ΕΛΑΣΤΙΚΑ....

Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Διασταση εμπρος ελαστικου Monster 696

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Προφανως του το προτεινε ωστε σε μελλοντικη αλλαγη ελαστικου να αλλαξει διασταση.Εγω θα εβαζα οτι λεει ο κατασκευαστης.
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Διασταση εμπρος ελαστικου Monster 696

Δημοσίευση από jks »

Να το βαλεις το φτερακι απτο 796 που κανει ΚΑΙ για προφιλ 70 (αντι για 60 που φορας εσυ μαμα)

και αν θες και τη γνωμη μου, στην επομενη αλλαγη ελαστικων, να δοκιμασεις 70αρι μπροστινο διοτι και μεγαλυτερα περιθωρια κλισης σου δινει (μεχρι να τερματισει..λεμε τωρα) αλλα το σημαντικοτερο... κοπαναει πολυ λιγοτερο στις ανωμαλιες των φανταστικων ελληνικων δρομων :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
Jay_S
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Πέμ 22 Οκτ 2015, 19:42
Gender: Male
Bike: ST3S
Other: S2R reloaded

Re: Διασταση εμπρος ελαστικου Monster 696

Δημοσίευση από Jay_S »

Να προσθέσω οτι υπάρχει λύση για να κρατήσεις την γεωμετρία που έχεις τώρα βάζοντας 70αρι προφίλ,
απλά κατεβάζεις τις τιμονοπλακες 2-3 κλικ :cool:
Άβαταρ μέλους
alex.walnut
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Παρ 06 Ιαν 2017, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: Vespa GTS

Re: Διασταση εμπρος ελαστικου Monster 696

Δημοσίευση από alex.walnut »

Ευχαριστω πολυ για τα φωτα σας. Αν και δεν ειμαι σιγουρος, μαλλον θα καταληξω στο 70 προφιλ καθως θα εχω μεγαλυτερη ποικιλια σε ελαστικά και θα ειναι καλυτερα για τις λακουβες. Η αλλαγη της οδηγικης συμπεριφορας εχω την εντυπωση οτι θα ειναι μικρη, δεν αλλαζει σημαντικα η γεωματρια της μηχανης. Νομιζω δηλαδη.
Άβαταρ μέλους
motogppress
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Τετ 29 Απρ 2009, 12:01
Gender: Male
Other: 999R,M1000s, vespa
Τοποθεσία: Nicosia, Cyprus

Re: Διασταση εμπρος ελαστικου Monster 696

Δημοσίευση από motogppress »

alex.walnut έγραψε:Ευχαριστω πολυ για τα φωτα σας. Αν και δεν ειμαι σιγουρος, μαλλον θα καταληξω στο 70 προφιλ καθως θα εχω μεγαλυτερη ποικιλια σε ελαστικά και θα ειναι καλυτερα για τις λακουβες. Η αλλαγη της οδηγικης συμπεριφορας εχω την εντυπωση οτι θα ειναι μικρη, δεν αλλαζει σημαντικα η γεωματρια της μηχανης. Νομιζω δηλαδη.
καλημερα,

εαν και αποφασησεις να βαλεις 70αρι και σου φανει παραξενο στην αισθηση, δοκιμασε πρωτα να ψηλωσεις το πισω, αντι το μπροστινο. γενικα και απο τα πιο παλια μοντελα κανει πολλη διαφορα, στην αλλαγη κατευθηνσης. εαν δεν εχει ρυθμιστη καθ' υψους πισω, ειναι ευκαιρια να μετρησεις και την προφορτιση και μπορει να το διορθωσεις αρκετα και με το σφυξιμο 2 περιστροφες του ελατηριου πισω.

τελος φιλε μου, εαν απλα η μηχανη ειναι καθημερινης χρησης και καμια βολτιτσα τα ΣΚ και δεν ασχολησαι και εσυ ιδιαιτερα με το ολο στησιμο, απλα αλλαξε λαστιχο σε 70 και θα ειναι ΜΠΟΜΠΑ!

καλα χλμ
The street is not the track - It's a place to Pace

If You Want To Go Faster - Take It To The Track


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Διασταση εμπρος ελαστικου Monster 696

Δημοσίευση από Ritsman »

alex.walnut έγραψε:Ευχαριστω πολυ για τα φωτα σας. Αν και δεν ειμαι σιγουρος, μαλλον θα καταληξω στο 70 προφιλ καθως θα εχω μεγαλυτερη ποικιλια σε ελαστικά και θα ειναι καλυτερα για τις λακουβες. Η αλλαγη της οδηγικης συμπεριφορας εχω την εντυπωση οτι θα ειναι μικρη, δεν αλλαζει σημαντικα η γεωματρια της μηχανης. Νομιζω δηλαδη.


Πολλοι αναρωτιουντε γιατι η Ducati εχει το 60αρι προφιλ στο 696 ενω το 70 εχει περισσοτερα πλεονεκτηματα.... δεν ειμαι σιγουρος αν στα πλεονεκτημετα με το μεγαλυτερο προφιλ ειναι και τα φρενα υπο κλιση δλδ λογο μεγαλυτερης επιφανειας να μην φοβασε τοσο το φρενο.



εχε υποψειν σου ομως οτι εχει και ενα εκνευριστικο το 70 στο 696, οταν θα βαλεις με το καλο το νεο φτερακι σου οποιοδηποτε πετραδακι θα κολαει στο λαστιχο θα βρισκει εσωτερικα στο φτερο και θα το ακους
εννοειτε οτι το γραφεισ στα παπακια σου και το αφηνεις να γδερνει , πραγματικα δεν αξιζει καμια πατεντα ...... γνωμη μου....
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
alex.walnut
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Παρ 06 Ιαν 2017, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: Vespa GTS

Ελαστκα για Monster 696

Δημοσίευση από alex.walnut »

Αν και το θεμα ειναι πολυσυζητημενο, οσο πιο πολυ ψαχνω τοσο πιο πολυ πελαγωνω.

Εχω κανειι 10.000χλμ περιπου και με Rosso II με δεικτη ταχυτητας Η. Τα λαστιχα ειναι 4ετιας και ξερα.
Ειναι η πρωτη μου μοτοσικλετα, οποτε ουσιαστικα τωρα μαθαινω να οδηγω. Τα λαστιχα που εχω τωρα νιωθω οτι γλυστρανε μολις πλαγιασω λιγο και δημουργουν ανασφαλεια με αποτελσμα να πηγαινω αργα και νομιζω δεν ζεσταινονται ποτε. Μονο σε σημεια με καλη ασφαλτο και ανοιχτες στροφες, μπορω και κινουμαι λιγο πιο σβελτα οποτε ζεσταινονται και νιωθω καποια ασφαλεια.

Το μηχανακι το χρησιμοποιω καθημερινα για μικρες αποστασεις μες τη πολη, βολτες σε επαρχιακο δρομο τα σ/κ.

Νομιζω πως χρειαζομαι ενα μαλακο λαστιχο, να ζεσταινεται γρηγορα και να μου δινει σιγουρια. Δε με ενδιαφερει να βγαλει πολλα χλμ, ας φαγωθουν πιο γρηγορα αλλα να με βοηθησουν στην οδηγηση.

Εχω διαβασει οτι καλο θα ηταν να βαλω δεικτη ταχυτητας Η αλλα απ'οσο εψαξα μονο 3 υπαρχουν:

(120/70/17 - 160/60/17)
Pirelli Diablo Rosso II
Dunlop Sportsmart2 Max
Bridgestone Battlax BT-45

*η μηχανη δεν κυκλοφορει ουτε με υποψια βροχης.
Άβαταρ μέλους
KamaDuca
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Κυρ 24 Απρ 2011, 22:33
Bike: Monster 620
Τοποθεσία: Larissa

Re: Ελαστκα για Monster 696

Δημοσίευση από KamaDuca »

S20 EVO
https://www.youtube.com/watch?v=2LU7n3JxaL4" onclick="window.open(this.href);return false;
ζεσταίνεται γρηγορα με πολυ καλο κρατημα και ωραια κορονα
ριξε μια ματια
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ελαστκα για Monster 696

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Εγω θα προτεινα Diablo Rosso 3 η τα Dunlop που αναφερεις..εφοσων δεν κυκλοφορεις με βροχη και δεν κανεις πολλα χλμ εθνικη ταξιδι θεωρητικα μπορεις να πας σε οτι γουσταρεις απλα οσο πιο μαλακη γομα αρχιζεις να χανεις σε χρονο προθερμανσης κ γενικα πας σε λαστιχα που πρεπει να τα δουλεψεις σκληρα να αποδωσουν.
Άβαταρ μέλους
alex.walnut
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Παρ 06 Ιαν 2017, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: Vespa GTS

Re: Ελαστκα για Monster 696

Δημοσίευση από alex.walnut »

Τον δεικτη ταχυτητας δεν πρεπει να τον κοιταω; Αυτα τα 3 που εγραψα ειναι τα μονο με δεικτη Η δηλαδη για μεχρι 210km/h. Τα υπολοιπα εχουν δεικτη W που ειναι μεχρι 270km/h οποτε υποθετω οτι χρειαζονται μεγαλυτερες ταχυτητες για να ζεσταθουν. Επισης, οσο πιο μαλακο ειναι ενα λαστιχο, τοσο πιο γρηορα δε ζεσταινεται ή τα εχω καταλαβει λαθος;
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ελαστκα για Monster 696

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Ο δεικτης ταχυτητας εχει να κανει με την μεγιστη ταχυτητα οπου ειναι καταλληλα/αποδιδουν τα ελαστικα και οχι με τον χρονο προθερμανσης.

Οσο πιο μαλακο ενα λαστιχο δεν σημαινει οτι ζεσταινονται πιο γρηγορα.Αντιθετος εχουν σχεδιαστει να αποδιδουν σε σκληρη χρηση πιστας,σε μοτοσυκλετες με 150 και 200 αλογα οποτε εχουν μεγαλες αντοχες σε θερμοκρασιες.

Εν ολιγης θα ζεσταθει γρηγορα αν το δουλεψεις στις συνθηκες που εχει κατασκευαστει να δουλευει.Αν το χρησιμοποιεις σε μηχανακι με 60 αλογα εντος πολης δεν θα αποδωσει οπως πρεπει.
Άβαταρ μέλους
alex.walnut
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Παρ 06 Ιαν 2017, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: Vespa GTS

Re: Ελαστκα για Monster 696

Δημοσίευση από alex.walnut »

Ποια η γνωμη σας για τα Bridgestone BT-090;
Μου τα προτεινε ενας λαστιχας, οτι ειναι καταλληλα για αυτο που θελω. Η τιμη 220ε.
Άβαταρ μέλους
marianna
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ 21 Νοέμ 2008, 21:10
Gender: Female
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Αθήνα

Αγορά Ελαστικών για Monster S2R

Δημοσίευση από marianna »

Καλησπέρα, πρέπει να αλλάξω λάστιχα άμεσα. Πάνω έχω τα Pirelli Diablo και αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση ή να παραμείνω στα ίδια.
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ....

Δημοσίευση από HackmaN »

Αναλόγως τί στυλ οδήγησης έχεις. Τί χρήση κάνεις στη μοτοσυκλέτα σου.

Πέρνα και μια από εδώ: http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewforu ... 15&start=0" onclick="window.open(this.href);return false; :hibye:
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
Juohmaru!
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ 15 Μάιος 2016, 10:44
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100

ΕΛΑΣΤΙΚΑ.... για Μ1000

Δημοσίευση από Juohmaru! »

Καλησπέρα συμφορουμίτες!

Έχω ένα Monster S2R 1000 και είμαι σε φάση αλλαγής ελαστικών...
Dunlop Sportsmart 2 Max ή Pirelli Diablo Rosso III ???

Η μηχανή δεν χρησιμοποιείται καθημερινά σαν εργαλείο, αλλά κυρίως για καμιά (γρήγορη) βόλτα και ισως κανένα trackday...

Ποιο από τα δύο...; Έχετε να προτείνετε κάποια καλύτερη εναλλακτική για το Monster και τη χρήση που του κάνω...; Τα φώτα σας παρακαλώ!!!
konioni
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 07:23
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: Honda vtr 250

Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ....

Δημοσίευση από konioni »

Τα dunlop είναι ιδιοτροπα θέλουν ωρα για να ζεσταθουν και πρέπει να οδηγας γρήγορα για να μην κρυώνουν. Έβαλα τα bridgestone στο μικρό μου μηχανάκι και είμαι πολύ ευχάριστημενος πολύ καλά στριφτερα και οικονομικά. Ρώτησα τιμή για διάσταση για το monster και μου είπε 220 με 250.
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ....

Δημοσίευση από HackmaN »

Tα DUNLOP είναι πολύ καλό ελαστικό.
Θέλουν ελάχιστα παραπάνω από γόμες για να ζεσταθούν αλλά στο δρόμο πάνε με σχεδόν ίδιες αξιώσεις.
Βγάζουν ικανοποιητικά χιλιόμετρα και έχουν πολύ γερό σκελετό όπως όλα τα DUNLOP!
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
Juohmaru!
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ 15 Μάιος 2016, 10:44
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100

Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ....

Δημοσίευση από Juohmaru! »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Τελικά στα Dunlop κατέληξα, αλλά στο πιο καινούριο και πιο "γρήγορο" μοντέλο τους,
το SportSmart TT...

Εντυπώσεις σύντομα...
konioni
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 07:23
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: Honda vtr 250

Λάστιχα

Δημοσίευση από konioni »

Χαίρεται! Τι ελαστικά μου προτείνετε; γενικά είμαι ήρεμος οδηγός δεν κάνω σκληρή χρήση.
Άβαταρ μέλους
P.lagojohn
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3488
Εγγραφή: Παρ 11 Σεπ 2009, 07:12
Gender: Male
Bike: Monster S2
Other: 996s
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΙΑΡΑ !!!!!

Re: Λάστιχα

Δημοσίευση από P.lagojohn »

Ανάλογα το αντέχει η τσέπη σου...
Image
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 00:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ....

Δημοσίευση από Bart »

Dunlop η continental
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 18:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ....

Δημοσίευση από mycolnago »

Mιchelin
γενικά καλό παντού....

και τα διγομα 2ct ειναι φτηνά αν δεν έχεις απαιτήσεις σε πίστα κλπ.....
με 200 € καθαρίζεις...
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6800
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 07:18
Bike: 848

Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ....

Δημοσίευση από argy »

mycolnago έγραψε:Mιchelin
γενικά καλό παντού....

και τα διγομα 2ct ειναι φτηνά αν δεν έχεις απαιτήσεις σε πίστα κλπ.....
με 200 € καθαρίζεις...
Ε,λοιπόν μου τα πρότεινε και ένας φίλος αυτά... :think2:
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 00:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ....

Δημοσίευση από Bart »

Να αναφέρω από προσωπική εμπειρία ότι τα 2ct
Συμπεριφερονται τραγικά. Νοιώθεις την διαφορά στις 2 γόμες σαν σκαλοπάτι και σε βρεγμένο καλύτερα να μην αναφερθώ.
Φιλικά.
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
touloumpas
IT Administrator
IT Administrator
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 18:28
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000
Τοποθεσία: Βεροια

Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ....

Δημοσίευση από touloumpas »

Μακρυά απο τα 2CT. Σε Michelin αν θελεις για γενικη χρηση δες τα Pilot Power. Τα είχα στο Multi, τα εχω τωρα στο Monster και συμπεριφέρονται καλα παντου είτε στεγνο είτε βρεγμενο.
Γιώργος.
Απάντηση