Κουλαμάρας το ανάγνωσμα

Για την οδηγική μας βελτίωση

Συντονιστής: sue

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Δάσκαλος
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Τρί 02 Ιουν 2009, 01:00
Gender: Male
Other: Pegaso Factory
Τοποθεσία: Κάλυμνος

Κουλαμάρας το ανάγνωσμα

Δημοσίευση από Δάσκαλος »

Λοιπόν έχω τη μηχανή κοντά 9 μήνες τώρα και ακόμη θέλω τρελή βελτίωση. Με τα καινούργια λάστιχα βέβαια ο Πήγασος έχει βελτιωθεί 100%. Τα φαινόμενα κουνήματος και πλεύσης μέσα στη στροφή υπό κλίση έχουν εξαφανιστεί. :thumbsup:

Αυτό που προσπαθώ και έχω καταφέρει σε ικανοποιητικό βαθμό είναι να μάθω να οδηγώ με μια ροή. Τι εννοώ : με όσα πηγαίνω με λίγα παρακάτω να στρίβω, καθώς δεν γουστάρω τα απότομα φρεναρίσματα. Ουσιαστικά στις βόλτες που πάω βάζω μια 3ή άντε 4ή όταν ανοίγει ο δρόμος και το φρένο μου είναι το άνοιγμα-κλείσιμο του γκαζιού και το ανεβοκατέβασμα των ταχυτήτων.

Δηλαδή πηγαίνω με 70 θέλω να στρίβω με 55-60 κτλ...κάπου μου βγαίνει, κάπου το χάνω...τουλάχιστον έχω βελτιώσει τις γραμμές μου και καταλαβαίνω όταν δεν μου βγαίνει η στροφή πού έκανα περίπου τη μακακία (πχ έπρεπε να κατεβάσω, έκανα λάθος γραμμή, έκοψα πολύ το γκάζι κτλ)... :bang:

Αυτό που φοβάμαι είναι ότι, επειδή σπανίως πάω τη μηχανή πάνω από τα 100+ λόγω έλλειψης δρόμων κυρίως (αν είσαι βλαμμένος έχει και παραέχει δρόμους να πηγαίνεις τάπα), όταν έρθει η ώρα να πάω σε κάνα CSS θα είμαι πιο αργός και από την καθυστέρηση... και το περιμένω πώς και πώς αυτό το πράγμα... :angry1:

Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω εν αναμονή του CSS ή του Aprilia Riding School; :shy2:
Πείτε καμιά συμβουλή ρε παιδιά
[center]Ο Πήγασος φτιάχτηκε για γκάζι και χάζι...
Παναγιά η Κουλοσώστρα βοήθεια μας :D
[/center]


Παλιά με ξέρατε ως Arael
Stomu Yamashta
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ 13 Δεκ 2010, 12:05
Gender: Male
Other: Honda CBR 1100 XX

Re: Κουλαμάρας το ανάγνωσμα

Δημοσίευση από Stomu Yamashta »

Arael έγραψε:Λοιπόν έχω τη μηχανή κοντά 9 μήνες τώρα και ακόμη θέλω τρελή βελτίωση. Με τα καινούργια λάστιχα βέβαια ο Πήγασος έχει βελτιωθεί 100%. Τα φαινόμενα κουνήματος και πλεύσης μέσα στη στροφή υπό κλίση έχουν εξαφανιστεί. :thumbsup:

Αυτό που προσπαθώ και έχω καταφέρει σε ικανοποιητικό βαθμό είναι να μάθω να οδηγώ με μια ροή. Τι εννοώ : με όσα πηγαίνω με λίγα παρακάτω να στρίβω, καθώς δεν γουστάρω τα απότομα φρεναρίσματα. Ουσιαστικά στις βόλτες που πάω βάζω μια 3ή άντε 4ή όταν ανοίγει ο δρόμος και το φρένο μου είναι το άνοιγμα-κλείσιμο του γκαζιού και το ανεβοκατέβασμα των ταχυτήτων.

