...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Για την οδηγική μας βελτίωση

Συντονιστής: sue

Άβαταρ μέλους
j27
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Πέμ 07 Οκτ 2010, 16:35
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: KLX 250,Vespa GTV250
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από j27 »

Δε ξερω αν ακουγομαι λοβοτομημενος αλλα προσωπικα ουτε το συνηθησα ουτε το ξαναδοκιμασα.
Σεναριο Α: Πας με σπασμενη 4η, πλησιαζει στροφη και θες να κανεις 2 γρηγορα κατεβασματα για να μουλαρωσει το ρημαδι και εκει πανω λιγο πριν το πλαγιασμα αφηνεις συμπλεκτη και εχεις κανει 2 ανεβασματα αντι για κατεβασμα, οπως καταλαβαινετε το συγκεκριμενο σεναριο διαδραματιζεται σε καποια δευτερολεπτα αν οχι κλασματα του δευτερολεπτου, τι να πω δε ξερω παντως αν ειναι να το δοκιμασει καποιος για τουλαχιστον καμια βδομαδα πρεπει να ειναι πολυ ηρεμος στη οδηγηση του... Τωρα για τη πιστα νομιζω οτι οι υπολοιποι που μπαινετε πιο συχνα ξερετε καλυτερα... Για να το λετε μαλλον θα βολευει!
ΖΩΜΑΤΑΝΕ ΤΑ ΡΗΜΑΔΙΑ!!
camen
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Τετ 21 Απρ 2010, 02:19
Gender: Male
Bike: ST2S

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από camen »

j27 έγραψε:Δε ξερω αν ακουγομαι λοβοτομημενος αλλα προσωπικα ουτε το συνηθησα ουτε το ξαναδοκιμασα.
Σεναριο Α: Πας με σπασμενη 4η, πλησιαζει στροφη και θες να κανεις 2 γρηγορα κατεβασματα για να μουλαρωσει το ρημαδι και εκει πανω λιγο πριν το πλαγιασμα αφηνεις συμπλεκτη και εχεις κανει 2 ανεβασματα αντι για κατεβασμα, οπως καταλαβαινετε το συγκεκριμενο σεναριο διαδραματιζεται σε καποια δευτερολεπτα αν οχι κλασματα του δευτερολεπτου, τι να πω δε ξερω παντως αν ειναι να το δοκιμασει καποιος για τουλαχιστον καμια βδομαδα πρεπει να ειναι πολυ ηρεμος στη οδηγηση του... Τωρα για τη πιστα νομιζω οτι οι υπολοιποι που μπαινετε πιο συχνα ξερετε καλυτερα... Για να το λετε μαλλον θα βολευει!
ΣΙγουρα θελει συνηθεια...Το καλυτερο πιστευω ειναι να το δοκιμασεις μεσα στην πολη που η ταχυτητα και οι στροφες ειναι χαμηλες και οι αλλαγες πολλες και μετα σιγα σιγα να του παρεις τον αερα και σε βολτες...

Αλλα το βασικο στην αρχη ειναι να κινησε πολυ χαλαρα,μην εισαι σε ανοιγμα με 8000στροφες και απο συνηθεια πατησεις αναποδα και κατεβασει,γτ θα τα παρεις ολα στο χερι... :angry3:
Εγω παντως θα το δοκιμασω,εχω και εγω την εντυπωση οτι το σασμαν θα ανταποκρινεται πολυ καλυτερα μιας και τωρα στα ανεβασματα που κανει "σκαλοπατια"...
Άβαταρ μέλους
j27
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Πέμ 07 Οκτ 2010, 16:35
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: KLX 250,Vespa GTV250
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από j27 »

camen έγραψε:Αλλα το βασικο στην αρχη ειναι να κινησε πολυ χαλαρα,μην εισαι σε ανοιγμα με 8000στροφες και απο συνηθεια πατησεις αναποδα και κατεβασει,γτ θα τα παρεις ολα στο χερι...
Αυτο που μολις περιεγραψες ειναι το σεναριο Β... Παντως καλο ειναι να δοκιμαζουμε πραγματα για να μη μενουμε με την απορια :thumbsup:
ΖΩΜΑΤΑΝΕ ΤΑ ΡΗΜΑΔΙΑ!!
Άβαταρ μέλους
valerougas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1271
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 18:13
Gender: Male
Bike: 848
Other: BMW S 1000 RR

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από valerougas »

παιδια είναι άπλο .....λίγο καιρό θέλει και μετά είναι σαν το κάνεις χρόνια :))

το αποπάνω σενάριο θα γίνει μόνο το αλλάξεις και πας για πολεμικη βολτα.....

παντος εγω το εμαθα εντος πιστας και μετα με το ζορι και στο μηχανακι τις βολτας μου
κουφ@λες η γερμανοι ξαναρχονται....S 1000 RR
πελάτεεεεεεες http://www.bmwriders.grΔΝΤ
Άβαταρ μέλους
mxait
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1915
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 13:00
Gender: Male
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από mxait »

Εγω πάντως απο τότε που έμαθα το ''ανάποδο'' οδηγάω το ίδιο γρήγορα και τα 2 σασμάν χώρις φόβο και χωρίς λάθη!!
Παντως για μένα το ανάποδο ειναι πιο σωστο....
Στακάτος.....

member of pastitsada racing team
camen
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Τετ 21 Απρ 2010, 02:19
Gender: Male
Bike: ST2S

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από camen »

Εγω παντως το γυρισα και το εκανα και βολτα :wsmile: :wsmile: :wsmile:
Μια χαρα ειναι,δεν με δυσκολεψε καθολου ...Απλα θελει συνηθεια το πραγμα... :glimpse:
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από tesla »

valerougas έγραψε:παιδια είναι άπλο .....λίγο καιρό θέλει και μετά είναι σαν το κάνεις χρόνια :))

το αποπάνω σενάριο θα γίνει μόνο το αλλάξεις και πας για πολεμικη βολτα.....

παντος εγω το εμαθα εντος πιστας και μετα με το ζορι και στο μηχανακι τις βολτας μου



το προβλημα αμα το γυρισεις ειναι οτι δε μπορεις να κανεις βολτα ενα μηχανακι φιλου σου μετα :whistling: :whistling: :whistling:
opanos
Άβαταρ μέλους
skyknight
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1103
Εγγραφή: Κυρ 02 Νοέμ 2008, 14:16
Gender: Male
Other: daelim
Τοποθεσία: ΣΑΜΟΣ

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από skyknight »

Εγώ έχω πρόβλημα από τότε που έδωσα το παπί, με το "πολιτικό" Derbάκι μου, που αν και με κρατάει σε φόρμα μοτοσικλετιστικά, δε με βολεύει το νορμάλ σασμάν
και θέλω να το κάνω κι αυτό ανάποδο.
Δύσκολο όμως...
Το monster πάντως έχει ανάποδο και δεν αλλάζει. :glimpse:
Όποιος φοβάται μην πέσει, όλη του τη ζωή θα σέρνεται
Άβαταρ μέλους
REDRIDER
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2661
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 00:10
Gender: Male
Τοποθεσία: Σαλονίκη σε λέω......

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από REDRIDER »

Εγώ το έχω γυρίσει και στα δύο και μου φαίνεται πολύ εύκολο.Λίγο στην αρχή μέχρι να το συνηθήσεις και μετά το πόδι πηγαίνει από μόνο του.Στην πίστα η διαφορά είναι εμφανέστατη.Γρήγορα ανεβάσματα και επίσης γρήγορα κατεβάσματα ενώ το πόδι λόγο επιτάχυσνης -επιβράδυνσης πηγαίνει μόνο του στη σωστή θέση...
Scusa Mamma, Sono Un Motociclista........
Άβαταρ μέλους
ati
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5255
Εγγραφή: Τρί 08 Ιούλ 2008, 03:09
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από ati »

valerougas έγραψε:παιδια είναι άπλο .....λίγο καιρό θέλει και μετά είναι σαν το κάνεις χρόνια :))
:thumbsup:
παντως βοηθαει :glimpse:
o.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
το μηχανακι μου εχει κοκκινο ψαλιδι
Proud member of...
Εικόνα
ΜπεεΕεεΕΕΕεεεΕΕΕεεεεΕΕ
Άβαταρ μέλους
cts
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1019
Εγγραφή: Τρί 25 Αύγ 2009, 15:58
Gender: Male
Bike: -Other-

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από cts »

το "αναποδο" στην πιστα ειδικα ειναι πολυ πιο σωστο...
ΠΧ. εισαι στην πλατεια...σου "τελειωνει" η ταχυτητα που εχεις...εισαι υπο κλιση δεξια...πως ανεβαζεις ταχυτητα ευκολοτερα? φυσικα με το "αναποδο"...
το θεμα ειναι αντε και το συνηθιζεις εσυ ολα κομπλε....αν χρειαστει να οδηγησει αλλος την μηχανη σου ή την δωσεις για βολτα...μαλλον θα τα παρεις ολα στο χερι! :) :) :) :)
'04 YAMAHA 660XTX (sold)
'07 KAWASAKI Z750 (sold)
'10 DUCATI Streetfighter S
'05 DUCATI S2R 800
'01 KYMCO BW 125cc
Άβαταρ μέλους
skyknight
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1103
Εγγραφή: Κυρ 02 Νοέμ 2008, 14:16
Gender: Male
Other: daelim
Τοποθεσία: ΣΑΜΟΣ

Re: ...''ΑΝΑΠΟΔΟ'' ΣΑΣΜΑΝ

Δημοσίευση από skyknight »

Δίνεις τη μηχανή σου για βόλτα;
Να την πάρω μια; Έχω κι εγώ ανάποδο :mrgreen:
Όποιος φοβάται μην πέσει, όλη του τη ζωή θα σέρνεται
Απάντηση