν σχέση με τη μοτοσικλέτα...

Συντονιστής: sue

Απάντηση
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Garage και προστασια

Δημοσίευση από Stelioskg »

Μιας και μενουμε σπιτι και εχουμε λιγο παραπανω χρονο,ειπα να ξεκινισω να φτιαχνω λιγο το garage.ειχα αγορασει πλακακια και μπογιες απο τον οκτωμβρη.
Τωρα την μηχανη την εχω σε αλλο γκαραζ γιατι λογους ασφαλειας αλλα γιατι τα 60ε τον μηνα θεωρω οτι ειναι αρκετα σκεφτηκα να κανω λιγο πιο ασφαλες το γκαραζ μου και να την βαζω εκει.
Σκεφτηκα να βαλω ενα λουκετο στο ρολλο(30ε),
Εναν συναργεμο,μια επαφη στο ρολλο και ενα ματι με εσωτερικη συρηνα(200ε),απο μεσα να βαλω ενα πτυσομενο καγκελο ασφαλειας(250ε) και 2 προβολεις με ανιχνευση κινησης.
Για την μηχανη εχω disc lock lvl 19, και πεταλο lvl 25.(αυτα τα εχω ετσι και αλλιως).
Εχετε να μ προτηνετε κατι αλλο,οικονομικο που θα εκανε δουλεια..
Άβαταρ μέλους
Factory
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Σάβ 02 Ιαν 2016, 17:21
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100

Re: Garage και προστασια

Δημοσίευση από Factory »

Τι θα βαλεις στο γκαραζ???
Την Desmosedicci RR?? :))
Αγχώθηκα μόνο που τα διάβασα ολα αυτα! :wsmile:
Πέρα απτην πλάκα , ότι κ να βαλεις αμα ειναι να στη φάνε θα στη φανε..
Νομιζω το λουκέτο στο ρολο με ανιχνευτη κινησης ειναι οκ!
Γενικα δοκιμασε να βάλεις κατι homemade "αναλογικό" γιατι τα ψηφιακα μέτρα τα σπάνε για πλακα..
Πχ θα μπορουσες να βαλεις ενα νημα πετονια διάφανη , να την συνδεσεις με το ρολό με τετοιο τρόπο ωστε οταν το σηκώσει καποιος κ δεν το ξεσυνδεσει θα χτυπησει απο μέσα ενα κουδουνι...
Εχω δει να σηκωνουν Tmax απο υπογειο γκαραζ με ηλεκτρικη γκαραζαοπρτα με συναγερμο κ abus στο δισκοφρενο σε 7 λεπτα..
Husqvarna 125 - Honda SF400 - Husqvarna 610 - Kawasaki ZX9r C2 -TDM 900 - Honda VFR 800 vtec - Vstrom 1000 K6 - Kawasaki ZX12r A1 - Hayabusa K8 - Suzuki Bandit 1250 - CBR XX - Yamaha R1 2003 - AT 750 RD07 - Tuono Factory 06...
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Garage και προστασια

Δημοσίευση από Stelioskg »

Το ξερω οτι ειναι πολλα αλλα με ενα 500ε τα κανω ολα,τον χρονο στον γκαραζ δινω 720ε.οποτε με συμφερει.
Η μηχανη δεν βγαινει καθε μερα οποτε δεν με πειραζει τα 2 λεπτα να ξεκλειδωσω..
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: Garage και προστασια

Δημοσίευση από fuzion »

μπορει και ασφαλεια κλοπης να σου ρθει φτηνοτερα. βαλε και κανα κρικο στο εδαφος και περνα μεσα αλυσιδα επισης?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Factory
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Σάβ 02 Ιαν 2016, 17:21
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100

Re: Garage και προστασια

Δημοσίευση από Factory »

Οτι κανεις αξιζει εννοείται!
Ειναι επενδυση!
Απλα αν μπορεις βαλε καλυτερα ενα gps tracker ή μια καμερα μίνι wifi να δινει εικόνα συνέχεια οποτε θελεις εσυ..
Η ιδεα σου με τα πλακακια στο γκαραζ ειναι πολυ καλη!!
Απλα το νου σου, πλακακια κ λαδια ειναι φονικη μείξη! Χαχαχα
Husqvarna 125 - Honda SF400 - Husqvarna 610 - Kawasaki ZX9r C2 -TDM 900 - Honda VFR 800 vtec - Vstrom 1000 K6 - Kawasaki ZX12r A1 - Hayabusa K8 - Suzuki Bandit 1250 - CBR XX - Yamaha R1 2003 - AT 750 RD07 - Tuono Factory 06...
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4582
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Garage και προστασια

