Monster 695 ρουλεμαν?

Μακρυά από μας...
Απάντηση
loud
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 20 Ιαν 2012, 11:49
Gender: Male
Bike: Monster 695

Monster 695 ρουλεμαν?

Δημοσίευση από loud »

Γεια σας,

έχω το εξής πρόβλημα στάζει λάδι στην εξάτμιση (κατω μέρος που χωρίζουν οι σωλήνες) - και ειμαι καπνιστος - ρωτώντας το μηχανικό μου τι είναι αυτό, μιας και εγώ είμαι άσχετος, μου είπε ότι καποιο ρουλεμαν/γραναζι δεν κάνει σωστή κίνηση και πετάει τα λάδια.

για επισκευή μου είπε θέλει λύσιμο όλη να βρεθεί ανταλλακτικο και να υπολογίζω 500αρα και 2-3 μήνες!!!!

κάποια συμβουλή ...

εγώ συνεχίζω και την κυκλοφορώ απλά δεν την πιέζω ...

ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Monster 695 ρουλεμαν?

Δημοσίευση από Raf »

Μηπως σταζει αναμεσα από τα καρτερ του μοτερ εκει που ενωνονται?
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
loud
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 20 Ιαν 2012, 11:49
Gender: Male
Bike: Monster 695

Re: Monster 695 ρουλεμαν?

Δημοσίευση από loud »

Raf έγραψε:Μηπως σταζει αναμεσα από τα καρτερ του μοτερ εκει που ενωνονται?
μπορει ... εχει γίνει χάλια εκει και δεν μπορω να την δω απο κάτω, θα βγαλω φωτο να στειλω, αρχικά νόμιζα ότι ήταν από το φίλτρο λαδιου, αλλά εκεί κάτω είναι.
Δημήτρης-1-
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Παρ 11 Ιαν 2013, 20:17
Gender: Male
Bike: ST4
Other: Vespa Rally 1974
Τοποθεσία: Χανιά - Λάρισα

Re: Monster 695 ρουλεμαν?

Δημοσίευση από Δημήτρης-1- »

Πλυντην καλα να καθαρισει κ μετα ριξε πουδρα για να μπορεσεις να εντοπισεις τη διαρροη
Άβαταρ μέλους
fantaraki
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 04:41
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Αίγιο

Re: Monster 695 ρουλεμαν?

Δημοσίευση από fantaraki »

Ενα μηχανακι μπορει να σταζει λαδι απο 1000 μεριες. Καθαρισε την απο τα λαδια και προσπαθησε να βρεις απο που χανει ξεκινώντας απο τα πιο απλα και συνιθισμενα σημεια, οπως βαλβιδα αναθυμιάσεων,μπροστινο γραναζι, φίλτρο λαδιου, τάπα λαδιου,ραουλα ιμαντων(έλεγξε πρωτα το κεντρικο το διπλο), αν έχεις ψυγειο λαδιου τους μαστους που ενωνωνται με τα κολαρα κτλ. Δεν πιστευω οτι χάνει απο την ένωση του καρτερ,μαλλον καπου αλλου είναι η διαρροη και γλυφει πανω στο μοτερ και σου φαινεται οτι χανει απο εκει...
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Monster 695 ρουλεμαν?

Δημοσίευση από jks »

κανεις ενα πολυ καλο πλυσιμο και στεγνωμα
βγαινεις μια βολτα να πιασει το λαδι 75-85 βαθμους (ωστε να γινει λεπτορευστο)
και σταματας σε ενα παρκινγκ και ριχνεις ματια επιτοπου..

ξεκινας απο ψηλα και κατεβαινεις...
μπορει να ειναι μια σταγονα που να ξεκιναει απο την κυλινδροκεφαλη και να κατεβαινει κατω στην κασα κλπ κλπ...

1. το οτι θα δεις κηλιδα στο πατωμα αριστερα δεν παει να πει οτι αποκλειεις τη δεξια μερια διοτι στηριζεται σε πλαινο σταντ η μηχανη...
2. το οτι θα δεις λαδιλα "πισω", δεν αποκλειει το ενδεχομενο να τρεχει ο μπροστινος κυλινδρος, διοτι οπως ρολαρει η μηχανη, ο αερας σπρωχνει τη λαδια προς τα πισω κλπ κλπ

οποτε πρεπει να κοιταξεις ΠΑΝΤΟΥ για να εισαι σιγουρος...
αν φορας καρινα, παρε ενα αλλενακι και βεβαιωσου οτι ολες οι βιδες των πλαινων καπακιων (καπακι καλαθι συμπλεκτη και καπακι δυναμω) ειναι σφιγμενες...
1-2 αν εχουν λασκαρει μιση στροφη.. ειναι αρκετο να σταξει σταγονιτσα απο εκει μολις ζεσταθει το λαθι αρκετα...
loud
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 20 Ιαν 2012, 11:49
Gender: Male
Bike: Monster 695

Re: Monster 695 ρουλεμαν?

Δημοσίευση από loud »

ευχαριστώ για τις απαντήσεις ... θα τα κοιτάξω το ΣΚ αφου την πλύνω και θα επανέλθω ...

να πω απλά ότι το μηχανάκι είναι μαμισιο σε όλα του πλην καθρεπτων που τους έσπασε ο καιρός :))
Απάντηση