action cam

Τα στολιδια των κοριτσιων...

Συντονιστής: sue

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

action cam

Δημοσίευση από vagosm »

Σκέφτομαι καποια στιγμή στο άμεσο μέλλον να αγοράσω μια action cam. έχω δει αρκετά συγκριτικά και η πρώτη φθηνή επιλογή χωρίς σταθεροποιητή εικόνας που έχω κατα νου είναι η eken h9 η οποία πιστεύω είναι vfm. 40 ευρώ απο εξωτερικό μαζί με προίκα. έχει πολύ καθαρή εικόνα με ωραία χρώματα και τραβάει και 4κ. αν πάω σε πιο ακριβή επιλογή που να έχει και σταθεροποιητή εικόνας, έχω ξεχωρίσει την sony hdr sa50. το μόνο μειωνέκτημα που εχω δει σε αυτην είναι οτι αν εχεις ενεργή την σταθεροποίηση, απο 170 μοίρες εικόνα γίνεται καπου στις 120 αν θυμάμαι καλα.

Ειναι κανεις που να έχει cam χωρις σταθεροποιητή να μου πει την γνώμη του αν κανει δουλειά με τους κραδασμούς; σκέφτομαι και για χρήση σε χώμα αλλα εκει μαλλον σίγουρα δεν θα είναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
stamatis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 09:30
Gender: Male
Bike: Monster 1000S
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: action cam

Δημοσίευση από stamatis »

Βαγγελη καλησπερα! Εχω μια eken h9r, συνιστω αυτη να παρεις. Η διαφορα κυριως ειναι ...στο ρολογακι που εχει προσθετο και ενεργοποιεις καμερα-φωτο. Ειναι vfm αγορα χωρις αμφιβολια, απο ebay παιζουν και γυρω στα 28 euros κατα καιρους. Θα χρειαστεις βεβαιως και καρτα, παρε μια καλη 16 αρα τοτλαχιστον. :hibye:
1992 Honda cub 70
1993 Honda cub 90
1998 Yamaha DT 200R
1998 Suzuki DR 650
1999 Honda CR 250
2000 Ducati 750 ss
2001 KTM 200EGS
2004 Ducati Multistrada 1000ds
2010 KTM 690 Enduro
2013 KTM DukeII
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: action cam

Δημοσίευση από vagosm »

Γειά σου Σταμάτη! :))

Να σου πω την αλήθεια για την eken λεω και εγώ μιας και παίζει φθηνά στο εξωτερικό και αν δεν με καλύψει παω στην σονυ. Αλλά λογικά πρέπει να υπάρχει και κανένας τρόπος με κάποιο προγραμμα να μειώσεις το τρέμουλο με ψηφιακή επεξεργασία ε; Λέω εγώ τώρα...
Το ρολογάκι αξίζει λες; για να παω για την h9r?
Άβαταρ μέλους
stamatis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 09:30
Gender: Male
Bike: Monster 1000S
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: action cam

Δημοσίευση από stamatis »

Το ρολογακι ειναι ευκολια..Για το τρεμουλο που λες, δεν εχω προσεξει κατι. Προσεξα ομως οτι η καμερα ακομα και στη χαμηλοτερη αναλυση σκιζει!
1992 Honda cub 70
1993 Honda cub 90
1998 Yamaha DT 200R
1998 Suzuki DR 650
1999 Honda CR 250
2000 Ducati 750 ss
2001 KTM 200EGS
2004 Ducati Multistrada 1000ds
2010 KTM 690 Enduro
2013 KTM DukeII
Άβαταρ μέλους
rock n rolla_s4
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4198
Εγγραφή: Τετ 26 Νοέμ 2008, 23:41
Gender: Male
Other: ΚαΤεΜούνα

Re: action cam

Δημοσίευση από rock n rolla_s4 »

Εχω Eken H9R και ειχα Sony που πνιγηκε στην Ελαφονησο. Αν εχεις τα λεφτα παρε Sony. Πολυ καλυτερη εικονα και γενικα καλυτερη καμερα. Αν παλι δεν διαθετεις τα λεφτα η θελεις μια καμερα οπως εγω απλα για να εχεις και να γραφεις καμια βολτα που και που παρε την Eken. Ειναι σιγουρα vfm κι οπως ειπε και ο απο πανω παρε αυτη με το ασυρματο χειριστηριακι.
Όποια κι αν είναι η ερώτηση 990 Adventure είναι η απάντηση

Κάγκουρας
Άβαταρ μέλους
Christos Chr
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Πέμ 26 Δεκ 2013, 22:32
Gender: Male
Bike: 996
Other: Honda C50
Τοποθεσία: Lamia

Re: action cam

Δημοσίευση από Christos Chr »

Πήρα μια SJ Legent8 Cam από gearbest (china) γυρω στα 140€ και στην πρωτη βολτα απογειώθηκε γιατί έσπασε η βάση της ! Επίσης τραβουσε κατι κολληματα το λειτουργικό της. τέλος σε κλειστούς χώρους με χαμηλό φωτισμό τραβούσε χάλια. Έχασα επίσης και την microsd card αξιας 30€ !

Έχω ακούσει καλά λογια για την Eken που αναφέρεις. Ωστόσο καμία από τις κινέζικες σε αυτές τις τιμές που αναφέρουν το 4Κ, δεν τραβάει ¨πραγματικα¨4Κ, αλλά επί της ουσίας δεν το χρειάζεσαι . Μπορείς να τραβάς σε HD στα 30/60 frames που ειναι υπερ αρκετό.

Η SONY που αναφέρεις ειναι πολύ καλή και ήταν ευκαιρία στα 129€ την black friday. Περίμενέ τη και θα την ξαναβγάλουν προσφορά γυρω στα 160€. Τσέκαρέ τη αν θες και στο amazon.it. Επίσης υπάρχει και ένα sony center στη Γλυφάδα που την κατεβάζει σε τιμή συχνά. Μην ξεχνάς ότι στη sony η συσκευασία δεν παρέχει σχεδόν τίποτα απο παρελκόμενα (βάση για κρανος κλπ) και θα πρέπει να τα πληρώσεις extra (συνυπολόγισέ τα στο κόστος)
Σημείωσε ότι οι νεες gopro ξεκινούν από τα 220€ (white), με 250€ την silver (από 350€ σε προσφορά αυτές τις ημέρες) κορυφαίες και αδιάβροχες. Οπότε σε σχέση με μια sony + παρελκόμενα = gopro σε κόστος ,με την gopro να ειναι πολυ καλύτερη.

Αν θες να ξεκινήσεις δοκιμαστικά πάρε μια φτηνή china οποτε οτι και να τύχει δεν θα κλαις τα λεφτά σου. Αν σε ενθουσιάσουν οι λήψεις αγοράζεις μια καλύτερη στην πορεία

Τέλος μην λυπηθείς τα 5-10€ παραπάνω στις microsd cards. Οι ταχύτητες εγγραφής και ανάγνωσης παίζουν μεγάλο ρόλο στην ομαλή λειτουργία τους σε συνεργασία με την κάμερα ώστε να μην τρώνε κολλήματα.
Ελπίζω να βοήθησα :-)
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: action cam

Δημοσίευση από vagosm »

Καλησπέρα Χρήστο,

έχει περάσει τόσος καιρός από τοτε που έκανα το πόστ που είχα ξεχάσει οτι το είχα κανει φαντάσου!
Τότε τελικά είχα πάρει την Xiaomi Mijia (πολύ καλή για τα λεφτά της) και μετά την έδωσα και πήρα την yi 4k+ (ισάξια της hero 6 και με πολύ καλύτερο bitrate). Είναι παρα πολύ καλη σε αυτό που κάνει και σκέψου ήταν η πρώτη καμερα στον κόσμο που έβγαλε 4κ/60fps.

https://youtu.be/nN23gCBE3uU" onclick="window.open(this.href);return false;

Αυτό το βιντεάκι είναι με την yi αλλα και πάλι καμία σχέση το αρχικό με το τελικό αποτέλεσμα που ανεβηκε στο youtube. λόγω του μεγαλου bitrate που έχει η κάμερα έχασε πολύ σε ποιότητα για να γίνει το μέγεθος ικανοποιητικό για να ανέβει. λιγο χαλασε στο μονταζ και λιγο ακόμα στο ανέβασμα.

Επίσης αυτό που είδα είναι οτι το ηλεκτρονικό σταμπιλάιζερ σε γρήγορες κινήσεις φαίνεται κάπως.. η hero 7 λένε οτι έχει πολύ καλό σύστημα αλλα καποια στιγμή λέω να πάρω ενα gimbal για καλύτερο αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
Christos Chr
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Πέμ 26 Δεκ 2013, 22:32
Gender: Male
Bike: 996
Other: Honda C50
Τοποθεσία: Lamia

Re: action cam

Δημοσίευση από Christos Chr »

Καλησπέρα,
Μάλλον μπερδεύτηκα και νόμιζα ότι ήταν πρόσφατη ανάρτηση στο forum ... τις κάμερες που αναφέρεις μου τις έχει συστήσει και φιλος φωτογράφος.Είναι πολύ αξιόλογες.
Για την ιστορία υπάρχει και το παρακάτω site με ενδιαφέρουσα τιμές για τις νέες gopro

https://shop.gopro.com/EMEA/cameras/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση