Α, ρε τερατάκι.. τι τραβάς...

Εμπειριες απο την πιατσα...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mighty_mike
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Κυρ 03 Ιαν 2010, 01:03
Gender: Male
Bike: Monster 620
Τοποθεσία: Heraklion Crete
Επικοινωνία:

Α, ρε τερατάκι.. τι τραβάς...

Δημοσίευση από mighty_mike »

16 Σεπτεμβρίου του 2014.

Βολταράκι 5 φίλοι προς Άγιο Νικόλαο. Στάση στο Σεληνάρι για να ανάψουμε κεράκι και να πιούμε λίγο νερό από τη πηγή. Στο φεύγα, με χαλαρό ξεκίνημα, όχι πάνω από 4.000 στροφές στην κάθε αλλαγή ταχύτητας, κουμπώνω τετάρτη, ακούγεται ένας θόρυβος, το κοντέρ και το στροφόμετρο επέστρεψαν στο μηδέν και σβήνει η μηχανή. Πατάω και κρατάω συμπλέκτη για να ρολλάρει η μηχανή και κάνω στην άκρη. Ο Βαγγέλης που ήταν από πίσω μου, είδε όλη τη φάση σταμάτησε ευτυχώς. Οι άλλοι μας πήραν χαμπάρι μετά από μερικά λεπτά και γύρισαν πίσω. Βάζω τη μηχανή στη στέκα και κοιτάω την αλυσίδα. Είχε σπάσει από την πάνω πλευρά, και προεξείχε ένα μικρό κομμάτι από το αριστερό γραναζάκι. Τη τραβάω και τη πετάω στην άκρη. Κουνάω τη μηχανή μπρός πίσω μπας και δω λάδια από κάτω της, αλλά τίποτα.. Δεν ήξερα τη ζημιά θα μπορούσε να έχει η μηχανή.. φοβόμουν ότι μπορεί να κόλλησε κανένα πιστόνι, να έσπασε κανένας ιμάντας, να ήταν το πρόβλημα στα ηλεκτρικά.. Τέλος πάντων ήρθαν και τα παιδιά, σπρώξαμε τη μηχανή πίσω στο Σεληνάρι, φώναξα την οδική και κάτσαμε και φάγαμε σουβλάκια… Μετά από καμιά ώρα ήρθε η οδική, φορτώσαμε τη μηχανή και τη πήγαμε Ηράκλειο σπίτι μου.
Πάω στην αντιπροσωπεία της Ducati στην Αλικαρνασσό και μιλάω με τον Άγγελο για το πρόβλημα της μηχανής μου. Τον ρωτάω που μπορώ να την πάω, μιας και άνοιξε η αντιπροσωπεία, θα έχουν κανονίσει να έχουν και service ή να τη στείλω Αθήνα στα κεντρικά…
-Όχι μου λέει.. εδώ πιο πάνω είναι το Επίσημο service της Honda και το παιδί που την έχει ετοιμάζεται να πάρει και το service της Ducati.
Ducati και Honda στον ίδιο χώρο, σκέφτομαι.. δε παίζει…
-Αλλά Ότι είναι και δε ξέρει για να επισκευάσει τις μηχανές, ρωτάει στην Αθήνα και μετά προχωράει.. δε πειραματίζεται… Είναι καλός μάστορας…
Ας πάει στο διάγαλλο για κατάσταση λέω, πάω να τον δω και αποφασίζω…
Περνάω από το μαγαζί του, λέω ο Μιχάλης είμαι.. με στέλνει ο Άγγελος… έτσι κι έτσι με τη μηχανή.. μπορείς να τη δεις; Πότε να στη φέρω;
Το παιδί (ο Γιώργος) προσφέρθηκε με τη μια.. πάμε τώρα να τη φέρουμε.. οκ λέω.. εδώ κοντά είναι θα τη φέρω σε 10 λεπτά.. Πάω τη μηχανή, μου ξεβιδώνει το καπάκι του γραναζιού του κινητήρα και πίσω από το καπάκι είχε μια μικρή τρύπα… Κάρτερ… Δηλαδή του λέω… Κάρτερ μου λέει.. Δηλαδή τι κόστος περίπου Γιώργο; Κάτσε μου λέει να πάρω 1-2 τηλέφωνα να έρθουν να δουν αν επισκευάζεται και θα σε πάρω να σου πω… οκ του λέω.. περιμένω τηλέφωνο... και φεύγω.
Την επομένη με πήρε τηλέφωνο και πήγα από εκεί.. Άκου μου λέει.. Η μηχανή σου επισκευάζεται.. Ο μάστορας για να σου κολλήσει το κινητήρα θέλει 120ευρώ συν 120ευρώ αλυσιδογράναζα (τα διάλεξα εγώ DID και JT).
-Eγώ θέλω 200 για να σου κατεβάσω και να ανεβάσω τον κινητήρα μαζί με την εργασία. (Λάδια και φίλτρο λαδιού τα είχα αγοράσει εγώ).
-Οκ λέω.. αλλά θέλω να ρίξεις και μια γενική «ματιά» και ότι δε σου αρέσει ή το βλέπεις και θέλει άλλαγμα, μου το λες.
-Ο.Κ. το ξεκινάμε…

Παράλληλα με την επισκευή πήρα τα καπάκια για να τα πάω για βάψιμο. Μετά από πολλές μέρες με τον βαφέα να μη τα έχει πάει για αμμοβολή σε άλλο μαγαζί γιατί αυτός δε προλάβαινε-δεν είχε τα κατάλληλα μηχανήματα, ζήτησε από εμένα να τα πάω…
Μετά από καμιά-δυό μέρες και χίλια ζόρια τα πήγε αυτός τελικά. Ο άλλος μάστορας με την αμμοβολή, δε τα κατάφερε με τη μία, γιατί από ότι φαίνεται τα καπάκια έχουν μια προστατευτική μεμβράνη και χρειαζόταν «ειδικό φάρμακο»…
Μια εβδομάδα αργότερα από φάρμακα, αμμοβολές και βαψίματα… πέρασα για να πάρω τα καπάκια… τα πήγα στο Γιώργο να τα συναρμολογήσει.. μέσα σε μία χαρτόκουτα ήταν κάτι ρουλεμάν.. τα ποδοστήρια για τα φρένα και για τις ταχύτητες.. χύμα στο κύμα λέμε… Πιάνει στα χέρια του τα καπάκια και τα κοιτάει.. μου λέει.. γιατί έβαψε εδώ; Δεν έπρεπε.. Να, κοίτα κ εδώ…το ρουλεμάν είναι γεμάτο με άμμο... μα δε μπορούσε να το καλύψει με χαρτοταινία πριν το ξεκινήσει;;
Να το 1ο άγχος… και ρε Γιώργο θα έχουμε πρόβλημα; και με υφάκι μου απαντά.. Ε, μπορεί να σου κολλάει το φρένο.. ή να… όταν αλλάζεις ταχύτητες να είναι πιο σφιχτό…. Και τι κάνουμε τώρα..; δε μπορούμε να το τρίψουμε να φύγει το χρώμα; Δε μπορούμε να αλλάξουμε ρουλεμάν;
-Άσε θα το ΄δω μου λέει και θα σου πω..
Ο κινητήρας είχε φτάσει από το μάστορα, κολλημένος και φαινόταν οκ.. θα βάλω τον κινητήρα επάνω, τα καπάκια μετά, λάδια, φίλτρα, αλυσιδογράναζα και σε ενημερώνω πότε να το πάρεις…
Ξε-αγχώθηκα… όλα καλά σκέφτομαι…
Μετά από μερικές μέρες.
-Μάλλον θα χρειαστεί να αλλάξουμε και τα πηνία… το ένα είναι μαύρο και το άλλο ξεκινάει να μαυρίζει.. με τον καιρό αν καούν δεν θα σου φορτίζει τη μπαταρία και θα έχεις θέμα… Μιας που το έχουμε εδώ ανοιχτό να το δούμε… οκ λέω.. ανακατασκευή δε γίνεται αυτό που έχω ήδη; Με ένα τηλέφωνο μάθαμε ότι θέλουν 150ευρώ… Οκ, άστο λέω και μπαίνω car.gr… Άκυρες τιμές… 200ευρώ για μεταχειρισμένο… e-bay μετά από 1-2 ώρες ψάξιμο… και voila! 70ευρώ με μεταφορικά από την Merkeland… σε μια εβδομάδα ήταν εδώ…
…το φτιάξαμε κ αυτό…

Την άλλη μέρα περνάω για να δω τι γίνεται.. μου λέει πρόβλημα.. τι πρόβλημα λέω;; τα καπάκια δεν είχαν κολληθεί σωστά και έχανε λάδι, το ξαναπήγα και το κόλλησε ώστε τώρα δε χάνει.. και τα λάδια; Θα βάλουμε άλλα; Φίλτρο; Όχι ρε μου λέει.. δε χρειάζεται.. όλα καλά...
Δε μου άρεσε αυτό…ξεκινήσαμε τις προχειροδουλιές;; τα λάδια φαινόντουσαν θαμπά… ένα καφέ της λάσπης… σκεφτόμουν και ότι μπορεί να έχουν πέσει ρινίσματα από το τρίψε κόλλησε, να μη καθάρισε καλά τα καπάκια πριν τα κουμπώσει, ότι μπορεί να πέταξε τα δικά μου λάδια και να έβαλε άλλα χύμα.. Χίλια δυο τριγύριζαν στο μυαλό μου..
-Έλα αύριο να τη πάρεις το πρωί.. Οκ λέω.. τα λέμε…
Την επομένη το πρωί κατά τις 12, μετά από καφεδάκι λέω του φίλου Γιάννη άντε να με πετάξεις να πάρω τη μηχανή…
Παράλληλα με εμένα είχε πάει και ο ξάδελφος μου το multi του εκεί για να αλλάξει κάποια πράγματα...
Την ώρα που φτάνω με το Γιάννη, να και ο ξάδελφος.. ο Γιώργος είναι απ’ έξω και μας κοιτάει..
1-0!
Και δείχνει εμένα για το 1 και το 0 για τον ξάδελφο.. τι εννοείς; -Η μηχανή του Μιχάλη είναι έτοιμη ενώ του ξαδέλφου όχι.. κ γελάει.. οκ.. που είναι;; την έστειλα για πλύσιμο… Ωραίος σκέφτομαι… -Έλα να τη πάρεις το απόγευμα… -Οκ ρε Γιώργο τα λέμε…
Στο δρόμο για το σπίτι σκεφτόμουν ότι.. οκ όλα τελείωσαν… το απογευματάκι θα πάω να πάρω τη μηχανή κ όλα καλά… και πλύσιμο.. ωραίος ο Γιώργος.. καλή η κίνηση του… αλλά… αν ο άλλος το πλύνει με πίεση και μου γαμήσει τα λαστιχάκια, πάρουν νερό οι μπουζόπιπες;;;
Άγχος…
Περνάω το απογευματάκι και είχε κόσμο. Περιμένω λίγη ώρα χαζεύοντας τη μηχανή.. Με φωνάζει μέσα, καθόμαστε στο γραφείο. Με ενημερώνει για τις επισκευές που έχει κάνει πάνω στη μηχανή και μου λέει το ποσό.
-Ορίστε Γιώργο τα λεφτά, για δώσε μου τα κλειδιά να δω τη μηχανή. Πιάνει μέσα από ένα κουτάκι ένα κλειδί χωρίς το λαστιχένιο μπρελόκ Ducati Corse. Δεν είναι Γιώργο αυτό το κλειδί μου.. μάλλον είναι του ξαδέλφου… το δικό μου έχει ένα μπρελόκ πάνω… Όχι μου λέει.. δεν έχω άλλο κλειδί εδώ. Αυτό είναι το δικό σου.. ρε Γιώργη.. δεν είναι λέμε.. το δικό μου είχε και μπρελόκ. Εδώ μου λέει, δεν έχω κλειδί ducati με μπρελόκ. Αυτό είναι. Πετάγεται ο βοηθός και λέει του Γιώργου ότι θυμάται ότι το κλειδί μου είχε μπρελόκ. Είδες του λέω; Τώρα τι κάνουμε; Τι κάνουμε μου λέει.. ;; Κοιταζόμαστε για λίγη ώρα.. εγώ σου έφερα κλειδί με μπρελόκ. Πας να με βγάλεις ψεύτη και ο βοηθός σου μου δίνει δίκιο…
-Ε, καλά, πήγαινε αύριο στου Άγγελου να πάρεις ένα άλλο.
-Αυτό θα έκανα έτσι κι αλλιώς, του λέω…

Βγαίνω έξω και βάζω το κλειδί στη μηχανή. Ξεκινάει το τεστ, και όταν μηδενίζουν τα κοντέρ, βάζω μπροστά. Τίποτα.. αδύναμες μιζιές… κλείνω διακόπτη, ανοίγω πάλι, τσεκ, περιμένω, μιζιά… τίποτα.. να μη παίρνει.. Βάζω λίγο τσοκ. Ξανά-μανά.. τίποτα.. ρε Γιώργο.. γιατί δε παίρνει μπρος;; Εκεί που μιλούσε με ένα πελάτη, γυρίζει με ειρωνικό τόνο καλά ρε Μιχάλη, δε μπορείς να τη βάλεις μπροστά; Αμάν ρε Μιχάλη…
Έχω μείνει κόκκαλο.. έρχεται δίπλα μου, κλείνει ανοίγει διακόπτη, δε περιμένει καν να τελειώσει το τεστ και πατάει τη μίζα. Άνοιγε το γκάζι σχεδόν πάνω από τη μέση, μέχρι που πήρε η μηχανή αλλά σα να άκουγες σκασίματα από το φιλτροκούτι και αρρυθμία στο τρόπο λειτουργίας του κινητήρα… μπα λέω.. θα είναι επειδή είναι κρύα ακόμα..
-Ορίστε μου λέει.. λες και μου έκανε μάθημα.. την ώρα που πάει να φύγει κοιτάω το λαμπάκι του λαδιού και δεν έσβηνε.. -Γιατί ρε Γιώργο; -Ε.. μάλλον βαλβίδα πίεσης λαδιού θα έχει πρόβλημα.. -Ωραία.. γιατί δεν με ενημέρωσες να την αλλάξουμε; Και γιατί δακρύζει εδώ λάδι;; (από την αριστερή πάνω πλευρά του κινητήρα όπως κάθεσαι στη μηχανή).
-Ε, καμία τσιμούχα θέλει αλλαγή. -Καλά ρε Γιώργο ήρθα να πάρω τη μηχανή μου, σε πλήρωσα και δεν είναι έτοιμη; Καλά καλά.. άστη κ έλα να τη πάρεις αύριο το πρωί.
Οκ λέω.. δώσε του λίγο χρόνο ακόμα..
Την επόμενη μέρα, το πρωί. Περνάω από το μαγαζί κ μου λέει έτοιμη είναι. Σίγουρα; Ναι μου λέει.. απλά θα χρειαστούμε νέα βαλβίδα πίεσης λαδιού και αν σου ξαναδακρύσει να μου το φέρεις. Δηλαδή σκεφτόμουν εγώ.. ότι είπαμε κ εχθές.. οκ.. φέρε τη για βόλτα..
Παίρνει η μηχανή με χίλια ζόρια μπροστά. Χαμηλά το μηχανάκι δε κρατούσε ρελαντί, οπότε έβαζα λίγο τσοκ για να κρατάω τις στροφές στις 800-1000 και να μη σβήσει. Θα ζεσταθεί σκέφτομαι και θα ηρεμήσει. Συμπλέκτη, πρώτη στο κιβώτιο, αφήνω συμπλέκτη και ξεκινάω στη κατηφόρα. Άντε επιτέλους.. μετά από ένα μήνα και κάτι μέρες καβαλάμε το μηχανάκι μας, θα κάνουμε και κανένα βολταράκι με τα άλλα τα αλάνια να γουστάρουμε.. στα φανάρια στην Ικάρου κάνω δεξιά για να πιάσω παραλιακό, για να κάνω τον κύκλο κ να πάω ξανά στο μαγαζί. Ανάβει πράσινο και ξεκινάω. Με το που κουμπώνω τη δευτέρα, ανοίγω το γκάζι για να ακούσω το θόρυβο και να νιώσω τη ροπή (όση έχει) αλλά τίποτα.. το γκριπ του γκαζιού γυρνούσε με δυσκολία…από 1.300σ.α.λ. μέχρι 3.500σ.α.λ. το μηχανάκι έκανε μπερδέματα, λες και ανοιγόκλεινα το γκάζι γρήγορα. Μετά τις 3.500σ.α.λ. τραβούσε, αλλά όχι όπως πριν, και από τις 5.500σ.α.λ. και πάνω έκανε πάλι μπερδέματα. Σκέφτομαι ότι δεν είναι δυνατόν, ενάμησι μήνα και το μηχανάκι να είναι σε αυτή τη κατάσταση;; Θα τρελαθούμε τελείως;; Ξανά πίσω τον ίδιο δρόμο. Δεν στρίβω αριστερά για Ικάρου, αλλά συνεχίζω ευθεία για βιομηχανική μιας και δεν είχα ένδειξη θερμοκρασίας και δεν ήθελα να το πιέσω. Μετά από μερικά πάνω κάτω, η θερμοκρασία ήταν στους 60C+. Σταματημένος στο φανάρι στα όρια Κατσαμπά Αλικαρνασσού να κοιτάω προς το λιμάνι. Ανάβει πράσινο και ξεκινάω, (το τσοκ ανοιχτό διαφορετικά η μηχανή έσβηνε στο ρελαντί) 1η ταχύτητα, από 1.300σ.α.λ. μέχρι 3.500σ.α.λ. μπερδέματα μετά τις 3.500σ.αλ. έκανε να δει χαρά αλλά έφτανε τις 5.500σ.α.λ. και ξανά μπερδέματα. Αλλαγή σε δευτέρα, 4.500σ.α.λ. με 5.500σ.α.λ. όλα έδειχναν καλά, αλλά μετά τις 5.500 σ.α.λ. μπερδέματα. Αλλαγή σε 3η.. τα ίδια. Αλλαγή σε 4η.. τα ίδια.. κλείνω το τσοκ… τα ίδια… Πάμε πίσω…
Παρκάρω έξω από το μαγαζί, βγαίνει έξω. Κατεβαίνω εγώ από τη μηχανή.
-Όλα καλά Μιχάλη;
-Ρε Γιώργο.. κάνει ένα παράξενο θόρυβο σα ντέφι όταν είμαι σταματημένος (το μηχανάκι δεν είναι ξηροκάμπανο)
-Και που θες να ξέρω εγώ πως έκανε το μηχανάκι σου πριν;; και ανεβαίνει πάνω στη μηχανή να τη κάνει βόλτα.
-Το μηχανάκι δεν τραβάει όπως πριν..
-Ντάξ ρε Μιχάλη.. όλα εδώ τα έπαθε το μηχανάκι σου.. τίποτα άλλο;
-Έλα του λέω το κουράσαμε.. κατέβα κάτω τώρα να πάρω τη μηχανή να φύγω.
-Όχι λέει θα τη πάω μια βόλτα να δω που «δε τραβάει».
Μετά από κανένα 5λεπτο να τον.. παρκάρει βάζει στέκα,
-Όλα εντάξει..
-Τι όλα εντάξει; Δεν είδες ότι κάνει μπερδέματα;
-Δε κάνει τίποτα.. μια χαρά δουλεύει..
-Οκ Γιώργο κατέβα. Κάθομαι πάνω στο μηχανάκι, σου χρωστάω τίποτα;
-Όχι
-Είμαστε Οκ;
-Ναι μου λέει..
-Γιώργο κάνε μου μια χάρη..
-Έλα μου λέει
-Μη ξανά ασχοληθείς με Ducati. Μπορεί με τα Honda να το έχεις, αλλά με τα Ducati δεν…
-Γιατί ρε Μιχάλη το λες αυτό;
Συμπλέκτη, 1η, γειά σας.
Όπως κατεβαίνω την Ικάρου, προβληματισμένος για τον τόσο χρόνο και χρήμα που χρειάστηκε η μηχανή ώστε να μην μου την έχει ρυθμίσει σωστά, να μου τη λέει και από πάνω ο μάστορας χωρίς να δεχτεί αυτό που του λέω, και εφόσον είμαι λάθος να μου το δώσει να το καταλάβω. Σταματάω στη Ducati για να μιλήσω με τον Άγγελο.
Μπαίνω μέσα, με χαιρετάει όλο χαρά, βλέπει ότι δεν είμαι και στα χαϊ μου και ρωτάει τι έγινε.. του τα λέω γρήγορα, σπασμένο κάρτερ, κόλλημα κάρτερ, αλλαγή φίλτρο λαδιού + λάδια, τοποθέτηση καινούρια αλυσιδογράναζα, αλλαγή πηνίου, λαμπάκι λαδιού μόνιμα αναμμένο, δακρύζει λάδι, δε τραβάει η μηχανή, χάθηκε το μπρελόκ από το κλειδί που είχα πάρει από εδώ και ο μάστορας να κάνει τον ανήξερο… ξενερώνει και αυτός και μου λέει…
-Μα δε μπορεί. Ο Γιώργος είναι καλός μάστορας.. κάτσε να πάρω μια στην Αθήνα στα κεντρικά να ρωτήσουμε τον Αρχιμηχανικό για τα συμπτώματα που παρουσιάζει η μηχανή σου να μας πει τι νομίζει ότι φταίει. Μέχρι να απαντήσει ο αρχιμηχανικός, μπαίνει ο Γιώργος μέσα… Λέω.. τώρα δέσαμε…
-Τι έγινε ρε Γιώργο με τη μηχανή του Μιχάλη;
-Τι να γίνει δηλαδή; Ο πελάτης δε δέχτηκε την επισκευή.
Δεν κοιτούσε εμένα όταν τα έλεγε αυτά.. Απαντάει ο αρχιμηχανικός και του λέει ο Άγγελος, -Έτσι κ έτσι έχουμε ένα μηχανάκι και κάνει αυτά κ αυτά. Πάρε το Γιώργο να τα πείτε. Πιάνει το ακουστικό ο Γιώργος και τον ακούμε και οι 2.
-Εεε όχι, δεν αλλάξαμε μπουζί, εεε ούτε καυσαεριοανάλυση έκανα, ναι.. ναι.. ούτε συμπίεση είδα… α, καλά.. οκ.. και κλείνει το τηλέφωνο. Γυρίζει στον Άγγελο και λέει.
-Να παραγγείλουμε 2 μπουζί να φέρει τη μηχανή και να το δούμε.
-Ορίστε λέει ο Άγγελος, βρήκαμε λύση.
-Πλάκα μας κάνεις ρε Γιώργο; Αυτά που σου είπε στο τηλέφωνο και τα μπουζί, δεν ήξερες να τα κάνεις; Εσύ δεν ήσουν αυτός που αν δεν ήξερε κάτι θα μιλούσες μαζί του εξαρχής, για να μη μπαίνουμε σε αυτή τη ταλαιπωρία και να φτιαχτεί και η μηχανή μου σωστά;
-Μη μου φωνάζεις εμένα…
-Άσε μας ρε Γιώργο.. και σηκώνεται και φεύγει.
-Ορίστε, μου λέει ο Άγγελος, θα παραγγείλω τα μπουζί θα πας τη μηχανή από εκεί και θα τη φτιάξει.
-Άγγελε, δε του έχω εμπιστοσύνη. Τέλος.
-Και τι θέλεις να κάνω.. νιώθω πολύ άσχημα, θέλεις να τη πάμε αλλού; Θέλεις να τη στείλουμε στην Αθήνα στο κεντρικό σέρβις;
-Θα το σκεφτώ κ θα σου πω.. τώρα φράγκα δε παίζουν..
-Θα τα κανονίσουμε μου λέει, η μηχανή να φτιαχτεί και θα τα βρούμε.
-Δώσε μου ένα μπρελόκ να φύγω, και χρέωσέ το στο μάστορα.
-Δεν έχω, αλλά θα σου παραγγείλω.
-Οκ του λέω κ φεύγω.

Την επόμενη μέρα ήρθε το κάλυμα για τη σέλα. Το πήγα σε ένα ταπετσέρη και μου το έφτιαξε. Φέρνω τη μηχανή στη δουλειά και ξεκινάω τις φωτογραφίες. Βάζω και τη μηχανή μπροστά να τραβήξω κ εγώ ένα βίντεο τη μηχανή μου να δουλεύει. Όπως τη βάζω μπροστά, ακούω πάλι το μεταλλικό θόρυβο σα μικρό ντέφι. Ψάχνω να δω από που προέρχεται. Στήνω αυτί μπροστά στο κινητήρα, τίποτα, κοιτάω λαιμούς εξατμίσεων μπας έχουν χαλαρώσει, τίποτα, τσεκάρω τα τελικά και βλέπω ότι η βίδα που κρατάει το τελικό της μίας εξάτμισης μαζί με το παταράκι του συνοδηγού λείπει. Η εξάτμιση στον αέρα.. Δε πάμε καλά λέω.. αλλά και πάλι.. ο θόρυβος συνεχίζει.. κοιτάω από την άλλη πλευρά και βλέπω αυτή τη φορά, να υπάρχει βίδα, να υπάρχει ροδέλα, αλλά να μην υπάρχει παξιμάδι. Η βίδα, από το βάρος της εξάτμισης είχε στραβώσει και το θόρυβο τον έκανε η ροδέλα που ήταν ανάμεσα στη βάση για το παταράκι και στην εξάτμιση. Πήγα πήρα 2 ανοξείδωτες, τις έβαλα επάνω και έλυσα το πρόβλημά μου προσωρινά.
Κοπή πίτας Καλά Κοπέλια. Λαχειοφόρος κλήρωση. Κερδίζω ένα λίτρο λάδι και ένα σπρέι καθαρισμού αλυσίδας από Κολοβό. Epic.
Μετά από μερικούς μήνες μιλάω με ένα φίλο και μου προτείνει ένα ντουκομάστορα στην Αθήνα. Μου δίνει τηλέφωνα και τα σχετικά, μιλάω τηλεφωνικά με το παιδί, κανονίζω και πάω τη μηχανή Αθήνα.
Μετά από μερικές μέρες με παίρνει τηλέφωνο και η πρώτη του ερώτηση είναι, εσύ άνοιξες και έκανες σέρβις στη μηχανή; Δε μπορεί κανείς να φανταστεί πως ένιωσα εκείνη τη στιγμή. Μάλλον ένιωσα λες και πλήρωσα τον προηγούμενο μάστορα να παίξει LEGO με τη μηχανή μου και τα καινούρια της ανταλλακτικά.
Μετά από ένα μήνα και κάτι μέρες, η μηχανή είναι πίσω στα χέρια μου. Δουλεύει καλύτερα από ποτέ. Δεν θα κάτσω να αναλύσω τι δεν είχε κάνει ο 1ος από τον 2ο.. αν θα έχω φωτογραφίες θα τις βάλω για να πάρετε μια γεύση.
Με λίγα λόγια…

Κολοβέ.. τον Μπίνης.

Μιχάλης Αλεξανδράκης
My Youtube Channel http://www.youtube.com/mightymike" onclick="window.open(this.href);return false;
Image
DoItYourself

Αλλαγή Φλάς σε Monster 620

Ο παλιός, καλός, sexpyr...
Άβαταρ μέλους
rock n rolla_s4
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4198
Εγγραφή: Τετ 26 Νοέμ 2008, 23:41
Gender: Male
Other: ΚαΤεΜούνα

Re: Α, ρε τερατάκι.. τι τραβάς...

Δημοσίευση από rock n rolla_s4 »

Μετα φταινε τα Ducati που ειναι μπουρδελα και χαλανε. Οχι οι ΑΧΡΗΣΤΟΙ μαστορες. Χαρα στο κουραγιο σου. Ξεφτιλισε τον σε ολο το νησι. Να μη παταει ψυχη στο μαγαζι του..
Όποια κι αν είναι η ερώτηση 990 Adventure είναι η απάντηση

Κάγκουρας
Άβαταρ μέλους
πυξιδας990
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8641
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2012, 20:58
Gender: Male
Other: ΚΤΜ 990 ADV ORANGE
Τοποθεσία: ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ

Re: Α, ρε τερατάκι.. τι τραβάς...

Δημοσίευση από πυξιδας990 »

Χαρά στο κουράγιο σου φίλε.ελπίζω να είναι το τελευταίο και να χαρείς τα μάλα :hibye:
δεν φευγουμε εμεις-να φυγουν αυτοι
βορρας-νοτος,βαλτε βενζινα..
http://www.mybike.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.advrider.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/340966959385723/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/1535032233422647/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
desmios
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2012, 07:39
Gender: Male
Other: Beta, Moto Guzzi
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Α, ρε τερατάκι.. τι τραβάς...

Δημοσίευση από desmios »

Ηθικό δίδαγμα. Όταν έχουμε ducati το πάμε σε επίσημο service της ducati, άντε στη χειρότερη σε ντουκατομάστορα που εξειδικεύεται σε αυτά. ΤΕΛΟΣ!!

ps. τα "παταράκια" δεν υπάρχουν σε μηχανές αλλά σε μαγαζιά και σπίτια. Στις μοτοσυκλέτες υπάρχουν τα "μασπιέ" που κάποιοι τα αποκαλούν μαρσπιέ και κάποιοι άλλοι πατητήρια... :wsmile:
Ο καλύτερος τρόπος για να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις.
Άβαταρ μέλους
laziali21
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7506
Εγγραφή: Πέμ 14 Μάιος 2009, 15:28
Gender: Male
Bike: 1098S
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Α, ρε τερατάκι.. τι τραβάς...

Δημοσίευση από laziali21 »

Χαρας το κουραγιο σου που εκατσες και εγραψες ολα αυτα σε τετοια κατασταση... :))
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: Α, ρε τερατάκι.. τι τραβάς...

Δημοσίευση από fuzion »

Καλα εκανες και τα γραψες, προσωπικα το διαβασα 2 φορες.

Απλα ο μαστορας δεν ηξερε να λυνει και να δενει μοτερ. Πατανε πανω στην καλοσυνη του κοσμου και στο ποσα ξερει ο αλλος, και δρουν επειτα αναλογως.

Και παιζουν με τη ζωη σου ουσιαστικα. Κανει και τον εξυπνο...

Ειχα στο παρελθον με το καβασακι ενα παρομοιο τραγικο περιστατικο με ποοοολλυυυυ γνωστο φοβερο μαστορα τον οποιο κατακραξα στο αντιστοιχο φορουμ και τελικα πηρα ενα συγγνωμη απο το βοηθο του σε πμ. (Και χορηγος του φορουμ ο μαστορας)

Ρωτατε οσα μπορειτε για το προβλημα παντου και το τι σας φτιαξανε με λεπτομερειες, μαθετε οσα μπορειτε για τη μηχανη σας, εμπιστευτειτε μονο τον εαυτο σας και τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ. Αμα σου κολλαγε κανα μοτερ απο μ.... του σε καμια στροφη πως θα σουν τωρα;

Νευριασα απογεματιατικα :ρ
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: Α, ρε τερατάκι.. τι τραβάς...

Δημοσίευση από tesla »

Δεν χρειαζοταν να κατεβει καν το μοτερ...δυστυχως οι μαστορες απλα ψαχνουν ευκολο χρημα και κοροιδα...υπαρχουν τα φορουμ παιδια καλο ειναι να κανετε μια αναζητηση πρωτα πριν ξεκινησετε νταραβερια με μαστορια...οπως και να χει, μακαρι να μη σου ξανατυχει παρομοιο περιστατικο...
opanos
Άβαταρ μέλους
interista
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: Τετ 19 Αύγ 2009, 12:58
Gender: Male
Bike: 748SPS
Τοποθεσία: Βολος

Re: Α, ρε τερατάκι.. τι τραβάς...

Δημοσίευση από interista »

εσυ αγορινα και χοντα να αγορασεις στο μελλον στην αθηνα θα το στελνεις για σερβις :wsmile:
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Α, ρε τερατάκι.. τι τραβάς...

Δημοσίευση από jks »

ενός κακού μύρια έπονται
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6801
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 08:18
Bike: 848

Re: Α, ρε τερατάκι.. τι τραβάς...

Δημοσίευση από argy »

Τι να πω ρε φίλε,καλύτερα να ασχοληθεί με κάτι άλλο ο "μάστορας" που πήγες...

Χαρά στην υπομονή σου! :hi4:
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: Α, ρε τερατάκι.. τι τραβάς...

Δημοσίευση από Xenokratis »

:whistling:

Mάστορα λεβέντες εγώ ξέρω μόνον ενα....της κατσίκας το κ***ο που βγάζει το σκατό κομπολόι.....

Τωρα....Αγορίνα..χαρας το κουράγιο σου...Λογικό οταν εμπιστευτεις για τον ένα η τον αλλο λογο ενα συνεργειο...να κανεις και υπομονή σε πραματα που φανταζουν εξωφρενικα....κανεις δε γουσταρει να του σπανε τα @@ οταν δουλευει...ποσο στα συνεργεια που διαβαζει ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του και παει και ζαλαει τα κοχονια του ΜαστορΗ.....
Καλη τη πιστη τρώς φόλα πολλες φορες εν γνώση σου....ΟΜΩΣ όλα εχουν και Ορια.....
Δε συζηταμε για τη γυφτιά του μπρελόκ....δεν ειναι τα 5-10 ευρω που κανει....Η νοοτροπια και η αντιμετωπιση του ΑΝΘΡΩΠΟΥ μετράει...

Δε θελω να στοχοποιήσω...αλλα για γνωστούς μαστορηδες της Ντουκάτι...εχουν ειπωθει διαφορα....και σιγουρα εχει να κανει με το τι σοι ανθρωπος ειναι ο καθενας και ποσο ταιριαζει στα χνωτα μας...
Τα Ducati ΔΕΝ ειναι ούτε πυρηνικινητα ουτε εχουνε καμια τεχνολογια αιχμής....(Μιλάω για τα ΑΕΡΟΨΥΚΤΑ 2ΒΑΛΒΙΔΑ..) μοτεράκια του συχωρεμενου του ταλιόνι ειναι του 60-70 ειναι...!!
Απλα εχουνε ΜΠΕΛΑΛΟΔΟΥΛΕΙΑ που ο αλλος αν δεν εχει όρεξη και εμπειρία....θα φανει η τσαπατσουλιά αμεσως...
Tωρα αν αρχίσω να αραδιάζω εμπειριες απο συνεργεία σε 2 κ 4 τροχούς ητε γιαπονέζικων ητε ευρωπαικων....θα γελάμε μεχρι δακρυων.......
Σημαδια στις κεφαλες σας απο μεγκενη έχετε?? Δεν έχετε...
Τσιμούχες μπροστινου σε χονδα να τρέχουνε και να σου λεει ο μασι-τορας....εχεις ιδεα ποσο εχουνε...συμπλιρωνε λιγο λαδακι μωρε..σιγα....και αλλα πολλα.....

Εαν δε πιάνει το χέρι σου....θα πρέπει να μιλάει η τσέπη σου....και οκ...ξερω θα ξεκινησουν θυελλες αντιδράσεων...οτι δε μπορει να πληρωνεις χρυσαφι ενα σερβις κτ....κτλ...κτλ....
Στην ελευθερη αγορά....η μοναδικότητα και η παροχή exclusive υπηρεσιώνε...πλερώνονται..
Οπως κιεμεις στη δουλεία μας...αν θεωρούμε οτι ειμαστε ΚΑΛΟΙ...εχουμε απαιτησεις....΄καπως ετσι παιζει μπάλα και το συνεργείο......
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ κα το φτηνοτερο....ειναι Ελληνική ανακαλυψη.....
Στο χωριο μου λενε το φτηνό το κρέας το τρώει ο σκυλος..... (Φυσικά δε μιλάμε για αισχροκερδια, ετσι?), οποτε πολλες φορές παμε να γλυτωσουμε ενα κατοστάρικο (που μαγκες το ξερω δε περισευει απο κανεναν μας) αλλα το πληρωνουμε διπλό....σε φραγκα...και 4πλο σε ψυχή.....και δεν αξιζει...
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Α, ρε τερατάκι.. τι τραβάς...

Δημοσίευση από ENGAKATS »

ειναι να μη σου κατσει τετοιος "επαγγελματιας", ασχετως αντικειμενου (αν ειναι μαστορας δηλαδη, μοδιστρος, μαγειρας ή δε ξερω γω τι...)

κατα τ'αλλα πριν πουμε ενα "ναι" ετσι, ελαφρα τη καρδία, σε οτιδηποτε μας πουν οτι χρειαζεται αλλαγη, καλο ειναι 1)να καταλαβουμε 100% το λογο για τον οποιο ο μαστορας πιστευει οτι θελει αλλαγη και 2)να ψαχτουμε λιγο, οχι γιατι δεν εμπιστευομαστε το μαστορα αλλα γιατι πολλες φορες καλο ειναι να ξερουμε και τι εναλακτικες υπαρχουν (αν στη τελικη χρειαζεται να γινει ο,τι μας εχει προταθει)

τρεχα γυρευε τι του εκανε ο τυπος και καταφερε να κανει το μοτερ να δουλευει ετσι... και τα υπολοιπα με τα οποια ασχοληθηκε.... δεν θελω καν να σκεφτω τι εκανε και τι δεν εκανε :whistling: :dead:

στη θεση σου παντως, τωρα που το μηχανακι δουλευει οπως πρεπει, θα τον εκραζα ανοιχτα και καταμουτρα σε ολο το νησι... το οτι εσυ δεν γνωριζεις συγκεκριμενα πραγματα δε σημαινει οτι μπορει να σε δουλευει κανονικοτατα... και αν δεν ειχε σκοπο να σε δουλεψει για να σου φαει φραγκα και εκανε ο,τι εκανε πολυ απλα γιατι ετσι νομιζε οτι επρεπε... τοτε καλο θα ηταν να μην ξαναπιανε ουτε 5ρι αλεν στα χερια του :dead: :dead: :dead: :dead:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: Α, ρε τερατάκι.. τι τραβάς...

Δημοσίευση από salingaros »

το διαβασα και στο fb.... πραγματικα διαβαζα με αγωνια να δω τι και πως κατεληξε η ιστορια...

δεν ηθελα να σχολιασω εκει (fb)...μιας και πολυ ξερολες και καλοθελητες δεν ξερω πως μπορουν να αντιδρουν και να σχολιαζουν...

κριμα ...πολυ κριμα....

εχω γνωρισει πολα μαστορια...και η αληθεια ειναι οτι το βλεπω πλεον σαν το γιατρο...θα ηθελα να ειχα μια φιλικη σχεση να νειωθω ανετα...και να συζηταμε κτλπ..αλλα αν δεν κατσει δεν τρεχει και τιποτα...πανω οπο ολα με εναδιαφερει να γνωριζει...η δουλεια να γινει!
θα σου πουν ....ολοι γνωριζουν...τι μπρικια κωλλαμε?...
οποτε το αμεσως απομενο κριτιριο βασικο κατα εμε ειναι να ειναι και μοτοσυκλετιστες αλλα και να αγαπανε τα μηχανακια...παθος και λεπτομερια βγενει μονο αν το αγαπας....

τωρα...απο τον καλλητερο μεχρι τον καλλητεροτερο εχω ακουσει χιλια καλα....και χιλια κακα....μια στραβη θα τυχει...πεςστο φορτο πεστο ξεφυγε...πεστο οπως θες...ανθρωποι ειναι...
και επειδη ισως δικαιωλογησω το ανθρωπινο λαθος ισως δωσω και δευτερη ευκερεια αναλογος το πως θα με αντιμετωπισει... και ερχωμαστε τωρα λοιπον στο ποιο βασικο κατα εμε βαση αυτουνου....το ανθρωπινο...σχεση πελατη και εμπορα..

το μπρελοκ...ας καλεσουμε τον σερλοκ...x-files ζουν αναμεσα μας :mrgreen:
το αγανακτηση...και προσβολη στο πως θα σε μαθει και καλα να μαθεις να βαζεις ενα μηχανακι μπροστα...ας πουμε ηταν μια κακη μερα με νευρα... :whistling:
η κοροιδια αναμονη τηλεφωνα κτλπ...λες το ψαχνει...

για ολα αυτα μπορουν αν το δεις με καποια οπτικη να δωσεις και μια αλλη δικαιωλογια...
ομως...
....ομως οταν παρολα αυτα ο παθον μενει ψυχραιμος σε αντιμετωπιζει σοβαρα
μενει κοσμιος κοινωνικος διχως χριστο@ναγιες ...και ενω ξερει οτι εφαγε την φολα...
παρολα αυτα... λεει....
...''-Οκ Γιώργο κατέβα. Κάθομαι πάνω στο μηχανάκι, σου χρωστάω τίποτα; ''

ακομα και τοτε...σου χρωσταω τιποτα?....
πρωσπωπικα δεν γνωριζομαστε...αλλα μπραβο σου !ενας τιμιος εντυμος που θελει να ειναι καθαρος πελατης μου δειχνη η εκφραση σου....και ...ναι εχασες....χρονο χρημα νευρα.....
ομως αυτος εχασε ενα καλο πελατη και ενα κυρος συνεργειου και...και...και...

....παμε για αλλα φιλε ....η ζωη δεν σταματα καλες βολτες και ποτε ξανα σε κακοτοπιες!!
Image
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4583
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Α, ρε τερατάκι.. τι τραβάς...

Δημοσίευση από HackmaN »

Kι από... "φίλους" μάστορες έχει καεί κοσμάκης... :shutup:
Κατά τα άλλα, συμφωνώ στα περισσότερα.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Απάντηση