...σαν παλιο καλο κρασι!....

Τι μας συμβαίνει καθημερινά

Συντονιστής: sue

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

...σαν παλιο καλο κρασι!....

Δημοσίευση από salingaros »

που οσο περνα ο καιρος τοσο αξια εχει....

Σημερα χαλια καιρος κακη διαθεση…πανε οι εποχες που ηξερες τωρα εχεις οικογενεια..
Σημερα …το μενου ειχε επισκεψη στο πατρικο με τον μπομπιρα…και ενώ ολοι ασχολουντε με τον μικρο εγω περιπλανιεμαι στο δωματιο μου…ένα σωρο πραγματακια παρετημενα σκονισμενα…καποια τα βλεπεις σαν διακοσμητικα …καποια σαν να είναι εντοιχιζωμενα μερος του σπιτιου…και όλα τα προσπερνας…μα αν σταθεις στο κάθε ένα …εχει να σου πει πολλα….μα περασαν τοσα χρονια…?
Στο παλιο γραφειο τραβω την καρεκλα ….και …χτυποκαρδια ξανα!....στιβαγμενα και κριμμενα καλα…για να αποφυγουν τις δολυοφθορες των ανιψιων μου…τα ξανα ανακαλυπτω…όχι μια στιβα περοιοδικα πλεον…αλλα ένα αμυθητο πλουτο!
Image
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: ...σαν παλιο καλο κρασι!....

Δημοσίευση από salingaros »

Image

ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΛΟΥΤΟ!
Πεφτω στα γονατα και φυσοντας το χαδι του χρονου, την σκονη που τα εχει καλιψει…ξεκινω…ένα ένα…δεν τα διαβαζα…δεν προλαβαινα εξαλλου…χαζευω όμως αναλυτικα το κάθε ένα εξωφυλλο! ΜΕΓΑΛΗ τεχνη το εξωφυλλο! Τοτε το προσπερναγαμε αμεσως στα ενδωτερα να το ρουφηξουμε ολο…τωρα..ειναι μια εγκυκλοπαιδεια…ένα -ένα να τα παρεις βλεπεις μονομιας το πλουτο των 2 τροχων την εξελλιξη τους..καποια στιγμη αρχισα να συνηδητοποιω…ότι καποια μηχανακια ακομα και τωρα αν λανσαριζοντουσαν στην αγορα θα γινοντουσαν μπεστ σελλερ με το καλημερα!...
Φυσικα σταματουσα και ξεφυλλιζα στα γρυγορα τα τευχη που ειχαν τα μηχανακια που εχω παρει…και καποια από αυτά τα τευχη με εκαναν να τα παρω…γρυγορο ξεφυλισμα μυρωδια από μελανι ακομα χαρτιου…ποσο μαγικη στιγμη μου φανηκε αυτή….μα ποσο μαγικη… και μεσα σε αυτό να τρεχουν χιλιαδες θυμησες ταυτοχρωνα μαζι μου..ειδικα τευχη ειδικα αρθρα μηχανολογιας μαστορεματος…αλλα σαν τα θεικα πολυπληθες συγκριτικα νομιζω δεν θα ξαναδιαβασω ποτες μου…μετα παρατησουσα την αλλαγη χαρτιου…πως από μικρο εγινε μεγαλλητερο σε μεγεθος…πως από συραπτικο εγινε κολλα κ.α….
Το πρωτο μου Μοτο μου ηταν το 1988..σπασμενα τευχη και φτανουμε το 91…που τα εχω σερι όλα μεχρι το 97…! Μετά πηγα φοιτητης…καποια εμειναν στην αθηνα.. και αγνωστη η τυχη τους…γιατι ο μ@λ@κ@ς βαριωμουν να τα πακεταρω στην μεταφορικη….ποσο ΜΑΑΑΑΑ ΠΟΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ Μ@λ@κ@ς ημουν…τωρα το μετανειωνω...μετα ηρθε το ιντερνετ… η ολικη καταστροφη του ειδικου τυπου…μεσα σε αυτους που φτενε ειμαι και εγω…ένα κλικ και εβρισκα μαθαινα αυτό που ηθελα, θεωρωντας ότι είναι περριτο να αγορασω ένα περιοδικο , το οποιοδιποτε περιοδικο, για να διαβασω αυτά που ήδη ξερω…κλασσικο παραδειγμα δλδ είναι η αγωνες….και όμως και εκει λαθος ημουν…αλλιως να διαβαζεις ένα συγκριτικο με γνωμες πειραγματα και λιγο σασπενς…και αλλιως να διαβαζεις ένα πινακα…επρεπε να συνεχιζα να αγωραζω… γιατι τωρα βλεπω ότι εχω ένα μυθικο σεντουκι ένα πλουτο…μη ολοκληρωμενο… μια αλυσηδα που λοιπουν κρικοι…
Image
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: ...σαν παλιο καλο κρασι!....

Δημοσίευση από salingaros »

Image
Καποιος θα θεωρουσε ότι είναι ένα αφιερωμα στο ΜΟΤΟ…όχι δεν είναι…αναμεσα στην στιβα μου…υπαρχουν αρκετα 0-300 του καταπληκτικου χουντρα ,το RIDER, MOTOPRESS,2ΤΡΟΧΟΙ και καποια ΜΟΤΟΧΤΡΕΜΕ!..ηταν οι καλες εποχες για τον ειδικο τυπο και κριμα που δεν υπαρχουν ποια…αλλα ακομα και αυτό εχει να μου θυμισει και να πει πολλα..
Image

Δεν ξερω παντα χαιρωμαι οποτε τα ξεφυλλιζω…και παντα μετά μελλανχολω…όλα αυτά αν τα δεις μαζεμενα…ένα πραγμα μου φερνουν στο μυαλο…εμενα και τα εφηβικα μου χρονια… ονειρα ονειρα…γυμνασιο λυκειο και παντα στην τσαντα ένα περιοδικο φορτωμενο με την υποσχεση σε μενα ...καποτε θα εισαι και εσυ μελος του θαυμαστου κοσμου των μηχανοβοιων!κάθε ένα περοιοδικο κατι εχει να μου πει για το τοτε για μενα για το πώς αλλζουν αλλαζουμε και συνεχιζουμε…

βλεπεις αγωνες 500διχρωνα βλεπεις μηχανακια αποθημενα μια ζωη…αρχιζεις να τρελενεσε και θες να τα ξαναδιαβασεις όλα…μεχρι και οι διαφημησεις που τοσος ντορος γινοταν καποτε αναμεσα στη κοντρα περιοδικων …δλδ τι πληρωνεις και τι περνεις διαφημησεις ή ατοφιο υλικο?..ακομα και αυτές καποιες εχουν γελιο και καποιες ένα βαθμο μελανχωλιας..
Image
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: ...σαν παλιο καλο κρασι!....

Δημοσίευση από salingaros »

Το πρωτο που έπιασε το χερι μου τυχαια και ξεφυλλησε ηταν αυτό….συγκριτικο CRE EXC RMX WR 250αρια διχρωνα….πειτε μου ποιος θα το δει αυτό και δεν θα κοντοσταθει σημερα να το ξεφυλλισει…?
μετά μου εκανε εντυπωση καποια που ειχαν αναφορα στην ΚΡΗΤΗ από οπου και καταγωμαι…
Image
Image
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: ...σαν παλιο καλο κρασι!....

Δημοσίευση από salingaros »

Image
1997 BLACKBIRD 1100XX… μιας εποχης οπου μετά ξεκινησαν οι νομοθεσιες για περιορισμο HP κτλπ….αληθεια πειανει τα 300!??....μου εκανε εντηπωση γιατι για αυτό το τευχος κατεβηκαν στην κρητη για να το δουνε… μολις ολοκληρωνοταν ο ΒΟΑΚ με καποια χιλιομετρα ευθεια…σαν ανεκδοτο!…σε νησί να δουμε τα 300?!....και όμως ναι…. Αιτια που κοντοσταθηκα σε αυτό το τευχος και τραγικη ειρωνεια είναι ότι ο ΒΟΑΚ πλεον θεωρειτε λαιμητομος για ολους εμας τους συντροχητες…αλλα αυτό είναι ένα άλλο θεμα… ηταν εποχη με παθος για τους συντακτες..και η εκφραση ηταν λιγο ποιο ελευθερη και χυμα…ετσι όπως θα επρεπε δλδ να είναι στα περοιοδικα ειδικου τυπου….κατι που σιγα σιγα..το χασανε....
Image
Image
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: ...σαν παλιο καλο κρασι!....

Δημοσίευση από salingaros »

Image
και το επομενο…κατι που τοτε δεν ειχα διαβασει τοσο παθιασμενα…γιατι δεν ειχα γίνει ακομα DUCATAKIAS…θεικο…DUCATI 916SP VS BIMOTA SB6 στο ενετικο λιμανι των χανιων!....1995…!

Image
Image
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: ...σαν παλιο καλο κρασι!....

Δημοσίευση από salingaros »

η ωρα του φαγητου ηρθε και αφου με φωναξαν καμποσες φορες…αρχιζω να τα ξανα-τουβλιαζω..εμφανιζετε η μανα μου..
-τι θα γινει θα ερθεις καμια ωρα…?
-Μανα τα περιοδικα και τα ματια σου!
-μου το εχεις ξαναπει…τα προσεχω…αντε ….ελα τωρα…
Νομιζω ότι δεν θελει να τα παρω…παντα τα μισουσε…αλλα νομιζω δεν θελει να τα παρω..ανηκουν εκει…μαζι με τα εφηβικα μου χρονια….

Καποια στιγμη λεει θα τα αρχειοθετησω…ανα ετος ανα μοντελο κτλπ…και θα τα βαλω σε μια ωραια βιβλιοθηκουλα…γιατι ετσι τους αρμοζει…
Image
Άβαταρ μέλους
KRS
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 22:17
Gender: Male
Τοποθεσία: KAΛΑΜΑΤΑ

Re: ...σαν παλιο καλο κρασι!....

Δημοσίευση από KRS »

Ωραίος ρε χοχλίε :hi4:

Mια που αναφέρθηκες στο τεύχος με το bimota και το ducati για να μας δώσεις και κάνα ινφο..

Το καλοκαίρι σε μια παρέα βρέθηκα με έναν Κρητικό...κλασικά η κουβέντα πήγε μέχρι τα ξημερώματα

λέγοντας διάφορα για μηχανάκια και έφτασε και η κουβέντα στο συγκεκριμένο τεύχος και στα

συγκεκριμένα μηχανάκια. Μου ΄χε πει ότι ο ντούκος ήταν του Σταυρουλάκη και ότι το άλλο ο

ιδιοκτήτης το έδωσε σχεδόν τσάμπα στο Ηράκλειο για να αγοράσει blackbird... :xxx:

Aπό τότε, δεν το 'χει ξαναδεί..

Το bimota είναι ακόμα στο νησί; Το 'χεις πετύχει ποτέ;
-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!

S.T.R

scuadra tryferoudia racing
Άβαταρ μέλους
πυξιδας990
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8641
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2012, 20:58
Gender: Male
Other: ΚΤΜ 990 ADV ORANGE
Τοποθεσία: ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ

Re: ...σαν παλιο καλο κρασι!....

Δημοσίευση από πυξιδας990 »

καταλαβα,φωτογραφιες απο αυριο το αρχειο μας :thumbsup:
δεν φευγουμε εμεις-να φυγουν αυτοι
βορρας-νοτος,βαλτε βενζινα..
http://www.mybike.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.advrider.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/340966959385723/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/1535032233422647/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: ...σαν παλιο καλο κρασι!....

Δημοσίευση από salingaros »

το 95 ημουν 18 το bimota οχι δεν το εχω δει ποτε εγω τουλαχιστων...ισως το εχει συλλεκτης...ισως ειναι εκτως νησιου...ισως σαπιζει σε καποια αποθηκη...

916 σε διαφορες εκδωσεις πρεπει να εχουν πουληθει αρκετα εδω κατω...(σε αναλογια μην ξεχναμε ειμαστε ενα νησι) και ο λογος οτι ακομα και σημερα εχω πετυχει 3 σε διαφορες βολτες που θα τυχει να εχουμε βγει...

οταν ξαναπαω λοιπον στο πατρικο μου και το θυμηθω και εχω χρονο θα το βγαλω φοτο να το ανεβασω :thumbsup:
Image
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: ...σαν παλιο καλο κρασι!....

Δημοσίευση από salingaros »

πυξιδα..φοτο...και φοοοοοτο!...

ολα πανεμορφα αλλα αυτο που εκανε σημερα εντηπωση...πως τοτε προσπερνουσα το εξοφυλλο...και σημερα το αντιμετωπιζα σαν εργο τεχνης!


να εχεις χρονο να ασχοληθει κανεις να ανκυκλωσει ενα σωρο θεματα μιας και ειμαστε ducato φορουμ..

συγκριτικο 916 VS rc45 :shock:
ή ειχανε βαλει ενα σκασμο μοστρο ss VS TRX ...!


θεματα που ακομα και σημερα θα μοσχοπουλουσαν
μηχανακια που ακομα και σημερα ειναι ποιο ομορφα απο της τρεχων εποχης!
Image
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: ...σαν παλιο καλο κρασι!....

Δημοσίευση από salingaros »

και κοιτας το τευχος....και λες...

ειναι αυτο μηχανακι 20ετιας :eek: και πριν το σκεφτεις καν...το πας σε εσενα...
ρε μλκ...ποτε περασαν 20 χρονια :eek: :eek: ?
Image
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: ...σαν παλιο καλο κρασι!....

Δημοσίευση από Xenokratis »

salingaros έγραψε:η ωρα του φαγητου ηρθε και αφου με φωναξαν καμποσες φορες…αρχιζω να τα ξανα-τουβλιαζω..εμφανιζετε η μανα μου..
-τι θα γινει θα ερθεις καμια ωρα…?
-Μανα τα περιοδικα και τα ματια σου!
-μου το εχεις ξαναπει…τα προσεχω…αντε ….ελα τωρα…
Νομιζω ότι δεν θελει να τα παρω…παντα τα μισουσε…αλλα νομιζω δεν θελει να τα παρω..ανηκουν εκει…μαζι με τα εφηβικα μου χρονια….

Καποια στιγμη λεει θα τα αρχειοθετησω…ανα ετος ανα μοντελο κτλπ…και θα τα βαλω σε μια ωραια βιβλιοθηκουλα…γιατι ετσι τους αρμοζει…
Βούρκωσα ρε κερατά......
Μαζί με τα άπειρα "συλλεκτικά" μοτο,βυθος, 4τροχοι.....τα μοντέλακια μου και η φόρμουλα της Alfa romeo.....

Πως περάσανε έτσι τα χρόνια......???
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: ...σαν παλιο καλο κρασι!....

Δημοσίευση από salingaros »

:hi4:

φορουμ ομαδες fb και ενα σωρω ατομα που συνηπαρχουμε αρχικα γιατι γουσταρουμε τις μηχανες...
στην πορεια βλεπω οτι ασχετα με τις μηχανες και την οποαδιποτε κ@λ@ προσφερουν....ασχετα με αυτο...τελικα εχουμε αρκετα κοινα και τροπο σκεψεις....και παντα μου κανει εντυπωση ...γιατι ειναι ατομα που δεν εχεις δει καν...και ομως σε πειανουν ...!
Image
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: ...σαν παλιο καλο κρασι!....

Δημοσίευση από salingaros »

KRS έγραψε:Ωραίος ρε χοχλίε :hi4:

Mια που αναφέρθηκες στο τεύχος με το bimota και το ducati για να μας δώσεις και κάνα ινφο..

http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopi ... 45&t=27213" onclick="window.open(this.href);return false;
Image
Άβαταρ μέλους
KRS
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 22:17
Gender: Male
Τοποθεσία: KAΛΑΜΑΤΑ

Re: ...σαν παλιο καλο κρασι!....

Δημοσίευση από KRS »

:thumbsup: :thumbsup:
-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!

S.T.R

scuadra tryferoudia racing
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: ...σαν παλιο καλο κρασι!....

Δημοσίευση από Stelios62 »

.... οταν αρχιζεις να ζεις με τις αναμνησεις , να μονολογεις ενιοτε και να μαζευεις ..... παλια τενεκεδακια ή διαφορα μπιμπλικια μηπως και χρειαστουν καπου , αστα ..... η μουχλα εχει φτασει πολυ ψηλα ......! :wheelchair:

.... κουραγιο αδελφια εμας η κατατονια , δεν θα μας νικησει ....! :yeah:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση