Προβλημα στην εκκίνηση...!

Μακρυά από μας...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Στεφ
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Σάβ 19 Φεβ 2011, 00:34
Gender: Male
Bike: ST4
Other: SV650s
Τοποθεσία: Πάτρα

Προβλημα στην εκκίνηση...!

Δημοσίευση από Στεφ »

Παιδια χροια πολλά για τις μέρες..!

Πηγα σημερα να την βαλω μπροστά, γυρισα το κλειδι στο on και δεν αναψε τιποτα παρά μόνο οι ενδέιξεις στο dash και αυτές για λίγο μόνο και μετά έσβησαν. Γυρνώτας το κλεδί απο off σε on κτλ πολλές φορές μετα απο λίγο ουτε καν οι ενδείξεις. Την έβαλα στην φόρτιση και ηταν τέζα η μπαταρία, τωρα ειναι φούλ ξανα.

Την μπαταρια (η)λιθίου την έβαλα πριν περιπου ένα χρόνο και έχω και τον ανάλογο συμβατό φορτιστή για αυτήν, μόνιμα συνδεδεμένο όταν λείπω για μεγάλα διαστήματα.. Τον τελευταίο μήνα το κινούσα το μηχανάκι, δεν ψιλιάστηκα κάτι να πηγαίνει στραβά, και τώρα την είχα παρκαρισμένη για περίπου 4 μερες μέχρι σήμερα όπου ήταν dead..

Ανορθωτής....? Τι να υποθέσω ?..

Ευχαριστώ πολυ προκαταβολικά
"If you want to terminate terrorism, then just stop participating in it.." -Noam Chomsky-
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 00:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Προβλημα στην εκκίνηση...!

Δημοσίευση από Bart »

Λογικά και επειδή είναι lithium
Τα έφτυσε
Στα αρνητικά αυτής της μπαταρίας είναι η διάρκεια ζωής
Ειδικά σε επανειλημμένες φορτίσεις όπως επίσης ότι δεν έχει καθόλου δυνατότητα να κρατάει έστω και για μικρό χρονικό διάστημα φορτία μόνη της.
Αλλά πούπουλο σα ψεύτικη :whistling:
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
touloumpas
IT Administrator
IT Administrator
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 18:28
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000
Τοποθεσία: Βεροια

Re: Προβλημα στην εκκίνηση...!

Δημοσίευση από touloumpas »

848 είναι το μηχανάκι? Στη θέση σου θα κοιτούσα τον ανορθωτή, υπήρξαν ανάλογες περιπτώσεις αστοχίας στο παρελθόν.

Δε νομίζω να έχει θέμα η μπαταρία σου. Δυο λιθίου πέρασαν από τα χέρια μου, η μία (JMT) το 2014 σε Multistrada 1000, παίζει να είναι ακόμα πάνω στο μηχανάκι (έχει αλλάξει δύο ιδιοκτήτες από τότε) και τώρα εδώ και ένα χρόνο στο Monster έχω Skyrich, το χειμώνα ήταν ακίνητο στο γκαράζ μου 2 μήνες χωρίς η μπαταρία να είναι σε φορτιστή και πήρε με τη μία.

Όμως και στα δύο μηχανάκια πέταξα το σκουπίδι που είχαν για ανορθωτή από το εργοστάσιο και έβαλα Mosfet και συγκεκριμένα τον Shidegen FH020AA.

:hibye: :hibye:
Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
Στεφ
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Σάβ 19 Φεβ 2011, 00:34
Gender: Male
Bike: ST4
Other: SV650s
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Προβλημα στην εκκίνηση...!

Δημοσίευση από Στεφ »

touloumpas έγραψε:848 είναι το μηχανάκι? Στη θέση σου θα κοιτούσα τον ανορθωτή, υπήρξαν ανάλογες περιπτώσεις αστοχίας στο παρελθόν.

Δε νομίζω να έχει θέμα η μπαταρία σου. Δυο λιθίου πέρασαν από τα χέρια μου, η μία (JMT) το 2014 σε Multistrada 1000, παίζει να είναι ακόμα πάνω στο μηχανάκι (έχει αλλάξει δύο ιδιοκτήτες από τότε) και τώρα εδώ και ένα χρόνο στο Monster έχω Skyrich, το χειμώνα ήταν ακίνητο στο γκαράζ μου 2 μήνες χωρίς η μπαταρία να είναι σε φορτιστή και πήρε με τη μία.

Όμως και στα δύο μηχανάκια πέταξα το σκουπίδι που είχαν για ανορθωτή από το εργοστάσιο και έβαλα Mosfet και συγκεκριμένα τον Shidegen FH020AA.

:hibye: :hibye:

Ναι 848 ειναι και εχω βαλει skyrich και γω. Την εβαλα πριν ενα χρονο μαζι με μαμισιο ανορθωτη. Δεν υπαρχει ασυμβατοτητα μεταξυ mosfet και lithium ?
"If you want to terminate terrorism, then just stop participating in it.." -Noam Chomsky-
Άβαταρ μέλους
touloumpas
IT Administrator
IT Administrator
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 18:28
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000
Τοποθεσία: Βεροια

Re: Προβλημα στην εκκίνηση...!

Δημοσίευση από touloumpas »

Απ' οσο γνωρίζω όχι.
Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
Στεφ
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Σάβ 19 Φεβ 2011, 00:34
Gender: Male
Bike: ST4
Other: SV650s
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Προβλημα στην εκκίνηση...!

Δημοσίευση από Στεφ »

touloumpas έγραψε:Απ' οσο γνωρίζω όχι.
touloumpa ευχαριστώ. Απ'οτι ειδα σε αλλα posts σου, μπαίνει κατευθείαν ο ανορθωτης μοσφετ απο μουλτι 1200 με καλωδιωση απο triumph για plug n play σωστα ..?
"If you want to terminate terrorism, then just stop participating in it.." -Noam Chomsky-
Άβαταρ μέλους
touloumpas
IT Administrator
IT Administrator
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 18:28
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000
Τοποθεσία: Βεροια

Re: Προβλημα στην εκκίνηση...!

Δημοσίευση από touloumpas »

Οχι μονο απο Multi 1200, τον φορανε και αλλα μηχανακια. Αυτος που εχω τωρα ειναι απο Yamaha Tracer ..... Το καλωδιο της Triumph χρειαζεται για να μην μπλεξεις με κοψε ραψε στους κοννεκτορες.
Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
Στεφ
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Σάβ 19 Φεβ 2011, 00:34
Gender: Male
Bike: ST4
Other: SV650s
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Προβλημα στην εκκίνηση...!

Δημοσίευση από Στεφ »

γαμωτο

τελικα απ'οτι φαινεται κατι παιζεται στα πηνια...

:angry3:
"If you want to terminate terrorism, then just stop participating in it.." -Noam Chomsky-
Απάντηση