Οδήγηση υπο βροχή!

Για την οδηγική μας βελτίωση

Συντονιστής: sue

Άβαταρ μέλους
Christos696
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3108
Εγγραφή: Κυρ 25 Ιαν 2009, 21:50
Bike: Monster 696

Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από Christos696 »

Μιάς και σήμερα έκανα τη διαδρομή Χανιά-Ηράκλειο υπο βροχή μέχρι το περίφημο Μπαλί, μου ήρθε στο μυαλό να ανοίξω αυτό το θέμα... και να γράψουν οι ειδικοί ή όποιοι έχουν κάνει μαθήματα σε διάφορα μοτοσυγκλετιστικά σχολεία, ή όποιος γνωρίζει τεσπά! διάφορα χρήσιμα tips για το πώς να οδηγάμε, τι να αποφεύφουμε να κάνουμε ή τι πρέπει να κάνουμε όταν οδηγούμε υπο βροχή. :glimpse:

Εγώ αν και έχω το τερατάκι μόνο 1χρόνο και 3 μήνες έχω κάνει κάμποσες διαδρομές υπο βροχή, και έχω παρατηρήσει μερικά πράγματα... (αν λέω λάθος πράγματα ας με διορθώσετε)

-Όχι απότομο άνοιγμα γκαζιού
-Όχι πλαγιάσμτα, η μηχανή σχεδόν όρθια στις στροφές
-Όχι απότομα φρεναρίζματα και χρήση του πίσω φρένου περισσότερο απο το κανονικό
-Αλλαγή σχέσεων πιο πρίν απο το κανονικό


Πιστεύω πως όλα αυτά τα γνωρίζουμε όλοι.... αλλά θέλω να πείτε πράγματα που μπορεί ουτε κάν να περνάνε απο το μυαλό μας...


Υ.Γ:Για πείτε και κανένα κάλό λάστοιχο... φοράω τα Angel και γλιστάνε πολύ, τα μαμά bt-054 που φορούσε ήταν πολύ καλύτερα στη βροχή :whatnow:
ducatista #941
Άβαταρ μέλους
παρασχος ρεπανας
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1124
Εγγραφή: Σάβ 24 Ιαν 2009, 12:42
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100S
Other: αλλη..???
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ..!!!!!

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από παρασχος ρεπανας »

-Όχι απότομο άνοιγμα γκαζιού
-Όχι πλαγιάσμτα, η μηχανή σχεδόν όρθια στις στροφές
-Όχι απότομα φρεναρίζματα και χρήση του πίσω φρένου περισσότερο απο το κανονικό
-Αλλαγή σχέσεων πιο πρίν απο το κανονικό
οχι οδηγηση σε ελληνικους δρομους οταν βρεχει.......
ΙΔΟΥ Η ΡΟΔΟΣ... ΙΔΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΔΗΜΑ..!!!!
Άβαταρ μέλους
Shaolin Monk
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ 04 Ιαν 2010, 08:35
Gender: Male
Other: gsx1300r
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από Shaolin Monk »

Χρηστο δεν φταινε τα Angel, αλλα ο δρομος. Ηρακλειο - Χανια ειναι ο πιο χαλια δρομος που εχω πετυχει στην Ελλαδα υπο βροχη... Ενω η προσφθση ειναι αποδεκτη ξαφνικα γινεται πιστα του πατιναζ... Ειναι μερικα σημεια που ειναι τοσο τρομακτικα οταν βρεχει πολυ που θελει τρελη προσοχη...
Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.

Marie Curie
Άβαταρ μέλους
Punisher
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1968
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 16:35
Gender: Male
Other: V-Max 96'
Τοποθεσία: South Africa

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από Punisher »

Εκτός του ότι του πρέπει να οδηγάμε πολύ προσεκτικά στους ελληνικούς δρόμους...


Εγώ ένα έχω να πω... όσο και να προσέχεις την οδήγηση σου...

Περισσότερο από όλα και το πιο σημαντικό που πρέπει να προσέχεις...

ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ
See, I'm a man of many problems, up against some scary odds
We kill, we hide, we all fall down, idiots love to bury gods
It doesn't happen over night though, never, still I'm filled with wonder
Lonely like the tight rope walker, hitchhiker, long distance runner
Zoom, kick, persuasion tech, good night for you, bad night for me
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από Xenokratis »

H δικη μου συμβουλη, εκτως των οσων εχουν προαναφερθει.....ειναι η αποφυγη των μεγαλων κλισεων στο οδοστρομα.
Κοινως κατηφορες-ανηφορες αν μπορειτε να τις αποφυγεετε....
Το νερο το φοβαμαι ειτε με 2 ητε με 4 τροχους..... πλεον τρεμω και τις κατηφορες μετα απο μια ηρωικη τουμπα....χωρις να την καταλαβω!!
Φυσικα ο συντελεστης ΠΑΝΤΑ θα ειναι η αψογη ποιοτητα του Ελληνικου οδοστροματως.....!! :whistling:
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
monsteraki
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 16:28

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από monsteraki »

Προσωπική άποψη συνδιάζοντας γνώσεις σχολείου. εμπειρίας στο δρόμο (κινούμαι καθημερινά βρέξει χιονίσει) και πέντε πραγματάτων που έχω διαβάσει, είναι πως..

κανονική πίεση ελαστικών
στην ευθεία και την κίνηση μια ταχύτητα κάτω για να έχεις περισσότερο φρένο από τον κινητήρα
στις στροφές μια ταχύτητα πάνω (γιατί δε θες να σου πετάξει κανα κωλίδι πάνω στη στροφή και μετά να ψάχνεσαι...)
βγάζω τον κορμό στις στροφές για να πάρει την ελάχιστη δυνατή κλίση η μηχανή αλλά όχι και τη στροφή με 5...
αν χρειαστεί απότομο φρενάρισμα και δεν έχεις μονόδρομο καλύτερα να πιάσεις μόνο τα φρένα γιατί αν κάτω είναι γυαλί και διπλώσει σε κατέβασμα... το πιο πιθανό είναι από την τρομάρα να μην προλάβεις να ακουμπήσεις το συμπλέκτη...

τώρα για τα λάστιχα... προσωπικά με τα Diablo H έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και στη βροχή... (για τα δεδομένα πάντα των ελληνικών δρόμων ε?... :suicide: )
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από ENGAKATS »

monsteraki έγραψε:.
.
.
στην ευθεία και την κίνηση μια ταχύτητα κάτω για να έχεις περισσότερο φρένο από τον κινητήρα
στις στροφές μια ταχύτητα πάνω (γιατί δε θες να σου πετάξει κανα κωλίδι πάνω στη στροφή και μετά να ψάχνεσαι...)
.
.
.
Με μια ταχυτητα πανω σε γλυστερο οδοστρωμα ειναι πιο πιθανο να σου πεταξει κ***ο.... λογω ροπης.

Αυτο που χρειαζεται, ασχετα αν εισαι σε στροφη ή σε ευθεια, ειναι η σωστη ταχυτητα ωστε σε περιπτωση που κλεισεις το γκαζι να μην διπλωσει το πισω μερος απο το φρενο του μοτερ αλλα και σε περιπτωση που ανοιξεις γκαζι θα επιταχυνει οσο ακριβως χρειαζεται, ομαλα χωρις πολλα "κολπα"...

Αν σε στεγνο/μη γλυστερο (το δευτερο δεν ισχυει στην Ελλαδα :tooth2:) οδοστρωμα ειμαστε 1 φορα επιφυλακτικοι και κοιταμε μακρια μπροστα για να ειμαστε ετοιμοι για ο,τι μπορει να συμβει, τοτε σε βρεγμενο/γλυστερο οδοστρωμα πρεπει να ειμαστε 10 φορες επιφυλακτικοι και να κοιταμε ακομα πιο μακρια ωστε να "διαβαζουμε" καλυτερα την κινηση και τον δρομο...
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Doc
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1741
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:12
Gender: Male
Other: 999ΤΜΒ
Τοποθεσία: Pits
Επικοινωνία:

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από Doc »

Στη βροχή πάμε με "μία κάτω" και όχι με μία πάνω :hibye:
Άβαταρ μέλους
The Bologneean
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1628
Εγγραφή: Δευ 15 Δεκ 2008, 13:38
Gender: Male
Other: Monster S4 (r.i.p.)
Τοποθεσία: stone(d) city

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από The Bologneean »

συμβουλη που ειχα παρει απο το δασκαλο γκαζοζα...
"αν πατας το μηχανακι καλα κατω... (και εχεις λαστιχα βεβαια) δεν εχεις προβληματα.." :cool:
Θωμάς
Proud member of...
Εικόνα
ΜπεεΕεεΕΕΕεεεΕΕΕεεεεΕΕ
Άβαταρ μέλους
monsteraki
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 16:28

