μακριά από τον μαστορα μου

Εμπειριες απο την πιατσα...
Απάντηση
σκα
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 19 Σεπ 2013, 21:30
Gender: Male
Bike: Monster 600
Other: ktm exc

μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από σκα »

***** Σας προωθώ το mail παράπονων για τον******* για δικιά σας γνώση και συμμόρφωση, το mail στάλθηκε στην cosmocar (customercare@kosmocar.gr) οι οποίοι ανταποκριθηκαν ταχύτατα !!!

οριστε:
Η παρακάτω αναφορά αφορά τον ******* που δεν είναι τυπικά εξουσιοδοτημένος τεχνικός σας άλλα τον θεωρείτε όμως ως συνεργάτη σας λόγο της συνεργασίας του με την προηγούμενη διοίκηση της αντιπροσωπίας DUCATI , επίσης γνωρίζω πως βρίσκεται σε μεταβατικό στάδιο για την απόκτηση της εξουσιοδότησης από την νέα διοίκηση .
Ο ********εξέθεσε την εταιρία σας σε έμενα με την έλλειψη ευθύνης απέναντι στον πελάτη θυμίζοντας περισσότερο μάστορα της γειτονιάς και λιγότερο εξουσιοδοτημένο (ή έστω κάποιον που ήταν εξουσιοδοτημένος ) τεχνικό που σέβεται το επάγγελμα του και οποίους αντιπροσωπεύει.
Η μοτοσυκλέτα μου (DUCATI MONSTER 800ie 2003)παρουσίαζε προβληματική λειτουργιά στην κατάσταση ηρεμίας (ρελαντί), οπού έσβησε ο ένας κύλινδρος στιγμιαία, όποτε υπήρχε μια εναλλαγή μονοκύλινδρης – δικύλινδρης λειτουργίας . Κατόπιν διάγνωσης του ******** επιλέχτηκε σαν λύση από τον ίδιο η ρύθμιση του injection . Από την επομένη μέρα παραλαβής της μοτοσυκλέτας το πρόβλημα παρουσιάστηκε πάλι, και όταν ρωτήθηκε εκ νέου αν θα έπρεπε να κάνει επανέλεγχο του της ρύθμισης του, αυτός με απολυτό τρόπο μου δήλωσε πως η συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας μου δεν οφείλεται στην ρύθμιση του, του το ζήτησα και πάλι να κάνει επανέλεγχο της μοτοσυκλέτας άλλα εκείνος “έδιωξε” από το συνεργείο του παρουσιάζοντας ως πηγή του προβλήματος ότι είχα τοποθετήσει κακής ποιότητας καύσιμο . Τοποθετήθηκε καλύτερης ποιότητας καύσιμο (Shell V-Power minimum 97 Ron) , το πρόβλημα μειώθηκε σε κάποιο μικρό βαθμό άλλα δεν εξαλείφτηκε ποτέ. Μετά από μια ακόμη επίσκεψη στο συνεργείο του διαπιστώθηκε από τον ίδιο ότι δεν είχε λυθεί το πρόβλημα και το παρουσίασε σαν πρόβλημα ακαθάρτων ακροφυσίων ψεκασμού καύσιμου (μπεκ) άρα θα έπρεπε να προχωρήσουμε σε μια νέα επισκευή με νέα επιβάρυνση μου. Θορυβημένος από την μη επαγγελματική του συμπεριφορά του (που με ανάγκασε να επιβαρυνθώ μια επισκευή που δεν έλυνε το πρόβλημα από δίκια του λάθος διάγνωση , την άρνηση του να κάνει επανέλεγχο της μοτοσυκλέτας στην δεύτερη επίσκεψη μου και την προχειρότητα της διάγνωσης για τα ακάθαρτα μπακ που έγινε με ακουστικό έλεγχο στο πεζοδρόμιο έξω από το συνεργείο του στην τρίτη επίσκεψη μου ) οδηγήθηκα στον τεχνικό διευθυντή της επίσημης αντιπροσωπίας που με προσοχή άκουσε την εξιστόρηση των γεγονότων που προηγήθηκαν και πρότεινε να γίνει τεχνικός έλεγχος . Στην επίσημη αντιπροσωπία διαγνώστηκε μια διαφορετική αιτία προβλήματος , διαπιστώθηκε ότι οι κονέκτορες του πολλαπλασιαστή είχαν χάσει την μονωτική ικανότητα τους και χρειαζόταν αντικατάσταση τους.
Ως εκ τούτου αποδεδείχθηκε ότι ο ******δεν στάθηκε ικανός να προσεγγίσει την φύση του προβλήματος (το πρόβλημα ήταν ηλεκτρικό ενώ ο ίδιος νόμιζε και τις δυο φορές ότι ήταν πρόβλημα τροφοδοσίας καύσιμου ), μια ανικανότητα που κοστίζει στον πελάτη της εταιρίας σας και ίσως να ήταν ακόμη μεγαλύτερη αν όντως προχωρούσαμε στην λύση του *********για καθαρισμό μπεκ . Κάτι ακόμα που πρέπει να τονιστεί είναι το θράσος του όσον αφορά την δεύτερη επίσκεψη μου σχετικά με την άρνηση του για επανέλεγχο της πηγής του προβλήματος που ο όφειλε να επιλύσει πριν μου παραδώσει την μοτοσυκλέτα . Σε αυτό πρέπει να αθροιστεί και η ανευθυνότητα του ως προς τον έλεγχο πριν την παράδοση της μοτοσυκλέτας αφού το πρόβλημα παρουσιάστηκε μόλις την επομένη μέρα.

και εδω έρχεται η ερώτηση, που να την παω την ducati μου ? εχει να προτείνει κάνεις κάνα σοβαρό μάστορα???
Άβαταρ μέλους
P.lagojohn
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3488
Εγγραφή: Παρ 11 Σεπ 2009, 07:12
Gender: Male
Bike: Monster S2
Other: 996s
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΙΑΡΑ !!!!!

Re: μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από P.lagojohn »

Για πες σε ποια περιοχή είσαι να πάρουμε μυρωδιά για μαλλον το όνομα του μάστορα δεν πρέπει να το πούμε δημόσια .!!!
Image
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από Stelios62 »

σκα έγραψε:***** Σας προωθώ το mail παράπονων ...............................
και εδω έρχεται η ερώτηση, που να την παω την ducati μου ? εχει να προτείνει κάνεις κάνα σοβαρό μάστορα???
.... αυτη η ερωτησις ουτε σαν σκεψη δεν πρεπει να κατατιθεται εδω μεσα και ειδικα η λεξη "μαστορας" ..... και μαλιστα επρεπε να θεωρειται αξιοποινο αδικημα εδω και αρκετα χρονια διοτι αναθερμαινει το μισος μεταξυ των αιωνιων αντιπαλων ( ιδιοκτητες - μαστορια )..... αλλα παρ' ολα ταυτα η αλανθαστη φιλικη συμβουλη προτου προβουμε σε οιοδηποτε συνεργειο περιεχεται στην φραση .... "ριξε μια ζαρια καλη"........... ! :cool:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Since1970
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 09:56

Re: μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από Since1970 »

Διευκρινιστική ερώτηση : Ως επίσημη αντιπροσωπεία (η οποία σου έδωσε την σωστή λύση) ποιό συνεργείο ορίζεις? το παραδιπλανο της σημερινής κενρικής έκθεσης η κάποιο άλλο ήδη εξουσιοδοτημένο?

Αν έτσι τότε δεν τίθεται ερώτημα που να πηγαίνεις πλέον την μηχανή σου, έχεις ήδη βρεί τον σωστό μάστορα.

Οσον αφορά τον μάστορα που σε απογοήτευσε θα πρότεινα να τον ενημερώσεις ότι βρήκες λύση και τον τρόπο που την βρήκες και ποιός στην βρήκε κλπ κλπ και ότι σκοπεύεις να δημοσιοποιήσεις το όλο θέμα σ αυτό το site, έτσι ώστε να είναι σε θέση να καταθέσει κι αυτός την άποψη του, αν ενδιαφέρεται φυσικά.

Αυτός είναι ο σωστός τρόπος κατα την άποψη μου πάντα να χειριστείς το θέμα, όλα τ άλλα μπορεί να κρύβουν ότιδήποτε, δεν λέω κρύβουν λέω μπορεί να κρύβουν.
σκα
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 19 Σεπ 2013, 21:30
Gender: Male
Bike: Monster 600
Other: ktm exc

Re: μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από σκα »

καταρχην το θεμα που σήκωσα ειχε τιτλο **********

η επισημη αντιπροσωπεια εχει το service της (στην ducati Athens) οπου εξηπηρετησαν αψογα γρηγορα και με υπεθηνοτητα , το μειον ειναι οτι ενα service εκει κοστιζει 50% παραπανω απο οτι σε ενα εξουσιοδοτημενο, μονο αυτο κατατα αλλα μονο συν ειδα εκει . Μαλιστα τον τεχνικο υπεύθυνο μου τον ειχε θαψει ο **** λεγοντας μου απαξιωτικά οτι ειναι yamahas και δεν ξερει απο ducati. Οντως προερχεται απο αυτην την εταιρεία αλλα τι σημασια εχει, σημασια εχει να σέβεσαι την δουλειά σου.
σκα
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 19 Σεπ 2013, 21:30
Gender: Male
Bike: Monster 600
Other: ktm exc

Re: μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από σκα »

και να προσθεσω φυσικα περασα απο το μαγαζι του και του τα ειπα ολα , αλλα αυτος πηγε να μου κανει σεμιναριο μηχανολογιας αντικρουοντας τα ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (κρατουσα στα χερια μου το χαρτι απο το την ducati Athens ) και λεγοντας μου ενα ματσο παπαριες τον διεκοψα του ειπα πως τον θεωρω αναξιοπιστο μαστορα και πως ηρθα να στο πω καταμουτρα για να ξερεις γιατι δεν θα ξαναπατησω στο μαγαζι σου..

το μηχανακι μου εχει κανει πλεον 1500 χλμ απροβληματιστα , τον νου σας και οταν περνατε απο ***
πιαστε αριστερα λωριδα
Άβαταρ μέλους
spyroszx
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 776
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 18:58
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από spyroszx »

ας δειξουμε λιγο κατανοηση στον θυμο που νιωθει-πνιγει το παλικαρι,και ας αφησουμε τον "οποιο μηχανικο"θυγεται να του κανει μυνηση αν μπορει.
-Παρολα αυτα θα ηθελα και εγωσε π.μ το ονομα και του,η εστω και δημοσια την περιοχη
https://www.facebook.com/benzinadiko.zagoraios" onclick="window.open(this.href);return false;
δεν πιστευω τιποτα δεν φοβαμαι τιποτα ειμαι ελευθερος
Άβαταρ μέλους
P.lagojohn
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3488
Εγγραφή: Παρ 11 Σεπ 2009, 07:12
Gender: Male
Bike: Monster S2
Other: 996s
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΙΑΡΑ !!!!!

Re: μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από P.lagojohn »

Ο σωστος Μαστορας (και σου μιλαω γιατι μεγαλωσα μεσα σε συνεργεια, απο τα 15 μου) θα πει ναι εγω φταιω οκ , αλλα σε κανεναν δεν αρεσει να γινεται σωβρακο ...
Image
Άβαταρ μέλους
bros400pgm
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1506
Εγγραφή: Κυρ 10 Αύγ 2008, 09:15
Gender: Male
Other: APRILIA SXV 5.5
Τοποθεσία: PATRA

Re: μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από bros400pgm »

tesla έγραψε:ναι αλλα στην προκειμενη περιπτωση δε τον χρεωσε κανεις κατ επαναληψη...

Εαν ειναι οπως τα λεει, τον εδιωξε την πρωτη και την 2η του ειπε για μπεκ και νεα χρεωση. Ασχετα με το τι εγινε τελικα, εχασε χρονο-χρημα :glimpse: και του ζητηθηκε να πληρωσει παλι για μπεκ.
Ξερεις, στα π@π@ρι@ μου, απλα ηθελα να πω κατι το οποιο το εχω δει επανηλλημενως να συμβαινει :mrgreen:
RSV MILLE FACTORY RULESSSSSSSSSSSSSSS
spk
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 15 Ιουν 2010, 22:54
Gender: Male
Bike: Monster 620

Re: μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από spk »

μια ερωτηση:

οταν το μηχανακι μπαινει με ενα προβλημα, πληρωνεται η επισκευη του, το παρουσιαζει παλι την επομενη και ζητείται επανελεγχος και το αρνείται αυτο τι λεει ...

οφειλει βαλει την μοτοσυκλετα μεσα να λυσει το προβλημα και οχι να διωχνει τον πελατη για να ερθει την τριτη φορα (ξαναδιαβασε το)

το προβλημα δεν ειναι οτι δεν το βρηκε με την μια (αυτο δεν με προβληματιζει καθολου ), το πρόβλημα ειναι η αντιμετώπιση μετά..

σκεψου την λεξη επανέλεγχο... είναι παράλογη απαίτηση???
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από dimitris848 »

spk έγραψε:μια ερωτηση:

οταν το μηχανακι μπαινει με ενα προβλημα, πληρωνεται η επισκευη του, το παρουσιαζει παλι την επομενη και ζητείται επανελεγχος και το αρνείται αυτο τι λεει ...

οφειλει βαλει την μοτοσυκλετα μεσα να λυσει το προβλημα και οχι να διωχνει τον πελατη για να ερθει την τριτη φορα (ξαναδιαβασε το)

το προβλημα δεν ειναι οτι δεν το βρηκε με την μια (αυτο δεν με προβληματιζει καθολου ), το πρόβλημα ειναι η αντιμετώπιση μετά..

σκεψου την λεξη επανέλεγχο... είναι παράλογη απαίτηση???
Αυτό σημαίνει να μπεί ο ίδιος ο μάστορας να ακούσουμε και την δική του άποψη για μένα. Ολα τα άλλα δυστυχώς έτσι όπως γίνανε είναι αερολογίες φίλε ....και το καταλαβαίνεις τώρα.... :glimpse: :hibye:
Αν είχαν γίνει όμως όπως τα λές στην αρχή αυτού του τελευταίου σου πόστ θα έπρεπε να γίνει επανέλεγχος ναί. Αλλά δέν ξέρω εγώ απο τη μεριά μου τώρα το δικό σου ύφος όταν του πήγες την μηχανή και τί του έλεγες γιατί μερικές φορές τα παρουσιάζουμε τα πράγματα λίγο αλλιώς απο την πραγματικότητα ίσως για να καλύψουμε κάτι ή και πολλές φορές γιατί δέν ξέρουμε πώς λειτουργούν κάποια πράγματα.......
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
bros400pgm
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1506
Εγγραφή: Κυρ 10 Αύγ 2008, 09:15
Gender: Male
Other: APRILIA SXV 5.5
Τοποθεσία: PATRA

Re: μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από bros400pgm »

spk έγραψε:μια ερωτηση:

οταν το μηχανακι μπαινει με ενα προβλημα, πληρωνεται η επισκευη του, το παρουσιαζει παλι την επομενη και ζητείται επανελεγχος και το αρνείται αυτο τι λεει ...

οφειλει βαλει την μοτοσυκλετα μεσα να λυσει το προβλημα και οχι να διωχνει τον πελατη για να ερθει την τριτη φορα (ξαναδιαβασε το)

το προβλημα δεν ειναι οτι δεν το βρηκε με την μια (αυτο δεν με προβληματιζει καθολου ), το πρόβλημα ειναι η αντιμετώπιση μετά..

σκεψου την λεξη επανέλεγχο... είναι παράλογη απαίτηση???




Mια απαντηση: μπορει να λες ψεματα ή μπορει να μην ειναι ετσι οπως τα λες (τον εβρισες ας πουμε και σου αρνηθηκε). :glimpse:
Μην το παιρνεις κατακαρδα, αλλα οντως υπαρχει νομικο κωλυμα και ΔΕΔΙΚΑΣΜΕΝΟ πλεον, οσον αφορα καταγγελιες στα φορουμ. Ο καθενας φυλαει τον κ***ο του.

Ps. Μπορουν οι διαχειριστες να ενημερωσουν το συνεργειο και να εχουν φυσικα και τα στοιχεια σου στην διαθεση τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bros400pgm την Κυρ 22 Σεπ 2013, 19:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
RSV MILLE FACTORY RULESSSSSSSSSSSSSSS
spk
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 15 Ιουν 2010, 22:54
Gender: Male
Bike: Monster 620

Re: μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από spk »

πολυ ευχαριστως ας εμφανιστει στο φορουμ να με διαψευσει...

παντος στην ducati Athens αφου τους τα ειπα ολα χαρτι και καλαμαρι δεν πληρωσα τιποτα και προς τιμη τους (μονο το κοστος των 2 κονεκτορων γυρω στο 30αρι)
ξανα ρυθμηστικε το injection μεσα σε λιγες δεκαδες χιλιομετρα (αυτο μπορει να μην λεει τιποτα μπορει να λεει και πολλα..)
αφου το χιλιοελεγξε (μπροστα ημουν) το πηγε βολτα (αρκετη ωρα ) με παρότρυνε να κανω το ιδιο και εγω, το πηγα , του ανεβασα και την θερμοκρασια λαδιου μεχρι σχεδον 100, το ξανατσεκαρα και γυρισα πισω και ξεκαβαλησα απο ενα μηχανακι που πέταγε (λες και ηταν 900αρι) και δουλευε ρολόι, εκει ρωτησα ενδεικτικα και το κοστος του service και μου ειπε την τιμη εργασιας (με ενα τροπο υπολογισμού εργατοωρων που εφαρμόζουν για την τιμολόγηση ). Παντως ειχα εναν ανθρωπο σοβαρο απεναντι μου και απο οτι ειδα αψογο στην δουλεια του. Αφου σκεφτομαι χαλαλι να δωσεις κατι παραπανω και να κανεις δουλεια σου ομως (δηλ. οτι πληρωσεις περνεις..). Το μηχανακι αυτο παω στην δουλεια μου καθε μερα και τα σκ κανα κοντινο ταξιδακι, δεν το εχω για να παω στην καφετερια το σκ αρα καταλαβαινω τις αλλαγες συμπεριφοράς, το μηχανακι δεν εχει κανει κιχ και παει και καλύτερα...
spk
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 15 Ιουν 2010, 22:54
Gender: Male
Bike: Monster 620

Re: μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από spk »

για σκεψου ομως η αντιπροσωπεια δεν δεχθηκε χρηματα κατι λεει αυτο ...

και κατι ακομα που δεν ειχα σκεφτει .. συνήγορο του καταναλωτή, ευχαριστώ για την ιδέα
τα εγγραφα τα εχω, θα μπορουσα να κανω μια ερωτηση
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης Γκουρ
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 16:00
Gender: Male
Bike: 748R
Τοποθεσία: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ - ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ

Re: μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από Παναγιώτης Γκουρ »

Καλησπέρα παιδιά....γράφω εδώ γιατί μου παρουσίασε και μενα ενα παρόμοιο πρόβλημα...το multi μου...Δεν δουλεύει καλά στο ρελαντί...σαν μια εναλλαγή απο μονοκίλινδρο σε δικίλινδρο....όπως περιέγραψε ο Σκα στην αρχή του θέματός του...
Για το multi 1000ds του '05 να κοιτάξω κι εγώ για κονέκτορες του πολλαπλασιαστή ;
Όπως έλεγξα τα μπουζί τα είχε μαυρίσει....
Όταν πάω να το ξεκινήσω, ζορίζεται να ξεκινήσει και ακούγεται σαν να δουλεύει στην αρχή μονοκίλινδρα και μετά από λίγο δικίλινδρα, αλλά ακανόνιστα...στο ρελαντί και στις χαμηλές στροφές......
Όταν πάλι ζεσταθεί και το σβήσω, μετά ζορίζεται πιο πολύ να ξεκινήσει.Μάλιστα δουλεύει στην αρχή σαν μονοκίλινδρο και μετα σβήνει....
Επειδή βρίσκομαι και λίγο μακριά, ξέρει κανείς κανένα εξουσιοδοτημένο ή αξιόπιστο συνεργείο της DUCATI στην βόρεια Ελλάδα;
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από tesla »

για αρχη παρε ενα πολυμετρο και μετρα την ταση της μπαταριας σου στο ρελαντι
opanos
stasinos
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Πέμ 05 Ιούλ 2012, 06:32
Gender: Male
Bike: 996
Other: 851-907 paso-RF 900
Τοποθεσία: Κρήτη

Re: μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από stasinos »

τσί πουτάνας τα παιδιά που ονομάζονται μάστοροι για DUCATI πρέπει να βγαίνουνε στη φόρα πρός γνώσει των Αδαών ιδιοκτητών DUCATI και ΟΧΙ να τους καλύβεται.................... :zep: :zep: :zep: :zep: :zep:
ΜΙΜΗΣ ΝΙΚΟΛΙΔΑΚΗΣ Συνταξιούχος Μηχανικός επιγείων και εναέριων μέσων τεχνικής Σχολής Ο.Α.Ε.Δ. το 1970.ΕΞΠΕΡ στη συντήρηση/επισκευή Ducati motor (σεμινάρια εκπαίδευσης στην Ιταλία . . . .)
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης Γκουρ
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 16:00
Gender: Male
Bike: 748R
Τοποθεσία: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ - ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ

Re: μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από Παναγιώτης Γκουρ »

Φίλε tesla μέτρησα με πολύμετρο την τάση της μπαταρίας μου...αυτή σταθεροποιήθηκε στα 14,28 V. Όπως το ξεκίνησα, εβαλα και το πολύμετρο....στην αρχή που δούλευε ακανόνιστα, ανεβοκατέβαινε η τάση μεταξύ 12,7 και 13,5, αλλά όταν αρχισε να δουλεύει στρωτά η τάση σταθεροποιήθηκε στα 14,28 V.
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από jks »

Σε Μ620 φιλου, μου εχει τυχει να δουλευει μονοκυλινδρα απο βραχυκυκλωμενο μπουζι..

Σε Μ695 φιλου, μου εχει τυχει να δουλευει μονοκυλινδρα απο καμμενο μπουζοκαλωδιο που εκανε "σωμα" ενιοτε στο σασι..

Τα μπεκ/καυσιμο αστα για το τελος...

αρχικα δοκιμασε να αλλαξεις μπουζι, μπουζοκαλωδιο, μπουζοπιπες (βγαλε απτον κυλινδρο που δουλευει και βαλτα στον νεκρο να δεις τι γινεται)
μετα κοιτα τα καλωδια που πανε στους πολλαπλασιαστες..
μετρας με ωμομετρο την αντισταση (primary&secondary) στα πηνεια του πολλ/στη
(στην αναγκη κανε τραμπα τους πολλαπλασιαστες) κλπ

συνηθως παντως ειναι κατι της πλακας, δλδ μια μπουζοπιπα σκισμενη, ενα μπουζακι κλπ...
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από Xenokratis »

πφφφφ.......πάμε πάλι...

Η σχεση μαστορα--πελατη, για κάποιο λόγο στους ντουκατίστι ειναι σα τη σχεση πολιτών αστυνομιας.
Ποτε δε θα τα βρουμε...καθως φταινε αμφιδρομα και οι δυο!!!
Εχουμε την ψευδαισθηση οτι επειδη πανω στο ντεποζιτο γραφει Ducati, οτι εκει που το παμε πρεπει να σκανε μυτη τυπακια με στολες της νασα, σε συνθηκες ελειψης βαρυτητας, για να δουν εαν η αλυσιδα μας θελει τεντωμα!!

ΑΠΟ την αλλη...εχωντας κανει κουβέντα με πολλους μαστορους της φιρμας....εχουν και εκεινοι ενα μερίδιο ευθύνης....αλλοτε μεγαλυτερο αλλοτε μικροτερο....
Ανθρωποι ειναι και αυτοι...(ενιοτε δλδ), και λογω φορτου δουλειας-βαρεμαρας-δεξερω τι..παιζει η χειροβομβίδα να σκασει σε εσενα. Γιαυτο και ο καθεις εχει διαφορετικη αποψη για τον καθε Μάστουρα!!

Πιστευω οτι η ατάκα ενος ανθρώπου που πρόσφαταα πήγα το μηχανάκι για να δουμε τι σκατα γινεται με τι μιζα...ειναι η πιο σωστή.....
Ο μηχανικός εχει τους πελάτες που του αξιζουν..και ο πελάτης εχει το μηχανικό που του πρέπει....

Εάν εμενα μου κάνει ο Τάκης--Βασίλης--Παντελής (τυχαιο το τελευταιο) και του πλακοτζόνη δε του κάνει...ΔΕΝ παει να πει οτι ειναι κακός ή επειδη εκανε μ@λ$κι@ στο μηχανακι μου παει να πει οτι δε ξερει....ειναι μεγάλη κουβεντα και τελικά...ειναι να σου "καθεται" ο άλλος....

Επειδή ολοι καταλάβαμε λιγο πολυ΄για πιο συνεργειο λεει το παλικάρι...εαν θεωρούμε οτι δε μας κανει...ας πηγαίνουμε βόλτα για καφέ....και ας μη πηγαίνουμε το μηχανάκι μας....

Πις μπρόδερζζζ..... :)) :)) :))
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από tesla »

Στο ρελαντι ειδες 12,7?
opanos
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης Γκουρ
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 16:00
Gender: Male
Bike: 748R
Τοποθεσία: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ - ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ

Re: μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από Παναγιώτης Γκουρ »

Φίλε JKS άλλαξα μπουζί, (4) είδα μια μικρή βελτίωση, αλλά ξανακάνει αυτές τις εναλλαγές....
Φίλε tesla στην αρχή είδα 12,8 όταν το ξεκίνησα και προσπαθούσε να σταθεροποιηθεί το ρελαντί του...
Μόλις σταθεροποιήθηκε , έδειξε 14,28 V...Υπόψιν το multi όταν το είχα σε χειμέρια νάρκη, εδώ πάνω, μια με 2 φορές χρειάστηκε να κατεβάσω την μπαταρία του, για να την φορτίσω....Μιάμιση μέρα το πολύ εκτός μηχανής....
Πέρυσι την άλλαξα και είναι Yuasa, όπως της μαμάς του...
12,5 V δείχνει η μπαταρία όταν δεν δουλεύει...η μηχανή...
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από tesla »

τα 14+ τα εβλεπες στο ρελαντι μετα απο λιγο η οταν εδινες γκαζι και ανεβαζε στροφες?
opanos
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης Γκουρ
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 16:00
Gender: Male
Bike: 748R
Τοποθεσία: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ - ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ

Re: μακριά από τον μαστορα μου

Δημοσίευση από Παναγιώτης Γκουρ »

Τα 14+ τα έβλεπα όταν σταθεροποιήθηκε μόνο του, χωρις να δώσω γκάζι, στις 1150 στροφές...
Απάντηση