Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Πήγατε, ήρθατε, πείτε μας τις εμπειρίες σας

Για που πάμε?

1)Βόρεια Ιταλία
39
56%
2)Νότια Ιταλία (Ελληνόφωνα χωριά)
20
29%
3)Βαλκάνια
11
16%
 
Σύνολο ψήφων: 70

Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από Xenokratis »

Ολα ξεκίνησαν τον Ιουλιο που μας πέρασε.....το πρώτο Red Greek Caravan….

Μια ιδέα του πυξίδα, να φέρει πιο κοντά τα «πληκτρολογια» μας....να αφησουμε ποντικια και οθόνες και να καβαλησουμε παρέα τις κοκκινες-κιτρινες-λευκές-Μαυρες-Ασημι αγαπες μας.
Τουρ την Ελλάδα, αρκετές συμμετοχές και η παρεά “δεθηκε” ακομα περισσοτερο.
Μπολικες ιδέες, όνειρα, προορισμοί.....ταξιδια.....!! Πέσανε στο τραπέζι ιδέες για πιο μεγάλη βόλτα, παράλληλα με το Caravan που θα προσπαθίσουμε να θεσπιστεί σαν την πρωτη καλοκαιρινή βολτα....κατι σαν Πανελληνια Συνάντηση, αλλα με άλλο χαρακτήρα.

Ετσι λοιπον και αφου εχουμε φουσκωσει το αλλο θρεντάκι με ιδεές προορισμούς και όνειρα....
Ο κύβος ήγγυκεν η ώρα που θα ριφθεί.....





1)Βόρεια Ιταλία




Πρωτη αποψη για αλπεις.
Stelvio βροντερο ονομα αλλα τελευταια αφηνει το ποτηρι μισογεματο γιατι παρα μα παρα πολυ κοσμος σε σημειο να μην μπορεις να ψιλοχαζεψεις απο το traffico,βεβαια ειναι μεκκα μοτοσυκλετισμου με οτι συνεπαγεται και αυτο.
Το landeck ειναι καλη βαση για περιξ,με μια μερα προς λιχνεσταιν και μια μερα προς Stelvio και μια μερα προς Γκαρμις. Εναλακτικα και το ιμτς παιζει που εχει μεινει και παλια το ducatisti αλλα και εγω προσωπικα.επισης απο το ινσμπουρκ πρεπει να βαδισουμε προς ζελ μ σε και αυτο γιατι σε αποσταση βολης ειναι ο παγετωνας αλλα και οι διασημοι καταρακτες.αν μας παρουν οι μερες κανουμε βαση το σαλτζμπουρκ και χτυπαμε βολτακι και μεχρι χαλστατ,αν οχι το κοβουμε πιο κατω και εχουμε να επιλεξουμε δολομιτες vs ιουλιανες.ιουλιανες βαση λιουμνιανα,δολομιτες βαση καπου γυρω απο την κορτινα.
τιπς.................σχεδον το συνολο των πασσων στην αυστρια πληρωνεις.
η αυστρια σε σχση με την ιταλια ειναι πιο φθηνη.
το κομματι προς τα πασσα που βλεπουν λιχνεσταιν ειναι πολυ πιο λιγο δημοφιλες,σε αντιθεση με δολομιτες,παγετωνας κτλπ που γινεται της πόρνης.


Ο χάρτης που μπαίνει ειναι c/p απο το άλλο θρέντ, ίσα να έχουμε μια εικόνα στο περίπου

Αφηξη με παπόρο Βενετία και πάμε βορά.....!!

Βενετία-Liubliana-Landeck-Bormio-Bologna(Eεεε...να μη περάσουμε??)-Ανκόνα


Συνολικά: 1400χλμ!!!



https://maps.google.co.uk/maps?saddr=Ve ... ,6&t=m&z=8[/googlemap]















2)Νότια Ιταλία (Ελληνόφωνα χωριά)


Το πιο βολικο ειναι μεσω Πριντεζι,απο εκει το Λετσε ειναι καμια 50χλμ εναλακτικα γινεται και απο Μπαρι με Ελληνοφωνο καραβι προσθετωντας μια κατοσταρα χλμ.
το λετσε οπως ειπα,ειναι καλο για βαση γιατι και ωραια πολη ειναι και φοιτητες πολλους εχει και ζωη κτλπ.πλεονεκτημα οτι ειναι παρα πολυ κοντα σε ελληνοφωνα δηλ ΚΑΛΗΜΕΡΑ-ΜΑΡΤΝΑΝΟ κτλπ.επισης πολυ ωραιο μερος ειναι και η gallipoli παραθαλλασιο μερος.
το τοπιο ειναι ελια και ψηλοανυδρο κατι σαν την λακωνια ενα πραγμα.κακα τα ψεματα οι δρομοι δεν ειναι αυτο που λεμε μεκκα μοτοσυκλετας αλλα η εκδρομη εκει εχει σαφη πολιτιστικα στοιχεια και μονο ετσι καποιος θα την ευχαριστηθει.το πιο λογικο ειναι να την ενωσεις με καλαβρια αλλα και τουρ προς πομπηια δηλ καμπανια,αλλα και αν παιρνουν οι μερες ακομα πιο κατω προς σικελια.εχω πολλες πληροφοριες για τα ελληνοφωνα γιατι ειμαστε αδελφοποιημενοι με μαρτανο και πολυ καλος μου φιλος εχει επισκεφτει αρκετα τα μερη στα πλαισια της αδελφοποιησης.σαφη μειονεκτημα τον αυγουστο οι ιταλοι και τα μπανια του ιταλικου λαου στα παραθαλλασια μερη καθως και η αυξημενη θερμοκρασια.αυτα τα λιγα και βλεπουμε.


Πάτρα-Βrindisi ή Bari - Lecce - Salerno - Pizzo - Siderno - Bari

Συνολικά 1300χλμ




https://maps.google.co.uk/maps?saddr=Br ... =5&t=m&z=8[/googlemap]











3)Βαλκάνια


παμε βαλκανια.........................

αλβανια
μια εμπειρια απο μονη της με τις μερσεντες,τα πλυντηρια ελεω χωματοδρομων,το τραφικ στο κεντρο της γιατι ολοι την ποζερια θελουμε,τους γαμους σε καθε οροφο μαγαζιου τον αυγουστο,την συνναλαγη σε τοπικο νομισμα που θελουν να σε ριξουν,το φθηνο φαι-διαμονη-ποτο,το περασμα του ποδαρα που στην κορυφη εχει απιστευτη θεα,τα πολυβολια,το πανω απο τα τιρανα που ουσιαστικα ειναι κοσοβο κτλπ κτλπ.
αν καποιος ερχεται απο νοτο,αποψη μου ειναι να μπει απο το καινουριο στη σαγιαδα πανω απο ηγουμενιτσα,εχει φτιακτει προσφατα ο δρομος(δεν εχω περασει) και βγαινει αγ.σαραντα που αρχιζει ο τουρισμος σχετικα γρηγορα.ψιλο ολο θαλασσα παει.αποφευγεις το συνοριακο περασμα της κακαβιας που εχει κοσμο αλλα και ενα δρομο για να βγεις αγ.σαραντα που ειναι αστα να πανε.(απο εκει εχω παει).χαιλαιτ της διαδρομης αυτης τα εγκατελειμενα χωρια(ελληνικα) που ειχαν την ατυχια να ειναι στην αλλην μερια του βουνου.απο εκει ανεβαινεις θαλασσα,περνας ποδαρα και βγαινεις αυλωνα.συνεχεια απο εξω απο δυρραχιο-σκορδα και στριβεις αριστερα να βγεις πιο γρηγορα μαυροβουνιο.το 2010 συνελαβα πολλες φορες τον εαυτο μου να απορω τι δουλεια εχω εγω εκει μεσα,με το περασμα του καιρου ψιλογελαω και αμα κατσει να το δω γελαστα.
τιπς πολλα σκουπιδια
το βραδυ δυσκολο γιατι κοβουν βολτα στους δρομους πολλα βοωειδη,
οι οδηγοι το εχουν καψει
οι δρομοι φτιαχνονται-ξαναχαλανε-ξαναφτιαχνονται,ειμαι σιγουρος οτι ο χωματοδρομος της sue,εγω τον εχω περασει με ασφαλτο.

Μαυροβουνιο

το μαργαριταρι της αλλωτε γιουγκοσλαβιας,με τι αμετρητες επενδυσεις των ρωσων και την καταπληκτικη παραθαλασσια διαδρομη.
χαιλαιτ το κοτορ με το φδιορδ αλλα σιγουρα η ενδοχωρα με την παλια πρωτευουσα σετιτσε να καλει.
οι τιμες ακομα κρατιουνται αλλα καθε χρονο ανεβαινουν

Κροατια

βασικα πρεπει να πουμε το ντουμβρονικ και η κροατια
για το πρωτο εχετε διαβασει αρκετα,η υπολοιπη χωρα εχει μικρογραφιες παραλιακα σαν το ντουβρονικ αλλα και ενα καταπληκτικο παρκο με καταρρακτες λιμνες κλτπ.

παμε στην αγαπη μου

Βοσνια-ερζεγοβινα

οι αλπεις σε βαλκαν εκδοση,δρομοι διπλα σε ποταμια,γεφυρια,βουνα,τουνελ,το μοσταρ,το σεραγεβο,τα καταλοιπα του πολεμου που βλεπεις σε καθε στροφη,τον χωρισμο των ανθρωπων σε 3 μερη οσο ανεβαινεις την χωρα,ενας παραδεισος με χαμηλη βενζινα-φαι-διαμονη,δεν ξερω το λατρεψα σαν μερος...........................

Σερβια

το κομματι διπλα στην βοσνια,με τα ορη μοκρα κορα,το χωριο του κουστουριτσα,το βελιγραδι,τον φιλικο λαο οταν βλεπει GR,η διαδρομη προς τα παραπανω ορη μαγικη διπλα σε ποταμια-λιμνες τουνελ,το κατι αλλο,


Φυρομ

αδιαφορη,220 χλμ now stop,ουτε για βενζινα,μαλιστα εχουν ταλαιπωρηθει αρκετοι στα συνορα ετσι για πλακα και μετα τους αφηνουν.

θεωρω οτι οι βορειο ελλαδιτες ειναι τυχεροι που ειναι διπλα,μια γκαζια δρομος
αυτα για αρχη,κουβεντα να κανουμε


Aθηνα-Μαυροβούνιο-Ντουμπρόβνικ-Σαράγεβο-Σερβία-Σκόπια-(Φραπεδια Σαλλονίκη Σε λεω)-Αθήνα
Συνολικά χλμ:2700

Ο χάρτης στο περίπου για να έχουμε μια εικόνα

https://maps.google.com/maps?saddr=%CE% ... ,7&t=m&z=8[/googlemap]














Οι προτάσεις.....

Θα γίνει δημοψήφισμα το οποιο είναι ανοιχτό ως προς το χρόνο, μεχρι καποια στιγμή αφου δουμε και ξεχωρίσει καποια τοποθεσία να προχωρήσουμε στις λεποτμέρειες της διαδρομής και του ταξιδιού

Μπουμπουνάτε ιδέες - εμπειρίες ......................
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
Themistocle
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Τρί 01 Ιουν 2010, 05:00
Gender: Male
Other: Piaggio
Τοποθεσία: ΜΕΓΑΡΑ

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από Themistocle »

Ψηφίζουν μόνο όσοι είναι σίγουροι ότι μπορούν να έρθουν ή μπορούν να ψηφίσουν όλοι και αν ταιριάξει ήρθαν.
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από Raf »

Themistocle έγραψε:Ψηφίζουν μόνο όσοι είναι σίγουροι ότι μπορούν να έρθουν ή μπορούν να ψηφίσουν όλοι και αν ταιριάξει ήρθαν.
Θεμιστοκλη βαζεις και μακαρι να ερθεις-ουμε :glimpse:
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
Haiwani
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Κυρ 03 Μαρ 2013, 18:32
Gender: Male
Bike: 996SPS
Τοποθεσία: Χαϊδάρι

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από Haiwani »

Βόρεια Ιταλία από μένα.
Φέτος ήθελα να πάω αλλά τελευταία στιγμή χρειάστηκε να το ακυρώσω.
Μακάρι να πάμε όλοι μαζί του χρόνου!

(Ότι αποφασίσει η πλειοψηφία βέβαια αν είμαι στη στεριά ακολουθώ παντού!)
People come up to me and say: "It takes more energy to frown than it does to smile."
Yeah, you know it takes more energy to point that out than it does to leave me alone?

Bill Hicks, Relentless Live Show, 16 Nov 91
Άβαταρ μέλους
Themistocle
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Τρί 01 Ιουν 2010, 05:00
Gender: Male
Other: Piaggio
Τοποθεσία: ΜΕΓΑΡΑ

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από Themistocle »

Ωραία , ψήφισα βόρειο Ιταλία.

Να έχετε υπ' όψιν σας όμως, ότι Ιούνιο - Ιούλιο το 2014 έχει παγκόσμιο κύπελλο ποδοσφαίρου.
Να προγραμματίσετε καταλλήλως.
Άβαταρ μέλους
πυξιδας990
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8641
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2012, 20:58
Gender: Male
Other: ΚΤΜ 990 ADV ORANGE
Τοποθεσία: ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από πυξιδας990 »

η ψηφος μπηκε,εντελως αμπε μπα μλομ,γιατι δυσκολευομαι να διαλεξω,νομιζω οτι ξερετε γιατι,να προσθεσω οτι το caravan θα γινει κανονικα αρχες ιουνιου,ειναι αλλο πραγμα απο αυτο εδω.τουτο παει για 2ο 15θημερο αυγουστου,ετσι να εχουμε και χρονο να οργανωθουμε.
δεν φευγουμε εμεις-να φυγουν αυτοι
βορρας-νοτος,βαλτε βενζινα..
http://www.mybike.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.advrider.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/340966959385723/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/1535032233422647/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από Xenokratis »

:thumbsup:

Οτι είπαν τα παιδιά.....

Μη τα μπλέκουμε....ΑΛΛΟ πραμα το καραβάνι....απλα το ανέφερα σαν πηγή του "κακου" αυτης της ιδεας!!

Έριξα κιεγω στη κάλπη....εντελώς στο χύμα (ποιος αλλος ειναι για Βαλκάνια ψημένος?!!?) :whistling:

Οτι αποφασήσει η παρέα.......εχουμε δρόμο μπολικο ακομα.

ΒΑΣΙΚΟ........εαν υπάρχει θέληση και παράλληλα παίζει ζόρι με φραγκα κτλ...το κοιτάμε για πιο "φτηνες" λυσεις σε διαμονη-δρομολογια ακομα και διάρκεια ωστε να μπορεσει να γίνει και με αρκετή συμμετοχη!! Σε κανένα δε τρέχουν απτα μπατζάκια....Αλλα ΙΣΑ - ΙΣΑ θελει πεισμα και θέληση........!!!!

Καλως ερχόντωνε των πραγμάτων πάει οπως το λεει ο κύριος αίτιος του κακου- πυξιδας- παμε για δευτερο μισο του Αυγουστου (Ιουνιο Καραβανι, Αυγουστο Ευρωπας, Σεφτέβρη Μελωδικές.....!!!!) Ναχουμε χρονο να φτιαξουμε βαλιτσες!!! χοχοχοχοχοχχοχοο

Μπουμπουνάτε...........
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
πυξιδας990
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8641
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2012, 20:58
Gender: Male
Other: ΚΤΜ 990 ADV ORANGE
Τοποθεσία: ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από πυξιδας990 »

Xenokratis έγραψε::thumbsup:

Οτι είπαν τα παιδιά.....

Μη τα μπλέκουμε....ΑΛΛΟ πραμα το καραβάνι....απλα το ανέφερα σαν πηγή του "κακου" αυτης της ιδεας!!

Έριξα κιεγω στη κάλπη....εντελώς στο χύμα (ποιος αλλος ειναι για Βαλκάνια ψημένος?!!?) :whistling:

Οτι αποφασήσει η παρέα.......εχουμε δρόμο μπολικο ακομα.

ΒΑΣΙΚΟ........εαν υπάρχει θέληση και παράλληλα παίζει ζόρι με φραγκα κτλ...το κοιτάμε για πιο "φτηνες" λυσεις σε διαμονη-δρομολογια ακομα και διάρκεια ωστε να μπορεσει να γίνει και με αρκετή συμμετοχη!! Σε κανένα δε τρέχουν απτα μπατζάκια....Αλλα ΙΣΑ - ΙΣΑ θελει πεισμα και θέληση........!!!!

Καλως ερχόντωνε των πραγμάτων πάει οπως το λεει ο κύριος αίτιος του κακου- πυξιδας- παμε για δευτερο μισο του Αυγουστου (Ιουνιο Καραβανι, Αυγουστο Ευρωπας, Σεφτέβρη Μελωδικές.....!!!!) Ναχουμε χρονο να φτιαξουμε βαλιτσες!!! χοχοχοχοχοχχοχοο

Μπουμπουνάτε...........
:killer3: :killer3: :thumbsup:
δεν φευγουμε εμεις-να φυγουν αυτοι
βορρας-νοτος,βαλτε βενζινα..
http://www.mybike.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.advrider.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/340966959385723/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/1535032233422647/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
nasa
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6545
Εγγραφή: Σάβ 16 Αύγ 2008, 22:08
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: ss900

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από nasa »

βαλκανια τοριξα.κ εξηγουμαι.εχω παει ιταλια.κ με πιανει μελαγχολια.ποναει το κεφαλι μου κ γα μι ε ται η ψυχολογια μ με αυτα που βλεπω.ας ειμαστε ρεαλιστες κ ας δουμε πως ζουν αυτοι που κοροιδευαμε.....γιατι σ αυτην την ζωη οτι κ λ ανεις το λουζεσαι...... :cool:
. . . δώώώώώώστεεεεεε πόόόόόόόνοοοοοοοο . . .

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από Stelios62 »

... γιατι δεν εχει " λευκο " ..... ? φοβομαστε τιποτις .....? :lipsealed:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από Xenokratis »

:nono1: :nono1:

Ρίχτε τον οβολόν σας προς το παρών εδώ και για τον βορρά....το συζητάμε......!!!! Σε επόμενο επεισοδειο!!!! :whistling: :whistling:
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
jimkapa
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 952
Εγγραφή: Παρ 04 Απρ 2008, 13:21
Gender: Male
Bike: 999
Τοποθεσία: Kastoria
Επικοινωνία:

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από jimkapa »

εγω για νοτια Ιταλια εχω μια επιφυλαξη....δεν μου αφησε και τισ καλυτερες εντυπωσεις ο κοσμος.....τουλαχιστον μεχρι Πομποϊα που πηγα...

Για εμενα φυσικα και ψηφιζω αυτο.....

Δημήτρης Κ.

Ο πάγος είναι πολιτισμός...
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από Stelios62 »

.... οσο εσεις θα ψηφιζετε , εγω να ρωτησω κατι δικο μου για κατι στατιστικες που βασταω .....ποσες φορες εχετε παει Ακροπολη?
.... πες οτι ειμαι το παιδι εξω απο το εκλογικο για τα .... exit poll η πως αλλοιως λενε αυτες τις λαλακιες ...!!

- stelios62 : 1 φορα ( με πηγε ο παππους μου οταν ημουν πιτσιρικι .....!
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από Xenokratis »

Πολλές.....και στο μουσείο.......Η πρώτη ήταν στο νηπειαγωγείο και η τελευταια φετος το καλοκαίρι.....

Δεν εχει να λεεί.....ειχε κοσμο που ειχε έρθει "βολτα" χωρις να πέρνει "μεζέ" απτο χώρο.......

Αλλο τονα-αλλό τάλλο......


Στο θέμα μας!!!!
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
laziali21
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7506
Εγγραφή: Πέμ 14 Μάιος 2009, 15:28
Gender: Male
Bike: 1098S
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από laziali21 »

Βόρεια Ιταλία φυσικά! Να δούμε και κανα δρόμο της προκοπής!
Βαλκάνια με τίποτα, αν είναι πάω Ελλάδα, το ίδιο πράγμα και χειρότερο είναι!
Το θέμα δεν είναι να δούμε μόνο τοπία, αλλά και να οδηγήσουμε σε δρόμους που
δεν θα δούμε ποτέ μας εδώ!
Άβαταρ μέλους
vasilis1975
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Τρί 13 Μάιος 2008, 14:23
Gender: Male
Bike: Monster 696

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από vasilis1975 »

βαλκάνια, εύκολα!
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Δεν ψηφιζω γιατι δεν θα μπορεσω να ερθω με τη λαδιερα (μεγαλο ταξιδι απο Μαδριτη -- αν ηταν κανας πιο δυτικος προορισμος το κανονιζαμε), αλλα να πω πως τον Ιουνιο παιζει ενα σεναριο να ερθουμε οδικως με το αυτοκινητο Ελλαδα για διακοπες... και αν πατε Ιταλια περιμενω να δω ημερομηνιες :wsmile:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikosrr
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 22:22
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Other: CBR600RR, Vespa
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από nikosrr »

Stelios62 έγραψε:.... οσο εσεις θα ψηφιζετε , εγω να ρωτησω κατι δικο μου για κατι στατιστικες που βασταω .....ποσες φορες εχετε παει Ακροπολη?
.... πες οτι ειμαι το παιδι εξω απο το εκλογικο για τα .... exit poll η πως αλλοιως λενε αυτες τις λαλακιες ...!!

