προστασία ματ επιφάνειας

Τα στολιδια των κοριτσιων...

Συντονιστής: sue

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

προστασία ματ επιφάνειας

Δημοσίευση από vagosm »

Εσείς που έχετε μηχανάκια με ματ πλαστικά, χρησιμοποιείτε κάποιο γυαλιστικό/προστατευτικό; Κάπου εχω δει να βάζουν κατι σαν προστατευτικό πάνω στα πλαστικά και δεν κρατάει τα νερα σκόνες κλπ. Κάτι σαν το ceramic pro ενα πράγμα αλλά σε ποιο οικονομικό.
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: προστασία ματ επιφάνειας

Δημοσίευση από cronos »

Αδερφέ δεν το γλιτώνεις το detailing αν θες σοβαρά αποτελέσματα.Το δικό μου είναι όλο ματ,το πέρασα και είδα άλλο μηχανάκι.Δεν "κάθεται" τίποτα πάνω.Βγαίνω βόλτα γεμίζω μυγάκια και μετά με λίγο νερό χωρίς τριψιμο φεύγουν.Ουτε μπιχλα,ουτε νερό "κάθεται" πάνω.Μετανιώνω που δεν το έκανα τόσα χρόνια σε όλα μου τα οχήματα.Κοστίζει αλλά σε κάτι τύπους σαν και μενα που έχω κόλλημα με την καθαριότητα είναι must.
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: προστασία ματ επιφάνειας

Δημοσίευση από vagosm »

cronos, θέλεις να περιγράψεις λίγο χοντρικά την όλη διαδικασία; Αυτό το κάνεις μία φορά και κρατάει για πάντα ή θέλει ανα x μήνες ξανά πέρασμα; Και πόσο στοιχίζει πανω κατω;
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: προστασία ματ επιφάνειας

Δημοσίευση από vagosm »

Πάντως το ceramic pro σου δίνει εγγύηση εφόρου ζωής αλλά εδώ στα Γιάννενα που ρώτησα κανένας δεν το δουλεύει. Χρησιμοποιούν παραπλήσια που δεν ξέρω κατά Ποσο είναι αξιόπιστα.
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: προστασία ματ επιφάνειας

Δημοσίευση από cronos »

Φίλε το δικό μου το πήγα σε επαγγελματία detailer.Δεν είναι τόσο απλή η εφαρμογή.Θέλει κάτι πιστολάκια σαν αερογράφο,βουρτσάκια και άλλα τέτοια ματζαφλάρια απ ότι είδα.Ο μάστορας αναλόγως την επιφάνεια χρησιμοποίησε και άλλο υλικό.Αλλο πχ στις ζάντες και άλλο στα πλαστικά και το μηχανάκι έμεινε "μέσα" 3 μέρες αν θυμάμαι καλά.Από εγγύηση μου είχε πει ότι σε ένα μηχανάκι που "τρώει" βροχές και ήλιο μόνιμα,στα 3-4 χρόνια θέλει ένα έλεγχο και ίσως ένα φρεσκάρισμα.Πάρε και μία φώτο από την κουρά ομορφιάς :wsmile:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Viper1
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 11:21
Gender: Male

Re: προστασία ματ επιφάνειας

Δημοσίευση από Viper1 »

Overlay κρέμα . Το χρησιμοποιώ χρόνια και σε πλαστικά και σε μεταλλικά
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: προστασία ματ επιφάνειας

Δημοσίευση από vagosm »

Από οτι έχω δει και απο αυτά που γράφεις αξίζει λοιπόν. Όταν κατέβω αθήνα θα πάω να το συζητήσω και απο κοντά!
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: προστασία ματ επιφάνειας

Δημοσίευση από vagosm »

Viper1 έγραψε:Overlay κρέμα . Το χρησιμοποιώ χρόνια και σε πλαστικά και σε μεταλλικά
Μιλάς και για ματ πλαστικά; Δεν ειναι γυαλιστικό αυτο το overlay?
nikos-athens
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ 06 Ιαν 2018, 15:10
Gender: Male
Other: multistrada 950

Re: προστασία ματ επιφάνειας

Δημοσίευση από nikos-athens »

Γι αυτό το κεραμικό μου ζήτησαν περίπου 700 ευρώ και 5-6 μέρες για να γίνει με εγγύηση. Όσο για την ματ απόχρωση, δεν θα παραμείνει ως έχει, δεν θα γυαλίσει, αλλά θα γίνει σατινε.
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: προστασία ματ επιφάνειας

Δημοσίευση από cronos »

nikos-athens έγραψε:Γι αυτό το κεραμικό μου ζήτησαν περίπου 700 ευρώ και 5-6 μέρες για να γίνει με εγγύηση. Όσο για την ματ απόχρωση, δεν θα παραμείνει ως έχει, δεν θα γυαλίσει, αλλά θα γίνει σατινε.
Αδερφέ στο δικό μου κόστισε 400 ευρώ και το ματ έμεινε ως είχε.Το δικό μου βέβαια δεν είναι απόχρωση ματ,είναι άβαφο πλαστικό.
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: προστασία ματ επιφάνειας

Δημοσίευση από vagosm »

nikos-athens έγραψε:Γι αυτό το κεραμικό μου ζήτησαν περίπου 700 ευρώ και 5-6 μέρες για να γίνει με εγγύηση. Όσο για την ματ απόχρωση, δεν θα παραμείνει ως έχει, δεν θα γυαλίσει, αλλά θα γίνει σατινε.
Ναι λογικά θα χρειάζεται περισσότερες στρώσεις. αλλα το σατινέ πως ακριβως το εννοείς; θετικά η αρνητικά;
Άβαταρ μέλους
zapatistas
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Πέμ 04 Ιαν 2018, 10:15
Gender: Male
Other: Desmo

Re: προστασία ματ επιφάνειας

Δημοσίευση από zapatistas »

700 ευρώ ?? :ciao: :ciao:
If you limit your choices only to what seems possible or reasonable, you disconnect yourself from what you truly want, and all that is left is a compromise.
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: προστασία ματ επιφάνειας

Δημοσίευση από vagosm »

zapatistas έγραψε:700 ευρώ ?? :ciao: :ciao:
Δεν το θεωρώ παράλογο. Υπερβολικό μπορεί. 550-600 μου είπανε εμένα για το ελάχιστο πέρασμα που δεν είναι τόσο ανθεκτικό (όσο δείχνει δλδ στα βίντεο στο youtube). Λογικά με 700 ευρώ θα περνάνε όντως αρκετες στρώσεις για να σου δώσουν την ασφάλεια εφόρου ζωής και την αντιχαρακτικη.

https://www.youtube.com/watch?v=pj19H-67Bl8" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση