Σχολείο γρήγορης ??

Για την οδηγική μας βελτίωση

Συντονιστής: sue

Άβαταρ μέλους
alexps
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 17:48
Gender: Male
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Σχολείο γρήγορης ??

Δημοσίευση από alexps »

mycolnago έγραψε:ή έλλειψη πληροφόρησης ..ναι...
Και να συμπληρωσω και η ΠΑΡΑπληροφορηση!!!!!
Enjoy The Silence!
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 00:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Σχολείο γρήγορης ??

Δημοσίευση από Bart »

Τι έχεις Γιάννη?
Τι είχα πάντα...
Οι απόψεις είναι σαν τις κλανιες...
Όλοι έχουν :wsmile:
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: Σχολείο γρήγορης ??

Δημοσίευση από fuzion »

alexps έγραψε:Απλα tragic!!
Δεν θα γινουμε ανθρωποι ποτε!!
Ξερολες ολων των παντων και απαξιωση για τα παντα!!
Κριμα! Πολυ κριμα!!!
δε παιζει εσυ απλα τρολλαρεις :))
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alexps
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 17:48
Gender: Male
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Σχολείο γρήγορης ??

Δημοσίευση από alexps »

Τρολαρω ε?
Δεν ξερω απο που να αρχισω και που να τελειωσω με αυτα που διαβαζω!!!
Θα σε παραπεμψω λοιπον να ψαξεις να βρεις ανθρωπους που εχουν παρακολουθησει τα σεμιναρια ειτε του California ειτε του Riding School για να ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ αν τους εχουν βοηθησει στην οδηγηση τους αυτα τα σεμιναρια!
Επειδη εγω τα εχω παρακολουθησει ολα και μαλιστα αυτην την Κυριακη εχω ηδη κλεισει να κανω το Riding 3 του Χουντρα μπορει να μην θεωρηθω αντικειμενικος!
Ρωτα αλλους να μαθεις!
Το μονο που θα σου πω οτι ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΧΑΡΑ τους κατεθεσα τα λεφτα μου γιατι με εκαναν να νοιωθω πολυ πιο ασφαλης στην οδηγηση μου!
Και δεν μιλαω για "γρηγορη" οδηγηση!
Μιλαω για "ασφαλη" οδηγηση στον δρομο που περναμε ολοι μας τον περισσοτερο χρονο με τις μοτοσυκλετες μας!!
Enjoy The Silence!
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: Σχολείο γρήγορης ??

Δημοσίευση από fuzion »

δε διαφωνω σε κατι με οσα λες ουτε τα αμφισβητω, που ειδες να το κανω αυτο? μπραβο σου κιολας.

φυσικα και εχω ρωτησει προσωπικα, αλλα δεν εχει σημασια, αλλο πραγμα προσπαθουσα να εκφρασω γενικα, μαλλον τα παρερμηνευσες η δε τα διατυπωσα καλα.

μην εισαι τοσο τραχυς :P
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alexps
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 17:48
Gender: Male
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Σχολείο γρήγορης ??

Δημοσίευση από alexps »

Τωρα το πας καλα!
Αλλα σου παραθετω το τι εγραψες για να το δεις και να μπορεσεις να δεις τι καταλαβαινει ο οποιοσδηποτε διαβαζοντας τα!!

"σε γενικες γραμμες θα σου πουν αυτα που μπορεις να διαβασεις και να εφαρμοσεις και μονος σου στην πιστα"

"μπορεις και να μη δωσεις σε κανενα τιποτα και να βελτιωνεσαι μονος"

"δε ξερω αν παρερμηνευτηκα και διαφωνεις, απλα θελω να πω μη νομιζει καποιος οτι παει εκει και μετα γινεται τιμονι/ριχνει χρονο/δε πεφτει/αποφευγει ατυχηματα..."
Απλα να σου αναφερω οτι εδω κανεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ λαθος!!! Το οποιο δεν μπορεις να το καταλαβεις αν δεν κανεις το Riding 2

Δεν εχω τον χρονο να τσεκαρω και αλλα. Το βασικο ειναι οτι αναφερεις και θετεις αποψεις ΧΩΡΙΣ να εχεις κανει το παραμικρο σχολειο και χωρις να γνωριζεις τι σου προσφερουν!!
Εκει ειναι η αντιδραση μου!!
Enjoy The Silence!
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Σχολείο γρήγορης ??

Δημοσίευση από HackmaN »

To resume είναι ότι ο καθένας κρίνει από μόνος του το πόσο κοστολογεί τη ζωή και την ασφάλεια του.
Επίσης ο καθένας ζυγίζει και αποφασίζει τί ζητάει. Είτε να είναι μοτοσυκλετιστής είτε χρήστης μοτοσυκλέτας. Ελεύθερη επιλογή. Κανείς δεν μπορεί να παραγνωρίσει παρ'όλα αυτά, την αξία της γνώσεις που προσφέρουν τα σχολεία αυτά ανεξαρτήτως κόστους.

Για να επανέλθω On-topic, LAVEY θα σου πρότεινα να παρακολουθήσεις το Riding-School του κυρίου Χούντρα καθότι προσφέρει γενικότερες γνώσεις οδήγησης μοτοσυκλέτας γρήγορα και με ασφάλεια και δεν εστιάζει αμιγώς στο αγωνιστικό κομμάτι. +Είναι και το πιο οικονομικό.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: Σχολείο γρήγορης ??

Δημοσίευση από fuzion »

δεκτες οι παρατηρησεις εκφραστηκα απολυτα οντως.

αλλα θα επιμεινω στην αποψη οτι μπορεις και απο μονος σου, αν το θελεις πραγματικα, να κανεις παρα πολλα πραγματα ακομα και αν δε παρακολουθησεις μαθημα. σιγουρα θα αργησεις περισσοτερο η θα χασεις καποιο στοιχειο, δε σημαινει ομως οτι εισαι διχως πορους. αναλογα τους στοχους και την εμπειρια του καθενα και την ορεξη για γνωριμιες και διαβασμα.

edit και οπωσδηποτε να προσθεσω, οτι μαθημα και να κανεις, εχε λιγο και μια προσωπικη κριση επι του οσων θα ακουσεις μη τα κανεις αμασητα ολα. στα του δρομου αναφερομαι.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
LAVEY
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Δευ 12 Ιουν 2017, 10:34
Gender: Male
Bike: 749R
Τοποθεσία: Somewhere in Time

Re: Σχολείο γρήγορης ??

Δημοσίευση από LAVEY »

Καταρχάς μου διαλύσατε το θέμα και το πήγατε πολύ μακριά...κατα δεύτερον ο καθένας έχει την ελευθερία της γνώμης του και την ελευθερία του αντιλόγου... και τρίτον απλά όπως έκλεισε ο φίλος χακμαν π μου γράφει χούντρας αυτό κι αυτό , αυτό ζήτησα. Το που θα πάω τι θα κανω πως και τι αυτό είναι προσωπική μου επιλογή. Μη σπαζεστε πίσω απο τα πληκτρολόγια , Ειρήνη !
ΥΓ Κ όπως λέει κι ο φίλος πιο πάνω ότι μπορείς κ μόνος. Συμφωνώ ότι με ένα καλό παρεάκι κ έμπειρους trackers σιγουρα θα βελτιωθεις. Τα πάντα έχουν κάτι να σου δώσουν, γνώμη μου κ δεν αλλάζει !
Every man dies.Not every man really lives
Life is short...Ride Hard
Άβαταρ μέλους
laziali21
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7506
Εγγραφή: Πέμ 14 Μάιος 2009, 14:28
Gender: Male
Bike: 1098S
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Σχολείο γρήγορης ??

Δημοσίευση από laziali21 »

Off topic

Παιδιά, χαλαρώστε. Δημοκρατία έκφρασης και ελευθερία γνώμης έχουμε, υποτίθεται
σ αυτή τη χώρα που είμαστε. Ακόμα.
Ο καθένας μπορεί να πει την γνώμη του όπως αυτός θέλει και νομίζει, χωρίς να θίγει πρόσωπα,
χωρίς ύβρεις. Από κει και πέρα ο αναγνώστης διαβάζει και κρίνει, και ότι θέλει κρατάει, ότι
θέλει κάνει στον δρόμο στην πίστα στο σπίτι του στο γκαράζ του. Με το μυαλό που κουβαλάει
δλδ ο καθένας. Σιγά μην φταίω εγω για κάτι που μπορεί ν έγραψα σε ένα φόρουμ για ένα τέτοιο θέμα.
Δεν είμαι δάσκαλος ούτε καθηγητής σε σχολείο.

On topic

Ότι και να κάνεις απ αυτά που σου είπαν οι αποπάνω σίγουρα θα βοηθήσεις τον εαυτό σου και τους
άλλους στον δρόμο. Αν έχεις τα χρήματα μην το σκέφτεσαι και κάντο.
Άβαταρ μέλους
Zissis
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1049
Εγγραφή: Τρί 19 Μάιος 2009, 10:42
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονικιος οικονομικος μεταναστης στα ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ

Re: Σχολείο γρήγορης ??

Δημοσίευση από Zissis »

Λοιπον αδελφια,
κανεις δεν εμαθε ποτε μονος του....τιποτα........αν γινοταν αυτο τοτε ο ορος δασκαλος δεν θα υπηρχε......πως θα μαθεις κατι που δεν ξερεις?Απο το ιντερνετ?βλεποντας βιντεακια?με λιγκουαφον(για τους παλιους)......
Η μαθηση ερχεται απο την διδασκαλια.....πηραμε το διπλωμα με την πειραγμενη βεσπα που δεν εσβηνε κανωντας 3 οκταρακια στην αλανα.....μετα μας εδωσαν το ροζ χαρτακι και μας ειπαν καλη τυχη......
θα γραψω για μενα λοιπον.......το 1991 βρεθηκα με το ροζ χαρτι στο χερι......μηχανη ειχα απο το 1989....παρανομα.......το 2007 δηλαδη 18 ολοκληρα χρονια μετα και αφου ειχαν περασει πολλες μοτοσυκλετες απο τα χερια μου πηγα στο css....χουντρας τοτε υπευθυνος........με το μουλτι......τρελαθηκα......ξημερωσε μια νεα φαση της μοτοσυκλεστικης εμπειριας.......πραγματα ασυνειδητα γινανε συνειδητα.....χρειαστηκε χρονος.....προπονηση καθημερινη μεσα στην πολη για να γινει η μαθηση γνωση.......τα lvl 2 και 3 (με Κουτρα)εγιναν με το 996.......θυμαμαι καθε στιγμη τους.....αν με το lvl 1 εμαθα πως να το κανω......με το 2 εμαθα να βλεπω...........με το 3 να πηγαινω πιο γρηγορα και με ασφαλεια.....εμαθα το σωμα μου,την μοτοσυκλετα,την αρμονια της συμβιωσης μαζι της.......Μεσα σε 3 χρονια μεχρι το 2010....ειχα τελειωσει......ενδιαμεσα συμμετοχη σε πολλα track day με στοχο την εκμαθηση.....ποτε δεν κρατησα χρονο....δεν με ενοιαζε ο χρονος....
Τα λεφτα ειναι πολλα μερες που ειναι....ισως σημερα δεν θα μπορουσα να το κανω......και δεν κατηγορω αυτους που δεν εχουν....κατηγορω αυτους που δεν εχουν και απαξιωνουν.......και που ξερω πως μεσα τους γνωριζουν την αξια μιας σχολης ,ενος μαθηματος.......
Οποιος μπορει να παει........οποιος δεν μπορει να προσπαθησει να παει.......
Αυτα......
ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ...........................Εικόνα
Άβαταρ μέλους
stamatis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 09:30
Gender: Male
Bike: Monster 1000S
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Σχολείο γρήγορης ??

Δημοσίευση από stamatis »

Καπου ο Hackman εγραψε για το enduro.
Ειχα enduro και mx μοτοσυκλετα για καμποσα χρονια. Ε λοιπον, πιστευω οτι γι αυτο που γραφετε οι περισσοτεροι "ασφαλης-καθημερινη οδηγηση" με βοηθησε παρα πολυ! Το γραφω και το πιστευω 100%. Παρτε, αν μπορειτε ενα τετοιο μηχανακι. Το χωμα εκτος απο διασκεδαση ειναι Σχολειο. Ο Rossi με ενα τετοιο δεν επεσε προσφατα αλλωστε; :mrgreen:
1992 Honda cub 70
1993 Honda cub 90
1998 Yamaha DT 200R
1998 Suzuki DR 650
1999 Honda CR 250
2000 Ducati 750 ss
2001 KTM 200EGS
2004 Ducati Multistrada 1000ds
2010 KTM 690 Enduro
2013 KTM DukeII
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: Σχολείο γρήγορης ??

Δημοσίευση από dimitris848 »

stamatis έγραψε:Καπου ο Hackman εγραψε για το enduro................
...........Παρτε, αν μπορειτε ενα τετοιο μηχανακι. Το χωμα εκτος απο διασκεδαση ειναι Σχολειο.
:thumbsup: :thumbsup: :hibye: :hibye:
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 18:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Σχολείο γρήγορης ??

Δημοσίευση από mycolnago »

mycolnago έγραψε:\
Τελικά μόνο στο χώμα ξεανγχωθηκα!!!!
και έμαθα..... :hibye:
xedra
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 27 Ιαν 2017, 14:59
Gender: Male

Re: Σχολείο γρήγορης ??

