Ducati monster 600 πρόβλημα

Απάντηση
Iakovoas
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 30 Αύγ 2017, 22:29
Gender: Male
Bike: Monster 600

Ducati monster 600 πρόβλημα

Δημοσίευση από Iakovoas »

Καλημέρα, παιδιά! Πριν από δύο εβδομάδες, αγόρασα ένα monster 600 από εξουσιοδοτημένο service της Ducati. Πριν το πάρω, ο μάστορας μου έκανε πλήρες service που περιλάμβανε ιμάντες, φίλτρα, λάδια, orings, χρονισμό κλπ. Όταν μου το παρέδωσε μου είπε μόλις συμπληρώσω 500χλμ να του το πάω να δει αν θέλει κάποια ρύθμιση, όπως και έκανα!

Όταν άνοιξε τα μπουζί, είδε ότι το πίσω ήταν μαύρο και μου είπε ότι καίει πιο πλούσια και να του το πάω από εβδομάδα να μου το ρυθμίσει. Στο μεταξύ, για να μην έχω πρόβλημα, μου έκανε τραμπα το μπρος με πίσω μπουζί. Χθες, όμως, ενώ όλη μέρα καβαλουσα κανονικά, το απόγευμα αισθάνθηκα το γκάζι του ασύγχρονο.

Άνοιγα γκάζι, ειδικά χαμηλά, και μπερδευε. Συγχρόνως, άκουγα σκασιματα και το μηχανάκι έκανε σαν ξεκούδουνο. Με το ζόρι έφτασα σπίτι, όπως και με το ζόρι το έβαλα μπρος το πρωί και το έφερα στο μάστορα όπου ξεβιδωσε πάλι το μπουζί και είδε το πίσω μαύρο. Του το άφησα και μου είπε δεν είναι τίποτα, θέλει ρύθμιση το πίσω καρμπυρατέρ και όλα καλά.

Εσείς τι σκέφτεστε για όλο αυτό; Είναι αυτό που σκέφτεται, είναι κάτι που ρυθμίζεται, δηλαδή, και δεν θα έχω πρόβλημα μετά ή ειναι κατι σοβαρό, εννοώντας πρόβλημα κινητήρα κλπ?

Σας ευχαριστώ πολύ.

Με εκτίμηση, Ιάκωβος.
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2124
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 19:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ducati monster 600 πρόβλημα

Δημοσίευση από mycolnago »

φίλε καλώς ήρθες στο φόρουμ....
πες μας σε ποια περιοχή είσαι....
αφού το πας όμως σε εξουσιοδοτημένο γιατί έχεις ανγχος?

ετσι οπως το περιγράφεις λογικό φαίνεται...
το αγόρασες μεταχειρισμένο ενα μηχανακι παλιο μοντέλο,μπορεί να είχε να δουλεψει 2-3 χρόνια......οπότε λογικό είναι να θέλει ενα καθαρισμα στα καρμπυρατερ....

καλοτάξιδο το τερας σου...

:worthlesswithoutpics: :worthlesswithoutpics:
Iakovoas
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 30 Αύγ 2017, 22:29
Gender: Male
Bike: Monster 600

Re: Ducati monster 600 πρόβλημα

Δημοσίευση από Iakovoas »

Καλημέρα, φίλε μου, και σ'ευχαριστώ για τον άμεσο και καθησυχαστικό τρόπο που απαντάς!

Ο λόγος που είμαι τόσο αγχωμενος είναι γιατί υποτίθεται ότι πριν μου δώσουν το μηχανάκι στα χέρια μου, αυτές οι εργασίες είχαν γίνει (καθαρισμοί, χρονισμοί, κλπ).

Αυτός είναι ο λόγος που προβληματίζομαι τόσο έντονα!
Είμαι από Περιστέρι και το μηχανάκι το αγόρασα από το εξουσιοδοτημένο συνεργείο στη Νέα Ιωνία που έχουν Ducati και KTM.

Και πάλι ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
teo2807
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Σάβ 10 Σεπ 2016, 17:49
Gender: Male
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: Ducati monster 600 πρόβλημα

Δημοσίευση από teo2807 »

Iakovoas έγραψε:Καλημέρα, φίλε μου, και σ'ευχαριστώ για τον άμεσο και καθησυχαστικό τρόπο που απαντάς!

Ο λόγος που είμαι τόσο αγχωμενος είναι γιατί υποτίθεται ότι πριν μου δώσουν το μηχανάκι στα χέρια μου, αυτές οι εργασίες είχαν γίνει (καθαρισμοί, χρονισμοί, κλπ).

Αυτός είναι ο λόγος που προβληματίζομαι τόσο έντονα!
Είμαι από Περιστέρι και το μηχανάκι το αγόρασα από το εξουσιοδοτημένο συνεργείο στη Νέα Ιωνία που έχουν Ducati και KTM.

Και πάλι ευχαριστώ
Καλώς τον γείτονα.
Απεθύνσου στο εξουσιοδοτημένου και θα στο σενιάρει....
I am a cowboy, on a steel horse i ride,
i am wanted, dead or alive
Iakovoas
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 30 Αύγ 2017, 22:29
Gender: Male
Bike: Monster 600

Re: Ducati monster 600 πρόβλημα

Δημοσίευση από Iakovoas »

Καλημέρα, γείτονα, επίσης! Αυτό έχω κάνει και αναμένω το σενιαρισμα! Απ'ό,τι καταλαβαίνω από τις απαντήσεις σας δεν είναι κάτι σοβαρότερο πέραν αυτού!

Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
teo2807
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Σάβ 10 Σεπ 2016, 17:49
Gender: Male
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: Ducati monster 600 πρόβλημα

Δημοσίευση από teo2807 »

Iakovoas έγραψε:Καλημέρα, γείτονα, επίσης! Αυτό έχω κάνει και αναμένω το σενιαρισμα! Απ'ό,τι καταλαβαίνω από τις απαντήσεις σας δεν είναι κάτι σοβαρότερο πέραν αυτού!

Ευχαριστώ πολύ!
Μην ανυσηχείς....
Επιπλέον μπορεί να σε πετύχω και πουθενά στο Περιστέρι και να τα πούμε....!!!

:hibye: :hibye:
I am a cowboy, on a steel horse i ride,
i am wanted, dead or alive
Απάντηση