Πρόβλημα με monster 1200...

Μακρυά από μας...
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 14:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Πρόβλημα με monster 1200...

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

spyrosL έγραψε:Γεια σας παιδιά!
Διάβασα και εγώ πάρα πολλά site και διαπίστωσα ότι δεν είμαι μόνος.
Αυτό που έκανα ήταν να στείλω όλα αυτά τα link στον αντιπρόσωπο έτσι ώστε να καταλάβει ότι το έχω ψάξει το θέμα και περιμένω λύση. Δεν με ενδιαφέρει τί θα κάνουν...
Πάντως όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post δεν έχω κανένα παράπονο από τον αντιπρόσωπο αλλά από την γ@μημένη την DUCATI!!! :angry3:
Πάντως το γεγονός ότι με το original firmware δεν είχα τέτοιο πρόβλημα, είμαι σχεδόν πεπεισμένος ότι το πρόβλημα βρίσκεται εκεί. Στην προσπάθειά τους να πάρουν όσο πιο πολλά μπορούν από τον κινητήρα (μετά το update η μοτό έχει καλύτερη απόδοση...) και παράλληλα να καλύπτουν του κανονισμούς τα κάνουν σκ@τ@!

Θα επανέλθω μεσα στην εβδομάδα με νέα (ελπίζω...).

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον!
Έχεις Π.M Σπύρο...
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 14:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Πρόβλημα με monster 1200...

Δημοσίευση από Ritsman »

God is An Astronaut έγραψε:.....

Ρε συ God, ναι συμφωνω μαζι σου μπορει να ειναι απο παντου το προβλημα

Αλλα ακολουθεις μια λογικη, η συγκεκριμενη περιπτωση εχει μια αρχη
Το μηχανακι δουλευε.-
εκανε σερβις
το μηχανακι δεν δουλευει.-
Τι αλλαξε ρε παιδια?? 1,2,3, πραγματακια... ωραια παρτο αλλιως τωρα

δεν πας να ξηλωνεις τεποζιτα και φιλτροκουτια αν δεν κανεις τα λογικα, δεν λεω οτι δεν θα το κανεις αν χρειαζεται, λεω οτι ξεκινας απο τα απλα..... γιαυτο και η γνωμη μου ειναι να μην πειραξεις τπτ αρχικα και να δει την ECU
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
gonzo
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Κυρ 29 Σεπ 2013, 13:55
Gender: Male
Other: Tuono v4

Re: Πρόβλημα με monster 1200...

Δημοσίευση από gonzo »

stamatis έγραψε: Αμα ΔΕΝ ξερεις καλυτερα να μην γραφεις.. Εγραψα για το 1200, οχι για καθε ducati, γιατι πηρα ducati..Συνεχισε παντως να γελας, ισως σου κανει καλο..
γελαω φιλε μου κανει καλο ναι. και εγω για το 1200 σου ειπα οτι ειχες αγιο που δεν το πηρες πλεον δε βλεπω να κυκλοφορει κανενα. εμενα το μηχανακι μου 821 βαρεσε κυλινδροπιστονα μπιελα ευτυχως στην εγγυηση και μου χε σβησει στην κατεχακη μπαινοντας σε safe mode. οποτε κανονικα θα επρεπε να βριζω. μη κανεις γενικευση ολα θα βγαλουν κατι
τι ducati πηρες αν επιττεπεται
F@ck scooters
Άβαταρ μέλους
markous
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιουν 2008, 01:29
Gender: Male
Bike: 999
Other: το Τέρας

Re: Πρόβλημα με monster 1200...

Δημοσίευση από markous »

me τετοια παραγωγη που εχει η φαμπρικα που να προλαβει να δεσει σωστα το μοτερ ο
μαουριτσιο και το ρυθμισει καλα ο μαρκο.......αφου δεν ανατιναχτικε τυχερος εισαι :mrgreen:
joe strummer- the future is unwritten

καλο ταξιδι φιλε.........

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 14:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Πρόβλημα με monster 1200...

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

markous έγραψε:me τετοια παραγωγη που εχει η φαμπρικα που να προλαβει να δεσει σωστα το μοτερ ο
μαουριτσιο και το ρυθμισει καλα ο μαρκο.......αφου δεν ανατιναχτικε τυχερος εισαι :mrgreen:
Δευτέρα και Παρασκευή οι πιο επικίνδυνες ημέρες - παραγωγικότητα μηδέν... :wsmile:
θα πρέπει να γράφει πάνω στο μεκανάκι την ημέρα παραγωγής για να ξέρεις αν σου έκατσε κανα' καλό (ή το αντίθετο)... :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: Πρόβλημα με monster 1200...

Δημοσίευση από tesla »

το προβλημα το πιθανοτερο ειναι να βρισκεται στο update της εταιρειας...ο επισημος αντιπροσωπος ειναι υποχρεωμενος να περασει το τελευταιο update που δινει το εργοστασιο, και δε μπορει να περασει κατι παλιοτερο, μιας και ακολουθει τις οδηγιες του εργοστασιου

δεν ειναι προβλημα της εδω αντιπροσωπιας δυστυχως αλλα ερχεται απο πιο πανω κλιμακια...

οκ απαραδεκτο αλλα αμα δε δωσει εργοστασιακη λυση, οσο και να το αφησεις στον αντιπροσωπο δε θα μπορεσει να σου κανει κατι ουσιαστικο, αν δεν υπαρχει σε κατι αλλο προβλημα.

μιλα μαζι τους καλυτερα, ισως σου βρουν καποια λυση προκειμενου να μπορεις να χαρεις το μηχανακι σου χωρις θεματα...
opanos
Άβαταρ μέλους
KatsabatoR
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: Δευ 10 Αύγ 2015, 18:55
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Παπι
Τοποθεσία: Πανω στη Σελα

Re: Πρόβλημα με monster 1200...

Δημοσίευση από KatsabatoR »

ΡΕΕΕΕ!!! Παρτε ενα ΧΑΙΠΕΡ ΝΑ ΣΩΘΗΤΕ ΛΕΜΕΕΕΕ!!!! :mrgreen:
Στη Μία Ρόδα
Άβαταρ μέλους
RapidoComeTartaruga
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 663
Εγγραφή: Τετ 31 Οκτ 2012, 18:11
Gender: Male
Other: Piaggio Liberty 200
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρόβλημα με monster 1200...

Δημοσίευση από RapidoComeTartaruga »

KatsabatoR έγραψε:ΡΕΕΕΕ!!! Παρτε ενα ΧΑΙΠΕΡ ΝΑ ΣΩΘΗΤΕ ΛΕΜΕΕΕΕ!!!! :mrgreen:
το φοβούνται οι συνεπιβάτισσες και δεν ξανανεβαίνουν :teasing10:
reato mai prospera
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 14:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Πρόβλημα με monster 1200...

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

Οff-topic καθώς μιλάμε για το M1200 εδώ αλλά, πλην αυτου και του ΜΤS1200, το ιδιο θεμα υπάρχει και σε πολλά Panigale (είτε 1199 είτε 1299).

Tο ίδια πρόβλημα με σβησίματα, η Ducati δεν το αναγνωρίζει επίσημα και oι περισσότεροι κατηγορούν φτωχό μείγμα απο την φάμπρικα (καθώς, γι'αλλη μια φορά, με rapidbike ή αλλαγή χαρτογράφησης εξαφανίζεται ή ελαττώνεται κατά πολύ)

Όποιος έχει όρεξη να διαβάζει :
http://ducati1299.com/ducati-1299/23518 ... off-3.html" onclick="window.open(this.href);return false;
spyrosL
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ 25 Νοέμ 2016, 15:37
Gender: Male
Other: monster 1200

Re: Πρόβλημα με monster 1200...

Δημοσίευση από spyrosL »

Φίλε God έχεις κάνει διδακτορική διατριβή πάνω σε αυτό το θέμα! :thumbsup:
Μακάρι να βρεθεί μια ανέξοδη λύση... (δεν το βλέπω όμως...)
Άκομα περιμένω νέα... Μέχρι αύριο μου είπανε.
Όχι δεν είμαι απαισιόδοξος αλλά συγκρατημένα αισιόδοξος!!! :))
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: Πρόβλημα με monster 1200...

Δημοσίευση από tesla »

δεν ειχα ιδεα, αλλα οπως ειπα, καποιος που στοιχειωδως γνωριζει 5 πραγματα θα καταλαβαινε οτι μαλλον προκειται για φτωχο μειγμα στο ρελαντι...

το πιθανοτερο ειναι να προσπαθει η ντουκατι με αυτο τον τροπο να ''σπρωξει'' τα πακετα performace που δινει...εξαλλου οι περισσοτεροι τα βαζουν day one οποτε μαλλον γι αυτο δεν ασχολουνται...

τραγικο, αλλα επειδη απ οτι φαινεται δε θα λυθει συντομα, καλο ειναι να προχωρισει οποιος εχει προβλημα σε αλλες λυσεις μη εργοστασιακες
opanos
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 14:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Πρόβλημα με monster 1200...

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

spyrosL έγραψε:Φίλε God έχεις κάνει διδακτορική διατριβή πάνω σε αυτό το θέμα! :thumbsup:
Μακάρι να βρεθεί μια ανέξοδη λύση... (δεν το βλέπω όμως...)
Άκομα περιμένω νέα... Μέχρι αύριο μου είπανε.
Όχι δεν είμαι απαισιόδοξος αλλά συγκρατημένα αισιόδοξος!!! :))
Σπύρο, εμένα πάντως λύθηκε το θέμα (ή τουλάχιστον έτσι δείχνει, μη το γρουσουζέψω :mrgreen: ).
Χθες που το ταλαιπώρησα μεσα στην κίνηση δεν έκανε κιχ (και προσπάθησα να αναπαράγω τον προηγούμενο τρόπο/"μέθοδο" σβησίματος), όλα καλά δόξα το Θεό...

Κοίταξε, αν δεν στο έκανε πριν και ξεκίνησε με το που σου έκαναν update κτλπ - όπως πολύ σωστά λέει ο Tesla και ο φίλτατος Ritsman - κατι έπαιξε με το software (προφανώς).
Το ίδιο θέμα είχε ενας χρήστης σε Iταλικό forum, του ξανα-περασαν τα FW update όμως και το πρόβλημα διορθώθηκε, τωρα τι να πώ...Δεν ξερω αν μπορεις να περάσεις/ξαναπεράσεις ενα συγκεκριμένο FW update μονο ή αν θέλουν σβήσιμο ολα και κατέβασμα/εκατάσταση απο την αρχή - οχι οτι σε/μας νοιάζει αλλά λέμε τώρα (η δουλειά να γίνει μόνο)...

Πάντως, οπως εχουμε ξαναπεί, το "φίμωμα" που παίζει στα οχήματα απο τις φάμπρικες λόγω αυστηρότερων κανονισμών ρύπων/θορύβου (βλέπε: EURO4) παίζει σημαντικό ρόλο (προφανώς), το θέμα είναι, γιατί δεν κάνει κάτι η εταιρεία γι'αυτό, το πρόβλημα με τα σβησίματα...βλέπουμε οτι ειναι σύνηθες φαινόμενο και δεν αφορά μονο το δικό μας μοντέλο, πως και δεν εχει κάνει κάτι ακόμα ? Βέβαια...ξέρει οτι ο κόσμος τρώει τον ψυχαναγκασμό με το θέμα των εξατμίσεων (στο 99% των περιπτώσεων ειναι το 1ο "αξεσουάρ" που μπαίνει σε μηχανάκι) οπότε..."γαργάρα" αφου το πρόβλημα εξαφανίζεται (σιγά μην ασχοληθεί με το 15-20% των "πληβείων" χρηστών/ιδιοκτητών που εχουν το θράσος να παραμείνουν με τις ΟΕΜ).
spyrosL
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ 25 Νοέμ 2016, 15:37
Gender: Male
Other: monster 1200

Re: Πρόβλημα με monster 1200...

Δημοσίευση από spyrosL »

God, εσύ αυτό που έκανες ήταν (όπως προ ανέφερες) να αλλάξεις το intake manifold μόνο ή έκανες και κάτι άλλο;
Σε ρωτάω να κάνουν και σε μένα το ίδιο, σε περίπτωση που μου πουν ότι η ducati δεν τους έδωσε κάτι για λύση...
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 14:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Πρόβλημα με monster 1200...

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

spyrosL έγραψε:God, εσύ αυτό που έκανες ήταν (όπως προ ανέφερες) να αλλάξεις το intake manifold μόνο ή έκανες και κάτι άλλο;
Σε ρωτάω να κάνουν και σε μένα το ίδιο, σε περίπτωση που μου πουν ότι η ducati δεν τους έδωσε κάτι για λύση...
-Γενικο check
-Καθαρισμός πεταλούδας
-Αλλαγή κάθετου σωλήνα πολλαπλής εισαγωγής (intake manifold - ενα 60άρι κοστίζει το ανταλλακτικό παρεμπιπτόντως αλλά μπήκε η εγγύηση στη μέση προφανώς)

Δε σημαίνει βέβαια πως αυτα που εγιναν στο δικο μου θα πρέπει να γίνουν και στο δικό σου, κατι software-ικο μου μυρίζει στη περίπτωση σου φίλε Σπύρο (απο την στιγμή που δεν στο έκανε πριν)...

Εμενα πάντως διορθώθηκε, τώρα πλέον μπορώ να...ρίχνω ξερογκαζιές στα φανάρια :mrgreen: ή, να συγχρονίσω στροφές μετά απο κατέβασμα σχέσης χωρίς να μου σβήνει :mrgreen:
(αν και, εχουμε slipper clutch οπότε δεν χρειάζεται αλλά λέμε τώρα).

Κρατα μας ενήμερους, ευχομαι να διορθωθεί και σε εσένα :hibye:
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 14:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Πρόβλημα με monster 1200...

Δημοσίευση από Ritsman »

God, την πεταλουδα την ειδες? ειχε μπιχλα?
Εικόνα
58
spyrosL
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ 25 Νοέμ 2016, 15:37
Gender: Male
Other: monster 1200

Re: Πρόβλημα με monster 1200...

Δημοσίευση από spyrosL »

Γεια σας παιδιά.
Τελικά μετά από 2μιση εβδομάδες πήρα την μηχανή και δεν μου έσβησε ούτε μία φορά παρόλο που την πίεσα αρκετά. :))
Λοιπόν, θα σας αναφέρω τι μου είπαν ότι έκαναν στο συνεργείο (όσο μπορώ γιατί δεν γνωρίζω και πολλά από κινητήρες).
Υπάρχουν 2 βίδες στα σώματα ψεκασμού (μία για κάθε κύλινδρο, πριν ή μετά την πεταλούδα...δεν θυμάμαι...) που ρυθμίζουν την πίεση ή τον όγκο του αέρα στο ρελαντί.
Αυτό που έκαναν στο συνεργείο ήταν να κάνουν ένα balance μεταξύ των δύο κυλίνδρων της πίεσης μέσω των βιδών αυτών.
Αυτό που μου είπαν ήταν ότι υπήρχε μια διαφορά η οποία μετά το Update της ECU μεγάλωσε με αποτέλεσμα "μπερδεμένο" ρελαντί και σβήσιμο μηχανής.
Το περίεργο είναι ότι τώρα στο ρελαντί ακούω ένα "παφ-πάω" συνεχές και περιοδικό όχι έντονο ή ενοχλητικό. Μήπως γνωρίζετε εάν προκαλείτε λόγο αυτής της ρύθμισης;
Βρήκα και ένα URL με κάτι αντίστοιχο:
http://www.ducati.ms/forums/44-multistr ... 200-a.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ελπίζω να καταλάβετε!
Περιμένω σχόλια,
Σπύρος.
Άβαταρ μέλους
desmios
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2012, 07:39
Gender: Male
Other: Beta, Moto Guzzi
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Πρόβλημα με monster 1200...

Δημοσίευση από desmios »

Ωραίος! Χάρηκα που στο ρύθμισαν. Στην ερώτησή σου, δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.
Ο καλύτερος τρόπος για να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις.
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: Πρόβλημα με monster 1200...

Δημοσίευση από tesla »

Ο νεος χαρτης που σου περασαν ηταν πιο πλουσιος απο τον παλιο απ οτι φαινεται ισως για να λυσουν τα προβληματα των σβησιματων, οποτε προφανως το update ειχε νοημα...αυτο που ακοτς εσυ προφανως ειναι ρουφηγμα επειδη ξεβιδωσαν τις βιδες του ρελαντι και πλεον το μειγμα ειναι σωστο, με τον επιπλεον αερα που μπαινει...οποτε απ οτι φαινεται με το καινουριο update εγινε πιο πλουσιο το ρελαντι σου και σου επνιγε το μοτερ...κανονικα τις βιδες του bypass θα επρεπε να στις ρυθμιζαν στο σερβις μετα το update...το πιθανοτερο ειναι τωρα να μην εχεις προβλημα με σβησιματα
opanos
spyrosL
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ 25 Νοέμ 2016, 15:37
Gender: Male
Other: monster 1200

Re: Πρόβλημα με monster 1200...

Δημοσίευση από spyrosL »

Το ελπίζω Tesla...
Δυστυχώς το ΣΚ δεν πρόλαβα να το τσεκάρω.
Αλλά από αύριο αρχίζω...
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 14:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Πρόβλημα με monster 1200...

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

Ωραία Σπύρο, χαίρομαι που το έλυσες το πρόβλημα.

Πάντως, 2.5 'βδομάδες για να...δουνε οτι χρειαζόταν ρύθμιση απο τις βίδες bypass ?
Kαι εμένα έκατσε τόσο στο συνεργείο αλλά περιμέναμε το παλιο-ανταλλακτικό απο την Ιταλία, ο μηχανικός μου έιχε λύσει το μηχανάκι και έκανε τα πάντα (καθαρισμός πεταλούδας, check κτλπ) σε λίγες ώρες...Τέσπα, αφου λύθηκε ολα καλά. :thumbsup:

Σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα με τα σβησίματα : ναι μεν - απ'οτι εχεις διαβάσει και εσύ - υπάρχουν περιπτώσεις οπου η επίλυσή του χρειαστηκε διοφορετικές μεθόδους, παρόλα αυτά, και απο αυτά που έχουμε δει, ολα δείχνουν πως είναι θέμα φτωχού μίγματος και πως το τελευταίο update βελτιώνει την κατάσταση, ελα όμως που χρειάζεται και κάποια ρύθμιση...πως όμως παραμένει κόσμος με το συγκεκριμένο πρόβλημα ? Στα σερβισάδικα που το πάνε δλδ δεν παρατήρησαν τίποτα και μόνο οι δικοι μας καταλαβαν οτι χρειάζονται ρύθμιση τα bypass ? (Ρητορικη).
Οχι τπτ άλλο αλλά γιατί διαβάζω ακόμα για σβησίματα στα εκάστοτε φόρουμ (πάντα απο αυτούς με μανίσιες εξατμίσεις).

Ξεζούμισέ το και πες μας τι έγινε φίλος :hibye:

ΥΓ : Σκασίματα έχεις απο την εξατμιση ? Αν ναι, το ίδιο με πριν, καλύτερα ή χειρότερα ?
spyrosL
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ 25 Νοέμ 2016, 15:37
Gender: Male
Other: monster 1200

Re: Πρόβλημα με monster 1200...

Δημοσίευση από spyrosL »

Φίλε GOD,

Χρειάστηκε τόσο πολύ γιατί δεν ασχολούνται αποκλειστικά με το δικό μου μηχανάκι (μιας και δεν θα πληρώσω λόγο εγγύησης) και επίσης για να φτάσουν σε αυτή τη λύση έκαναν και άλλα τεστ νωρίτερα.
Εμένα μου είπαν μόνο για τις βίδες αλλά ποιός ξέρει τι άλλο έκαναν... που για να πώ την αλήθεια δεν ήθελα ο μαστοράκος να ψαχουλεύει την μηχανή... παρά μόνο για διαδικασίες όπως το service που είναι straightforward όπως λέμε και στην Ήπειρο :))
Τι να έκαναν όμως αφού το πρόβλημα είχε γίνει σοβαρό μετά το update της ECU...
Πάντως εγώ θα τους πάω το βιβλίο service για να καταγράψουν ότι έκαναν στο μηχανάκι για την επίλυση του προβλήματος.
...
spyrosL
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ 25 Νοέμ 2016, 15:37
Gender: Male
Other: monster 1200

Re: Πρόβλημα με monster 1200...

Δημοσίευση από spyrosL »

Ξάχασα να σου πώ ότι δεν έχω ούτε είχα σκασίματα.
Απάντηση