Δηλαδή πηγαίνω με 70 θέλω να στρίβω με 55-60 κτλ...κάπου μου βγαίνει, κάπου το χάνω...τουλάχιστον έχω βελτιώσει τις γραμμές μου και καταλαβαίνω όταν δεν μου βγαίνει η στροφή πού έκανα περίπου τη μακακία (πχ έπρεπε να κατεβάσω, έκανα λάθος γραμμή, έκοψα πολύ το γκάζι κτλ)... :bang:

Αυτό που φοβάμαι είναι ότι, επειδή σπανίως πάω τη μηχανή πάνω από τα 100+ λόγω έλλειψης δρόμων κυρίως (αν είσαι βλαμμένος έχει και παραέχει δρόμους να πηγαίνεις τάπα), όταν έρθει η ώρα να πάω σε κάνα CSS θα είμαι πιο αργός και από την καθυστέρηση... και το περιμένω πώς και πώς αυτό το πράγμα... :angry1:

Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω εν αναμονή του CSS ή του Aprilia Riding School; :shy2:
Πείτε καμιά συμβουλή ρε παιδιά
Τι συμβουλή μπορεί δηλαδή να περιμένεις από κάποιον βλαμμένο που πάει πάνω από 100;;;;......
igmoritis
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7988
Εγγραφή: Τρί 06 Απρ 2010, 13:05
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Other: Vespa 300 GTS
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Κουλαμάρας το ανάγνωσμα

Δημοσίευση από igmoritis »

Arael έγραψε:Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω εν αναμονή του CSS ή του Aprilia Riding School; :shy2:
Πείτε καμιά συμβουλή ρε παιδιά
στο CSS εχω δει παιδιά που ξύνανε γόνατα....έχω δει και παιδιά που δεν ήξεραν πως να καθίσουν καλά καλά πάνω στο μηχανάκι (κι εγώ τέτοιος ήμουνα.. :mrgreen: )

κατά την "ταπεινή" μου γνώμη μιας και ακόμη κουλάδι αυτοχαρακτηρίζομαι...όσο λιγότερα ξέρεις ...τόσα περισσότερα θα μαθεις....

και μάλιστα θα τα μάθεις σωστά γιατί δεν θα χρειαστεί να διορθώνεις ταυτόχρονα αυτά που ξέρεις λάθος...

φαντάζου να ζωγραφίζεις σε άδειο καμβά.....και σκέψου να προσπαθείς να ζωγραφίσεις πάνω σε ζωγραφιά με μουντζούρες... :cool:

πίστεψε με θα αναθεωρήσεις οτιδήποτε ήξερες πριν το css....

συμβουλή.........μάθε τη μηχανή σου σε χαμηλές ταχύτητες......βλέπε μακριά...χαλάρωσε τα χέρια σου από τα τιμόνια.....στηρίξου στα πόδια σου....

..και μην το παρακάνεις....ασε να σου δείξουν αυτοί που ξέρουν τα σωστα...με τον καιρό...σιγά σιγά...


φιλικά...ο κουλός.....
Άβαταρ μέλους
Δάσκαλος
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Τρί 02 Ιουν 2009, 01:00
Gender: Male
Other: Pegaso Factory
Τοποθεσία: Κάλυμνος

Re: Κουλαμάρας το ανάγνωσμα

Δημοσίευση από Δάσκαλος »

Stomu Yamashta έγραψε: Τι συμβουλή μπορεί δηλαδή να περιμένεις από κάποιον βλαμμένο που πάει πάνω από 100;;;;......
Μάλλον δεν πρόσεξες ότι μένω στην Κάλυμνο και εδώ υπάρχουν ελάχιστοι δρόμοι που μπορείς να τρέξεις με μια σχετική ασφάλεια δίχως να πηγαίνεις γυρεύοντας. Δεν έχουμε ούτε ανοιχτούς δρόμους, ούτε θέλω να πάω να φάω το κεφάλι μου κάνοντας τον πιλότο ενώ δεν είμαι :hibye: :hibye:
[center]Ο Πήγασος φτιάχτηκε για γκάζι και χάζι...
Παναγιά η Κουλοσώστρα βοήθεια μας :D
[/center]


Παλιά με ξέρατε ως Arael
Άβαταρ μέλους
motogppress
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Τετ 29 Απρ 2009, 13:01
Gender: Male
Other: 999R,M1000s, vespa
Τοποθεσία: Nicosia, Cyprus

Re: Κουλαμάρας το ανάγνωσμα

Δημοσίευση από motogppress »

Arael έγραψε:Λοιπόν έχω τη μηχανή κοντά 9 μήνες τώρα και ακόμη θέλω τρελή βελτίωση. Με τα καινούργια λάστιχα βέβαια ο Πήγασος έχει βελτιωθεί 100%. Τα φαινόμενα κουνήματος και πλεύσης μέσα στη στροφή υπό κλίση έχουν εξαφανιστεί. :thumbsup:

Αυτό που προσπαθώ και έχω καταφέρει σε ικανοποιητικό βαθμό είναι να μάθω να οδηγώ με μια ροή. Τι εννοώ : με όσα πηγαίνω με λίγα παρακάτω να στρίβω, καθώς δεν γουστάρω τα απότομα φρεναρίσματα. Ουσιαστικά στις βόλτες που πάω βάζω μια 3ή άντε 4ή όταν ανοίγει ο δρόμος και το φρένο μου είναι το άνοιγμα-κλείσιμο του γκαζιού και το ανεβοκατέβασμα των ταχυτήτων.

