Συνεργείο Ηλιούπολης

Εμπειριες απο την πιατσα...
Άβαταρ μέλους
ninja
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 31 Αύγ 2017, 13:49
Gender: Male
Bike: 996SPS

Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από ninja »

Λοιποοοοοόν, έχουμε και λέμε. Είμαι κάτοχος ενός Ducati Multistrada 1200S εδώ και 2 εβδομάδες περίπου. Το μηχανάκι το πήρα από ιδιώτη. Στην αγγελία λοιπόν έγραφε πως το μηχανάκι είχε βιβλίο σέρβις και ήταν από γενικό σέρβις (24,000 χλμ) πριν ένα μήνα στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Ηλιούπολης. (Οι γνωστοί ξέρουν...)

Το συγκεκριμένο μηχανάκι πουλιόταν και από το εν λόγο συνεργείο κατά λίγες χιλιάδες € παραπάνω όμως τον ίδιο καιρό, όπου αναγραφόταν και στην αγγελία του συνεργείου πως ήταν από σέρβις και με βιβλίο σέρβις κανονικά.

Αφού λοιπόν εγώ αγόρασα το μηχανάκι από τον ιδιώτη τον ρώτησα να δω το βιβλίο σέρβις την μέρα που το πήγα για τον έλεγχο σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Καλλιρόης (πριν την αγορά). Μου ανέφερε ο ιδιώτης πως το βιβλίο σέρβις είναι στο συνεργείο της Ηλιούπολης γιατί ήταν εκεί το μηχανάκι πριν λίγο καιρό και "το ξέχασε" εκεί.
Αφού πήρα τηλέφωνο στο συνεργείο καπάκια ρώτησα αν είχαν εκεί το βιβλίο σέρβις. Πήρα απάντηση την επόμενη ήμερα μιας που δεν μπορούσε ο μηχανικός (απ'ότι έλεγε) να το βρει. Με τα πολλά το βρήκε και πήγα και το πήρα την επόμενη ημέρα.

Αφού πήγα από εκεί την ημέρα που αγόρασα την μηχανή είδα ένα βιβλίο σέρβις χωρίς στοιχεία ιδιοκτήτη και απλά σφραγίδες στα καθορισμένα σέρβις. Αφού μίλησα με το αφεντικό της έκθεσης της αντιπροσωπίας, μου βεβαίωσε ότι έχει κάνει ΟΛΑ τα προβλεπόμενα σέρβις και ότι το μηχανάκι είναι "χαρτί".

Σήμερα αφού πήγα να σβήσω το Desmo Service που εμφανίζονταν στην οθόνη (γιατί είχε κάνει "και καλά" το σέρβις πριν τις 24,000χλμ) ρώτησα τον μηχανικό να μου δώσει το πλήρες ιστορικό της μηχανής. Η απάντηση του ήταν πως δεν υπάρχουν τέτοια πραγματα στην Ducati και πως είναι στην ευχέρεια του κάθε μηχανικού ΑΝ ΘΕΛΕΙ να αναγράψει στο βιβλίο σέρβις τι έχει κάνει στα σέρβις η κάθε μηχανή.
Αφού επέμεινα να μου πει αν έχει κάνει τα προβλεπόμενα σέρβις (και ειδικά το τελευταίο) και αν έχει αλλάξει συγκεκριμένα ιμάντες έκατσε και έλυσε το πλαϊνό πλαστικό (του ιμάντα) για να το δούμε. Τι είδαμε; Είδαμε ότι δεν έχει αλλαχτεί ούτε κατά διάνοια πριν ένα μήνα ο ιμάντας και αμφιβάλω πολύ εγώ προσωπικά, αν έχει κάνει το προβλεπόμενο σέρβις των 24,000χλμ όπως μου αναφέρανε ιδιώτης και συνεργείο.

Βέβαια η σφραγίδα και η υπογραφή υπάρχει στο σέρβις των 24,000χλμ όπως και στα υπόλοιπα.
Για πείτε μου λοιπόν, ποια η γνώμη σας στο τι να κάνω γιατί από την αρχή δεν μου έκατσε αυτή η αντιπροσωπία και τα διάφορα που ξέρω και έχω διαβάσει κατά καιρούς;
Άβαταρ μέλους
PC997
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τρί 27 Νοέμ 2012, 18:11
Gender: Male
Bike: GT 1000
Other: KX250F 2018

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από PC997 »

Ανηφορισε προς καλογρεζα
Periklis
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από fuzion »

δε γνωριζω το εξης καλα: αν μπορεις να πας αντιπροσωπεια και να ζητησεις διερευνηση για το αν εγινε το σερβις με καποια στοιχεια για να κυνηγησεις το αλλο μαγαζι η τον ιδιωτη.

- αποδειξεις για τα ανταλλακτικα υπαρχουν; λαδια, υγρα φρενων συμπλεκτη, φλατζες απο ρυθμιση βαλβιδων, ασφαλειες βαλβιδων, ιμαντες ρουλεμαν ιμαντων....
- τα υγρα φρενων ειναι καινουρια;
- τα ρουλεμαν ιμαντων; πως καταλαβατε οτι ο ιμαντας ειναι παλιος; συνηθως δε πολυφαινεται
- βαλβιδες... σημαντικο. αντε βρες ακρη. κανονικα πρεπει τουλαχιστον να βλεπεις καινουρια την φλατζα πανω τη λαστιχενια. παραμεσα θελει ανοιγμα και ψαξιμο
- ελεος, το οτι το λαμπακι ειναι αναμενο ειναι καραμπαμ οτι δεν εχει γινει τιποτα. εκτος αν εγινε το σερβις στις 23500.... ειναι απαραιτητο να συνδεσεις διαγνωστικο να μηδενισεις tps να ρυθμισεις καυσιμο αφου εχεις κανει βαλβιδες και υποπιεσεις... αστα να πανε.

γενικα μου φαινεται δυσκολο και θα φας την υπομονη σου. το λιγοτερο αγχωτικο και πιο ασφαλες για σενα ειναι να το παρεις αποφαση, να δωσεις αλλα 700€ να ξανακανεις το σερβις, και να απολαυσεις το μηχανακι σου.

edit τωρα που το σκεφτομαι δε θα πρεπε να μπορεις να ζητησεις επανεκδοση αποδειξεων (ακομα και να τις πεταξαν) των ανταλλακτικων στο ονομα του ιδιοκτητη πριν;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ninja
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 31 Αύγ 2017, 13:49
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από ninja »

fuzion έγραψε:δε γνωριζω το εξης καλα: αν μπορεις να πας αντιπροσωπεια και να ζητησεις διερευνηση για το αν εγινε το σερβις με καποια στοιχεια για να κυνηγησεις το αλλο μαγαζι η τον ιδιωτη.

- αποδειξεις για τα ανταλλακτικα υπαρχουν; λαδια, υγρα φρενων συμπλεκτη, φλατζες απο ρυθμιση βαλβιδων, ασφαλειες βαλβιδων, ιμαντες ρουλεμαν ιμαντων....
- τα υγρα φρενων ειναι καινουρια;
- τα ρουλεμαν ιμαντων; πως καταλαβατε οτι ο ιμαντας ειναι παλιος; συνηθως δε πολυφαινεται
- βαλβιδες... σημαντικο. αντε βρες ακρη. κανονικα πρεπει τουλαχιστον να βλεπεις καινουρια την φλατζα πανω τη λαστιχενια. παραμεσα θελει ανοιγμα και ψαξιμο
- ελεος, το οτι το λαμπακι ειναι αναμενο ειναι καραμπαμ οτι δεν εχει γινει τιποτα. εκτος αν εγινε το σερβις στις 23500.... ειναι απαραιτητο να συνδεσεις διαγνωστικο να μηδενισεις tps να ρυθμισεις καυσιμο αφου εχεις κανει βαλβιδες και υποπιεσεις... αστα να πανε.

γενικα μου φαινεται δυσκολο και θα φας την υπομονη σου. το λιγοτερο αγχωτικο και πιο ασφαλες για σενα ειναι να το παρεις αποφαση, να δωσεις αλλα 700€ να ξανακανεις το σερβις, και να απολαυσεις το μηχανακι σου.

edit τωρα που το σκεφτομαι δε θα πρεπε να μπορεις να ζητησεις επανεκδοση αποδειξεων (ακομα και να τις πεταξαν) των ανταλλακτικων στο ονομα του ιδιοκτητη πριν;
Επειδη το πιθανοτερο ειναι να μην εχει γινει καν το σερβις θα σου πουμε οτι δεν κοψανε αποδειξη οποτε δεν υπαρχουν στοιχεια. Επισης αφου δεν υπαρχει συστημα στην αντιπροσωπια ολα ειναι χειρογραφα οποτε θα σου πει το εχασα και αυτο....

