Εν έτει 2016...... (2017 πλέον)

Μακρυά από μας...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
olospaei
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Παρ 19 Ιουν 2009, 16:18
Gender: Male
Other: Ελένη
Τοποθεσία: ΚολωYES
Επικοινωνία:

Εν έτει 2016...... (2017 πλέον)

Δημοσίευση από olospaei »

Καλησπέρα σε όλους,

Παίρνω το θάρρος να γράψω σχετικά με ένα πολύ πρόσφατο συμβάν που πραγματικά με κάνει ταυτόχρονα να απορώ για τους έλληνες σήμερα και συνάμα να δικαιολογείται μέσα στο μυαλό μου η σκατο κατάσταση μας.
Όσοι με γνωρίζουν προσωπικά πιθανότατα θα ξέρουν οτι απο τον Σεπτέμβριο του 2015 είμαι άνεργος.
Οι υπόλοιποι μόλις το μάθατε.
Επαναλαμβάνω λοιπόν οτι όσοι με ξέρουν επίσης θα έχουν καταλάβει οτι είμαι άτομο με πολλά καπέλα και έχω καλύψει πολλές και διάφορες θέσεις εργασίας στο παρελθόν και δεν καθησυχάζομαι, τουναντίον πάντα θα βρώ κάτι να κάνω για να κερδίσω τα προς το ζείν.
Πολύ πρόσφατα λοιπόν και δεδομένης επαγγελματικής εμπειρίας μου στην μοτο και αυτοκινητοβιομηχανία, εντός και εκτός Ελλάδος, καθώς και της ανεργίας μου, άρχισα να επικοινωνώ εντατικά με κυριολεκτικά τους πάντες στον χώρο,απο πωλητές ανταλλακτικών, μέχρι μοτοσυκλετιστικό και αυτοκινητιστικό τύπο, συνεργεία κλπ.
Θα αναφερθώ συγκεκριμένα σε 2 συμβάντα για τα οποία πραγματικά απορώ.......
Έχοντας λοιπόν καθόλου ευκαταφρόνητη προυπηρρεσία σε FIAT-Lancia-AlfaRomeo, Chrysler-Jeep-Dodge, Citroen, KTM, Yamaha κ.α., ήρθα στην ευχάριστη θέση να λάβω τηλεφώνημα απο τον υπεύθυνο HR της Karenta.
Η θέση αφορούσε τεχνικό σύμβουλο του τμήματος της VW, με φυσικά ανάλογη προυπηρεσία, ανάλογες γνώσεις κλπ κλπ.
Πληρώντας λοιπόν και -με το παραπάνω- τις απαιτήσεις τους μίλησα με τον διευθυντή της θέσης και πραγματικά δεν υπερβάλω δεν έπαψε καθόλου να μου υπενθυμίζει το πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η προσεγμένη εμφάνιση.
Σαν άνθρωπος λοιπόν δεν είμαι καθόλου λέτσος.
Παρόλο που μου λείπουν κυριολεκτικά ο πόροι φροντίζω πάντα να μην το δείχνω και να είμαι πάντα προσεγμένος ακόμα και όταν κυκλοφορώ με σορτσάκι.
Το 2007 λοιπόν και μετά απο ένα σοβαρό ατύχημα που με τραυμάτισε στην μέση, (κάποιοι απο εδω μέσα ίσως να θυμούνται το κλάμα που έιχα ρίξει γιατι μου είπαν οι γιατροί οτι δεν πρέπει να ξανακαβαλήσω μοτοσυκλέτα) απο 71 κιλά έφτασα λόγω πολύμηνης ακινησίας τα 130κιλά.
Τα τελευταία 6 χρόνια έχω χάσει τα 33 απο αυτά και παλεύω ακόμα.
Πιστευώ καταλάβατε που πάει το πράγμα......
Ο άνθρωπος λοιπόν που τόνιζε την εξωτερική εμφάνιση μου έλεγε πλαγίως (είσαι χοντρος μαλάκα και δεν θα την πάρεις την θέση)όχι δεν υπερβάλω, δεν έσκασε 40 λεπτά να μου λέει πόσο σημαντική είναι η εμφάνιση και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ 1 λεπτό μόνο αφιέρωσε για να με ρωτήσει 2 πράγματα που τον ενδιέφεραν απο το βιογραφικό μου.
Την θέση εν τέλει κάλυψε ενας πιτσιρικάς που αργότερα έμαθα απο πολύ φιλικό μου πρόσωπο εντός της Karenta δεν ξέρει που του πάν τα 4 και έχει γίνει ρεζίλι με τους περισσότερους πελάτες, αλλα ειναι αρκετά εμφανίσημος διότι τυγχάνει και κολυμβητήσε και τον ζητάν οι πελάτισες!!!!!!!!
Το ίδιο συνέβη και με τον αρχισυντάκτη πολύ γνωστού περιοδικού μοτοσυκλετιστικού τύπου ο οποίος δεν το πλαγίασε καθόλου το θέμα λεγοντάς μου κατα λεξεί:

''Μ'αρέσει το πώς γράφεις, μ'αρέσει το λεξιλόγιό σου, οι τεχνικές σου γνώσεις, ενδιαφέρομαι αφάνταστα για την προυπηρεσία σου στο εξωτερικό, εισαι ο μόνο που ήρθες με το δερματινό σου και τα γάντια και τις μπότες και δεν φόρεσες πουκάμισα και όλα αυτα τα δήθεν, αλλα ρε φίλε δεν μπορώ να σε φωτογραφίσω εσένα πάνω σε ενα μηχανάκι''.

Πραγματικά δεν έχω λόγια.
Είμαι εξοργισμένος, απογοητευμένος, και πραγματικά αρχίζω να έχω τάσεις ηττοπάθειας επειδή ένας μπεμβεδάκιας το 2007 κόντεψε να με αφήσει ανάπηρο και λόγω αυτού πάχυνα αναποφευκτα.

Το γήινο έτος 2016, όλες οι γνώσεις και η εμπειρία πάει στα σκουπίδια στον βωμό της εξωτερικής εμφάνισης.
Ήξερα οτι για να βρείς δουλειά στην Ελλάδα πρέπει να έχεις ''γνωστό'' και οτι δεν υπάρχει αξιοκρατία, αλλα το οτι πρέπει να είσαι και φωτομοντέλο για βρείς δουλειά μόλις το έμαθα.

Λυπάμαι πάρα πολύ αν κούρασα με το σεντόνι που έγραψα, αλλα ήθελα απλά να το μοιραστώ.

Καλή χρονιά σε όλους μας.
Πάντα όρθιοι και υγιείς :thumbsup:
Dis isn't ballroom dancing dis is racing no??? Si... Luca Cadalora Japan GP 1997

-Μασ πσαικάζουννε!!ενα1!!!1
-Τάλαιγαι ω γαίρωντασ111!!!11!!!ενα!!!
Άβαταρ μέλους
daculas367
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3513
Εγγραφή: Παρ 26 Σεπ 2008, 17:37
Gender: Male
Bike: Monster 900

Re: Εν έτει 2016...... (2017 πλέον)

Δημοσίευση από daculas367 »

Τι να πει κανείς, περαστικά μας σαν κοινωνία και κουράγιο σε σένα :hibye:
Άβαταρ μέλους
panosduc
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2478
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2011, 13:46
Gender: Male
Other: Toro
Τοποθεσία: Ανω-Βουλα/Auckland-New Zealand

Re: Εν έτει 2016...... (2017 πλέον)

Δημοσίευση από panosduc »

Ολο σπαει... :angry3: ειλικρινα στεναχωρηθηκα με το πως σε μεταχειριστηκαν....
Κ ειλικρινα δεν ειχα διαθεση να ξαναγραψω ...αλλα θα προσπαθησω να σου δωσω μια αλλη διασταση του θεματος....
Βασικα να σου πω οτι εχεις απολυτο δικιο αυτο ολοι θα στο πουν.
Στην σημερινη δυσκολη Ελλαδα τις φτιαχτης κρισης ειναι σαφες οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρεις σωστες δουλειες.
Ολοι ξερουμε οτι στην Ελλαδα δουλευε κ δουλευει το μεσον.Και ανθρωποι διχως τα σωστα κρητιρια παιρνουν τις δουλειες.Παντα γινοταν .....απλα τωρα με την κριση ξεγυμνωθηκε εντελως το συστημα.
Ομως........σε διαβεβαιωνω οτι κ στο εξωτερικο ακριβως ετσι δουλευει :angry3:Κ μην πεταχτει κανεις να μου πει το αντιθετο.Σχεδον 6 χρονια πλεον εξω κ υποτειθετε σε σοβαρο κρατος αυτα που εχω δει...ουτε στην Ελλαδαρα συμβαινουν.Ειμαστε γατακια ακομα αδερφε.... :shock: Εκτος κ εαν εισαι κανας χειρουργος η κανας μεγαλοσχεδιαστης/μηχανικος/αρχιτεκτονας.....
Παμε στο πρωτο συμβαν.
Εκει ναι ετσι γινοταν κ ετσι θα γινετε.Παντα υπαρχει ο καθε..κολητος-φιλος-γαμιας σε καθε εταιρεια που θα αρπαξει την δουλεια του αλλου.....ηταν ηδη εκει...κ πεσαν κ τα ρουφιανιλικια...μπλα μπλα κ εδεσε το γλυκο.Κριμας αλλα ετσι ειναι.Εισαι τυχερος ομως που εστω κ ατυχος ειχες την ευκαιρεια να πας εκει να τους μηλησεις.Στο εξωτερικο θα στειλεις ενα ε.μαιλ κ αν...σου απαντησουν κ πας για συνεντευξη ...εαν δεν τους κανεις...θα σου πουν..οκ μαν....θα σε καλεσουμε σε λιγες μερες..κ οι μερες γινονται μηνες.Σε γραφουν κανονικα :angry3:
Παμε στο δευτερο .....
Και εκει φιλε μου σε δεχτηκαν.....αλλα μπορω να πω ηταν ειλικρινης ο τυπος.Το οτι δεν του εκανες δεν σημαινει οτι εισαι αχρηστος.Καθε αλλο σου ειπε οτι του αρεσει το πως γραφεις κτλπ αλλα η μαγια χαλασε στα κιλα ας πουμε.....Βασικα δεν γνωριζω την εμφανιση σου αλλα εαν ειναι εμφανες τα κιλα κ ειδικα οταν πρεπει να φωτογραφιζεσε με μοτο σε περιοδικο...ενα ελαχιστο μικρο δικιο του το δινω.μονο κ μονο για τις φωτογραφισεις.
Και εκει πυστευω ησουν ατυχος ..ο καθενας εχει αλλα προτυπα για τον ποιον θα φερει στη δουλεια.Δυστυχως ετσι ειναι ο πλανητης μας.Μαλακισμενος.....
Τελος φιλαρακι εαν...υπαρχει θεμα με τα οποια κιλα ισως να γινει πιο εντατικη προσπαθεια προς αυτον τον τομεα.
Κ σου ξαναλεω..εχεις απολυτο δικιο,αλλα πυστευω οτι εχεις τα προσοντα που χρειαζεσε,μην χαλιεσε προσπαθησε κ ξαναπροσπαθησε για ιντερβιους.
Και στο εξωτερικο μην νομιζουν μερικοι οτι εαν εισαι καταρτισμενος θα σου ανοιξουν τις πορτες.Το ιδιο συστημα του γνωστου δουλευει παντου.Ελπιζω στα καλυτερα αδερφε.Μην το βαζεις κατω,μην σε παιρνει απο κατω.
SS Forever γατακια..
Άβαταρ μέλους
desmios
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2012, 06:39
Gender: Male
Other: Beta, Moto Guzzi
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Εν έτει 2016...... (2017 πλέον)

Δημοσίευση από desmios »

Απίστευτο.. και απογοητευτικό.
Ο καλύτερος τρόπος για να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις.
Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος Τύρλας
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 11:59
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 750SS
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Εν έτει 2016...... (2017 πλέον)

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος Τύρλας »

olospaei έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,


Είμαι εξοργισμένος, απογοητευμένος, και πραγματικά αρχίζω να έχω τάσεις ηττοπάθειας επειδή .................................
Πάντα όρθιοι και υγιείς :thumbsup:
Η υποχώρηση δεν είναι ηττα...μαζευεις δυναμεις.....διορθωνεις τυχον λάθη και ξανα στον αγώνα..
Kωνσταντίνος
" Κάλλιο ροκκάς και εντουράς παρά στρητάς και καρεκλάς "
info@sgstudio.gr
www.sgstudio.gr
Άβαταρ μέλους
RapidoComeTartaruga
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 663
Εγγραφή: Τετ 31 Οκτ 2012, 18:11
Gender: Male
Other: Piaggio Liberty 200
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εν έτει 2016...... (2017 πλέον)

Δημοσίευση από RapidoComeTartaruga »

:shock: :shock: :shock:

Όχι μάγκες μου, όχι .... Για ΤΕΤΟΙΟ μέγεθος ηλιθιότητας στον χώρο του αυτοκινήτου, σε τέτοιους καιρούς, ομολογώ πως είχα μαύρα μεσάνυχτα ... έχω μείνει ξερός :shock: :angry3:
Φίλε Olospaei , λυπάμαι ειλικρινά λυπάμαι για την ταλαιπωρία σου , έκανες όμως πάρα πολύ καλά που το μοιράστηκες μαζί μας. Θα επικοινωνήσουμε σύντομα :hibye:
reato mai prospera
Άβαταρ μέλους
olospaei
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Παρ 19 Ιουν 2009, 16:18
Gender: Male
Other: Ελένη
Τοποθεσία: ΚολωYES
Επικοινωνία:

Re: Εν έτει 2016...... (2017 πλέον)

Δημοσίευση από olospaei »

panosduc έγραψε: .....σε διαβεβαιωνω οτι κ στο εξωτερικο ακριβως ετσι δουλευει

.....Και εκει φιλε μου σε δεχτηκαν.....αλλα μπορω να πω ηταν ειλικρινης ο τυπος.

Βασικα δεν γνωριζω την εμφανιση σου αλλα εαν ειναι εμφανες τα κιλα κ ειδικα οταν πρεπει να φωτογραφιζεσε με μοτο σε περιοδικο
Φίλε Πάνο δεν διαφωνώ οτι και στο εξωτερικό τα ρπάγματα είναι χάλια. Ωστόσο θα σου δώσω ενα απλό παράδειγμα συγγενικού μου προσώπου που του αρνήθηκαν θέση εργασίας στις ΗΠΑ λόγω του ότι είναι ανοιχτά ομοφυλόφιλος (όχι κραγμένος σαν αυτούς στο pride αντίθετα πολύ σοβαρός άνθρωπος) και κάνοντας άιτηση στην ίδια εταιρία αλλα στο παρακλάδι τους στην Σουδία ούτε κάν ενδιαφέρθηκαν για το συγκεκριμένο θέμα.
Η βλακεία υπάρχει παντού και η διάκριση είναι το norm πλέον σε κάποιες χώρες.
Δυστυχώς έλαχε να ζούμε σε μία απο αυτές τις χώρες.
Κωνσταντίνος Τύρλας έγραψε:
Η υποχώρηση δεν είναι ηττα...μαζευεις δυναμεις.....διορθωνεις τυχον λάθη και ξανα στον αγώνα..
Φίλε Κωνταντίνε δεν υποχορώ. Αλλα μετά απο πολλά τέτοια συμβάντα αρχίζω να αμφισβητώ τις ικανότητές μου και τους κόπους μου.Και αυτό είναι που με παίρνει απο κάτω.

RapidoComeTartaruga έγραψε::shock: :shock: :shock:

Όχι μάγκες μου, όχι .... Για ΤΕΤΟΙΟ μέγεθος ηλιθιότητας στον χώρο του αυτοκινήτου, σε τέτοιους καιρούς, ομολογώ πως είχα μαύρα μεσάνυχτα ... έχω μείνει ξερός :shock: :angry3:
Φίλε Olospaei , λυπάμαι ειλικρινά λυπάμαι για την ταλαιπωρία σου , έκανες όμως πάρα πολύ καλά που το μοιράστηκες μαζί μας. Θα επικοινωνήσουμε σύντομα :hibye:

Και όμως φίλτατε, δεν είναι ΜΟΝΟ ο χώρος του αυτοκινήτου η της μοτοσυκλέτας που πονάει απο τέτοιες συμπεριφορές.
Την γυναίκα μου την έδιωξαν απο την δουλειά με την πρόφαση οτι έκανε 1 λάθος στις αποδείξεις (ΜΕΤΑ ΑΠΟ 9 ΑΛΑΝΘΑΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ) εσκεμμένα για να φάει χρήματα (80λεπτά)αλλα στην ουσία ήταν επειδή λόγω γυναικολογικών κάποιες μέρες του μήνα φορούσε κολάν αντί για τζίν. Της το είχαν κάνει παρατηρηση μάλιστα λίγες μέρες πρίν.
Είναι παντού το πρόβλημα. Δεν γνωρίζω την ηλικία σου αλλα αν είσαι στα 30 και φεύγα θα θυμάσαι μια παλιά σειρα΄με μαριονέτες στην ΕΡΤ1, την Ψαροκώσταινα η Ψαροκωστούλα.
Ακριβώς αυτό γίναμε.
Ο γνωστός του γνωστού τον γνωστό, του κουμπάρου, που έχει εκέινο το βύσμα κλπ κλπ κλπ.
Αξιοκρατία 0
Ελλαδιστάν!!
Dis isn't ballroom dancing dis is racing no??? Si... Luca Cadalora Japan GP 1997

-Μασ πσαικάζουννε!!ενα1!!!1
-Τάλαιγαι ω γαίρωντασ111!!!11!!!ενα!!!
Άβαταρ μέλους
RapidoComeTartaruga
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 663
Εγγραφή: Τετ 31 Οκτ 2012, 18:11
Gender: Male
Other: Piaggio Liberty 200
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εν έτει 2016...... (2017 πλέον)

Δημοσίευση από RapidoComeTartaruga »

:)
Στην ΕΡΤ1 ήταν η "Φρουτοπία" πρώτη παραγωγή 1985 από τηλεοπτική μεταφορά του ομώνυμου κόμικ,
στον ΑΝΤ1 ήταν η "Ψαροκωστούλα" 1988-1991 .
Είμαι 41 ετών και για την τελευταία μου πρόσληψη (πέρυσι), ναι, δούλεψε η βυσματάρα (ιδιωτικός τομέας πάντα - έτσι?).
Αφού έτσι λειτουργεί το σύστημα, έτσι θα παίξουμε μπάλα κι εμείς να βγάλουμε τον επιούσιο.

Αλλά να ψάχνω γελοία προσχήματα για να μην προσλάβω ή για να απολύσω κόσμο, ενώ τον έχω ψήσει να δουλεύει κοψοχρονιά ΚΑΙ να αποδίδει κιόλας... ΕΕΕ, είμαι για πολλές κλωτσές και κάποιος πρέπει να μου τις ρίξει...

Έχεις πμ , amico mio
reato mai prospera
Άβαταρ μέλους
bloodydiver
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: Παρ 19 Φεβ 2010, 18:52
Gender: Male
Bike: SS750
Other: KTM 640

Re: Εν έτει 2016...... (2017 πλέον)

Δημοσίευση από bloodydiver »

Η αποτυχίες είναι περισσότερες πάντα στη ζωή μας. 70% τουλάχιστον, σε τέτοιους καιρούς ακόμη περισσότερο
Μη αποκαρδιώνεσαι. Υπομονή δεν εισαί ο μόνος
Άβαταρ μέλους
panosduc
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2478
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2011, 13:46
Gender: Male
Other: Toro
Τοποθεσία: Ανω-Βουλα/Auckland-New Zealand

Re: Εν έτει 2016...... (2017 πλέον)

Δημοσίευση από panosduc »

olospaei έγραψε:Αλλα μετά απο πολλά τέτοια συμβάντα αρχίζω να αμφισβητώ τις ικανότητές μου και τους κόπους μου.Και αυτό είναι που με παίρνει απο κάτω.


Ολοσπαει.... επειδη ετυχε να συναντησεις καποιους που δεν ειχαν την ικανοτητα, η απλα δεν ηθελαν να δουν τα προσοντα που κουβαλας κ προσφερεις..........απλα δεν ηταν οι καταλληλοι ανθρωποι κ δουλεια που ψαχνεις, κ ειναι εντελως ανοητο να σε παρει απο κατω η να αρχισεις να αμφιβαλεις για τα προσοντα σου.Εαν ξερεις ποιος εισαι κ τι γνωριζεις επι τις ειδικοτητας σου κανεις δε μπορει να σε πειραξει.....
Keep going mate..... :hibye:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dagger moon την Κυρ 08 Ιαν 2017, 19:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Διόρθωση παράθεσης
SS Forever γατακια..
Άβαταρ μέλους
P.lagojohn
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3488
Εγγραφή: Παρ 11 Σεπ 2009, 07:12
Gender: Male
Bike: Monster S2
Other: 996s
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΙΑΡΑ !!!!!

Re: Εν έτει 2016...... (2017 πλέον)

Δημοσίευση από P.lagojohn »

πριν λιγο καιρο με εφερε σε εφερε σε επαφη σε μια πολυ μεγαλη εταιρια στην Αθηνα ενας φιλος, ο Γενικος ειναι φιλος με εναν δικο μου ανθρωπο,και πηγαμε το CV στο χερι και χωρις να το δει, η απαντηση του ηταν απλη ...

-Σε θελω χθες μεσα στην εταιρια, αλλα δεχομαι πιεσεις απο πολυ υψηλα προσωπα να βαλω δικους τους, ηλεκτρολογους με βιομηχανικη προϋπηρεσία δεν ειναι ευκολο να βρουμε, μου κανεις

-Μαλιστα (λεω) νομιζα οτι θελει βυσμα να φτασει το βιογραφικο σε εσας ι...

-Ναι αλλα ερθουν εκλογες, δεν θα εχω τον ασσο στο μανικι και να πω οτι αυτος ειναι του ταδε παιδι !

τοσο απλα ....
Image
Άβαταρ μέλους
sinner.lady
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Τετ 31 Μαρ 2010, 21:03
Gender: Male
Bike: Monster S2

Re: Εν έτει 2016...... (2017 πλέον)

Δημοσίευση από sinner.lady »

Φίλε μου,

Με στεναχωρούν και με εξοργίζουν απίστευτα αυτά που γράφεις. Το θέμα έχει δύο διαστάσεις:
Κοινωνική και προσωπική.
Όσον αφορά τη δεύτερη σου λέω εκ βάθους καρδιάς, μη το βάζεις κάτω. Το αν κάποιος (κυριολεκτικά οποιοσδήποτε τιποτένιος...!) κρίνει ότι δεν κάνεις για τη δουλειά λόγω της εξωτερικής σου εμφάνισης θα το βρει μπροστά του.... Δεν αξίζει καν ν' ασχολούμαστε με τέτοια τιποτένια πλάσματα που θέλουν να έχουν και μορφή ανθρώπου. ΑΥΤΟΙ δεν ΣΟΥ αξίζουν, όχι το αντίστροφο..... Είμαι σίγουρος ό,τι αν το παλέψεις μέχρι τέλους θα βρεις τη δουλειά που σου ταιριάζει και θα είσαι ευτυχισμένος... αλλά όχι.... σε τέτοια καθάρματα μόνο το φλέμα μας, αξίζουν.
Όσον αφορά την κοινωνική διάσταση. Δυστυχώς η Ελλάδα (και όχι μόνο..) έχει μετατραπεί σε κοινωνία ρατσιστών και ιδιόμορφων τεράτων... Είτε ο ρατσισμός αυτός εκφράζεται στο φύλο, το χρώμα, το μέγεθος κτλ.. Στο χέρι μας είναι ως ελεύθεροι άνθρωποι (κινούμενοι σε 4 διαστάσεις του χώρου απάνω σε 2 τροχούς) να τους ρίχνουμε σφαλιάρες και να μη τους αφήνουμε ούτε στιγμή να σηκώνουν κεφάλι..

Ούτως ή άλλως μια ζωή, σκατά θα έχουν στο κεφάλι τους...

υ.γ. Δυστυχώς το θέμα του "γνωστού" "βίσματος" κτλ δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο.... η γαμημένη κοινωνία έτσι μας διδάσκει πλέον... κακώς...
-----------
Αυτοί που είναι να μάθουν, θα μάθουν. Οι υπόλοιποι θα διοικούν επιχειρήσεις.
Άβαταρ μέλους
Haiwani
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Κυρ 03 Μαρ 2013, 18:32
Gender: Male
Bike: 996SPS
Τοποθεσία: Χαϊδάρι

Re: Εν έτει 2016...... (2017 πλέον)

Δημοσίευση από Haiwani »

Ενα ευχαριστώ από μένα που μοιράστηκες την εμπειρία σου.
Την κατάντια μας την ξέρουμε.
Στον πάτο δεν έχουμε φτάσει ακόμα.
Καλή δύναμη.
People come up to me and say: "It takes more energy to frown than it does to smile."
Yeah, you know it takes more energy to point that out than it does to leave me alone?

Bill Hicks, Relentless Live Show, 16 Nov 91
Απάντηση