DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Εμπειριες απο την πιατσα...
Άβαταρ μέλους
grigo
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ 2009, 11:50
Gender: Male
Bike: ST3S
Other: Pantah,bmw, Vespa

DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από grigo »

Στο θέμα (http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopi ... 3&start=25" onclick="window.open(this.href);return false;) είδα το εξής:
hpe200016v έγραψε:φιλε μου απο εμπειρια σουμιλαω μην πας στο φαμπιατο
Τι σημαίνει δηλαδή αυτο hpe200016v και γιατί να σε πιστέψουμε?????

Παίρνω αφορμή με αυτό και ανοίγω καινούργιο θέμα για να ξεκινήσει μιά συζήτηση σε άλλη βάση για το ζήτημα συνεργεία, που πιθανόν βοηθήσει όλους ...

Επειδή λοιπόν το ζήτημα μάστορας-συντήρηση είναι πολύ σημαντικό για εμάς, καθότι τα desmoμηχανάκια μας χρειάζονται ειδίκη γνώση και εργαλεία για την φροντίδα τους, νομίζω οτι στις απόψεις που ο καθένας καταθέτει και προτείνει προς τους άλλους, πρέπει να επιχειματολογεί, και να μην μένει μόνο σε προσωπικές κατά περίπτωση εκτιμήσεις και νουθεσίες.

Με την περιπτωσιολογία οδηγούμαστε μόνο σε ατελείωτες συζητήσεις που δεν νομιζω οτι τελικά βοηθουν για κάποιο συμπέρασμα, καθότι απο την μια πλευρά δεν είμαστε όλοι εμείς σε θέση να κρίνουμε τον μάστορα ( φυσιολογική ανεπάρκεια γνώσεων) και εφετέρου όλοι οι μάστορες εχουν φυσιολογικά και τις κακές στιγμές τους.

Δική μου άποψη λοιπόν:
"WHAT A BIKE" , 2107750692, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΙΝΗΣ , για τους εξής λόγους:

1) Γιατι δεν έχει βοηθούς.
Προσωπικά με ενδιαφέρει πάρα πολύ να συννενοούμαι με έναν υπευθυνο , και να πιάνει το μηχανάκι μου ο μάστορας απο την αρχή μέχρι το τέλος και οχι κάποιος βοηθός που "έρχεται και φευγει". Πόσο μάλλον που δεν ξέρω κιόλας εάν ο βοηθός "γουστάρει" αυτό που κάνει, όπως επίσης και εάν πληρώνεται ικανοποιητικά απο το "αφεντικό"....κτλ, κτλ
Για αυτούς που θα ρωτήσουν, να πώ οτι μέχρι σήμερα δεν έχει υπάρξει κάποιο delay στην παράδοση εξαιτίας αυτού του λόγου, καθότι υπάρχει προσυνεννόηση για όλα.

2) Γιατί έχει Full πακέτο ειδικών εργαλείων, ηλεκτρονικών και μη, με up to date Hardware-sofware τα οποία πλήρωσε για να κάνει "καλύτερα και σωστότερα" την δουλειά του ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ !!! . (Δεν τα έχει στην μόστρα και η καυσανάλυση να γίνεται στον πάγκο με το αρχαίο αναλογικό ή ψηφιακό ενός ή δύο αερίων που κανείς δεν ξέρει απο πότε εχει να αλλαχτεί το φίλτρο τους) Αν καταλαβαίνεται τι λέω....... :whistling: :whistling:

3) Γιατί έχει "τρέλλα" με τα κόκκινα και την δουλειά του. Θα μου πείτε δεν είναι ο μόνος ...
Ναι , αλλά για πείτε μου ποιός μάστορας πλήρωνει απο την τσέπη του ( και οχι κάποια αντιπροσωπεία ) την συνέχιση της εκπαίδευσης του, και πάει 10 ημέρες για να "μαθητεύσει" με ολιγομελές group άλλων ευρωπαίων μηχανικών, δίπλα στον Rudiger Kaemna, ( http://www.kaemna.de" onclick="window.open(this.href);return false; ) που αναγνωρισμένα είναι ένας απο 3-4 πιο αξιόλογους οίκους παγκοσμίως για τα μηχανάκια μας , και προετοιμάζει εδώ και χρόνια αγωνιστικά με πολλές συμμετοχές και νίκες ..... - κάποιος φίλος λέει "στην πίστα κρίνονται όλα" και κατά την αποψή μου έχει δίκιο.
Το σύνηθες κατά την άποψη είναι, οι μάστορες να θεωρούν τους εαυτούς τους "παντογνώστες" , και έτσι να μην ασχολούνται και πολύ για το πως θα μάθουν περισσότερα....
Εδώ τις πιο πολλές φορές δεν κάνουν τα εκπαιδευτικά session και δεν χρησιμοποιούν το εκπαιδευτικό υλικό που οι αντιπροσωπείες ΔΩΡΕΑΝ προσφέρουν......... :zep: :zep: :zep: (και ξέρω πολύ καλά τι λέω!!!!)
Ισως πάντως φταίμε και εμείς που δεν προσπαθούμε να μαθαίνουμε περισσότερα και ετσι να τους αναγκάζουμε να γίνονται καλύτεροι για να ανταπεξέλθουν...

4) ΚΑΒΑΛΑΕΙ μηχανή κάθε μέρα..... και τον βρίσκω αρκετά συχνά σε track days και πίστες.. Εκτός απο μάστορας είναι και ένας απο εμάς, που προσπαθεί να πιέσει το μηχανάκι του στα όρια και να μάθει απο αυτό...:whistling: :cool:
Οτι δεν λύνεται....... ΚΟΒΕΤΑΙ!!!
ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 00:37
Gender: Male
Other: Κ1200S - F800s
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ »

Παιδες πριν αρχισει ο τσακωμος και οι μαχαιριες να πω οτι το θεμα εχει παιξει πολυ μεσα στο Ducatisti.
Ποιο?Γιατι?Που?
Το θεμα ειναι να υπαρχει ασφαλεια και εγγυηση.
Αυτα για μενα ειναι τα σημεια κλειδια και ας πληρωσω λιγο παραπανω.
Αν δεν πηγαινα σε συνεργειο BMW,οταν καρφωσα 16V δεν νομιζω να με καλυπτε κανεις αλλος.Οποτε χαλαλι τα 15-35ευρω που δινω παραπανω αν σκεφτει κανεις οτι γλιτωσα 5,500-6,000 ευρω.
Οσο για την ασφαλεια ας μιλησει ο Monsteraki ο οποιος ενω πηγαινε ειδε την δαγκανα του φρενου να τον προσπερναει.....
Παντα μετα το service η μηχανη παει απο τον φιλο Νικο(a.k.a. Παραλιας),πρωην μηχανικος στα motard, για ελεγχο σε ολα της.
Τα κοκκαλακια μου ειναι πιο ακριβα απο εναν καφε και ενα βρωμικο το οποιο θα φαμε.Ασε που ο τυπος ειναι κινητη πληροφοριση(αλλα κολλημενος Ιαπωνας)
ONCE BMW RIDER
ALWAYS BMW RIDER
Άβαταρ μέλους
indianos
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3725
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιουν 2008, 18:50
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Nexus 500

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από indianos »

[quote="ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ"]
Το θεμα ειναι να υπαρχει ασφαλεια και εγγυηση.

Πολυ σωστα το ειπε ο Καγκελαριος η ΑΣΦΑΛΕΙΑ!
Την τελευταια φορα που πηγα στον Φαμπιατο ειχα αγιο γιατι δεν μου ειχε κουμπωσει καλα την σελα και παλι καλα που σταματησα τυχαια λιγα μετρα πιο κατω και την ειδα!Αυτο ξερετε για μενα τι σημαινει οτι 1ον δεν εκανε δοκιμη στο μηχανακι πριν μου το δωσει και 2ον οτι δεν ελεγξε αν αν ειναι ολα σωστα βιδωμενα και χωρις κανενα προβλημα(για αλλαγη εξατμισης ειχα παει και αυτη ηταν ξεβιδωτη)!Και δεν μπορω να ακουω οτι ολοι οι μεγαλοι μαστορες κανουν λαθακια!Αν ειναι τα λαθακια να τα πληρωνουμε εμεις καλυτερα να πανε να πουλανε κουλουρια!
Image
tam
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1072
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 13:39
Gender: Male
Bike: 916
Other: Rambla 250
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από tam »

indianos έγραψε: ...
Και δεν μπορω να ακουω οτι ολοι οι μεγαλοι μαστορες κανουν λαθακια!
...
Υπάρχουν λαθάκια και λαθάκια.
Μπορεί με το ένα απλά να μη ξεκινάει και με το άλλο να σε στείλει
στα καλά του καθουμένου,αδιάβαστο στα χωράφια.
Άβαταρ μέλους
daculas367
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3513
Εγγραφή: Παρ 26 Σεπ 2008, 18:37
Gender: Male
Bike: Monster 900

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από daculas367 »

Πολυ σωστα το ειπε ο Καγκελαριος η ΑΣΦΑΛΕΙΑ!
Την τελευταια φορα που πηγα στον Φαμπιατο ειχα αγιο γιατι δεν μου ειχε κουμπωσει καλα την σελα και παλι καλα που σταματησα τυχαια λιγα μετρα πιο κατω και την ειδα!Αυτο ξερετε για μενα τι σημαινει οτι 1ον δεν εκανε δοκιμη στο μηχανακι πριν μου το δωσει και 2ον οτι δεν ελεγξε αν αν ειναι ολα σωστα βιδωμενα και χωρις κανενα προβλημα(για αλλαγη εξατμισης ειχα παει και αυτη ηταν ξεβιδωτη)!Και δεν μπορω να ακουω οτι ολοι οι μεγαλοι μαστορες κανουν λαθακια!Αν ειναι τα λαθακια να τα πληρωνουμε εμεις καλυτερα να πανε να πουλανε κουλουρια!
+904% :thumbsup: :hibye:
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2124
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 19:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από mycolnago »

το θεμα εχει πολλες διαστασεις οσοι και οι κατοχοι της καθε μοτο..


οταν έχεις καινουργιο μηχανακι της τρεχουσας 5ετιας το πας αντιπροσωπεια ή εξουσιοδοτημένα ..γιατι εχει αποδειχθει οτι πλεον κανουν (και ειναι υποχρεωμένοι )σωστη δουλειά και καλύπτουν με εγγυηση ολα τα μηχανακια σε όλες τις μαρκες, και με λογικές τιμές.Ενημερώνονται κιόλας για όλες τις προδιαγραφές κλπ,κλπ...
το ζητουμενο είναι οταν εχεις παλιό μηχανάκι που έχει περάσει η τεχνολογία του και οι νεοι τεχνιτες ουτε καν το γνωριζουν....εκει λοιπόν που το πάς?Εκει πας ρωτώντας και οπου σου πει καποιος που έχει το ίδιο και εχεις εμπιστοσύνη πας...και ο θεός βοηθός..(θέλει και μεράκι!)
Παράδειγμα cb 750 ξέρει κανένας να φτιάξει?
Κάθε μηχανικός λοιπόν με την εποχή του.Καθε συνεργειο με τα εργαλεία του κλπ κλπ.

υπαρχει ενα ρητο:Τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα.
και ο μαστορας πρεπει να ειναι και λίγο πατεντιάρης...
και να του αρέσει αυτο που κάνει...αν πινει(ποτα,χορτα κλπ) μακρυά..
εχω δει πολλά ...αλλα πιστευω οτι με λογική και με συνάρτηση οτι εδω παραθέτουμε τις αποψεις μας τεκμηριωμένα ....βγαινει καποια ακρη..(Δεν θα κάνω διαφήμηση αλλα εχω ακουσει για μερικους μηχανικους καλα λογια και αποδυκνυεται στην πραξη) :whistling:
hpe200016v
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Τρί 03 Μαρ 2009, 23:54
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Τοποθεσία: αθηνα

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από hpe200016v »

Τι σημαίνει δηλαδή αυτο hpe200016v και γιατί να σε πιστέψουμε?????

Παίρνω αφορμή με αυτό και ανοίγω καινούργιο θέμα για να ξεκινήσει μιά συζήτηση σε άλλη βάση για το ζήτημα συνεργεία, που πιθανόν βοηθήσει όλους ...

Επειδή λοιπόν το ζήτημα μάστορας-συντήρηση είναι πολύ σημαντικό για εμάς, καθότι τα desmoμηχανάκια μας χρειάζονται ειδίκη γνώση και εργαλεία για την φροντίδα τους, νομίζω οτι στις απόψεις που ο καθένας καταθέτει και προτείνει προς τους άλλους, πρέπει να επιχειματολογεί, και να μην μένει μόνο σε προσωπικές κατά περίπτωση εκτιμήσεις και νουθεσίες.

Με την περιπτωσιολογία οδηγούμαστε μόνο σε ατελείωτες συζητήσεις που δεν νομιζω οτι τελικά βοηθουν για κάποιο συμπέρασμα, καθότι απο την μια πλευρά δεν είμαστε όλοι εμείς σε θέση να κρίνουμε τον μάστορα ( φυσιολογική ανεπάρκεια γνώσεων) και εφετέρου όλοι οι μάστορες εχουν φυσιολογικά και τις κακές στιγμές τους.

Δική μου άποψη λοιπόν:
"WHAT A BIKE" , 2107750692, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΙΝΗΣ , για τους εξής λόγους:

1) Γιατι δεν έχει βοηθούς.
Προσωπικά με ενδιαφέρει πάρα πολύ να συννενοούμαι με έναν υπευθυνο , και να πιάνει το μηχανάκι μου ο μάστορας απο την αρχή μέχρι το τέλος και οχι κάποιος βοηθός που "έρχεται και φευγει". Πόσο μάλλον που δεν ξέρω κιόλας εάν ο βοηθός "γουστάρει" αυτό που κάνει, όπως επίσης και εάν πληρώνεται ικανοποιητικά απο το "αφεντικό"....κτλ, κτλ
Για αυτούς που θα ρωτήσουν, να πώ οτι μέχρι σήμερα δεν έχει υπάρξει κάποιο delay στην παράδοση εξαιτίας αυτού του λόγου, καθότι υπάρχει προσυνεννόηση για όλα.

2) Γιατί έχει Full πακέτο ειδικών εργαλείων, ηλεκτρονικών και μη, με up to date Hardware-sofware τα οποία πλήρωσε για να κάνει "καλύτερα και σωστότερα" την δουλειά του ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ !!! . (Δεν τα έχει στην μόστρα και η καυσανάλυση να γίνεται στον πάγκο με το αρχαίο αναλογικό ή ψηφιακό ενός ή δύο αερίων που κανείς δεν ξέρει απο πότε εχει να αλλαχτεί το φίλτρο τους) Αν καταλαβαίνεται τι λέω....... :whistling: :whistling:

3) Γιατί έχει "τρέλλα" με τα κόκκινα και την δουλειά του. Θα μου πείτε δεν είναι ο μόνος ...
Ναι , αλλά για πείτε μου ποιός μάστορας πλήρωνει απο την τσέπη του ( και οχι κάποια αντιπροσωπεία ) την συνέχιση της εκπαίδευσης του, και πάει 10 ημέρες για να "μαθητεύσει" με ολιγομελές group άλλων ευρωπαίων μηχανικών, δίπλα στον Rudiger Kaemna, ( http://www.kaemna.de" onclick="window.open(this.href);return false; ) που αναγνωρισμένα είναι ένας απο 3-4 πιο αξιόλογους οίκους παγκοσμίως για τα μηχανάκια μας , και προετοιμάζει εδώ και χρόνια αγωνιστικά με πολλές συμμετοχές και νίκες ..... - κάποιος φίλος λέει "στην πίστα κρίνονται όλα" και κατά την αποψή μου έχει δίκιο.
Το σύνηθες κατά την άποψη είναι, οι μάστορες να θεωρούν τους εαυτούς τους "παντογνώστες" , και έτσι να μην ασχολούνται και πολύ για το πως θα μάθουν περισσότερα....
Εδώ τις πιο πολλές φορές δεν κάνουν τα εκπαιδευτικά session και δεν χρησιμοποιούν το εκπαιδευτικό υλικό που οι αντιπροσωπείες ΔΩΡΕΑΝ προσφέρουν......... :zep: :zep: :zep: (και ξέρω πολύ καλά τι λέω!!!!)
Ισως πάντως φταίμε και εμείς που δεν προσπαθούμε να μαθαίνουμε περισσότερα και ετσι να τους αναγκάζουμε να γίνονται καλύτεροι για να ανταπεξέλθουν...

4) ΚΑΒΑΛΑΕΙ μηχανή κάθε μέρα..... και τον βρίσκω αρκετά συχνά σε track days και πίστες.. Εκτός απο μάστορας είναι και ένας απο εμάς, που προσπαθεί να πιέσει το μηχανάκι του στα όρια και να μάθει απο αυτό...:whistling: :cool:[/quote]
φιλε μου το δικαιολογησα πιστευω στο αλλο θεματακι μην ανοιγουμε 10 ο καθενας παει οπου θελει τελος και δεν ξανασχολουμε α και το ονομα μου ειναι διονυσης
αν δεν κουδουναει χαλασε
panosduc

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από panosduc »

φανταζομαι οτι θα βγουνε και αλλοι να γραψουν για αλλους μηχανικους που εχουν κανει ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΕς ΠΑΠΑΡΙΕς γιατι μου φαινετε οτι μονο το ονομα φαμπιατος ....ξερετε....εχω γραψει πλεον γιατι παω εκει,αλλα θελω να ακουσω τις ιστοριες αυτων που πηγαν στους αλλους ιδιμωνες μηχανικους που εκαναν λαθη και ΔΕΝ βγαινουν να μηλησουν...για διαφορους ευνοητους λογους...εεε μαγκες....γιατι καλα τα παχια λογια αλλα να ειμαστε και αντικειμενικοι...... :glimpse:
nestoras996
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ 29 Μάιος 2008, 11:18
Gender: Male
Bike: Sport 1000S
Other: Harley Davidson

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από nestoras996 »

Φίλε ΔΕΝ υπάρχουν δυστυχώς Μηχανικοί σήμερα, κι΄αν υπάρχουν είναι 2-3 όχι παραπάνω + ένας που εξελίσσεται πολύ γρήγορα, είναι ήδη πολύ καλός, και θα είναι ο μόνος που θα φιάχνει και τα Κλασσικά μας πολύ σύντομα.

Το εύκολο το service και το "ξεσκόνισμα με το καλό φτερό" κοιτάνε να κάνουν όλοι και να "κονομίσουν", ευτυχώς για μας τα μηχανάκια σήμερα δεν σπάνε, ούτε πλέον υπάρχουν χοντρά προβλήματα, επιπλέον οι σημερινοί μηχανόβιοι ( γενικά και συνολικά μιλώντας ) είναι άσχετοι και περαστικοί απ΄το χώρο, την καταπίνουν την παραμύθα του συνεργείου αμάσητη.

Το γιατί δεν υπάρχουν πλέον είναι μια άλλη, ιδιαιτέρως πονεμένη ιστορία, ίσως την πούμε κάποια άλλη φορά.
panosduc

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από panosduc »

παιδια αυτο που θελω να πω ειναι οτι μηχανικοι καλοι υπαρχουν.ο φαμπιατος ειναι ενας απο αυτους.παλιος στη πιατσα και ειλικρινα πριν ασχοληθω με ducati oλοι αυτον μου προτειναν.εγω προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος.υπαρχουν ομως και πιο νεοι ανθρωποι που γουσταρουν τη δουλεια τους και γνωριζουν τα μοτορια μας.αλλοι ειναι κυκλοθυμικοι....αλλοι ειναι απολυτοι....και αλλοι ειναι χαβαλε και για να σου κανουν δουλεια πινουν 3 καφεδες.το θεμα ειναι ποιος θα σου κατσει εσενα καλυτερα και με ποιον συνενοεισε καλυτερα και βρησκεις την οδο να κανεις την δουλεια σου.ολοι εχουν στραβες, ολοι μα ολοι ειναι ανθρωποι και κανουν λαθη.βεβαια τα λαθη τους δεν μας ειναι ευχαριστα αλλα αν νομιζουν καπιοι οτι δεν κανει ΚΑΝΕΝΑς μηχανικος καλα την δουλεια του μαλλον θα πρεπει να αρχισουν να τα φτιαχνουν μονοι τους.δεν κακο.... φραγκα δεν παιρνω απο κανεναν αλλα δεν ειναι μονο ο φαμπιατος που κανει λαθη....ειναι και αλλοι πολλοι...με πιανετε ...εεεεε;;;;;;;;;;;και γι αυτους τους αλλους θελω να βγουν και να πουν.......αν μπορουν... :glimpse:
nestoras996
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ 29 Μάιος 2008, 11:18
Gender: Male
Bike: Sport 1000S
Other: Harley Davidson

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από nestoras996 »

Χο Χο Χο, σιγά μην βγούνε "βρώμες" για τους γκλαμουράτους νεομάστορες, βρε αυτοί το παίζουνε το marketing στα δάχτυλα, ακολουθούνε την πασίγνωστη σχολή BMW ( χειρότερα μηχανάκια απ΄τα σύγχρονα BMW δεν υπάρχουν, αλλά άμα ακούσετε βρώμα γι΄αυτά ή για τους μαστόρους τους να μου περάσετε χαλκά στη μύτη )
Άβαταρ μέλους
chducos1
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:32
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: ΔΟΥΚΑΤΙ-ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜ
Τοποθεσία: midili

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από chducos1 »

να ρωτησω και εγω βαση ποιανου αγραφου νομου δικαολογητε εναν μηχανικο οταν πας το οχημα-ασθενη για service και κανει μαλακιουλα?
δηλ αμα πας σε χειρουργο και σου ανοιξει λαθος ποδι η ξεχασει τπτ μεσα θα πεις ελα μωρε καλως ειναι αλλα ειχε την ατυχη στιγμη του??????
ειναι λιγο ατοπο να συγκρινουμε τον μηχανικο με τον doc?ελα που αυτος ειναι ο γιατρος των μηχανων και επιπλεον πληρωνεται και περισοτερο απο τον γιατρο των ανθρωπων!!!!!
ξερω οτι ειναι λιγο ουτοπικο αλλα εγω θα συνεχισω να ψαχνω μεχρι να βρω καποιον που να με καλυψει.
1.ψαχνω να βρω πρωτα απο ολα ΣΩΣΤΟ ΑΝΘΡΩΠΑ.ελα ομως που εδω πασχουμε ΠΟΛΥ.γενικοτερο προβλημα της κοινωνιας.
2.γνωσεις.καλα εδω πασχουμε ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ.σε ολα τα επαγγελματα σημερα βλεπω τεραστια ανευθυνοτητα και ασχετοσυνη.λογω δουλειας εχω δει πολλες "αστοχιες" πανω σε ιατρικα θεματα που παλιοτερα δεν επαιζαν.η ετσι νομιζω?πιο παλια οι επαγγελματιες ειχαν περισοτερες γνωσεις ενω αντιθετα σημερα παρα την τεχνολογια κανεις τον σταυρο σου αμα ο γιατρος,μηχανικος,δικηγορος,υδραυλικος,πλακατζης κανει σωστα την δουλεια του.
αυτια :hibye:
χρηστος-μου ποναει ο νους μου.
EVERYBODY DIES NOT EVERYBODY LIVES
Άβαταρ μέλους
dio
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: Σάβ 26 Απρ 2008, 16:02

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από dio »

panosduc έγραψε:..........το θεμα ειναι ποιος θα σου κατσει εσενα καλυτερα και με ποιον συνενοεισε καλυτερα και βρησκεις την οδο να κανεις την δουλεια σου.............

Αυτη ακριβως ειναι η ουσια...
panosduc

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από panosduc »

εγω προσωπικα ΔΕΝ δικαιολογο κανενα μηχανικο για τα λαθη του.εξαλλου εχω πει οτι ευτυχως δεν ειχα κανενα μηχανικο προβλημα μεχρι τωρα για να δω και την περαιτερω σταση του εν λογο μηχανικου που ξερω.ουτε για αλλους μηχανικους μπορω να πω.ακουω ομως πολυ σοβαρα θεματα γι αλλους μηχανικους που ΔΕΝ βγαινουν στο γιαλι του ducatisti.gr.γι αυτο ανυσηχω,γιατι δεν μαθαινει ο πολυς κοσμος τι γινετε παραπερα.
tam
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1072
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 13:39
Gender: Male
Bike: 916
Other: Rambla 250
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από tam »

panosduc έγραψε: ...
εξαλλου εχω πει οτι ευτυχως δεν ειχα κανενα μηχανικο προβλημα μεχρι τωρα
...
Και σου εύχομαι να μην έχεις ούτε στο μέλλον.Άλλωστε τα ss φαίνεται να είναι
από τα πιο καλοκατασκευασμένα Ducati.
panosduc έγραψε: ...
ακουω ομως πολυ σοβαρα θεματα γι αλλους μηχανικους που ΔΕΝ βγαινουν στο γιαλι του ducatisti.gr
...
Πολύ κακώς.Αν υπάρχει κάτι σοβαρό θα πρέπει να βγει στη φόρα.
hpe200016v
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Τρί 03 Μαρ 2009, 23:54
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Τοποθεσία: αθηνα

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από hpe200016v »

φιλε μου εγω με αυτον ειχα εμπειρια ασχημη για αυτον ειπα δεν βγηκα να πω για αλλον που δεν εχω δοκιμασει θα ημουν μα.....κας αλλα αν δω κατι στραβο να εισαι σιγουρος οτι θα κοιταξω να προφυλαξω και τους υπολοιπους δεν ειμαι τυχαιος στον χωρο βλεπεις απο μικρος εχω το μικροβιο με τις μηχανες και γιαυτο σπουδασα και μηχανολογος το οτι δεν ασχολουμε με την μηχανη αυτη στο να την κανω σερβις βαλβιδες και ρυθμιση ειναι οτι δεν εχω τα εργαλεια γιατι λαδια φιλτρα κτλ τα κανω εγω απλως οτι πηγαινα εκει το εκανα μονο και μονο γιατι μολις πηρα την μηχανη ηθελα να εχω μια γνωμη ειδικευμενου στα ντουκατια και για να δωσω μια ευκαιρια ακομα σε ενα μηχανικο που μου ακουγα καλα λογια απο αλλους εδω μεσα σαν εσενα που επιναν νερο στο ονομα του τις ευκαιριες τις εδωσα τελος παμε στον επομενο οποιος θελει ξαναλαεω παει οπου θελει ελευθερη αγορα εχουμε πιστευω οτι εκει που την παω τωρα βρηκα τον μαστορα της :thumbsup:
αν δεν κουδουναει χαλασε
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2124
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 19:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από mycolnago »

παιδια η συζητηση μπορει να διαιωνιζεται.....
αν υπαρχουν σοβαρες καταγγελίες τυπου πχ πηγα γαι βαλβιδες-και μετα εφυγα και εσπασε μοτερ...ή δεν ειχε σφιξει καπακι και φυγανε τα λαδια ή πχ Το εχω ακουσει και αυτο δεν εβαλε λάδια...χα χα χα...αν υπαρχει τετοιος να μας πειτε να τον ξέρουμε...
απο κει και μετα....περι ορεξεως!!
καλο ειναι μολις παρεις την μηχανη απο τον παγκο να ριχνεις και συ μια ματιά....

εγω πχ πριν παω για σερβις βγαζω φαιρινγκ,κανω ενα καλό πλυσιμο και την παω καθαρη να δουλέψει με ορεξη ο μαστορας...του εξηγω οτι ειμαι σχολαστικός (αν και με ξερουν οι 2-3 μηχανικοι που ειναι και φίλοι μου)....και την ξανα πλαινω μολις την παραλάβω και ειμαι προσεκτικός για μερικά χιλιόμετρα....

οσα χρονια ειχα μηχανάκια ποτε δέν μου έτυχε κατι(εκτος απο ενα κολλημα σε ενα wr 200 απο δικη μου βλακεια γιατι περιμενα ανταλλακτικο στην αντλια μιξης ενα τσιμουχάκι που εχανε και εν γνωσει μου το πηγαινα χαλαρα μεχρι να ερθει,οσπου μια μερα σε ενα φανάρι ξεχαστηκα και εβαλα μια κοντρα με τον αδερφο μου και το ......χάλασα ...λυγμ!,λυγμ κολλημα σε nicasil κυλινδρο!!)
Άβαταρ μέλους
indianos
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3725
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιουν 2008, 18:50
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Nexus 500

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από indianos »

[quote="hpe200016v"]εκει που την παω τωρα βρηκα τον μαστορα της

Που την πας τωρα?Για πες γιατι και εγω ειμαι ακομη στο ψαξιμο!
Image
Άβαταρ μέλους
stamatis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 10:30
Gender: Male
Bike: Monster 1000S
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από stamatis »

Παιδιά το καλό και το κακό πρέπει να λέγεται! :hibye:
Γιατί ¨Γνώση που δεν μοιράζεται, είναι άχρηστη¨ όπως λέει ο θυμόσοφος λαός μας... :cool:
-Στο Φαμπιάτο πήγα προ 8αετίας το πρώτο μου Ducati (750ss) για το πρώτο service.
Μου κακοφάνηκε, όταν τον ρώτησα αν φόρτισε τη μπαταρία (...ως όφειλε) και μου είπε ¨ναι¨ , δείχνοντας μου τη θέση της. Δεξιά του fairing, όπως στα 916-748.
Όμως η θέση της μπαταρίας στα ss (...τα ψεκαστά) είναι κάτω από το ρεζερβουάρ!
Άρα, ούτε που ασχολήθηκε με τη μπαταρία. Κοινώς, μου έλεγε ¨ψεματάκια¨...
-Στο Φιλλιπάκη πάω γιατί αυτός, αλλά και ο Σπύρος είναι καλοί μηχανικοί και άνθρωποι!
Ελπίζω ποτέ να μην αλλάξω γνώμη γι΄αυτούς, θα στεναχωρηθώ ειλικρινά!
1992 Honda cub 70
1993 Honda cub 90
1998 Yamaha DT 200R
1998 Suzuki DR 650
1999 Honda CR 250
2000 Ducati 750 ss
2001 KTM 200EGS
2004 Ducati Multistrada 1000ds
2010 KTM 690 Enduro
2013 KTM DukeII
Άβαταρ μέλους
Duced
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2532
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 02:46
Gender: Male
Bike: 999R
Other: Adv 950

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από Duced »

Επειδη δεν προκειται να βγει ακρη με αυτο το θεμα και για να βοηθηθουν καποια παιδια που ψαχνονται ΤΩΡΑ για μαστορα και απο τα οσα εχουν ειπωθει εδω μεσα τα τελευταια 2,5 χρονια βγαινει το εμπειρικο συμπερασμα οτι ο Νταης, ο Φιλιπακης και ο Καριμαλης ειναι οι 3 μηχανικοι για τους οποιους δεν εχουν ακουστει σοβαρα παραπονα και οποιος επιλεξει εναν απο αυτους θα μεινει κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ευχαριστημενος.
Μ9Ν9Λ9Σ

Objects in mirrors are Jap bikes
panosduc

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από panosduc »

ας περιμενουμε και αλλες......γνωμες....... :whistling:
Άβαταρ μέλους
Doc
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1741
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:12
Gender: Male
Other: 999ΤΜΒ
Τοποθεσία: Pits
Επικοινωνία:

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από Doc »

Θα απαντήσω στο θέμα "συνεργείο" αργότερα σήμερα, μιας και πρέπει να βγώ τώρα για βόλτα με τη Λέρα :innocent2:
Άβαταρ μέλους
endless
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 680
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιαν 2009, 11:43
Gender: Male
Bike: Monster 696
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από endless »

panosduc έγραψε:ας περιμενουμε και αλλες......γνωμες....... :whistling:

Μου φαίνεται ότι κάτι περιμένεις...



Πάντως παιδιά εγώ προσωπικά μιας και έχω πρώτη φορά ντουκ και είμαι σε αναζήτηση για συνεργείο θα ήθελα να ακούσει θετικές ή αρνητικες γνώμες.

Τσιμπάτε και ένα βίντεο για αλλαγή λαδιών
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CUZEL6OL ... PL&index=2[/youtube]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος D3§m02K την Τετ 06 Ιαν 2010, 14:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: youtube link
Γιώργος


Ακούτε δυνατά R O C K
Άβαταρ μέλους
vlassos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 14:35
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Χανιά

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από vlassos »

Εαν ρίξετε μια ματια σε περασμένα θεματα με το ίδιο αντικειμενο θα βρείτε απόψεις για μηχανικούς ακόμα και τοποθέτηση μηχανικού.
Πριν ανοίξουμε ενα νεο θέμα καλό είναι να ψάχνουμε στο forum τι εχει ειπωθει.
Ο λόγος είναι ότι πολλά μέλη δεν κάθονται να γράφουν τα ίδια και τα ιδια καθε φορά που κάποιος εχει μια απορία που έχει στο παρελθον ξανασυζητηθεί. Άλλωστε τα τελευταία χρόνια δεν έχει ανοίξει κάποιο καινούργιο συνεργείο (απ ότι ξέρω) επομένως το μονο που μένει είναι να προστεθούν καινούργιες εμπειρίες στα ήδη υπάρχοντα θέματα.
Γιώργος
"In times of universal deceit telling the truth will be a revolutionary act"
Eric Arthur Blair
panosduc

Re: DUCATOΣΥΝΕΡΓΕΙΟ-ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Δημοσίευση από panosduc »

φιλε endless,ναι περιμενω να διαβασω αυτα που ακουω εδω και 1,5 χρονο στις συναντησεις μας για καφε περι συνεργειων.... :glimpse:
Απάντηση