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από monsteraki »

Doc έγραψε:Στη βροχή πάμε με "μία κάτω" και όχι με μία πάνω :hibye:
οι εκπαιδευτές ασφαλούς υποστηρίζουν "μία πάνω" και όχι "μια κάτω". κάτι παραπάνω θα ξέρουν... :hibye:

τώρα θα μου πεις βέβαια... τι ξέρει ο Χούντρας... :whistling:

ENGAKATS έγραψε: Με μια ταχυτητα πανω σε γλυστερο οδοστρωμα ειναι πιο πιθανο να σου πεταξει κ***ο.... λογω ροπης.
ανάλογα σε ποιές στροφές βρίσκεσαι... προφανώς και προσπαθείς να μη το δουλεύεις στη "ζωντανή" του περιοχή... αλλά ακόμα κι αν φύγει θα φύγει πιο ομαλά με μια πάνω παρά με μια κάτω...
Άβαταρ μέλους
Shaolin Monk
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ 04 Ιαν 2010, 08:35
Gender: Male
Other: gsx1300r
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από Shaolin Monk »

Και εγω μια πανω...
Μια κατω δεν παλευεται με τιποτα, εχει μια ταση να φευγει συνεχεια.
Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.

Marie Curie
Άβαταρ μέλους
Valentino.Rossi
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Τετ 03 Δεκ 2008, 23:51
Gender: Male
Other: αλλη
Τοποθεσία: θεσσαλονικη...

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από Valentino.Rossi »

Και εγω συμφωνω με αυτους που λενε μια κατω.....Οταν εχω μια ταχ. κατω παρολο που ειναι βρεγμενο και γλιστραει το οδοστρωμα νιωθω το μηχανακι οτι παταει στην ασφαλτο και καταλαβαινω τι γινεται....Με μια πανω δεν μπορω να παρω πληροφορηση απο το λαστιχο....
9 Παγκοσμια και Vale.....


999s

I am aDUCted
Άβαταρ μέλους
vlassos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 14:35
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από vlassos »

Οταν κινησε σε δρόμους που υπάρχουν αυτοκινητα και κινουνται με σχετικα μεγαλες ταχυτητες (εθνικη οδος, αττικη κλπ) να κρατας μεγαλυτερες αποστασεις απο ότι συνηθως και να κοιτας μακρυα. Ο λόγος είναι ότι τα αυτοκινητα φρεναρουν ευκολοτερα απο τη μηχανη στο βρεγμενο και μπορεις πολυ ευκολα να βρεθεις εκτεθειμενος. Σε τετοια περιπτωση είναι καλυτερα να προσπαθησεις να κινηθεις αναμεσα στα αυτοκινητα και να σταματησεις σιγα-σιγα παρα να ακολουθησεις το ρυθμό επιβραδυνσης τους.
Απεφευγε τις λευκες γραμμες ειδικα όταν στριβεις φρεναρεις επιταχυνεις.
Μη ψαχνεις μια πανω ή κατω το θεμα είναι να οδηγεις όσο πιο μαλακα γινεται και όταν κατεβαζεις να αφινεις τις στροφες να πεφτουν αναλογα με τη ταχυτητα που κινησε ετσι ωστε ο πισω τροχος να κινειται ομαλα.
Τα λαστιχα αργουν πολυ πεισσοτερο να ζεσταθουν, και καλο είναι να εχει ερθει ο κινητηρας σε θερμοκρασια normal λειτουργιας οταν ξεκινας για να μην έχει απροβλεπτη συμπεριφορα ειδικα σε χαμηλες στροφες μεσα στη πολη.
Ακομα οι αλλαγες ταχύτητας πρέπει να γίνονται νωριτερα απ οτι σε στεγνο ειδικα για τις μηχανες που εχουν μεγαλες ιπποδυναμεις (αυτο είναι σχετικό με το μια πανω) και οχι κοντα στη μεγιστη ροπη.
Τελος οταν κινησε σε ανοικτο δρόμο ή με μικρες ταχυτητα σε πολυ βροχη ειναι καλο απο καιρο σε καιρο να πατας λιγο τα φρενα για να διώχνουν το νερο από τους δισκους, ειναι πιθανον αμα χρειασθεις να φρεναρεις ξαφνικα να πατησεις το φρενο και αρχικα να εχεις την αίσθηση οτι δε φρεναρεις ...αν το πατησεις περισσότερο μολις φύγει το νερο το πιθανοτερο ειναι να μπλοκαρει...ετσι έπεσα για πρωτη φορα πριν απο ....παρα πολλα χρονια :)) )
Σε μεγαλες κατηφορες με βρεγμενο οδοστρωμα μια κατω ειναι μια καλη λυση για να χρησιμοποιεις ελεγχομενα το φρενο του κινητηρα.
Καλα βρεγμενα χιλιομετρα
Γιώργος
"In times of universal deceit telling the truth will be a revolutionary act"
Eric Arthur Blair
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από mostro620 »

