Tour Greece - 2018

Πήγατε, ήρθατε, πείτε μας τις εμπειρίες σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zapatistas
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Πέμ 04 Ιαν 2018, 10:15
Gender: Male
Other: Desmo

Tour Greece - 2018

Δημοσίευση από zapatistas »

Καλησπέρα, έχω σκοπό να ανέβω στην καλή μου και όπου με βγάλει, απο το να πάω σε ένα μέρος για διακοπές λέω να κάνω ένα touraki την Ελλάδα. Επειδή όμως τα έχω λίγο χαμένα ώς προς το πώς να κινηθώ, η κατέυθυνση θα είναι σίγουρα προς τα πάνω, άρα η Πελλοπόνησος δεν παίζει στο κόλπο.

Αν έχει κανείς καμιά έμπνευση ή εμπειρία για μέρη ή κάποια βασική διαδρομή για να στηριχτώ σε αυτήν και να πάρω ιδέες θα με βοηθούσε πολύ. Να πώ εδώ ότι δεν έχω περιορσιμούς σε αποστάσεις κλπ κλπ οπότε οποιαδήποτε ιδέα δεκτή. :cool:
If you limit your choices only to what seems possible or reasonable, you disconnect yourself from what you truly want, and all that is left is a compromise.
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Tour Greece - 2018

Δημοσίευση από Raf »

Αρχηγε μου γιατι την Πελοποννησο την βγαζεις εκτος? :wsmile: οχι οτι προς τα πανω δεν εχουμε ομορφιες αλλα η Πελοποννησαρα ειναι must.
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
zapatistas
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Πέμ 04 Ιαν 2018, 10:15
Gender: Male
Other: Desmo

Re: Tour Greece - 2018

Δημοσίευση από zapatistas »

Raf έγραψε:Αρχηγε μου γιατι την Πελοποννησο την βγαζεις εκτος? :wsmile: οχι οτι προς τα πανω δεν εχουμε ομορφιες αλλα η Πελοποννησαρα ειναι must.
Xαχα εννοέιται την έχω τιμήσει άλλες φορές, απλά τώρα το touraki στο τέλος του θα πάει Άρτα αυτή την φορά οπότε γι'αυτό θα κινηθώ προς τα παν μεριά.
If you limit your choices only to what seems possible or reasonable, you disconnect yourself from what you truly want, and all that is left is a compromise.
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: Tour Greece - 2018

Δημοσίευση από dimitris848 »

'Aν κινηθείς προς τα επάνω ....οπωσδή και δήποτε να κάνεις μιά παράκαμψη στον Αγ.Κωνσταντίνο (πρίν τα καμμένα Βούρλα) και θα περάσεις τον Αγιο Κωνσταντίνο πρώτα (έχει ταμπέλα στην νέα εθνική οδό) όπου περνάνε απο εκεί και τα φέρι απέναντι Σκιάθο- Σκόπελο-Αλόνησο (για να καταλάβεις που λέω) όπου δίπλα σου για κάμποση ώρα σε χαλαρούς ρυθμούς (επιβάλλεται) θα έχεις τη θάλασσα δίπλα και θα δείς πολύ ωραία φύση και μετά θα βγείς απο το τέλος αυτής της διαδρομής μέσω των Καμμένων Βούρλων στην Νέα Εθνική Οδό και συνέχεια.

'Ολη αυτή η διαδρομή-παράκαμψη ήταν το λεγόμενο κομμάτι της παλαιάς εθνικής οδού όπου άν έχεις και το έταιρο ήμισυ προβλέπεται και μία στάση κάπου όπου θέλεις, όπου έχει και ωραία καφέ στον Αγ.Κωνσταντίνο αλλά και ειδικά στο ..."θέρετρο" των Καμμένων Βούρλων που όλα τα μαγαζιά είναι παραλία (στον Μύθο να σταματήσεις ειδικά άν είναι για Καμμένα) αλλά μπορείς να πάρεις τον καφέ απο τον Αγιο Κωνσταντίνο που είναι πιό πρίν και να σταματήσεις ενδιάμεσα στα Καμμένα Βούρλα και 'Αγιο Κωνσταντίνο, σε πολύ ωραία μέρη κάτω απο πυκνά δέντρα άν είσαι λάτρης της φύσης ή δίπλα στη θάλασσα.

Εγώ στο εντούρο που έκανα κάποια στιγμή εκεί τα έχω γυρίσει όλα τα μέρη και είναι απλά φανταστικά και θα έλεγα μοναδικά άν θέλεις στο tour σου να δείς θάλασσα (άριστη και πεντακάθαρη και για μπάνιο) και πυκνή φύση με πλατάνια κ.τ.λ. κ.τ.λ. Και μετά άν είναι συνεχίζεις για Δομοκό και Λαμία και όπου αλλού. Απλά εδώ να επισημάνω πως μήν περάσεις ειδικά καλοκαίρι για ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ με μηχανή (και ειδικά ντυμένος με μπουφάν κ.τ.λ.) απο Λάρισσα στον κάμπο. Απο τη ζέστη δέν θα την παλέψεις να οδηγήσεις και θα συνεχίσεις μόνο βράδυ που πέφτει κάπως η θερμοκρασία. 'Οτι άλλο θές ρώτα και εδώ είμαστε για ότι ξέρουμε.
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Tour Greece - 2018

Δημοσίευση από Raf »

Ειπες οτι το στελος θα πας Αρτα σωστα?
Κατ αρχην θες να το κανεις μερες το ταξιδι η σε μια μερα?

Μπραλο,Δομοκο,Δεσφινα,Γαλαξιδι απο αυτα εχεις παει τπτ?
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
sue
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 2552
Εγγραφή: Κυρ 13 Απρ 2008, 21:47

Re: Tour Greece - 2018

Δημοσίευση από sue »

προυσος, λίμνη κρεμαστων και περιξ
πρεπει να'σαι πολυ λερα για να κυβερνας γαλερα
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 18:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Tour Greece - 2018

Δημοσίευση από mycolnago »

φυγε χωρίς πρόγραμμα και οπου σε βγάλει..

το καλύτερο πρόγραμμα είναι το να μην βάλεις πρόγραμμα...

πιάσε παλιά εθνική …….και ανέβαινε ολο επαρχιακούς και βουνά....
στις θάλασσες έχει κόσμο.....


το ζουμί είναι (γνώμη μου) στην οροσειρά των Αγράφων…. :hibye:
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 00:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Tour Greece - 2018

Δημοσίευση από Bart »

+996
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
nikosrr
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 22:22
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Other: CBR600RR, Vespa
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Tour Greece - 2018

Δημοσίευση από nikosrr »

Πόσο ψηλά θες να φτάσεις;
Άβαταρ μέλους
KAKRICAS
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:42
Gender: Male
Bike: 999
Other: ΚΤΜ Superduke 990

Re: Tour Greece - 2018

Δημοσίευση από KAKRICAS »

Ότι σου γράφω το έχω κάνει ΒΟΛΤΑΡΑ με τον κοΝμπαρο μου που από βλάχος έγινε Ντουκατίστι :) Η παρακάτω διαδρομή έγινε με 749s οπότε μπορείς να την κάνει με ότι μοτορι θέλεις.

Αθήνα-Ρώσσος-Αγία Μαρίνα-Αρκίτσα ή γλύφα-Μπράλος-Δεσφίνα-Γαλαξίδι-Ναύπακτος-Αγρίνιο από μέσα για Άνω καλεντίνη-Βουργαρέλι-Αθαμάνιο-Πράμαντα-καλαρύτες (2 μέρες)

Επιστροφή από κατάρα και πέφτεις τρίκαλα. Ύστερα πας γι μπάνιο στην Νταμούχαρι να γουστάρεις.

Επιστροφή μπρορείς να κάνεις και απο νεραιδοχόρι και να πέσεις καρπενίσι.

Τι μου θύμισες ρε μάγκα....τα αποπάνω τα έχω κάνει τουλάχιστον 3-4 φορές και μπαινοβγείκα από διάφορα σημεία. Άνοιξε χάρτι και μοντάρισε το!καλά να περάσεις, το βουνό το καλοκαίρι είναι απίστευτα όμορφο με δροσιά.

**θα κοιτάξω να βρω εάν έχω κάπου τον χάρτι και θα την αναβάσω :hibye:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KAKRICAS την Σάβ 07 Ιούλ 2018, 11:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6800
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 07:18
Bike: 848

Re: Tour Greece - 2018

Δημοσίευση από argy »

Έτσι, μίλησε η εμπειρία!
Γεια σου Γιώργοοοοοοοοο :hibye:
Απάντηση