Δημοσίευση από HackmaN »

Είναι φυσιολογικό ότι κάθε παραπάνω μέτρο προστασίας είναι θεμιτό.
Το καλύτερο είναι δέσιμο σε σταθερό σημείο στον τοίχο ή στο έδαφος μαζί με disc locks.
Επίσης μια ip camera να σε ειδοποιεί για κίνηση μέσω WiFi.
Λουκέτο στην πόρτα πολύ καλή λύση επίσης, όπως είπες.
Γενικά αν δουν τόσο ζόρι, μπορεί και να τα παρατήσουν να πάνε στο επόμενο πιο εύκολο θύμα.
Εκτός αν το μηχανάκι σου είναι ειδική παραγγελία κάποιου μάστορα, μαντρα, φυγοπονου,
ή μισαλλόδοξου σκουλικιού, που θα κάνει τα πάντα για να σου πάρει τη μοτοσυκλέτα σου.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Garage και προστασια

Δημοσίευση από Stelioskg »

Εβαλα ενα κρικο στο εδαφος,ποιο ειναι το καλυτερο σημειο για να πιασω το moulti?
Απο το πλαισιο δεν χωραει,εαν το πιασω στην πισω χειρολαβη;
Βγαινει ευκολα η χειρολαβη ή ειναι μονοκομματο με το υποπλαισιο;
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4582
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Garage και προστασια

Δημοσίευση από HackmaN »

Mε αλυσίδα χοντρή και καλυμμένη με μαλακό υλικό για να μην κάνεις γρατσουνιές με το βάλε βγάλε, δέσε πιρούνι μαζί με ζάντα ή πίσω ζάντα με ψαλίδι.
Συν τα υπόλοιπα.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Garage και προστασια

Δημοσίευση από Stelioskg »

:thumbsup: :cheers:
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 14:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Garage και προστασια

Δημοσίευση από Ritsman »

Γκαραζ ε?! Δεν ξέρω πως είναι το γκαραζ σου αλλα μιας και μιλάμε για ασφάλεια στην φύλαξη και τίποτα να μην βάλεις αν εχεις το μηχανάκι σε μια γωνιά και μπροστα του το αμαξι δύσκολα θα φύγει απο εκεί...... δοκιμασμένο :thumbsup:
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6801
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 08:18
Bike: 848

Re: Garage και προστασια

Δημοσίευση από argy »

Παρκαρισμένη παράλληλα σε τοίχο,με μπροστά αυτοκίνητο φίλου, κάθετα το δικό μας και πίσω το παπί και άλλο αυτοκίνητο... :wsmile:
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Garage και προστασια

Δημοσίευση από Stelioskg »

Το γκαραζ ειναι μικρο 5×2.5.περιπου 12τ.μ.
Αλλα μεσα θα εχει 3 μηχανακια,τα δυο απο αυτα μεγαλης συναισθηματικης αξιας..
Στο συγκεκριμενο γκαραζ πριν ομως μπει το ρολο ειχε κλαπει ενα gsxr,οποτε το ψιλοφοβομαστε..
Άβαταρ μέλους
REDRIDER
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2661
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 00:10
Gender: Male
Τοποθεσία: Σαλονίκη σε λέω......

Re: Garage και προστασια

Δημοσίευση από REDRIDER »

Αν μπεί στο μάτι τους κάτι όσα μέτρα και να λάβεις είναι τίποτα για αυτούς και αναφέρομαι στους επαγγελματίες αλήτες κλέφτες και όχι σε ερασιτέχνες. Εχουν σηκώσει πάνω από αυτοκίνητα μηχανες και τις έχουν πάρει για πλάκα.
Σίγουρα το οργανωμένο αλλά αξιόπιστο parking είναι καλή λύση αν έχει όμως και την κατάλληλη προτασία (φύλακας,κάμερες κτλ). Αν όμως έχεις δικό σου χώρο νομίζω πως με αυτά που είπες θα είσαι οκ και θα έχεις και το χώρο σου ώστε να ασχολείσαι πάνω στη μηχανή.Ένας συναγερμός χώρου συνδιαστικά με αισθητήρες κίνησης,κάμερες κτλ είναι μια λύση. Μπορείς να βρείς οικονομικά αλλά αξιόπιστα πακέτα smart home.
Παράλληλα δέσιμο της μηχανής σε σταθερό σημείο με καλό λουκέτο και αλυσίδα.
Μπορείς να δείς επίσης την ασφάλεια κλοπής και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Τέλος μια καλή λύση άμεσης ειδοποίησης είναι το vtracker της vodafone. Μικρό και δε το πιάνει το μάτι για tracker το οποίο σου δίνει στίγμα,κίνηση,ταχύτητα κτλ.Σε ειδοποιεί με μήνυμα αν κουνηθεί έστω λίγο από την περιοχή που ορίζεις ως σταθερό σημείο (πχ αν το σηκώσεις από τον πλαγιοστάτη). Κόστος αγοράς 35 ευρώ από κατάστημα vodafone και 3 ευρώ /μήνα για τη χρήση της εφαρμογής,την οποία διακόπτεις όποτε θες. Το μόνο θέμα πως θέλει φόρτιση ανα 5 ημέρες ,ανάλογα κάθε πόσο σου στέλνει στίγμα (το ρυθμίζεις). Εγώ πήγα σε ηλεκτρολόγο και τράβηξε μια παροχή από μπαταρία η οποία καταλήγει σε mini usb και το έχω λύσει το θέμα φόρτισης. Κατανάλωση ελάχιστη ώστε να μην έχω θέμα με την μπαταρία και το μηχανάκι το κυκλοφορώ 1-2 φορές τη βδομάδα, με τη μηχανή σε εξωτερικό χώρο.
Μέχρι και 4 μέτρα κάτω από την επιφάνεια δίνει σήμα, το δοκίμασα σε υπόγειο παρκινγκ..βέβαια εξαρτάται και πόσο καλό είναι το σήμα στην περιοχή.
Σίγουρα όσα περισσότερα βλέπουν πως πρέπει να ασχοληθούν ώστε να πάρουν κάτι, τους αποτρέπει τελικά.
Scusa Mamma, Sono Un Motociclista........
Άβαταρ μέλους
sakmans
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί 31 Μαρ 2020, 13:20
Gender: Male
Bike: SS900
Other: MONTESA CAPRRA 414

Re: Garage και προστασια

Δημοσίευση από sakmans »

Λοιπόν.
Αν η πόρτα του γκαράζ είναι όχι ανοιγομενη αλλά αναδηπλουμενη προς τα επάνω ,υπάρχει μια κλειδαριά χωρίς κλειδί αλλά με μπουτον.
Θα την βρεις στο DIAMANTINO . GR
Έχει 200 € . Το μαγαζί είναι στο Μοναστηράκι.

Φτιάχνεις μία μεταλλική κατασκευή στο πάτωμα περνάς την κλειδαριά και για να ξανα ανοίξει θέλει ή 2 μασουρια δυναμίτη ή εκσκαφέα .
Αν σε ενδιαφέρει αυτός ο τρόπος πες μου να σου πω την υπόλοιπη κατασκευή.
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Garage και προστασια

Δημοσίευση από Stelioskg »

REDRIDER έγραψε:Αν μπεί στο μάτι τους κάτι όσα μέτρα και να λάβεις είναι τίποτα για αυτούς και αναφέρομαι στους επαγγελματίες αλήτες κλέφτες και όχι σε ερασιτέχνες. Εχουν σηκώσει πάνω από αυτοκίνητα μηχανες και τις έχουν πάρει για πλάκα.
Σίγουρα το οργανωμένο αλλά αξιόπιστο parking είναι καλή λύση αν έχει όμως και την κατάλληλη προτασία (φύλακας,κάμερες κτλ). Αν όμως έχεις δικό σου χώρο νομίζω πως με αυτά που είπες θα είσαι οκ και θα έχεις και το χώρο σου ώστε να ασχολείσαι πάνω στη μηχανή.Ένας συναγερμός χώρου συνδιαστικά με αισθητήρες κίνησης,κάμερες κτλ είναι μια λύση. Μπορείς να βρείς οικονομικά αλλά αξιόπιστα πακέτα smart home.
Παράλληλα δέσιμο της μηχανής σε σταθερό σημείο με καλό λουκέτο και αλυσίδα.
Μπορείς να δείς επίσης την ασφάλεια κλοπής και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Τέλος μια καλή λύση άμεσης ειδοποίησης είναι το vtracker της vodafone. Μικρό και δε το πιάνει το μάτι για tracker το οποίο σου δίνει στίγμα,κίνηση,ταχύτητα κτλ.Σε ειδοποιεί με μήνυμα αν κουνηθεί έστω λίγο από την περιοχή που ορίζεις ως σταθερό σημείο (πχ αν το σηκώσεις από τον πλαγιοστάτη). Κόστος αγοράς 35 ευρώ από κατάστημα vodafone και 3 ευρώ /μήνα για τη χρήση της εφαρμογής,την οποία διακόπτεις όποτε θες. Το μόνο θέμα πως θέλει φόρτιση ανα 5 ημέρες ,ανάλογα κάθε πόσο σου στέλνει στίγμα (το ρυθμίζεις). Εγώ πήγα σε ηλεκτρολόγο και τράβηξε μια παροχή από μπαταρία η οποία καταλήγει σε mini usb και το έχω λύσει το θέμα φόρτισης. Κατανάλωση ελάχιστη ώστε να μην έχω θέμα με την μπαταρία και το μηχανάκι το κυκλοφορώ 1-2 φορές τη βδομάδα, με τη μηχανή σε εξωτερικό χώρο.
Μέχρι και 4 μέτρα κάτω από την επιφάνεια δίνει σήμα, το δοκίμασα σε υπόγειο παρκινγκ..βέβαια εξαρτάται και πόσο καλό είναι το σήμα στην περιοχή.
Σίγουρα όσα περισσότερα βλέπουν πως πρέπει να ασχοληθούν ώστε να πάρουν κάτι, τους αποτρέπει τελικά.
Ωραια ιδεα και οικονομικη θα κανω μια βολτα απο την vodafone μολις μπορεσω
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Garage και προστασια

Δημοσίευση από Stelioskg »

sakmans έγραψε:Λοιπόν.
Αν η πόρτα του γκαράζ είναι όχι ανοιγομενη αλλά αναδηπλουμενη προς τα επάνω ,υπάρχει μια κλειδαριά χωρίς κλειδί αλλά με μπουτον.
Θα την βρεις στο DIAMANTINO . GR
Έχει 200 € . Το μαγαζί είναι στο Μοναστηράκι.

Φτιάχνεις μία μεταλλική κατασκευή στο πάτωμα περνάς την κλειδαριά και για να ξανα ανοίξει θέλει ή 2 μασουρια δυναμίτη ή εκσκαφέα .
Αν σε ενδιαφέρει αυτός ο τρόπος πες μου να σου πω την υπόλοιπη κατασκευή.
Αναδηπλουμενη προς τα πανω ειναι..
Ναι θα με ενδιεφερε κατι τετοιο,μιας και τα λουκετα που βρισκω σπανε σε 5 δευτερα...
Άβαταρ μέλους
sakmans
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί 31 Μαρ 2020, 13:20
Gender: Male
Bike: SS900
Other: MONTESA CAPRRA 414

Re: Garage και προστασια

Δημοσίευση από sakmans »

Στείλε μου αν θες ένα αριθμό τηλεφώνου για να σε πάρω στο viper για να σού δείξω την κατασκευή .
Άβαταρ μέλους
sakmans
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί 31 Μαρ 2020, 13:20
Gender: Male
Bike: SS900
Other: MONTESA CAPRRA 414

Re: Garage και προστασια

Δημοσίευση από sakmans »

ΟΚ
Όποτε χρειαστείς κατι σχετικό πες μου
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Garage και προστασια

Δημοσίευση από Stelioskg »

Ευχαριστω πολυ... :thumbsup:
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Garage και προστασια

Δημοσίευση από Stelioskg »

https://www.almax-security-chains.co.uk ... duct_id=68" onclick="window.open(this.href);return false;

Εχουμε καποια αποψη για αυτη την αλυσιδα;;
Άβαταρ μέλους
LYSIAS CREW MOUMOS
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ 27 Δεκ 2015, 00:04
Other: HUSABERG FS 650
Τοποθεσία: ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΑΠΟΣΚΙΕΡΗ ΜΕΣΑ ΜΑΝΗ

Re: Garage και προστασια

Δημοσίευση από LYSIAS CREW MOUMOS »

https://www.bikeit.gr/roi-eidiseon/item ... ston-toixo" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.motomag.gr/news/epikairotit ... tin-athina" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www2.zougla.gr/automoto/paraxena ... drapetsona" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.bikeit.gr/roi-eidiseon/item ... to-twitter" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=b7t4YDKwMfg" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=2UgH5w5DpOs" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=p1SlBlB5pzU" onclick="window.open(this.href);return false;
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Garage και προστασια

Δημοσίευση από Stelioskg »

Ναι συμφωνω ολα τα παιρνουν,αλλα αυτο δεν συμαινει οτι θα τους αφησω και τα κλειδια πανω.
Απάντηση