Doc έγραψε:Στη βροχή πάμε με "μία κάτω" και όχι με μία πάνω :hibye:
monsteraki έγραψε:
οι εκπαιδευτές ασφαλούς υποστηρίζουν "μία πάνω" και όχι "μια κάτω". κάτι παραπάνω θα ξέρουν... :hibye:

τώρα θα μου πεις βέβαια... τι ξέρει ο Χούντρας... :whistling:
ENGAKATS έγραψε: Με μια ταχυτητα πανω σε γλυστερο οδοστρωμα ειναι πιο πιθανο να σου πεταξει κ***ο.... λογω ροπης.

Tανάση αν αναφέρεσαι στο 0-300 riding school και στο Χούντρα, ο Γιατρός έχει δίκιο. Στην βροχή μια κάτω για να εκμεταλλεύεσαι καλύτερα το φρένο κινητήρα. Τανάση δεν πρόσεχες το δάσκαλο μου φαίνεται... :mrgreen:
Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
K-KING
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1584
Εγγραφή: Κυρ 19 Οκτ 2008, 15:40
Gender: Male
Bike: SS620
Other: B-KING,ZX 14,CBR1000

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από K-KING »

mostro620 έγραψε:

Tανάση αν αναφέρεσαι στο 0-300 riding school και στο Χούντρα, ο Γιατρός έχει δίκιο. Στην βροχή μια κάτω για να εκμεταλλεύεσαι καλύτερα το φρένο κινητήρα. Τανάση δεν πρόσεχες το δάσκαλο μου φαίνεται... :mrgreen:

μια κατω ........ :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Image
όταν πεθάνω θέλω να με θάψουν οι εχθροί μου γιατί όσο ζούσα με έθαβαν οί φίλοι μου........!!!!
"Είναι ευκολότερο να πεθάνεις για μια γυναίκα παρά να ζήσεις μαζί της."
DESMODROMIC SVARTH

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από DESMODROMIC SVARTH »

ποτε τελειως κλειστο το γκαζι εστω και με ελάχιστη κλίση...ανοιξε εστω και ''μια ιδέα'' του....

το βλέμμα σου οσο πιό μπροστά σου...

η μια κάτω απαιτει χειρουργικη ακριβεια και ελεγχο των στροφων του κινητήρα...

η μιά πάνω ναι...αλλά οχι ''κούφιος''..........

ποτε σε ασπρη γραμμή........

μεγάλες αποστάσεις απο τα προπορευομενα και μονον απολύτως ελεγχομενες προσπερασεις..

αισθήσεις στο 1500% και οδήγηση με πρόβλεψη των κινησεων των αλλων.........

ενα κομματι σφουγγαράκι χωμενο καπου στο τιμονι-οργανα για να καθαριζεις την ζελατίνα...

μια επίσκεψη σε μια αλάνα με πατημενο χώμα και σβούρες γυρω γυρω με ελαφρα δοκιμή των φρενων θα βοηθησει στην κατανόηση των κινήσεων της μοτο σε γλυστερό περιβάλλον :thumbsup:
DESMODROMIC SVARTH

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από DESMODROMIC SVARTH »

επίσης....

αν ταξιδευεις με βροχή....συχνα -πυκνα κουνα-σφιγγε τα δακτυλα απο το δεξι σου χερι πανω στο φρενο...
..με την ώρα παγώνουν και οι αντιδρασεις καθυστερουν.....
Άβαταρ μέλους
Doc
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1741
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:12
Gender: Male
Other: 999ΤΜΒ
Τοποθεσία: Pits
Επικοινωνία:

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από Doc »

monsteraki έγραψε: οι εκπαιδευτές ασφαλούς υποστηρίζουν "μία πάνω" και όχι "μια κάτω". κάτι παραπάνω θα ξέρουν... :hibye:

τώρα θα μου πεις βέβαια... τι ξέρει ο Χούντρας... :whistling:
Σφύρα όσο θες, μία κάτω πάμε στη βροχή. Όσο για τον Χούντρα ή δεν άκουσες καλά ή κάτι μπέρδεψες, από-και-κλείεται να είπε μία πάνω.
monsteraki έγραψε:ανάλογα σε ποιές στροφές βρίσκεσαι... προφανώς και προσπαθείς να μη το δουλεύεις στη "ζωντανή" του περιοχή... αλλά ακόμα κι αν φύγει θα φύγει πιο ομαλά με μια πάνω παρά με μια κάτω...
Πότε είναι πιό εύκολο να "σπάσει" την πρόσφυση το πίσω ? Όταν είναι πάνω ή όταν είναι κάτω από τις στροφές μέγιστης ροπής ?

:hibye:
Άβαταρ μέλους
motogppress
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Τετ 29 Απρ 2009, 13:01
Gender: Male
Other: 999R,M1000s, vespa
Τοποθεσία: Nicosia, Cyprus

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από motogppress »

DVD: Twist of the wrist II

ειναι μεσα ολες οι πληροφοριες που ζητατε
The street is not the track - It's a place to Pace

If You Want To Go Faster - Take It To The Track


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από REDMONSTER »

Doc έγραψε:
Σφύρα όσο θες, μία κάτω πάμε στη βροχή. Όσο για τον Χούντρα ή δεν άκουσες καλά ή κάτι μπέρδεψες, από-και-κλείεται να είπε μία πάνω.
Νικολα εχει δικιο ο Θανασης, ημουν εκει μαζι του στο 0-300 riding schoοl και μας εκανε μεγαλη εντυπωση οταν το ελεγε ο Χουντρας.
Παραδοξως εκεινη τη μερα που καναμε το μαθημα στο τελευταιο session αρχισε να βρεχει καλα και μας ζητησε απ'ολους να εχουμε μια σχεση πανω.
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
Άβαταρ μέλους
dio
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: Σάβ 26 Απρ 2008, 16:02

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από dio »

Ισως η "μια πανω" να εχει νοημα στα ψοφια απο ροπη 4κυλινδρα και οχι
στα 2κυλινδρα και δη στα 2βαλβιδα ....
Παντως το πλεον σημαντικο ειναι οι κινησεις μας να ειναι απαλες και ηρεμες.
Αποτομη και νευρικη οδηγηση στο βρεγμενο ισοδυναμει με σουπα....
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από REDMONSTER »

dio έγραψε:Ισως η "μια πανω" να εχει νοημα στα ψοφια απο ροπη 4κυλινδρα και οχι
στα 2κυλινδρα και δη στα 2βαλβιδα ....
Παντως το πλεον σημαντικο ειναι οι κινησεις μας να ειναι απαλες και ηρεμες.
Αποτομη και νευρικη οδηγηση στο βρεγμενο ισοδυναμει με σουπα....
Ειναι πολυ πιθανο Διονυση γιατι φαντασου οτι στο session ειμασταν 4 δικυλινδρα ολα κι ολα ,τα αλλα 15μηχανακια ηταν 4κυλινδρα. Σε μενα προσωπικα εφυγαν 2 ατομα μπροστα μου στο τελευταιο 20λεπτο, ενα TDM και ενα ER-6 σε αποσταση αναπνοης, βεβαια ηταν πολυ νεοι οδηγοι και οι δυο. Αν θυμαμαι καλα οι δικυλινδροι γυρναγαμε με 3η και οι 4κυλινδροι με 5η ενω σε ολα τα αλλα sessions ειχαμε μονιμα 2α κι αυτοι 4η.

