Οδήγηση σε στροφιλίκι σε Mutlistrada 1100

Για την οδηγική μας βελτίωση

Συντονιστής: sue

Απάντηση
hereticous
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί 18 Μάιος 2010, 22:56
Gender: Male

Οδήγηση σε στροφιλίκι σε Mutlistrada 1100

Δημοσίευση από hereticous »

Καλησπέρα συμφορουμίτες,

νέοπας εδώ. Πρόσφατα έγινε κάτοχος μιας κούκλας Multi 1100. Προερχόμενος από 600ρι Τζαπάνι SS, προσπαθώ να συνηθίσω το νέο στυλ και θέση οδήγησης. Έχω ακούσει εξαιρετικές κριτικές για τον τρόπο, τη γεωμετρία και τις δυνατότητες του MTS σε στροφιλίκι επαρχιακού δρόμου.
Έχω όμως κάποια δυσκολία, δεν μπορώ ακόμα να αντιληφθώ πως που πρέπει να λειτουργώ τον κινητήρα για να είμαι "άνετος". Παίζοντας πχ. σε μια στροφή, στην ευθεία πριν φρενάρω, είμαι στις 4500 στροφές. Φρενάρωντας σχετικά δυνατά, οι στροφές πέφτουν πολύ και μπαίνοντας στη στροφή, το μηχανάκι είναι στα πολύ χαμηλά, με αποτέλεσμα οριακά να ρετάρει, "αναγκάζοντάς" με να κατεβάσω 1-2 σχέσεις, ώστε να ροπιάσει ο κινητήρας και να μπορώ να παίξω πιο καλά. Αν το throttle-bleep του γκαζιού μου δεν είναι καλό εκείνη την ώρα, με το κατέβασμα της σχέσει χάνει και (προφανώς) πολύ πρόσφυση ο πίσω τροχός.

Από την άλλη, μου φαίνεται πολύ περίεργο να πρέπει να λειτουργώ αρκετά ψηλά τις στροφές του κινητήρα σε πχ. μια ευθεία, ώστε φρενάροντας δυνατά να μπορέσω να παραμείνω στην ίδια σχέση μετάδοσης στο κιβώτιο και απλά να αρχίσω να δίνω γκάζι εντός της στροφής.

Μου λείπει δηλαδή αυτό που στο SS μου ή σε αντίστοιχα γυμνά φίλων, βάζω μια "3η" και παίζω μόνο φρένο γκάζι.

Είναι τόσο λανθασμένος ο τρόπος μου ή παίζει κάτι άλλο?
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 01:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Οδήγηση σε στροφιλίκι σε Mutlistrada 1100

Δημοσίευση από Bart »

Φρενάρεις κατεβάζεις έτσι δουλεύει το δικύλινδρο.
Γκάζι φρένο τα σκούτερ και 4κιλυνδρα μικρά
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: Οδήγηση σε στροφιλίκι σε Mutlistrada 1100

Δημοσίευση από Xenokratis »

Εχεις ενα δικυλινδρο μοτερ, που εαν παρατήρησες, μολις κλεισεις το γκάζι με οτι σχέση και να εχει το κιβωτιο, το μηχανακι μπρουμουτίζει. Ολα τα 2κυλινδρα εχουν engine brake και ΓΙΑΥΤΟ τον λογω δεν χρειάζεται να δουλευεις πολυ το φρένο. Προσπάθησε να κρατάς το μοτέρ πανω απτις 4.000 στροφές και κάτω απο τις 7.000 και θα δεις ποσο πιο διασκεδαστικο θα ειναι στις στροφές. Πρίν-Μέσα-Μετά.
Χτές εκανα 500χλμ διπλά σε πολύ κλειστά κομμάτια, φρένο παίζει να πάτησα 10 φορές!?!?! Φυσικά σε ρυθμούς βόλτας, δε κυνηγαγα κανέναν.

Σάββατο μεσημέρι ρε πστ μου....βουνά...και δεν είχε άνθρωπο!
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
marinos franki
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιούλ 2016, 08:56
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100S
Other: 749s SS750 VFR800 VT
Τοποθεσία: Κρήτη

Re: Οδήγηση σε στροφιλίκι σε Mutlistrada 1100

Δημοσίευση από marinos franki »

Xenokratis έγραψε:Εχεις ενα δικυλινδρο μοτερ, που εαν παρατήρησες, μολις κλεισεις το γκάζι με οτι σχέση και να εχει το κιβωτιο, το μηχανακι μπρουμουτίζει. Ολα τα 2κυλινδρα εχουν engine brake και ΓΙΑΥΤΟ τον λογω δεν χρειάζεται να δουλευεις πολυ το φρένο. Προσπάθησε να κρατάς το μοτέρ πανω απτις 4.000 στροφές και κάτω απο τις 7.000 και θα δεις ποσο πιο διασκεδαστικο θα ειναι στις στροφές. Πρίν-Μέσα-Μετά.
Χτές εκανα 500χλμ διπλά σε πολύ κλειστά κομμάτια, φρένο παίζει να πάτησα 10 φορές!?!?! Φυσικά σε ρυθμούς βόλτας, δε κυνηγαγα κανέναν.

Σάββατο μεσημέρι ρε πστ μου....βουνά...και δεν είχε άνθρωπο!


έτσι ακριβώς!!! let the fun begin..... :thumbsup:
....όλα είναι δρόμος....
Απάντηση