Επισης το σερβις και καλα ειχε γινει στις 23ΧΧΧ χλμ και η Desmo ενδειξη μου ειπαν οτι δεν σβηνει αν δεν φτασεις τα συγκεκριμενα χλμ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ninja την Πέμ 02 Νοέμ 2017, 23:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
ninja
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 31 Αύγ 2017, 13:49
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από ninja »

PC997 έγραψε:Ανηφορισε προς καλογρεζα
Πηγαινω σε αλλο συνεργειο ηδη το οποιο ειμαι απολυτα ικανοποιημενος προσ το παρων. Ο Στελιος στην Καλλιθεα ειναι πολυ ωραιος, επαγγελματιας αλλα και ανθρωπος.
Άβαταρ μέλους
PC997
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τρί 27 Νοέμ 2012, 18:11
Gender: Male
Bike: GT 1000
Other: KX250F 2018

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από PC997 »

Πηγαινω σε αλλο συνεργειο ηδη το οποιο ειμαι απολυτα ικανοποιημενος προσ το παρων. Ο Στελιος στην Καλλιθεα ειναι πολυ ωραιος, επαγγελματιας αλλα και ανθρωπος.


:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Periklis
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από fuzion »

ninja έγραψε: Επειδη το πιθανοτερο ειναι να μην εχει γινει καν το σερβις θα σου πουμε οτι δεν κοψανε αποδειξη οποτε δεν υπαρχουν στοιχεια. Επισης αφου δεν υπαρχει συστημα στην αντιπροσωπια ολα ειναι χειρογραφα οποτε θα σου πει το εχασα και αυτο....

Επισης το σερβις και καλα ειχε γινει στις 23ΧΧΧ χλμ και η Desmo ενδειξη μου ειπαν οτι δεν σβηνει αν δεν φτασεις τα συγκεκριμενα χλμ.
αποδειξη για ανταλλακτικα νομιζω κοβουν ολα τα εξουσιοδοτημενα λογω αποθηκης και δε κοβουν εργασια. τωρα οκ ολα γινονται. αλλα το αλλο; τα εξουσιοδοτημενα περνανε στο συστημα της ducati το σερβις νομιζω κανονικα. νομιζω δεν ισχυει το «δεν υπαρχουν αυτα» και γραφει ο μηχανικος οτι θελει στο βιβλιο.

τι απατεωνες.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ninja
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 31 Αύγ 2017, 13:49
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από ninja »

Ανταλλακτικα αγορινα αγοραζουν σε μεγαλες παραγγελιες μιας που χρειαζονται stock στην αποθηκη τους ολοι. Οποτε μπορουν να σου πουν καλλιστα οτι "Να τα ανταλλακτικα σου" αλλα να μην εχουν μπει ΚΑΝ πανω στο μηχαμακι και να ειναι ακομα στην αποθηκη.
Τιμολογια αγορας ανα μηχανακι δεν υπαρχει.
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Χωρις να θελω να σε τρομαξω αλλα απο το συγκεκριμενο συνεργειο/εμπορα εχω ακουσει πολλα απο παθοντες...και εχουνε και μια μηχανη του χρονου στο μαγαζι και ενιοτε βαζουν μηχανες μεσα και γυρνανε πισω στα νιατα τους αν με καταλαβες :cool:

Δυστυχως το Service Book μου ακουγεται "φτιαχτο" και χωρις ιστορικο πρεπει να τα υποψιαστεις ολα.
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από fuzion »

ninja έγραψε:Ανταλλακτικα αγορινα αγοραζουν σε μεγαλες παραγγελιες μιας που χρειαζονται stock στην αποθηκη τους ολοι. Οποτε μπορουν να σου πουν καλλιστα οτι "Να τα ανταλλακτικα σου" αλλα να μην εχουν μπει ΚΑΝ πανω στο μηχαμακι και να ειναι ακομα στην αποθηκη.
Τιμολογια αγορας ανα μηχανακι δεν υπαρχει.
οκ ναι και αυτο.

αρα θα επιστρεψω στην αρχικη μου προταση, κανε σερβις (μια κουβεντα ειναι ξερω) και κοιμησου ησυχος.

τι θα γινει μ αυτο το μαγαζι ρε γαμωτο. το μονο που το σωνει νομιζω ειναι οτι αγοραζει/ανταλλαζει οτι μηχανακι του πας. εκει πιανει κοσμο στη σημερινη απελπισια.
wheelsdeal έγραψε:και εχουνε και μια μηχανη του χρονου στο μαγαζι και ενιοτε βαζουν μηχανες μεσα και γυρνανε πισω στα νιατα τους
:)) :)) :)) :))
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
KatsabatoR
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: Δευ 10 Αύγ 2015, 17:55
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Παπι
Τοποθεσία: Πανω στη Σελα

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από KatsabatoR »

φιλε μου ουτε εγω θελω να σε τρομαξω, ομως πιστευω πριν τις 24Κ να ειχαν προηγηθει τουλαχιστον αλλες 3 αλλαγες λαδιων! Αν πατε ολοι οπως πατε βαση manual ειδηκα στην Ελλαδα που γραφει κατι εξωφρενικα πχ αλλαγη λαδιων καθε 12Κ και 24Κ, ξεχαστε μπιελες και λοιπα....Αυτα τα μηχανακια καθε 5Κ θελουν αλλα λαδια, ολα τα μηχανακια βασικα...
Στη Μία Ρόδα
Άβαταρ μέλους
rock n rolla_s4
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4198
Εγγραφή: Τετ 26 Νοέμ 2008, 23:41
Gender: Male
Other: ΚαΤεΜούνα

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από rock n rolla_s4 »

Περιπτωσαρα απο τις λιγες ο συγκεκριμενος στην Ηλιουπολη. Αν εχει κεντρο ανταλλακτικων οπως ο Νταης τοτε πρεπει να εχει εκδοσει παραστατικο γιατι εχει αποθηκη. Οπως και να χει πανε κανε το σερβι να εισαι ησυχος
Όποια κι αν είναι η ερώτηση 990 Adventure είναι η απάντηση

Κάγκουρας
Άβαταρ μέλους
spyroszx
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 776
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 18:58
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από spyroszx »

,πάρε ένα τηλέφωνο τον παλιό ιδιοκτήτη και ζητά αντίστροφη πώλησης
https://www.facebook.com/benzinadiko.zagoraios" onclick="window.open(this.href);return false;
δεν πιστευω τιποτα δεν φοβαμαι τιποτα ειμαι ελευθερος
Άβαταρ μέλους
ninja
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 31 Αύγ 2017, 13:49
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από ninja »

Μα εγω δεν ριχνω ευθυνη στον ιδιωτη. Ριχνω ευθυνη σε αυτον που βαζει την σφραγιδα και την υπογραφη του σε βιβλιο σερβις. Μπορει ο προηγουμενος ιδιοκτητης οντως να εδωσε 700€ για σερβις και να μην το κανανε.
Εξαλλου το μηχανακι το ελεγξα πριν τα 24000χλμ και απλα μου ειπαν οτι ειχε κανει το σερβις. Το αν ειπαν ψεματα δεν μπορεις να το ξερεις.

Το μηχανακι δεν εχει καποια βλαβη ή ζημια. Απλα καταλαβα απο την αρχη για την απαταιωνια του συγκεκριμενου συνεργειου και εχθες απλα το εξακριβωσα κιολας.
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από cronos »

KatsabatoR έγραψε:φιλε μου ουτε εγω θελω να σε τρομαξω, ομως πιστευω πριν τις 24Κ να ειχαν προηγηθει τουλαχιστον αλλες 3 αλλαγες λαδιων! Αν πατε ολοι οπως πατε βαση manual ειδηκα στην Ελλαδα που γραφει κατι εξωφρενικα πχ αλλαγη λαδιων καθε 12Κ και 24Κ, ξεχαστε μπιελες και λοιπα....Αυτα τα μηχανακια καθε 5Κ θελουν αλλα λαδια, ολα τα μηχανακια βασικα...

Νομίζω ότι είσαι υπερβολικός στις αλλαγές λαδιών.Πάντα παώ με το βιβλίο σε όλα μου τα οχήματα και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.Δεν του κάνεις κακό αν αλλάζεις νωρίτερα λάδια αλλά όχι και πως θα ανατιναχθεί το μοτέρ αν αλλάζεις κάθε 12 χιλ.Και για τους ιμάντες που γράφει στα 24 χιλ πάλι υπερβολή είναι.Βγάζουν άνετα 35-40 χιλ χλμ αναλόγως την χρήση.
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από fuzion »

ninja έγραψε:Μα εγω δεν ριχνω ευθυνη στον ιδιωτη. Ριχνω ευθυνη σε αυτον που βαζει την σφραγιδα και την υπογραφη του σε βιβλιο σερβις. Μπορει ο προηγουμενος ιδιοκτητης οντως να εδωσε 700€ για σερβις και να μην το κανανε.
Εξαλλου το μηχανακι το ελεγξα πριν τα 24000χλμ και απλα μου ειπαν οτι ειχε κανει το σερβις. Το αν ειπαν ψεματα δεν μπορεις να το ξερεις.

Το μηχανακι δεν εχει καποια βλαβη ή ζημια. Απλα καταλαβα απο την αρχη για την απαταιωνια του συγκεκριμενου συνεργειου και εχθες απλα το εξακριβωσα κιολας.
την ξερει και ο οδιωτης τη δουλεια οπως και να χει. σιγα μη πληρωνε σερβις που δεν εκανε. αλλο να θελει να το πουλησει και να ζητησει βιβλιο σερβις, και αλλο να παει για σερβις κυριος και να μη το κανει το μαγαζι. δε θα ρισκαρανε τοσο κατι θα κανανε.

η αντιστροφη πωλησης πολυ καλη ιδεα.. θα κινησει τα νηματα. παρε και 1-2 στοιχεια απο εξουσιοδοτημενο που φαινεται οτι δεν εγινε το σερβις και να δεις πως θα γινει τελικα κανονικα. απλα καντο αλλου και ζητα να στο πληρωσουν.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1077
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 18:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από dimirex »

ninja έγραψε:Ο Στελιος στην Καλλιθεα ειναι πολυ ωραιος, επαγγελματιας αλλα και ανθρωπος.
Αν εννοείς Φιλλιπάκη (στο Π. Φάληρο), είναι ακριβώς έτσι!
Reduce to the Max
Άβαταρ μέλους
ninja
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 31 Αύγ 2017, 13:49
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από ninja »

dimirex έγραψε: Αν εννοείς Φιλλιπάκη (στο Π. Φάληρο), είναι ακριβώς έτσι!
:thumbsup: Ω ναι! Αυτον εννοω!
Άβαταρ μέλους
ninja
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 31 Αύγ 2017, 13:49
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από ninja »

fuzion έγραψε: η αντιστροφη πωλησης πολυ καλη ιδεα.. θα κινησει τα νηματα. παρε και 1-2 στοιχεια απο εξουσιοδοτημενο που φαινεται οτι δεν εγινε το σερβις και να δεις πως θα γινει τελικα κανονικα. απλα καντο αλλου και ζητα να στο πληρωσουν.
Νιωθω οτι θα ειναι ο λογος μου εναντια στο λογο τους.
Αν ειχε βλαβη ή ζημια το μηχανακι θα του το εβαζα στο κ@λ#. Αλλα επειδη ειναι θεμα ενος γραπτου λογου σε μια αγγελια (το οτι εχει κανει σερβις) οπου μπορει να ειχε κανει σερβις (λαδια, φιλτρα) και οχι ιμαντες και βαλβιδες. Εξαλλου δεν εγραφε ακριβως τι εχει αλλαξει. Ελεγε οτι ειναι απο σερβις. Εγω υπεθεσα οτι εχει κανει τα προβλεπομενα γιατι εγω ετσι θα εκανα. Οχι ολοι ομως απ'οτι φαινεται.

Απλα τσαντιζομαι γιατι εξαιτιας τετοιων συνεργειων βρωμιζει ο τοπος και το ονομα των μηχανων ducati. Φανταστειτε πχ αυριο εμενα να κοπει ο ιμαντας και να κραζω τα ducati οταν οι αλητες της δουλειας κανουν τετοιες απατεωνιες. Φταιει το μηχανακι πχ αν εγω περιμενω να αλλαξω ιμαντα στα 48.000χλμ και κοπει? Φταιει το μηχανακι αν βγαλει μια ζημια και τελικα δεν εχει 23000χλμ αλλα 130.000χλμ και απλα εχει αλλο καντραν? Πραγματικα τι να πω... Θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ οτι ολοκληρη ducati δεν εχουν ενα συστημα ελεγχου σε ολα τα συνεργεια τους, ιστορικο μηχανης κοκ.

Σερβις οταν καταφερω θα κανω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Απλα δεν το χωραει το μυαλο μου οτι ο οποιοσδηποτε μπορει να βαζει μια υπογραφη και μια σφραγιδα χωρις καμια ευθυνη απο την στιγμη που ειναι και εξουσιοδοτημενο συνεργειο.
Άβαταρ μέλους
Factory
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Σάβ 02 Ιαν 2016, 17:21
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από Factory »

Τα πρωτα 3 μηχανακια μου τα αγορασα απο τον εν λογω κυριο στην Ηλιουπολη..
Εκτοτε τα υπολοιπα 20τρεχα απο ιδιωτες..
Απαραδεκτος .. Το να μην εχει γινει το σερβις νομιζω ειναι το λιγοτερο.. Τα χλμ εισαι σιγουρος οτι ειναι τοσα? Τον ιδιωτη τον εμπιστευεσαι?
Husqvarna 125 - Honda SF400 - Husqvarna 610 - Kawasaki ZX9r C2 -TDM 900 - Honda VFR 800 vtec - Vstrom 1000 K6 - Kawasaki ZX12r A1 - Hayabusa K8 - Suzuki Bandit 1250 - CBR XX - Yamaha R1 2003 - AT 750 RD07 - Tuono Factory 06...
Άβαταρ μέλους
dimos IT'S HORNY NOW
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1972
Εγγραφή: Τρί 15 Απρ 2008, 14:48
Gender: Male
Bike: SS900
Other: 1000CAPONORDVESPA200

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από dimos IT'S HORNY NOW »

Ε ας πει καποιος και ποιο ειναι αυτο το συνεργειο ρε παιδια
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από fuzion »

ενα μηχανακι με 24000 χμ αποκλειεται να εχει αλλαξει πχ:

αλυσιδα-γραναζια
δισκους συμπλεκτη
φλατζα καπακιου κεφαλης (μιας και δεν εγινε των 24000 απο οτι φαινεται),
ομοιως ιμαντα ουτε ρουλεμαν
ομοιως μπουζι (θα βρεις πανω τα MAR9A-J )
ομοιως φιλτρο αερα
ομοιως παραφλου (ΝΟΜΙΖΩ πρεπει να βρεις μεσα μπλε χρωματος παραφλου απο την εταιρια)
ισως τακακια? (εχει brembo TT 2172 μπροστα - TT 2172 HH πισω)
ninja έγραψε:Αλλα επειδη ειναι θεμα ενος γραπτου λογου σε μια αγγελια (το οτι εχει κανει σερβις) οπου μπορει να ειχε κανει σερβις (λαδια, φιλτρα) και οχι ιμαντες και βαλβιδες. Εξαλλου δεν εγραφε ακριβως τι εχει αλλαξει. Ελεγε οτι ειναι απο σερβις. Εγω υπεθεσα οτι εχει κανει τα προβλεπομενα γιατι εγω ετσι θα εκανα. Οχι ολοι ομως απ'οτι φαινεται.
δηλαδη στο βιβλιο πανω απο το "συνεργειο ηλιουπολεως" δε γραφει σερβις στα 24000? εννοειται αν ειναι εξουσιοδοτημενο ειναι το μεγαλο με τα παντα, τι παει να πει μπορει να αλλαξαν μονο λαδια.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από wheelsdeal »

dimos IT'S HORNY NOW έγραψε:Ε ας πει καποιος και ποιο ειναι αυτο το συνεργειο ρε παιδια
"Χαρα" Μοτο.

Η οπως λεει και ο Καζουλης...Οι φίλοι μου το 'χαν πει, Ξέχνα ρε Μπίλυ τον...
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 00:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από Bart »

Από προσωπική εμπειρία με το συγκεκριμένο μαγαζί
Ήταν όλα κομπλέ
Αλλά ότι έχω ακούσει φήμες ισχύει
Καλά ξεμπερδεματα
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
ninja
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 31 Αύγ 2017, 13:49
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Συνεργείο Ηλιούπολης

Δημοσίευση από ninja »

Απο τα κεντρικα σημερα που το "εψαξαν" το θεμα μου απαντησαν πως ιμαντες το μηχανακι ειχε αλλαξει στην 5ετια (οπως προβλεπεται) και οτι ολα τα αλλα εχουν γινει κανονικα.

Τωρα μονο ο Θεος ξερει τι εχει γινει αλλα αυτο κραταω εγω. Οποτε απο εδω εγω θα εχω πληρες ιστορικο με τιμολογια και σωστη παρακολουθηση για τη μηχανη μου!
Απάντηση