- stelios62 : 1 φορα ( με πηγε ο παππους μου οταν ημουν πιτσιρικι .....!
4 φορές παρθενώνα. 1η φορά με τους γονείς μικρός, 2η φορά σε τζαμπορι με τους προσκόπους, 3η φορά με φίλη και 4η φορά με γκόμενα. τι κερδίζω; :wsmile:

βόρεια Ιταλία(πέρυσι) αλλά και Βαλκάνια(φέτος) είναι εξαιρετικά, μην τα υποτειμάτε καθόλου τα Βαλκάνια κάποιες παραλιακές πόλεις των Βαλκανίων τείνου να γίνουν το Μονακό της Αδριατικής...κότορ εξαιρετικό, εθνικά πάρκα στην κροατία, καταπράσινα μέρη και με πολύ καλούς δρόμους για στρίψιμο δίπλα στη θάλασσα κλπ

θέλω να ψηφήσω αλλά δεν ξέρω ακόμα τι απο τα δυο Β.Ιταλία ή Βαλκάνια;

edit: Το σενάριο Β.Ιταλία και επιστροφή απο Βαλκάνια είναι υπερβολή;;;
Άβαταρ μέλους
πυξιδας990
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8641
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2012, 20:58
Gender: Male
Other: ΚΤΜ 990 ADV ORANGE
Τοποθεσία: ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από πυξιδας990 »

υπερβολη δεν ειναι αλλα θα το μπλεξουμε λιγο χρονικα.
μεχρι στιγμης βλεπω ΕΕ,για να δουμε θα χουμε καμια εκπληξη
δεν φευγουμε εμεις-να φυγουν αυτοι
βορρας-νοτος,βαλτε βενζινα..
http://www.mybike.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.advrider.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/340966959385723/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/1535032233422647/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Haiwani
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Κυρ 03 Μαρ 2013, 18:32
Gender: Male
Bike: 996SPS
Τοποθεσία: Χαϊδάρι

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από Haiwani »

nikosrr έγραψε:edit: Το σενάριο Β.Ιταλία και επιστροφή απο Βαλκάνια είναι υπερβολή;;;
Το καλύτερο edit μέχρι στιγμής στην ιστορία του Internet :whistling:

:cool:

Έντιτ: Μ'αρέσει σαν ιδέα πάντως
People come up to me and say: "It takes more energy to frown than it does to smile."
Yeah, you know it takes more energy to point that out than it does to leave me alone?

Bill Hicks, Relentless Live Show, 16 Nov 91
Άβαταρ μέλους
Themistocle
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Τρί 01 Ιουν 2010, 05:00
Gender: Male
Other: Piaggio
Τοποθεσία: ΜΕΓΑΡΑ

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από Themistocle »

Stelios62 έγραψε:.... οσο εσεις θα ψηφιζετε , εγω να ρωτησω κατι δικο μου για κατι στατιστικες που βασταω .....ποσες φορες εχετε παει Ακροπολη?
44

:)

Μια με το σχολείο, μαθητής δημοτικού.
Μια στα γεννέθλια μιάς γυναίκας. (δεν έβγαινα για πύργο του Άϊφελ και πήγαμε εδώ στα δικά μας)
Και 42 φορές ως κοπανατζής από την δουλειά. (δεκαετία 70)
Πήγαινα σε απογευματινή σχολή στην Αθήνα και το πρωΐ έπρεπε να δουλεύουμε.
Για να μην με πετύχει κανένας καθηγητής να περιφέρομαι ασκόπως, όποτε έκανα κοπάνα απ' την δουλειά πήγαινα στην Ακρόπολη.
Ακόμα κι αν με έβρισκε κάποιος εκεί, ε, ήμουν σε σημείο ενδιαφέροντος και πιθανόν να άκουγα και μπράβο !