Οπως και να εχει οπως ειπες κι εσυ και ολα τα παιδια πιο πανω, θελει προσοχη στα ορια της δικης μας ροπης , αποτομα ανοιγματα ισοδυναμουν συνηθως με ανεξελεγκτα γλιστρηματα που προϋποθετουν μεγαλη πειρα και τυχη καμμια φορα για να μαζεψεις τη μηχανη. :thumbsup:
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος Τύρλας
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 12:59
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 750SS
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος Τύρλας »

Κράτα χαλαρά το τιμόνι ...μην το σφίγγεις....
Φόρα αδιάβροχα για να μην είσαι αποσχολημένος με το σώμα σου.... που χωρίς αυτά δεινοπαθεί ....και σου αποσπά την πολύτιμη προσοχή σου...
Μιά κάτω .......
Αν συμβεί και η μηχανή σου "κολιάσει" χρειάζεσαι ...όχι αντανακλαστικά ...αλλά ελεγχόμενα αντανακλαστικά ...χωρίς υπερδιορθώσεις που σε στέλνουν....
Αν είσαι στο στεγνό ....πρώτος ....στην βροχή είσαι ....τελευταίος.....
Βλέπε αν σε βλέπουν οι γύρω σου (θαμπωμένα τζάμια,ανύπαρκτοι καθρέφτες,γυνάικες....κ.λ.π.)
Φέτος από τις 18 βροχάρες με έπιασαν οι 20!!!!!!!(και δύο χιονόνερα.)...
Kωνσταντίνος
" Κάλλιο ροκκάς και εντουράς παρά στρητάς και καρεκλάς "
info@sgstudio.gr
www.sgstudio.gr
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από REDMONSTER »

vlassos έγραψε: Απεφευγε τις λευκες γραμμες ειδικα όταν στριβεις φρεναρεις επιταχυνεις.
Ετσι ακριβως :thumbsup:

Ασχετο αλλα καπου διαβαζα οτι στο εξωτερικο οι λευκες γραμμες δεν ειναι απλα μπογιατισμα με λαδομπογια μισου χιλιοστου πανω απο την ασφαλτο οπως κανουν οι καφροι οι δικοι μας. Υποτιθεται οτι ειναι λωριδες μεσα στην ασφαλτο και στο χαλικι της και δεν εξεχει τιποτα πιο πανω και συνεπως δε γλιστραει. Στην Αγγλια δε, θυμαμαι οτι καθε χειμωνα περνουσε ο δημος και εριχνε ενα ειδος αμμου? φανταστειτε ενα ειδος τριμμενου πετρωματος καφε-χρυσαφι χρωματος πανω σε ολες τις διαβασεις πεζων του πανεπιστημιου, που επειτα την εστρωναν με οδοστρωτηρα χεριου...προφανως για να εχει καλυτερη προσφυση και να φρεναρουν αποτελεσματικα τα διερχομενα αυτοκινητα.
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Οδήγηση υπο βροχή!

Δημοσίευση από ENGAKATS »

REDMONSTER έγραψε:Ασχετο αλλα καπου διαβαζα οτι στο εξωτερικο οι λευκες γραμμες δεν ειναι απλα μπογιατισμα με λαδομπογια μισου χιλιοστου πανω απο την ασφαλτο οπως κανουν οι καφροι οι δικοι μας. Υποτιθεται οτι ειναι λωριδες μεσα στην ασφαλτο και στο χαλικι της και δεν εξεχει τιποτα πιο πανω και συνεπως δε γλιστραει. Στην Αγγλια δε, θυμαμαι οτι καθε χειμωνα περνουσε ο δημος και εριχνε ενα ειδος αμμου? φανταστειτε ενα ειδος τριμμενου πετρωματος καφε-χρυσαφι χρωματος πανω σε ολες τις διαβασεις πεζων του πανεπιστημιου, που επειτα την εστρωναν με οδοστρωτηρα χεριου...προφανως για να εχει καλυτερη προσφυση και να φρεναρουν αποτελεσματικα τα διερχομενα αυτοκινητα.
Ελλαδα και Ισπανια ειναι κινδυνος-θανατος οι λευκες γραμμες... Στην Ισπανια ειναι λιιιιιγο καλυτερα απο Ελλαδα αλλα και παλι ΧΑΛΙΑ σε σχεση με Βορεια Ευρωπη.

+1 σε αυτο που λες για την Αγγλια. Το τελικο αποτελεσμα ειναι σαν να εχει υφη ντουκοχαρτου ο δρομος. Με τον καιρο τριβεται αλλα οταν ειναι καινουργιο και καλα κολημενο κατω.... Μιλαμε το φρεναρισμα ειναι απο αλλο πλανητη!!!! :zep: :))
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Απάντηση