Monster 696 εντυπωσεις απο ψηλούς αναβατες

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Monster 696 εντυπωσεις απο ψηλούς αναβατες

Δημοσίευση από vagosm »

καλησπέρα παιδιά, σκεφτομαι εδώ και καιρό για αγορά monster 696 αλλα επειδή είμαι απο επαρχία δεν έχω την δυτότητα για test drive πριν απο την αγορά. το συγκεκριμένο μηχανάκι το έχω άχτι χρόνια τωρα. αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι αν κάνει για ψηλούς αναβάτες και γενικά τι εντύπωση εχετε μιας και ειμαι 1,86.
Άβαταρ μέλους
dimos IT'S HORNY NOW
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1975
Εγγραφή: Τρί 15 Απρ 2008, 15:48
Gender: Male
Bike: SS900
Other: 1000CAPONORDVESPA200

Re: Monster 696 εντυπωσεις απο ψηλούς αναβατες

Δημοσίευση από dimos IT'S HORNY NOW »

Αστο φιλε,σαν να σαι σε ποδηλατο θα εισαι..

Ειναι πολυ μικρο για εμας τους ψηλους..
Άβαταρ μέλους
rock n rolla_s4
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4198
Εγγραφή: Τετ 26 Νοέμ 2008, 23:41
Gender: Male
Other: ΚαΤεΜούνα

Re: Monster 696 εντυπωσεις απο ψηλούς αναβατες

Δημοσίευση από rock n rolla_s4 »

1,86 δεν ειναι και κανα εξωφρενικο υψος. Μια χαρα θα εισαι στο 696
Όποια κι αν είναι η ερώτηση 990 Adventure είναι η απάντηση

Κάγκουρας
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Monster 696 εντυπωσεις απο ψηλούς αναβατες

Δημοσίευση από vagosm »

Το έχετε οδηγήσει; γιατί θα με βοηθούσε να καταλάβω πως το εννοείτε.
mike_fr
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Παρ 09 Οκτ 2009, 12:06
Gender: Male
Bike: 851

Re: Monster 696 εντυπωσεις απο ψηλούς αναβατες

Δημοσίευση από mike_fr »

Εγω παντως 1.83 εχοντας το Μουλτι ,τη στιγμη που ανεβαινα στο 696 του αδερφου, εψαχνα τη μηχανη
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τετ 01 Ιουν 2016, 00:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Monster 696 εντυπωσεις απο ψηλούς αναβατες

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Εχω το 796 απο το καλοκαιρι,ειμαι 1.83.

Δεν μπορω να πω οτι θα εχεις ιδιαιτερο προβλημα,ναι ειναι μαζεμενο μηχανακι και η θεση οδηγησης ειναι πιο σκυφτη σε σχεση με αλλα γυμνα.

Αναλογος το πως οδηγας ισως να ζοριζεις λιγο τους καρπους σου αλλα ρυθμιζεται αυτο.
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Monster 696 εντυπωσεις απο ψηλούς αναβατες

Δημοσίευση από vagosm »

wheelsdeal έγραψε:Εχω το 796 απο το καλοκαιρι,ειμαι 1.83.

Δεν μπορω να πω οτι θα εχεις ιδιαιτερο προβλημα,ναι ειναι μαζεμενο μηχανακι και η θεση οδηγησης ειναι πιο σκυφτη σε σχεση με αλλα γυμνα.

Αναλογος το πως οδηγας ισως να ζοριζεις λιγο τους καρπους σου αλλα ρυθμιζεται αυτο.
Η αλήθεια είναι οτι κολλάω περισσότερο στο θέμα εμφάνισης. Να μην φαίνομαι δλδ σαν γορίλας πάνω σε παιδικό μηχανάκι.

Το 796 είναι ακριβώς το ίδιο σε διαστάσεις και ύψος σέλας;
Cho696
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ 10 Μάιος 2015, 22:07
Gender: Male
Bike: Monster S2

Re: Monster 696 εντυπωσεις απο ψηλούς αναβατες

Δημοσίευση από Cho696 »

Το 796 δεν ξέρω...το 1100 πάντως σίγουρα έχει διαφορά με το 696...Ωραία οδήγηση και καλή μηχανή για την επαρχεία θεωρώ...στο θέμα ύψους δεν μπορώ να σου πω γιατί βλέπεις έχω το τρομερό ύψος 1,72..αλλά έχω δει και άνθρωπο 2 μέτρα πάνω σε 696..δεν λέει κάτι αν δεν υπάρχουν προβλήματα οδήγησης για μένα...και εγώ στο multi σαν μύγα είμαι αλλά θα το καβαλούσα άνετα!! :))
Όσο άνετα και όμορφα αισθάνεσαι πάνω της...τόσο ωραία εικόνα θα είσαι.. :cool: :cool:
Άβαταρ μέλους
brutos
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τετ 10 Απρ 2013, 17:26
Gender: Male
Other: γυμνή ιταλίδα

Re: Monster 696 εντυπωσεις απο ψηλούς αναβατες

Δημοσίευση από brutos »

...γιατί δεν πας σε μια έκθεση να το καβαλήσεις και να βγάλεις/σε βγάλουν μια φωτογραφία πάνω στην μοτό και να δεις την αλήθεια; λέω εγώ τώρα...

...Γενικά από προσωπική εμπειρία: είμαι 1,87 σε CBR 600RRRRRRR ήμουν σαν αρκούδα σε ποδήλατο...σε τέρας που έχω καβαλήσει δεν υπάρχει ιδιαίτερο θέμα...στο MV που είναι και αυτό μινιμαλ είμαι οκ, θα το ήθελα λίγο πιο σαν το SD 990 το οποίο θεωρώ και ιδανικό σε διαστάσεις για ύψος πάνω από 1,80... Όλα αυτά όμως είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ...είσαι μόνος σου... :hibye:
Άβαταρ μέλους
markous
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιουν 2008, 01:29
Gender: Male
Bike: 999
Other: το Τέρας

Re: Monster 696 εντυπωσεις απο ψηλούς αναβατες

Δημοσίευση από markous »

δεν νομιζω να κουμποσεισ καλα πανω αλλα βρες καποιον που εχει να καβαλησεις
μονο ετσι θα εισαι σιγουρος..... :hibye:
joe strummer- the future is unwritten

καλο ταξιδι φιλε.........

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Monster 696 εντυπωσεις απο ψηλούς αναβατες

Δημοσίευση από vagosm »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδια.

τωρα οσο για να πάω σε εκθεση ή να βρω καποιον με 696 θα προσπαθησω αλλα λιγακι δυσκολο.

κατι ακομα, το 696 που βγηκε το '13 ποιες ειναι οι κύριες διαφορες του με του '08 εκτος απο το ABS. γνωρίζει κάποιος απο εσάς;
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 14:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Monster 696 εντυπωσεις απο ψηλούς αναβατες

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

vagosm έγραψε:Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδια.

τωρα οσο για να πάω σε εκθεση ή να βρω καποιον με 696 θα προσπαθησω αλλα λιγακι δυσκολο.

κατι ακομα, το 696 που βγηκε το '13 ποιες ειναι οι κύριες διαφορες του με του '08 εκτος απο το ABS. γνωρίζει κάποιος απο εσάς;
Aπο το '11 και μετα έβγαινε μονο η "plus" έκδοση (κοκοβιός+bikini fairing).
Τα μεταγενέστερα Μ.Υ φέρουν ψηλότερα καβαλέτα τιμονιού και Marzocchi μπροστινό έναντι του showa των προγενέστερων.
Mου φαίνεται πως και η σέλα άλλαξε αλλα δεν ειμαι σίγουρος...

:hibye:
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Monster 696 εντυπωσεις απο ψηλούς αναβατες

Δημοσίευση από vagosm »

God is An Astronaut έγραψε:
Aπο το '11 και μετα έβγαινε μονο η "plus" έκδοση (κοκοβιός+bikini fairing).
Τα μεταγενέστερα Μ.Υ φέρουν ψηλότερα καβαλέτα τιμονιού και Marzocchi μπροστινό έναντι του showa των προγενέστερων.
Mου φαίνεται πως και η σέλα άλλαξε αλλα δεν ειμαι σίγουρος...

:hibye:
έχω την εντύπωση οτι έγιναν κατι μικροαλλαγές και στον κινητήρα που εφτασε τα 80hp. μπορει να κανω και λάθος αλλα κατι τετοιο ειχα διαβάσει.
Άβαταρ μέλους
takisoul
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ 01 Απρ 2013, 12:41
Gender: Male
Bike: Monster 696

Re: Monster 696 εντυπωσεις απο ψηλούς αναβατες

Δημοσίευση από takisoul »

vagosm έγραψε:καλησπέρα παιδιά, σκεφτομαι εδώ και καιρό για αγορά monster 696 αλλα επειδή είμαι απο επαρχία δεν έχω την δυτότητα για test drive πριν απο την αγορά. το συγκεκριμένο μηχανάκι το έχω άχτι χρόνια τωρα. αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι αν κάνει για ψηλούς αναβάτες και γενικά τι εντύπωση εχετε μιας και ειμαι 1,86.
Καλημέρα κ από εμένα.
Προσωπικά , η γνώμη μου είναι, αν το γουστάρεις πολύ, πάρ'το κ μην σε απασχολεί η 'εμφάνιση'.
Μοτοσυκλέτα θα αγοράσεις, όχι τσαντάκι για πασαρέλα.

Έχοντας ύψος 1,94, προβληματίστηκα κ εγώ πάρα πολύ πριν την αγορά κ πολλά παιδιά (και από το φορουμ εδώ) με συμβούλεψαν το αντίθετο.
Τελικά, το πήρα, το έχω 2,5 χρόνια και το πόσο έχω γουστάρει δεν περιγράφεται... :))
Κατα τη γνώμη μου, η θέση οδήγησης ΔΕΝ είναι σκυφτη πρακτικά, απλά στην αρχή αισθάνεσαι λίγο περίεργα διότι κάπως σε κουμπώνει μέσα στην μηχανή , με μια τάση προς τα μπροστά (για αυτό οπως αναφέρουν διάφοροι, ενδεχομένως να έχεις θέμα στους καρπούς). Ίσα ίσα που σε βάζει σε μια θέση οδήγησης 'μάχιμη' με την καλή έννοια.

Η αλήθεια είναι πως λόγω ύψους:
-λογικά δεν θα μπορείς να κάνεις τους καλύτερους χρόνους στην πίστα με ένα φιλο σου που οδηγα την ιδια μηχανη κ είναι 1,70 , αλλά περι ορέξεως..
-Επίσης, για καρπούς , γόνατα κτλ, είναι ανάλογα το σκαρί σου.. Εγω με 1,94, ΔΕΝ έχω ΚΑΘΟΛΟΥ θέμα.

Στη χειρότερη, αγοράζεις την comfort σελα, που ψηλώνει λίγο την θεση οδήγησης κ θα σου ξαλαφρώνει καρπούς και γόνατα.

Εν ολίγοις, αν σε νοιάζει η εμφάνιση περισότερο από την οδηγική απόλαυση, ΜΗΝ το πάρεις, πάρε ένα GS ή Vstrtrrrrrrom (τα μοναδικά, βαση :zep: μεγέθους που κάνουν για τις διαστάσεις μας και καλά)
Αν θέλεις μια μοτοσυκλέτα με φοβερή εμφάνιση και να βγάλεις πολλά γούστα, ασε στην άκρη το θέμα πως θα δείχνεις πάνω της και βουρ....

Προσωπικά, κάνοντας κατά 90% διαδρομές κέντρο /πόλη , το πόσα χαμόγελα σου δίνει (σαν χαζός κάτω από το κράνος) δεν συγκρίνεται με το αν βγαίνεις ωραίος στις σελφι σου στο ινσταγκραμ. :wsmile:

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Καλή τύχη κ κράτα μας ενήμερους
http://www.fightersgeneration.com/chara ... wallpp.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Monster 696 εντυπωσεις απο ψηλούς αναβατες

Δημοσίευση από vagosm »

takisoul έγραψε:
Καλημέρα κ από εμένα.
Προσωπικά , η γνώμη μου είναι, αν το γουστάρεις πολύ, πάρ'το κ μην σε απασχολεί η 'εμφάνιση'.
Μοτοσυκλέτα θα αγοράσεις, όχι τσαντάκι για πασαρέλα.

Έχοντας ύψος 1,94, προβληματίστηκα κ εγώ πάρα πολύ πριν την αγορά κ πολλά παιδιά (και από το φορουμ εδώ) με συμβούλεψαν το αντίθετο.
Τελικά, το πήρα, το έχω 2,5 χρόνια και το πόσο έχω γουστάρει δεν περιγράφεται... :))
Κατα τη γνώμη μου, η θέση οδήγησης ΔΕΝ είναι σκυφτη πρακτικά, απλά στην αρχή αισθάνεσαι λίγο περίεργα διότι κάπως σε κουμπώνει μέσα στην μηχανή , με μια τάση προς τα μπροστά (για αυτό οπως αναφέρουν διάφοροι, ενδεχομένως να έχεις θέμα στους καρπούς). Ίσα ίσα που σε βάζει σε μια θέση οδήγησης 'μάχιμη' με την καλή έννοια.

Η αλήθεια είναι πως λόγω ύψους:
-λογικά δεν θα μπορείς να κάνεις τους καλύτερους χρόνους στην πίστα με ένα φιλο σου που οδηγα την ιδια μηχανη κ είναι 1,70 , αλλά περι ορέξεως..
-Επίσης, για καρπούς , γόνατα κτλ, είναι ανάλογα το σκαρί σου.. Εγω με 1,94, ΔΕΝ έχω ΚΑΘΟΛΟΥ θέμα.

Στη χειρότερη, αγοράζεις την comfort σελα, που ψηλώνει λίγο την θεση οδήγησης κ θα σου ξαλαφρώνει καρπούς και γόνατα.

Εν ολίγοις, αν σε νοιάζει η εμφάνιση περισότερο από την οδηγική απόλαυση, ΜΗΝ το πάρεις, πάρε ένα GS ή Vstrtrrrrrrom (τα μοναδικά, βαση :zep: μεγέθους που κάνουν για τις διαστάσεις μας και καλά)
Αν θέλεις μια μοτοσυκλέτα με φοβερή εμφάνιση και να βγάλεις πολλά γούστα, ασε στην άκρη το θέμα πως θα δείχνεις πάνω της και βουρ....

Προσωπικά, κάνοντας κατά 90% διαδρομές κέντρο /πόλη , το πόσα χαμόγελα σου δίνει (σαν χαζός κάτω από το κράνος) δεν συγκρίνεται με το αν βγαίνεις ωραίος στις σελφι σου στο ινσταγκραμ. :wsmile:

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Καλή τύχη κ κράτα μας ενήμερους
Φίλε takisoul,

καταρχάς θέλω να σε ευχαριστήσω για τις συμβουλές σου και για το χρόνο που αφιέρωσες ωστε να με βοηθήσεις στην ερώτηση μου, αλλα πρέπει να σου πώ πως ενώ είχα ξεκινήσει ψάχνωντας το 696, και παρότι αργότερα είπα πως θα έπαιρνα το 821 καινούριο, τελικά κατέληξα να πάρω πριν απο λίγες ημέρες το multistrada 950! :mrgreen:

Τα monster τα αγαπάω πραγματικά και τα θεωρώ απο τα ωραιότερα ντουκάτι αλλα κατέληξα στο μουλτι για άλλους λόγους!
Απάντηση