:)
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από Xenokratis »

Haiwani έγραψε:Το καλύτερο edit μέχρι στιγμής στην ιστορία του Internet :whistling:

:cool:

:lolol: :lolol: :lolol: :lolol:
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
P.lagojohn
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3488
Εγγραφή: Παρ 11 Σεπ 2009, 08:12
Gender: Male
Bike: Monster S2
Other: 996s
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΙΑΡΑ !!!!!

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από P.lagojohn »

Την διαδρομη ενα την εχω κανει κανα δυο φορε και παντα ελεγα να παω παλι !!! ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ... Εχω κατσει και στο mittersill αλλα και στο Zell am see που ειναι λιγο ποιο κατω !!! Το Zell am see ειναι μια περιοχη με 3 βουνα γυρο απο μια μεγαλη λιμνη που ειναι φανταστικα τοσο το καλοκαιρι (ασε το χειμωνα) ... Θεωρω οτι πρεπει να το δουμε και αυτο αξιζει πολυ στην γυρο περιοχη μονο που θελει προσοχη στης συραγγες γιατι εχει διασταρωσεις κατω απο το βουνο...


Βεβαια εκτος απο ενα μπουφαν - μποτες - παντελονι - γαντια και αλλα κουκουφρικια, θα πρεπει καποιος που εχει παει στα εξωτερικα , για τι ακριβως προετοιμασια θα πρεπει να κανουμε στα μηχανακια μας ...


Με ανοιχτη καμπανα, remus , κλπ ... θα με δεσουν? Εκτος απο αυτο, τι πρεπει να εχουμε μαζι μας? Μπορει καποιος να εχει το συνδρομο του ''Τρεχω να κανω ΣΚΔ'' αρα περνει το καλοκαιρι ακομα και μπουφαν με γουνα καστορα η πουπουλα χηνας μηπως κανει λιιιγο κρυο ...

Ο καιρος περναει ...

Κλεινω το παραβαν και το ριχνω β.Ιταλια ... αν και μεσα μου ηθελα να παμε απο νοτο σε βορρα ... αντεχουμε
Image
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από ENGAKATS »

plagojohn έγραψε: .
.
.
Βεβαια εκτος απο ενα μπουφαν - μποτες - παντελονι - γαντια και αλλα κουκουφρικια, θα πρεπει καποιος που εχει παει στα εξωτερικα , για τι ακριβως προετοιμασια θα πρεπει να κανουμε στα μηχανακια μας ...

Με ανοιχτη καμπανα, remus , κλπ ... θα με δεσουν? Εκτος απο αυτο, τι πρεπει να εχουμε μαζι μας?
.
.
.
Απο ρουχα (εκτος απο αυτα που φοραμε οταν οδηγουμε):
--2 τζιν
--1 t-shirt ανα μερα/2η μερα
--1 ζακετα ή κατι λεπτο και ζεστο τελος παντων μη βαλει ψυχρα (δε λεει να κυκλοφορεις με το μπουφαν μες τις μυγες και τα ζουζουνια και να ψαχνεις για εστιατοριο/ταβερνα/bar :tooth2: )
--καλτσες, βρακια, κτλ...
--λεπτες σαγιοναρες/διχαλο που ειναι ελαφριες και δεν πιανουν χωρο
--ενα ελαφρυ ζευγαρι παπουτσια


Τα παραπανω χωρανε Α-Ν-Ε-Τ-Α σε 40-45 λιτρα χωρο (ενα σακιδιο στη θεση του συνεπιβατη+tankbag ή σαμάρια+tankbag για τους δικαβαλους)

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να φορατε ωτοασπιδες ΑΝ θελετε το βραδυ να ΜΗΝ σας ποναει το κεφαλι σας και να μπορειτε να ευχαριστηθειτε σαν ανθρωποι :glimpse:

Αφου θα πατε καλοκαιρι παρτε δερματινα γαντια, δεν χρειαζεστε αδιαβροχα --> αν πιασει βροχη σταματατε σε ενα βενζιναδικο και φορατε ενα ζευγαρι πλαστικα γαντια ΑΠΟ ΜΕΣΑ :glimpse:

Τα χαρτια της μοτοσυκλετας σε αδιαβροχο φακελο. Σε διαφορετικο σημειο, παλι σε αδιαβροχο φακελο (!!), θα εχετε φωτοτυπιες των χαρτιων της μοτοσυκλετας οπως και της ταυτοτητας/διαβατηριου (αχρειαστα να'ναι).

Στο σακιδιο πλατης (για οσους το χρησιμοποιουν) ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ δεν κουβαλαμε πανω απο 1-1μιση κιλο (και πολυ λεω). Κουραζει αφανταστα, σε επικυνδινο βαθμο (οσο περισσοτερα τα χλμ τοσο χειροτερα)

Εργαλεια/ειδη πρωτης αναγκης για τη μοτοσυκλετα:
--tie wraps
--ταινια που κανει για τα παντα (αυτη που ειναι ενισχυμενη με ινες και κοβεται με το χερι)
--μυτοτσιμπιδο
--αλενακια και γερμανικα κλειδια για τις πιο βασικες βιδες (συνηθως τις γυρω γυρω) ωστε να μπορεσετε να βγαλετε κανα κοματι φαιρινγκ, κτλ κτλ κτλ
--τα εργαλεια που θα κουβαλατε δεν πρεπει να ζυγιζουν πανω απο μισο κιλο... για πιο σοβαρα πραματα --> οδικη καλυψη :glimpse:, δεν ξερω στην Ελλαδα αλλα εδω Ισπανια (και στην Αγγλια που ημουν πριν) μπορεις να ζητησεις στην οδικη καλυψη που εχεις να σε καλυψει για ενα "Χ" διαστημα οσο θα εισαι διακοπες μεσω συνεργατων τους στις χωρες που θα πας (πληρωνεις κατι εξτρα αλλα αξιζει)


Ετοιμασιες μοτοσυκλετας:
--τιποτα το ιδιαιτερο, απλως ολα να ειναι κομπλε χωρις τσιγκουνιες (αν κατι παει στραβα θα σας κοστισει τριπλα)


Θεμα θορυβου:
--οσες φορες ταξιδεψα με ξεταπωτες τις εξατμισεις (Γαλλια, Ελβετια, Ιταλια, Ισπανια) δεν ειχα κανενα προβλημα, απλως προσεχα να μην πηγαινω σα μ@λ@κ@ς μεσα σε πολεις/χωρια. Επειδη ομως με αυτο το θεμα καθε περσι και καλυτερα... καλο θα ηταν να βαλετε db killers για να εχετε το κεφαλι σας ησυχο
--ο συμπλεκτης ειναι παντα ανοιχτος (τον κλεινω μονο οταν περναω ΚΤΕΟ για να πιασω το οριο θορυβου :tooth2: :tooth2: )


Τα παραπανω ειναι αυτα που εχω μαθει μετα απο 25000++ χλμ σε ταξιδια (σαν χλμ δεν ειναι τιποτα αλλα τα ταξιδια που εχω κανει ειναι τουλαχιστον 600χλμ τη μερα)

Αυταααα :wsmile: :thumbsup: :hibye:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
πυξιδας990
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8641
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2012, 20:58
Gender: Male
Other: ΚΤΜ 990 ADV ORANGE
Τοποθεσία: ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ

Re: Το Ducatisti πάει Ευρώπη!!!!!

Δημοσίευση από πυξιδας990 »

να προσθεσω οτι ολοι βγαινουν με σιγαστηρες και στο πρωτο τουνελ τους βγαζουν :mrgreen:
επισης απαραιτητη η πρασινη καρτα της μοτο που βγαινει ΔΩΡΕΑΝ απο την ασφαλιστικη εταιρια.
στον αναβατη την καρτα υγειας που παιρνει δωρεαν απο το ασφαλιστικο ταμειο και ειναι για να μπει δωρεαν στο νοσκομειο που αχρειαστο να ειναι.αν ειναι ανασφαλιστος ριξτε ενα μπινελικι στον στουρναρα.



υ.γ.1.καινουρια λαστιχα-αν ειναι στο 50% σιγουρα θα αναγκαστεις να αλλαξεις εξω γιατι απο το πολυ μαυρισμα ειναι προφανες οτι δεν θα αντεξουν.


υ.γ.2.εναν χαρτη της περιοχης που παμε γιατι κλασικα κανενας δεν παιρνει γιατι θα παρει ο διπλα και στο τελος καταληγει να υπαρχει μονο ενας με χαρτη και οι υπολοιποι να περιμενουν-ψαχνουν αυτον.
δεν φευγουμε εμεις-να φυγουν αυτοι
βορρας-νοτος,βαλτε βενζινα..
http://www.mybike.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.advrider.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/340966959385723/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/1535032233422647/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση