Κοινωνικότητα και λάθη

Τι μας συμβαίνει καθημερινά

Συντονιστής: sue

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος Τύρλας
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 11:59
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 750SS
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Κοινωνικότητα και λάθη

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος Τύρλας »

Αγαπητοί φίλοι μου, όλοι ,όσοι γράφετε και διαβάζετε γειά σας .
Υπάρχει ένα γεγονός που μας έχει λυπήσει όλους μας ,και αυτό είναι η πιθανή αποβολή ενός μέλους του forum μας(αν δεν έχει ήδη αποβληθεί αφού το κείμενο το γράφω 15/8 στην γιορτή του γιού μου Παναγιώτη).
Γράφω από την ανάγκη όχι για να υπερασπιστώ κάποιον αλλά γιατί το έργο το έχω ξαναδεί αρχή-μέση και τέλος αρκετές φορές.
Φυσικά ότι και αν γράφουμε είναι για να επικοινωνήσουμε μεταξύ μας για βόλτες για ταξιδάκια για αγώνες ,φιλίες και τόσα άλλα.
Μέσα στα άλλα είναι και να πουλήσουμε κάτι και αυτό είναι ένα μικρό κομμάτι από τις όλες δραστηριότητές μας. Η αποβολή ενός μέλους για παραβατική συμπεριφορά σ’αυτό το μικρό κομμάτι της ζωής μας μήπως πρέπει να μας βάλει σε σκέψεις ????
Ποιος δεν θέλει να πιστέψει ότι στην μικρή μοτο - κοινωνία μας (που γίνεται σιγά-σιγά μεγαλύτερη) ο αυτοέλεγχος είναι το καταλληλότερο σημάδι ευημερίας??Koντά σ’αυτό γιατί να μην είναι σωστό και η αυτορρύθμιση των εκκρεμοτήτων μας??? Αλλωστε και οι συμφωνίες που γίνονται για αγοραπωλησίες ατομική ευθύνη και όχι συλλογική ενέχουν.

Το πολιτικά ορθό είναι και ήταν περίεργο αφού μεταβάλλεται μετά από κάποια χρόνια στην πορεία μας .Ότι είναι να γίνει ας γίνει αλλά το θέμα είναι να μην μετανιώσουμε για αυτό αργότερα. Στην παρούσα φάση θέλουμε έναν άνθρωπο να διορθώσει το λάθος του παραμένοντας μέσα?? η τον μηδενίζουμε εκ του ασφαλούς??
Φυσικά και δόθηκε χρόνος αλλά η απολογία δεν είναι καταναγκασμός αφού καμία βιασύνη δεν είναι υπεράνω της ανθρώπινης αξιοπρέπειας.
Κατά την άποψή μου εάν μείνει θα ξέρουμε να τον αντιμετωπίσουμε σωστά όλοι μας αλλά και ο ίδιος θα μάθει τους όρους μίας υγιούς κοινωνικής σχέσης συνόλου και θα βελτιωθεί. Έτσι μήπως γίνει καλύτερος?? αφού είναι καλός σε τόσα άλλα.
Το σούργελο και οι κραυγές για έναν άνθρωπο μου θυμίζουν τρικυμία σε ένα φλυτζάνι τσάι.
Ο Κρητικός παλλίκαρος ίσως να θέλει να χωρίσει τον κόσμο σε ξύπνιους και κορόιδα αλλά είναι στην διάθεσή μας να αποδείξουμε ότι είναι ωραίο σε μια παρέα σαν την δικιά μας να έχει καλοφωτισμένο χώρο για όλους και να είμαστε χωρίς παράπονα.
Αλλωστε στην κοινωνία μας υπάρχουν προβλήματα, αλλά, μέρος του προβλήματος είμαστε και μείς και ας μου πει κάποιος αν δεν έκανε λάθος κάπου .
Επειδή το λάθος μας έγινε εκτός forum γίναμε και σωστοί???
Εδώ άνθρωποι σκοτώνονται από αδιαφορία και τους υπαίτιους δεν τους παίρνουν ούτε το δίπλωμα…..η απώλεια μίας ανθρώπινης ζωής δεν ξεχνιέται ,….τα χρήματα μίας ατυχούς συναλλαγής στον χρόνο σβήνουν.
Πιστεύω στην μεγαλύτερη αξία του ανθρώπου μέσα στην κοινωνία και που είναι να μπορεί να ΣΥΓΧΩΡΕΙ.
Αν είναι στον κόσμο μας κάτι να αλλάξει αυτό γίνεται από τους λίγους που τραβάνε κουπί μπροστά και γίνονται παράδειγμα , στο τσούρμο που ακολουθεί, να γίνει σωστότερο.
Στο forum μας ,ας το ανατρέψουμε και ας το κάνουμε, οι πολλοί να τραβήξουν τον έναν.
Και να θίξω ένα πολύ καυτό θέμα:
Χρόνια πριν (στην εποχή που ο Δαλιανίδης έβγαζε έργο ¨τα τσακάλια¨και ο Τζων Τραβόλτα το ¨πυρετός το Σαββατόβραδο¨) έπεσα στην χρυσή εποχή της κόντρας(ηλικία Κρητικού). Πράγματι ενόχλησα πολύ κόσμο με τις καγκουριές μου και σκυλομετάνοιωσα γι’ αυτό.
Τον χρόνο να γυρίσω πίσω δεν μπορώ για να διορθώσω τα λάθη μου αλλά και ούτε να τον πάω μπροστά για να μην τα έκανα ποτέ.
Ως πότε θα με συνοδεύει αυτή η ρετσινιά (και αν θέλετε είναι και το τελευταίο μου κείμενο) ας μου το πουν οι διαχειριστές του forum και αν νομίζουν ότι είναι σωστό ας αποβάλλουν και μένα.
Πιστεύω πως μία (από τις τόσες) αρμοδιότητες του διαχειριστή είναι να ΠΑΡΑΓΕΙ ήθος και όχι να ΕΠΙΒΑΛΕΙ ήθος.
Νομίζω πως μέσα από τα λάθη μας μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι.
Έτσι είμαστε ……..και αυτό μας λείπει ……..η λέξη ΑΝΘΡΩΠΟΣ (από το άνω – θρώσκω ) που σημαίνει ότι η αποστολή μας είναι η συνεχής βελτίωση της πνευματικής ,ψυχικής και σωματικής αξίας μας μέσα σε μία κοινωνικότητα που εμείς την επιλέξαμε.


Φίλος σας
Κωνσταντίνος Τύρλας
Kωνσταντίνος
" Κάλλιο ροκκάς και εντουράς παρά στρητάς και καρεκλάς "
info@sgstudio.gr
www.sgstudio.gr
Άβαταρ μέλους
slowman
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:15
Gender: Male
Bike: Monster S4RS Tri-Colore

Re: Κοινωνικότητα και λάθη

Δημοσίευση από slowman »

Φίλε μου όλα αυτά που λες είναι πραγματικά πολύ όμορφα και μου εμπνέεις σεβασμό και τη διάθεση να βελτιώνομαι ως άνθρωπος με αυτά που γενναιόδωρα μας έγραψες αλλά δε νομίζω πως μπορεί να παραχθεί ήθος μέσω internet.Όπως και συ λες σε κάποιο σημείο όλα γίνονται εκ του ασφαλούς και χωρίς κανένα ιδιαίτερο κόστος.Συμφωνώ με όσα λες αλλά δε νομίζω πως μπορούν να βρουν εφαρμογή στο Forum.Απαντώ γενικά και όχι για το συγκεκριμένο περιστατικό μιας και δε ξέρω τα γεγονότα παραμόνο ότι είδα στο ποστ με τη μηχανή που πούλαγε το μέλος.
Εικόνα
|Γιώργος|Enjoying a ride down the country side.
panosduc

Re: Κοινωνικότητα και λάθη

Δημοσίευση από panosduc »

καταρχας χρονια πολλα για τον γιο.να τον χαιρεσε!!!φιλε μου συμφωνω και σεβομαι απολυτα τα γραφωμενα σου και πραγματικα ετσι θα επρεπε να ηταν.αλλα στα φορουμ μπλεκεται το θεμα οταν εχει να κανει με πολλα ατομα.πολλοι λενε οτι τα φορουμ ειναι απροσωπα,λογο πλυθωρας κοσμου και γιατι ο καθενας κρυβεται πισω απο την οθονη.αλλα εγω δεν συμφωνο,γιατι οταν εισαι ενεργο μελος σε ενα φορουμ και εχεις γνωρισει τους περισσοτερους και πατε μαζι εκδρομες,πατε για καφεδακια και γενικα εποικινωνεις παυει να ειναι απροσωπο και μετα γινεται πολυ προσωπικο και ομορφο.και αυτο μαλλον πρεπει να κρατησουμε και να θυμομαστε καθε φορα που γινεται κατι μεταξυ των γραφουντων.τωρα επι του συγκεκριμενου θεματος μιας και ειμαι καινουργιο μελος και δεν το ξερω το παλικαρι και ουτε θα μπω στη διαδικασια διαπομπευσις ο φιλος που διωκεται μαλλον ...ισως....να εκανε λαθος εκτιμησης του γεγονοτος και ελπιζω να εποικινονησει με τους αρμοδιους να εξηγησει και να συνεχισει να ειναι στην ωραια παρεα που εχετε φτιαξει.φιλικα πανος. :hibye:
Απάντηση