...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Για την οδηγική μας βελτίωση

Συντονιστής: sue

Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από DESMOMAN »

Τα DUCATI εχουν τη δυνατοτητα ,χωρις καμια μετατροπη να γυρισεις το σασμαν...πρωτη πανω & ολες κατω.Αυτο βοηθαει αρκετα -στην αρχη θελει να το συνηθισεις -στην οδηγηση.Προσωπικα το βρηκα πιο λογικο -αναποδο μου φαινοταν το αλλο...-να παταω αντι να τραβαω στην επιταχυνση και να τραβαω αντι να παταω στην επιβραδυνση.Αν για παραδειγμα ενω ειστε υπο κλιση θελετε να αλλαξετε απο 2η σε 3η ειναι πιο ευκολο να πατησετε το λεβγε απο το να βαλετε το ποδι σας απο κατω και να τον σηκωσετε.Οι ταχυτητες για οσους συνηθιζουν να τις βαζουν (ψιλο)καρφωτες θα κουμπωνουν καλυτερα. Ειδικα οταν το συνηθισετε και το κανετε δικο σας ,θα βελτιωθει ακομα και ο ρυθμος της οδηγησης σας.Η περιπτωση να βρουμε '' νεκρα'' ελαχιστοποιειται δινοντας μας ακομα μεγαλυτερη αποφασιστικοτητα στις ( οδηγικες ) επιλογες μας.
δοκιμαστε το!!
DESMODROMIC SVARTH

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από DESMODROMIC SVARTH »

DESMOMAN έγραψε:Τα DUCATI εχουν τη δυνατοτητα ,χωρις καμια μετατροπη να γυρισεις το σασμαν...

δοκιμαστε το!!


για βοήθα λίγο......στο τεχνικό κομμάτι......... :whistling:
Άβαταρ μέλους
Doc
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1741
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:12
Gender: Male
Other: 999ΤΜΒ
Τοποθεσία: Pits
Επικοινωνία:

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από Doc »

Το προτείνω κι εγώ με τα 1000 :thumbsup:
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από D3§m02K »

DESMODROMIC SVARTH έγραψε:για βοήθα λίγο......στο τεχνικό κομμάτι......... :whistling:
+1 :popcorn:
Άβαταρ μέλους
Doc
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1741
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:12
Gender: Male
Other: 999ΤΜΒ
Τοποθεσία: Pits
Επικοινωνία:

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από Doc »

Ήμαρτον ρε σεις...! Έχετε πήξει από την πολύ Rizomίαση !

Απλά ξηλώνεισ το "μαμά" μοχλικό και στη θέση του παίρνεισ και βάζεις ένα απλό λεβιεδάκι :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από DESMOMAN »

και το μαμα γυρναει σε ''αναποδο''.Στον μηχανικο σας θα παρει 10 λεπτα το πολυ.θα κοιταξω μηπως μπορεσω να το φωτογραφησω και να το ποσταρω. :innocent2:
Άβαταρ μέλους
Duced
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2532
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 02:46
Gender: Male
Bike: 999R
Other: Adv 950

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από Duced »

Doc έγραψε:Ήμαρτον ρε σεις...! Έχετε πήξει από την πολύ Rizomίαση !

Απλά ξηλώνεισ το "μαμά" μοχλικό και στη θέση του παίρνεισ και βάζεις ένα απλό λεβιεδάκι :thumbsup:
Αλλο εννοει ο Σπυρος Νικο. Το να αναποδογυρισεις τη θεση που πιανει η ραβδος και να τη βαλεις απο κατω πανω. Ετσι γινεται αναποδο με μηδενικο κοστος.
Μ9Ν9Λ9Σ

Objects in mirrors are Jap bikes
Άβαταρ μέλους
Doc
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1741
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:12
Gender: Male
Other: 999ΤΜΒ
Τοποθεσία: Pits
Επικοινωνία:

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από Doc »

Duced έγραψε:Αλλο εννοει ο Σπυρος Νικο. Το να αναποδογυρισεις τη θεση που πιανει η ραβδος και να τη βαλεις απο κατω πανω. Ετσι γινεται αναποδο με μηδενικο κοστος.
Βρε Μανωλιό... αυτό το θεώρησα αυτονόητο, γι'αυτό και δεν το'γραψα. Εξ'άλλου για να έχεις /κερδίσεις αυτή την σαφήνεια στην αίσθηση του κιβωτίου αλλάζοντάς το σε ανάποδο, δεν έχει νόημα να διατηρήσεις το μοχλικό, μισοδουλειά θα'ναι έτσι.

:hibye:
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από DESMOMAN »

για αρχη καλα ειναι και ετσι,πρωτα πρεπει να δεις αν σε βολευει και μετα ...πολυ σωστα(στην ετοιμαζω στην ΒΕΝΤΕΤΑ...) οπως ειπε και ο Δοκτωρ ΤΣ. τοποθετουμε σκετο λεβγε οπου και γλυτωνουμε απο καποια ''κενα'' στην αισθηση εξ'αιτιας του μοχλικου.Τα ''κενα'' αυτα βεβαια τωρα (normal δηλ.)τα εχετε ουτως η' αλλως...και σε μεγαλυτερο βαθμο οπως προαναφερθειν!
DESMODROMIC SVARTH

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από DESMODROMIC SVARTH »

DESMOMAN έγραψε:και το μαμα γυρναει σε ''αναποδο''.Στον μηχανικο σας θα παρει 10 λεπτα το πολυ.θα κοιταξω μηπως μπορεσω να το φωτογραφησω και να το ποσταρω. :innocent2:


....αναμενουμε........... :whistling:
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από mostro620 »

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες αλλά προσοχή στην αρχή! Κακό πράγμα η συνήθεια!! :whistling:
Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
nikosrr
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 22:22
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Other: CBR600RR, Vespa
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από nikosrr »

Είχαμε εξέλιξη στο θέμα με τις φωτό; :)) Ρε που το ξέθαψα;Απλά με ενδιαφέρει για το mts αυτή η αλλαγή αλλά μη χάνω την ώρα μου αν το έχει δοκιμάσει κάποιος και δεν του βγήκε.

Να προσθέσω πως δε βρίσκει και η μπότα κάτω όταν είμαστε πλαγιασμένοι(σε αριστρερή στροφή :wsmile: ) και θέλουμε να ανεβάσουμε ταχύτητα με το νορμάλ κιβώτιο.
Colin
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2615
Εγγραφή: Σάβ 05 Απρ 2008, 20:27

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από Colin »

:shock: :shock: :shock: Τώρα το είδα κι εγώ... Vermuelen style... :think2: :think2: :think2:

Μάλλον θα βοηθήσει αρκετά ειδικά αυτούς που οδηγούν και παπιά... Θέλει μεγάλη προσοχή βέβαια στην αρχή μέχρι να το συνηθίσεις, εγώ ας πούμε που αναγκάστηκα κάποια στιγμή που ήταν η μηχανή για σέρβις να οδηγήσω παπί είχα πρόβλημα... Μεγάλη προσοχή σε όποιον το κάνει, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως όταν λέμε για αλλαγή ταχύτητας στην στροφή, μιλάμε για την έξοδο που έχει σηκωθεί η μηχανή και ΠΟΤΕ όταν είμαστε γόνατα κάτω, σωστά??

:glimpse:
''Στηρίζω το λόγο μου με τη ζωή μου και τη ζωή μου με το λόγο μου'' - Active Member
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από DESMOMAN »

οι ταχυτητες κουμπωνουν καλυτερα...και νεκρα σημεια ...τελος
εγω πιστευω πως το ducatosasman ειναι φτιαγμενο για να δουλευει ετσι...
δεν ειναι και τοσο δυσκολο να το συνηθισεις αρκει να εχει λιγο το νου σου.συντομα και το ποστ με τις φωτο...
Άβαταρ μέλους
K-KING
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1584
Εγγραφή: Κυρ 19 Οκτ 2008, 15:40
Gender: Male
Bike: SS620
Other: B-KING,ZX 14,CBR1000

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από K-KING »

σιγουρα ειναι πολυ καλυτερα για γρηγορη οδηγηση και στην πιστα και με την προσθηκη κουικ σιφτερ το σασμαν και οι αλλαγες ειναι θεικες ,για εκτος πιστας ειναι περιτο πιστευω
Image
όταν πεθάνω θέλω να με θάψουν οι εχθροί μου γιατί όσο ζούσα με έθαβαν οί φίλοι μου........!!!!
"Είναι ευκολότερο να πεθάνεις για μια γυναίκα παρά να ζήσεις μαζί της."
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από DESMOMAN »

K-KING έγραψε:σιγουρα ειναι πολυ καλυτερα για γρηγορη οδηγηση και στην πιστα και με την προσθηκη κουικ σιφτερ το σασμαν και οι αλλαγες ειναι θεικες ,για εκτος πιστας ειναι περιτο πιστευω

επιμενω...
ολα δουλευουν καλυτερα με το να το γυρισεις ακομα και εκτος πιστας,η δυναμη που ασκει το ποδι προς τα κατω ειναι πολυ μεγαλυτερη και πολυ πιο σιγουρη απο το να το τραβας...
πρεπει να το δοκιμασετε οχι μονο για τον αναβατη αλλα και για την ιδια την μοτοσυκλετα.
ΕΠΙΜΕΝΩ!!! :))
Άβαταρ μέλους
Anvas
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: Τρί 19 Αύγ 2008, 22:58
Gender: Male
Other: Moto Guzzi 1200sport
Τοποθεσία: Ν. Ιωνια, Αττικη
Επικοινωνία:

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από Anvas »

Το σκεφτόμουν καιρό αλλά βαριόμουν. Καλή ιδέα έριξες Σπύρο!
-ετσι κι αλλιώς και μια Enfield που είχα και ενα Benelli είχαν ανάποδο μοχλικό και σε ανάποδη θέση (δεξιά) και δεν είχα κανένα πρόβλημα συνήθειας παρ'οτι είχα παράλληλα κι άλλα μηχανάκια- Υπάρχει και η εργονομική διάταξη των διασταυρούμενων χειριστηρίων κινητήρα-φρένων. Ιγγλατέρα γαρ! Πάω στο γκαράζ Τώρα! Bye :-)
Aνδρέας Β.
Άβαταρ μέλους
mxait
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1915
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 13:00
Gender: Male
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από mxait »

Μου φαινεται λιγο παραξενο αλλα μπορει και να αξιζει....Με φοβιζει λιγο στο θέμα του κατεβασματος γιατι το ποδι κινειται πολυ πιο γρήγορα προς τα κάτω απ οτι προς τα πάνω...Τώρα ίσως να είναι και συνηθεια.αλλα ειναι το ίδιο γρηγορα σε περιπτωση εκτακτου κατεβασματος με το αναποδο σασμαν , ή δυσκολευται το ποδι??
Στακάτος.....

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από DESMOMAN »

το 99% στους αγωνες το εχουν '' αναποδο '',αυτο σημαινει κατ'επεκτασιν πως για να δοκιμαζεται εκει σημαινει ..ιδανικη χρηση...(σ.σ ο BIAGGI οχι )
αλλα αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι ειδικα στα DUCATI βολευει πολυ ετσι και αλλιως,εξ 'αλλου ειναι και αυτη η αγωνιστικη ιστορια που κουβαλουν αυτοι οι κινητηρες,εκει γαλουχηθηκαν εκει εξελιχθηκαν ...
βολευει στα σιγουρα ...απλως θελει να εχεις την διαθεση να το κανεις δικο σου,στην πρωτη βολτα (οχι στην κινηση τις πρωτες φορες...) θα καταλαβεις αμεσως την διαφορα.
Στο κατω κατω δεν στοιχιζει τιποτα και αμεσως μπορει να ξαναλλαξει στην προηγουμενη κατασταση.
Colin
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2615
Εγγραφή: Σάβ 05 Απρ 2008, 20:27

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από Colin »

DESMOMAN έγραψε:το 99% στους αγωνες το εχουν '' αναποδο '',αυτο σημαινει κατ'επεκτασιν πως για να δοκιμαζεται εκει σημαινει ..ιδανικη χρηση...(σ.σ ο BIAGGI οχι )...
:whatnow: :eeehm: :think2: Είσαι σίγουρος Σπύρο?? Μιλάς γενικότερα για τους αγώνες?? Γιατί νομίζω ότι ειδικά στα motoGP μόνο ο Vermuelen το έχει έτσι... :dontknow:

Δεν διαφωνώ πάντως ότι είναι πιο ''λογικό'' το ''ανέβασμα'' των ταχυτήτων να γίνεται ''προς τα κάτω'' και μάλιστα το συζητάγαμε με φίλους αυτό πριν κάτι μήνες... :glimpse:
''Στηρίζω το λόγο μου με τη ζωή μου και τη ζωή μου με το λόγο μου'' - Active Member
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από DESMOMAN »

ολοι μαλλον ο αυστραλος το εχει ''νορμαλ''...
Colin
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2615
Εγγραφή: Σάβ 05 Απρ 2008, 20:27

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από Colin »

Συγγνώμη, γράψτε λάθος!!! Ο Vermuelen μέχρι το 2007 το είχε σαν τα δικά μας και φέτος το άλλαξε κι αυτός... :scared3: :scared3: :scared3: Όλοι χρησιμοποιούνε ''ανάποδο'' σασμάν, σόρι!!! :innocent2:

:thumbsup:
''Στηρίζω το λόγο μου με τη ζωή μου και τη ζωή μου με το λόγο μου'' - Active Member
Άβαταρ μέλους
manstro tasos
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ 01 Αύγ 2008, 00:17
Gender: Male
Bike: Monster 620

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από manstro tasos »

DESMOMAN έγραψε:
Στο κατω κατω δεν στοιχιζει τιποτα και αμεσως μπορει να ξαναλλαξει στην προηγουμενη κατασταση.

βασικα ποσο ευκολο ειναι να το φερεις αναποδα το σασμαν?ακουγετε ενδιαφερων και θαθελα να το δοκιμασω.στο μονστερ γινεται και αν ναι υπαρχει καμια σελιδα με οδηγιες που μπορειτε να πρωτηνετε :roll:
And on the eighth day God made the art of war
And laughing planned the end
Άβαταρ μέλους
Pablo Ducatista
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 944
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:46
Gender: Male
Bike: Monster 695
Τοποθεσία: Βολάρα

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από Pablo Ducatista »

Εγώ νόμιζα όταν την πήρα οτι έτσι θα είναι οι ταχύτητες γιατί είχα ακούσει οτι απο μαμά θα είναι έτσι ανάποδα...
Πάντως όντως βολεύει για κάποιον που έχει συνηθισει και παίρνει συχνα παπάκι...
....Riding a Dream....
Άβαταρ μέλους
mxait
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1915
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 13:00
Gender: Male
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από mxait »

Την επομενή φορά που θα πάει το μωρό στο γιατρο της για φρεακαρισμα θα το δοκιμάσω!!
Στακάτος.....

member of pastitsada racing team
Απάντηση