Δημοσίευση από xedra »

Πάντως και τα 2 σχολεία είναι ελαφρώς.... πανάκριβα; οκ, το καταλαβαίνω ότι είναι ολιγοπώλειο και μαθαίνεις σοβαρά πράγματα, αλλά και πάλι μου φαίνεται ακριβό. Και πιο πολύ από την άποψη ότι ο καθένας ΔΕΝ μπορεί να πάει, ούτε καν κάποιος μέσος.
Άβαταρ μέλους
alex.walnut
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Παρ 06 Ιαν 2017, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: Vespa GTS

Re: Σχολείο γρήγορης ??

Δημοσίευση από alex.walnut »

xedra έγραψε:Πάντως και τα 2 σχολεία είναι ελαφρώς.... πανάκριβα;
Διαφωνω. Εχω κανει το lvl 1 στον Χουντρα και εχω πληρωσει 120ε αν θυμαμαι καλα. Νομιζω πως οταν εχεις χρηματα να αγορασεις μηχανη, κρανος, εξοπλισμο και τη συντηρηση της, μπορεις και να βρεις χρηματα να μαθεις πως να οδηγεις. Στη τελικη κοβεις ενα μηνα τα ποτα και τους καφεδες. Προτεραιοτητες ειναι ολα.
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: Σχολείο γρήγορης ??

Δημοσίευση από vagosm »

alex.walnut έγραψε: Διαφωνω. Εχω κανει το lvl 1 στον Χουντρα και εχω πληρωσει 120ε αν θυμαμαι καλα. Νομιζω πως οταν εχεις χρηματα να αγορασεις μηχανη, κρανος, εξοπλισμο και τη συντηρηση της, μπορεις και να βρεις χρηματα να μαθεις πως να οδηγεις. Στη τελικη κοβεις ενα μηνα τα ποτα και τους καφεδες. Προτεραιοτητες ειναι ολα.
:thumbsup:

(120 μόνο για κατοχους ducati)
Άβαταρ μέλους
Ntinlanden
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Σάβ 27 Δεκ 2008, 19:51
Gender: Male
Bike: 851
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σχολείο γρήγορης ??

Δημοσίευση από Ntinlanden »

^ Ξερουμε κατι περι αυτου; Ισχυει δηλ το 120 για κατοχους ducati (οχι μελοι του doc, κατοχοι καινουριων ducati κλπ) ή "να εκμεταλευτω" την εκπτωση που εχει το moto.gr (το φορουμ) 120+ φπα ειναι κ εκει.
Άβαταρ μέλους
gonzo
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Κυρ 29 Σεπ 2013, 12:55
Gender: Male
Other: Tuono v4

Re: Σχολείο γρήγορης ??

Δημοσίευση από gonzo »

Ntinlanden έγραψε:^ Ξερουμε κατι περι αυτου; Ισχυει δηλ το 120 για κατοχους ducati (οχι μελοι του doc, κατοχοι καινουριων ducati κλπ) ή "να εκμεταλευτω" την εκπτωση που εχει το moto.gr (το φορουμ) 120+ φπα ειναι κ εκει.
σε έψησε ο εγγλέζος? πάρε τους ένα τηλέφωνο θα σου πουν και ημερομηνίες
F@ck scooters
Άβαταρ μέλους
Ntinlanden
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Σάβ 27 Δεκ 2008, 19:51
Gender: Male
Bike: 851
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σχολείο γρήγορης ??

Δημοσίευση από Ntinlanden »

Ησουν εκει ρε; Μα δε μου πε τπτ!
Θα παρω θα παρω.
Άβαταρ μέλους
gonzo
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Κυρ 29 Σεπ 2013, 12:55
Gender: Male
Other: Tuono v4

Re: Σχολείο γρήγορης ??

Δημοσίευση από gonzo »

οχι ειδα οτι πατησε μια προκα δε ξερω αν μπηκε τελικα..
εχω κανει lvl1 το προτεινω σε ολους. δυστυχως δεν μπορεσα να παω ειμαι εκτος για κανα 2 μηνο αγορασα οικοπεδο στα μεγαρα :wheelchair:
F@ck scooters
Άβαταρ μέλους
Ntinlanden
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Σάβ 27 Δεκ 2008, 19:51
Gender: Male
Bike: 851
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σχολείο γρήγορης ??

Δημοσίευση από Ntinlanden »

Ωχ, ελα ρε Bill, δε το ξερα ρε συ.
Αντε γρηγορα τοτε ξανα ετοιμοπολεμος.
Εχω κ ιστοριες καινουριες.

Μπηκε το εκανε το level 1
Απάντηση