Ο Ρόσι για τον φίλο και... αντίπαλό του Μάρκο!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hyperbiou
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1184
Εγγραφή: Πέμ 28 Ιαν 2010, 00:46
Other: modenas 125
Τοποθεσία: Πατρα

Ο Ρόσι για τον φίλο και... αντίπαλό του Μάρκο!

Δημοσίευση από hyperbiou »

Ο αγώνας στο Μιζάνο φέτος θα έχει ιδιαίτερη σημασία.

Το πρωτάθλημα του MotoGP συνεχίζεται στην πίστα που έχει πάρει το όνομα του Μάρκο Σιμοντσέλι, ο οποίος πέρυσι στις 23 Οκτωβρίου... πέταξε για τους ουρανούς στην πίστα της Μαλαισίας.

Σχεδόν έναν χρόνο από τον άδικο θάνατό του, αναμένεται να κυκλοφορήσει το βιβλίο (14/9) που έχει γραφτεί από τους γονείς του και θα έχει τίτλο "Il nostro Sic" (ο δικό μας Σικ).

Μάλιστα όσοι σημάδεψαν τη ζωή του έγραψαν για τον «αφάνα» με τη γνωστή ιταλική εφημερίδα Gazzetta dello Sport να δημοσιεύει το κείμενο του Βαλεντίνο Ρόσι.

Ο «γιατρός» γράφει γιατί οι Λορένθο - Στόνερ εκνευρίζονταν από τον Σιμοντσέλι, ενώ αναφέρεται στη φιλία τους, αλλά και την αντιπαλότητά τους.
Όλα όσα έγραψε ο Ρόσι:

"Όσο πέρασε ο καιρός, γίναμε αντίπαλοι γιατί ο Σικ μεγάλωνε. Λίγο πριν από το τέλος της πρώτης χρονιάς του στο MotoGP, είχε γίνει γρήγορος και είναι κρίμα που έφυγα για τη Ducati με όλα αυτά τα προβλήματα, γιατί όταν ξεκίνησε να οδηγεί καλά, εγώ ήμουν άθλιος. Οπότε δεν είχαμε ποτέ τη δυνατότητα να "μονομαχήσουμε" όπως συνηθίζαμε στην Κάβα, να διεκδικήσουμε την ίδια θέση στον τελευταίο γύρο. Πραγματικά ήταν κρίμα. Θα είχε πλάκα.

Ήταν ένας γλυκός άνθρωπος. Μπορούσε να γίνει και πραγματικά ενοχλητικός, πεισματάρης και στην πίστα ακόμα κι αν ήσουν φίλος του, έβρισκε πάντα τρόπους να σε εκνευρίσει. Νομίζω πως σκεφτόταν: "Είμαι σπουδαίος αναβάτης εν αντιθέσει με όλους αυτούς. Πληρώνω για τα μειονεκτήματα που έχω εν αντιθέσει με αυτούς τους νάνους, αλλά τουλάχιστον στις μάχες ένας εναντίον ενος έχω το πλεονέκτημα του βάρους. Συνήθιζε να τα κάνει "σκ..τά και οι άλλοι οδηγοί, ειδικά ο Στόνερ και ο Λορένθο εκνευρίζονταν, γιατί τον φοβούνταν.

Όλα όσα έγραψε ο Ρόσι:

"Όσο πέρασε ο καιρός, γίναμε αντίπαλοι γιατί ο Σικ μεγάλωνε. Λίγο πριν από το τέλος της πρώτης χρονιάς του στο MotoGP, είχε γίνει γρήγορος και είναι κρίμα που έφυγα για τη Ducati με όλα αυτά τα προβλήματα, γιατί όταν ξεκίνησε να οδηγεί καλά, εγώ ήμουν άθλιος. Οπότε δεν είχαμε ποτέ τη δυνατότητα να "μονομαχήσουμε" όπως συνηθίζαμε στην Κάβα, να διεκδικήσουμε την ίδια θέση στον τελευταίο γύρο. Πραγματικά ήταν κρίμα. Θα είχε πλάκα.

Ήταν ένας γλυκός άνθρωπος. Μπορούσε να γίνει και πραγματικά ενοχλητικός, πεισματάρης και στην πίστα ακόμα κι αν ήσουν φίλος του, έβρισκε πάντα τρόπους να σε εκνευρίσει. Νομίζω πως σκεφτόταν: "Είμαι σπουδαίος αναβάτης εν αντιθέσει με όλους αυτούς. Πληρώνω για τα μειονεκτήματα που έχω εν αντιθέσει με αυτούς τους νάνους, αλλά τουλάχιστον στις μάχες ένας εναντίον ενος έχω το πλεονέκτημα του βάρους. Συνήθιζε να τα κάνει "σκ..τά και οι άλλοι οδηγοί, ειδικά ο Στόνερ και ο Λορένθο εκνευρίζονταν, γιατί τον φοβούνταν.
Μερικές φορές ο Σικ ήταν υπερβολικός στον τελευταίο γύρο. Ήταν πολύ γρήγορος το 2011. Στο τέλος τον έβλεπες και έμοιαζε με τσο..ανι, αλλά τον γνώριζα καλά και μπορώ να σας πω ότι ήταν επαγγελματίας, προπονούνταν σκληρά και γνώριζε τι ήθελε να επιτύχει. Στόχευε ψηλά. Ίσως ψηλότερα από όσο μπορούσε. Σε ορισμένες περιπτώσεις ήταν ανεύθυνος. Αν τον διόρθωνες στον τρόπο που οδηγούσε θα σου έλεγε πως είχε δίκιο, γιατί ήξερε πως έχεις δίκιο, αλλά τρεις μέρες μετά θα είχε πτώση στο ίδιο σημείο της ίδιας στροφής".

Πολλοί άνθρωποι επιχείρησαν να δημιουργήσουν προβλήματα στη σχέση μας. Αλλά τα πηγαίναμε πάντα καλά χάρη σε εκείνον. 'Ηταν εμφανές πως με θαύμαζε. Ήταν αληθινός άνθρωπος. Αυτό έκανε τη διαφορά, γιατί έμεινε ίδιος όταν γίναμε αντίπαλοι. Με θαύμαζε, μεγάλωσε βλέποντας με στους αγώνες. Ήμουν πολύ ευτυχισμένος όταν ήμουν κοντά στον Σικ".
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
monsieur minimal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Σάβ 11 Αύγ 2012, 09:53
Gender: Male
Bike: Multistrada 620

Re: Ο Ρόσι για τον φίλο και... αντίπαλό του Μάρκο!

Δημοσίευση από monsieur minimal »

ή το αλκόολ φταίει που τα βλέπω διπλά ή έχεις αρχίσει να τραβλίζεις και να γράφεις 2 φορες.. :mrgreen: :mrgreen:
Απάντηση