Φόρτωμα monster για ταξίδι solo

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Juohmaru!
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ 15 Μάιος 2016, 10:44
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100

Φόρτωμα monster για ταξίδι solo

Δημοσίευση από Juohmaru! »

Υποτίθεται ότι κατέληξα στο monster επειδή τα (μεγάλα) ταξίδια έγιναν με (άλλη) μηχανή στο παρελθόν.... :whistling:
Έλα όμως που το μικρόβιο του ταξιδιού δε σ' αφήνει εύκολα, ήδη έπεσε μια ιδέα για ένα "γρήγορο" 5-6ήμερο στο εξωτερικό και.... ψάχνω πως να φορτώσω το S2R μου...

Ζητώ λοιπόν τα φώτα σας... ειδικά όσων έχουν κάνει με monster solo ένα κανονικό "road trip"....
Όχι φόρτωμα τα μπαγκάζια μου δηλαδή όπως - όπως απλά για να κάνω διεκπεραιωτικά μια απόσταση, να φτάσω κάπου (από εθνική) δηλαδή και τέλος, αλλά ένα set-up που όχι μόνο να βολεύει να είσαι πάνω στη μηχανή σκεδόν όλη μέρα (σε ένα ταξίδι πέραν των 2-3 ημερών φυσικά), αλλά ταυτόχρονα να επιτρέπει να ευχαριστηθείς οδήγηση στους στριφτερούς δρόμους της διαδρομής... Πολλά ζητάω...; :zep:

Με αυτά λοιπόν τα δεδομένα, τι εξοπλισμό χρησιμοποιήσατε; Ένα tankbag και ίσως κάποιο tailbag (στο μικρό υπόλοιπο της σέλας); Πόσα λίτρα το καθένα; Ποιάς εταιρείας; Ή μήπως σαμάρια;
Τι βόλεψε και τι όχι; Τι προτείνεται τελικά... εκτός από το ν' αλλάξω μηχανή; :wsmile:
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Φόρτωμα monster για ταξίδι solo

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Για 5-6 μερες που χρειαστηκα κ εγω πηρα την Kriega US-30 για την σελα και ειχα και ενα μικρο Givi tankbag για κινητο/λεφτα διοδια/ψιλοπραγματα.

Για μενα η Kriega μου φτανει για πραγματα το πολυ μιας εβδομαδας.Ρουχα,εχτρα ζευγαρι παπουτσια,φορτιστες κλπ.Δεν ειναι φτηνη,135 ευρω αλλα ειναι απο τις καλες και μπορεις να προσθεσεις και αλλες πανω της.
Άβαταρ μέλους
Juohmaru!
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ 15 Μάιος 2016, 10:44
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100

Re: Φόρτωμα monster για ταξίδι solo

Δημοσίευση από Juohmaru! »

wheelsdeal έγραψε:Για 5-6 μερες που χρειαστηκα κ εγω πηρα την Kriega US-30 για την σελα και ειχα και ενα μικρο Givi tankbag για κινητο/λεφτα διοδια/ψιλοπραγματα.

Για μενα η Kriega μου φτανει για πραγματα το πολυ μιας εβδομαδας.Ρουχα,εχτρα ζευγαρι παπουτσια,φορτιστες κλπ.Δεν ειναι φτηνη,135 ευρω αλλα ειναι απο τις καλες και μπορεις να προσθεσεις και αλλες πανω της.
Τη χάζεψα τη Kriega που λες... Εξαιρετική (αλλά και ακριβή) επιλογή!
Η 30άρα (και όχι η 20άρα;) έκατσε ΟΚ στο σελάκι που απομένει στο monster;
Και μπροστά πόσα λίτρα ήταν το tankbag σου;
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Φόρτωμα monster για ταξίδι solo

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Την εβαλα οριζοντια στην σελα..εξειχε λιγο δεξια αριστερα αλλα εκατσε.Οτι και να βαλεις θα εξεχει απο καπου,το σελακι ειναι μικρο αλλα δεν εχεις προβλημα.

Το tankbag ειναι το Givi EA106B,6 λιτρα.Ψιλοπραγματα για το δρομο..ειναι μαγνητικο ομως για μεταλλικα ντεποζιτα.
Απάντηση