Δηλαδή πηγαίνω με 70 θέλω να στρίβω με 55-60 κτλ...κάπου μου βγαίνει, κάπου το χάνω...τουλάχιστον έχω βελτιώσει τις γραμμές μου και καταλαβαίνω όταν δεν μου βγαίνει η στροφή πού έκανα περίπου τη μακακία (πχ έπρεπε να κατεβάσω, έκανα λάθος γραμμή, έκοψα πολύ το γκάζι κτλ)... :bang:

Αυτό που φοβάμαι είναι ότι, επειδή σπανίως πάω τη μηχανή πάνω από τα 100+ λόγω έλλειψης δρόμων κυρίως (αν είσαι βλαμμένος έχει και παραέχει δρόμους να πηγαίνεις τάπα), όταν έρθει η ώρα να πάω σε κάνα CSS θα είμαι πιο αργός και από την καθυστέρηση... και το περιμένω πώς και πώς αυτό το πράγμα... :angry1:

Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω εν αναμονή του CSS ή του Aprilia Riding School; :shy2:
Πείτε καμιά συμβουλή ρε παιδιά
η μηχανη σου ειναι για βολτα χαλαρα και καθημερινη μετακινηση, μην ψαχνεις φαντασματα....... κανε οτι ειναι φτιαγμενο το μηχανακι σου να κανει και μην το περιμενεις μια καλη πρωια να ξυνετε κατω.........

αν εχετε χωραφια παρε ενα μικρο εντουρακι και θα περνας πιο ομορφα τις ωρες σου παρα να ψαχνεις 2 χλμ δρομο να πας μια ''γληγολη'' βολτα......

ηρεμα γιατι οσοι την εχουν αρπαξει πηγεναν γηρευοντας να κανουν θαυματα με μηχανακια της πολης........και φυσικα προσπαθησε να μην ξεθαρρεψεις ποτε και να πεις του πηρα τον αερα, ΟΤΙ μηχανη θα εχεις και ΟΣΟ καλος κι αν γινεις!!!!!!!!!

ευχαριστω
The street is not the track - It's a place to Pace

If You Want To Go Faster - Take It To The Track


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
thanos_monster
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 532
Εγγραφή: Τετ 18 Νοέμ 2009, 11:36
Gender: Male
Bike: Monster 620
Τοποθεσία: περιστερι city

Re: Κουλαμάρας το ανάγνωσμα

Δημοσίευση από thanos_monster »

συμφωνω με τα παιδια απο πανω... :thumbsup: :thumbsup: δεν χρειαζεται να βιαζομαστε.εγω στο χρονο πανω εκανα το πρωτο css.και σιγουρα ηταν καλο επειδη δεν χρειαστηκε να αλλαξω στυλ στην οδηγηση μου,απλα εμαθα πραγματα και το κανω σωστα οσο μπορω στο δρομο.ειναι χρησιμο οποτε μπορεσεις κανε ενα σχολειο.απλα αλλο το ντρομο και αλλο το πιστα.!!!!


παντως το να μπορεις να πηγαινεις σιγα την μοτοσυκλετα και να την ελεγχεις με μικρες ταχυτητες ειναι πολυ βασικο οπως λεει και ο ιγμοριτο...κριμα γιατι εισαι μακρυα,εχασες τα μαθηματα βραδυπορειας που μας εκαναν ο θειος και σπυρος.ηταν πολυ χρησιμα
ΜΕΓΑΛΟΦΥΪΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΓΥΜΝΙΣΤΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΥΜΑΤΑΙ ΦΑΤΣΕΣ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
potis
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2010, 08:33
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Κουλαμάρας το ανάγνωσμα

Δημοσίευση από potis »

παιδες καλησπερα απο αλλον εναν νεο οδηγο...
μπορει καποιος να με ενημερωσει σχετικα με το css?
Απάντηση