ΤΙ ΜΟΤΕΡ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
reducati696
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Πέμ 02 Φεβ 2012, 10:43
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: bmx

ΤΙ ΜΟΤΕΡ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ!

Δημοσίευση από reducati696 »

:cool:
Καλημερα παιδιά..εχω ενα monster 620ie 2002 dark το οποιο πρεπει να παρει λιγο ψυχη παραπανω(και ευρω!!) καθως και τον ηχο που αρμοζει σε ολα τα ducati (ξηροκαμπανο!).Οι σκεψεις λοιπον ειναι πολλες καθως δεν θελω σε καμια περιπτωση να το αποχωριστω διοτι σαν σασι ειναι αψογο και σκεφτομαι πλεον στην τοποθετηση καποιου αλλου μοτερ απο αλλο μοντελο..(750cc και πανω και οπως ειπα ξηρο :whistling: ) το ερωτημα ειναι απλο, τι μοτερ να κοιταω καθως και να κοιταω πλεξουδες εγκεφαλους κλπ ή και αυτα που εχω θα δουλεψουν..ξερω ζαλιζω τους γνωστες αλλα ριξτε τα φωτα σας οπως παντα!! :glimpse: :glimpse:
Όταν συνηθίζεις το τέρας, αρχίζεις να του μοιάζεις
Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος Τύρλας
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 11:59
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 750SS
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΤΙ ΜΟΤΕΡ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ!

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος Τύρλας »

Αν βάλεις 900 μοτερ θα πρέπει να αλλάξεις ολη την καλωδίωση να βρεις εγκέφαλο και όργανα αναλογικά .
Επίσης ολη την εξάτμηση απο λαιμούς +τελικα γιατι το 900 εχει πιο μεγάλες σωλήνες .
Στην μπροστινή ρόδα πρέπει να βάλεις ατέρμονα-κοχλία για ένδειξη ταχυμέτρου αφου θα ειναι αναλογική η ένδειξη ταχυμέτρου ενω τώρα εχεις ηλεκτρονικη ενδειξη .
Επειδή τα όργανα θα ειναι αναλογικά εχω ένσταση για την ορθή ένδειξη του δείκτη καυσίμου.
Αξίζει??? ναι αν το κάνεις μονος σου ....αν το δώσεις σε συνεργείο θα σε βγει το διπλάσιο ....απο το να πάρεις ενα Μόνστερ 900...
Κινητήρας 900 ευρω + σερβις πριν μπει.
Κούρμπες εξάτμήσεων....150
Τελικά....??
Εγκέφαλος ....150
Μπεκιερα ....150
Καλωδίωση......80
Ατέρμονας.....50
Όργανα.....100~150
Εργασία ...50 ώρες....κ.λ.π
Kωνσταντίνος
" Κάλλιο ροκκάς και εντουράς παρά στρητάς και καρεκλάς "
info@sgstudio.gr
www.sgstudio.gr
Άβαταρ μέλους
reducati696
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Πέμ 02 Φεβ 2012, 10:43
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: bmx

Re: ΤΙ ΜΟΤΕΡ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ!

Δημοσίευση από reducati696 »

Κ.Κωνσταντινε η απαντηση σας ηταν πολυ αναλυτικη και φοβερη ευχαριστω!!....θα αρκεστω στο αυτοκολλητο μαλλον M900 στα πλαγια που ειναι και ποιο οικονομικη λυση!! :wsmile: :wsmile:
Κωνσταντίνος Τύρλας έγραψε:Αν βάλεις 900 μοτερ θα πρέπει να αλλάξεις ολη την καλωδίωση να βρεις εγκέφαλο και όργανα αναλογικά .
Επίσης ολη την εξάτμηση απο λαιμούς +τελικα γιατι το 900 εχει πιο μεγάλες σωλήνες .
Στην μπροστινή ρόδα πρέπει να βάλεις ατέρμονα-κοχλία για ένδειξη ταχυμέτρου αφου θα ειναι αναλογική η ένδειξη ταχυμέτρου ενω τώρα εχεις ηλεκτρονικη ενδειξη .
Επειδή τα όργανα θα ειναι αναλογικά εχω ένσταση για την ορθή ένδειξη του δείκτη καυσίμου.
Αξίζει??? ναι αν το κάνεις μονος σου ....αν το δώσεις σε συνεργείο θα σε βγει το διπλάσιο ....απο το να πάρεις ενα Μόνστερ 900...
Κινητήρας 900 ευρω + σερβις πριν μπει.
Κούρμπες εξάτμήσεων....150
Τελικά....??
Εγκέφαλος ....150
Μπεκιερα ....150
Καλωδίωση......80
Ατέρμονας.....50
Όργανα.....100~150
Εργασία ...50 ώρες....κ.λ.π
Όταν συνηθίζεις το τέρας, αρχίζεις να του μοιάζεις
Άβαταρ μέλους
KamaDuca
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Κυρ 24 Απρ 2011, 22:33
Bike: Monster 620
Τοποθεσία: Larissa

Re: ΤΙ ΜΟΤΕΡ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ!

Δημοσίευση από KamaDuca »

Βάλε Μ400 καλύτερα.....
Γιατί θα σε πατάνε στο φανάρι
και θα έχουν να λένε ότι ξεφτιλισα ένα
,900Ducati :))
Άβαταρ μέλους
reducati696
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Πέμ 02 Φεβ 2012, 10:43
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: bmx

Re: ΤΙ ΜΟΤΕΡ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ!

Δημοσίευση από reducati696 »

Αρχικα θα αλλαξω τιτλο στο θεμα... " τι αυτοκολλητο να βαλω στα δεξια" :wsmile: :wsmile: :wsmile: :wsmile: :wsmile:
KamaDuca έγραψε:Βάλε Μ400 καλύτερα.....
Γιατί θα σε πατάνε στο φανάρι
και θα έχουν να λένε ότι ξεφτιλισα ένα
,900Ducati :))
Όταν συνηθίζεις το τέρας, αρχίζεις να του μοιάζεις
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1079
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 18:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: ΤΙ ΜΟΤΕΡ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ!

Δημοσίευση από dimirex »

Θα ήταν πιο εύκολο (και φθηνό) να βρεις 1000DS μοτέρ και ίσως πιο εύκολο στην μετατροπή.
Άλλωστε είναι και της ίδιας γενιάς: 620/800/1000 vs 600/750/900 :thumbsup:

Δες κι εδώ:
http://www.ducati.org/forums/monster/23 ... -info.html

Ιδανικά θα ήταν να βρεις μοτέρ από SS ή Monster για να κουμπώσει με την μια το ψαλίδι στο κάρτερ.
Αν ψαξεις στο car όλο και κάτι θα βρεθεί... αν βρεις και μηχανάκι που το δίνουν για ανταλλακτικά ολόκληρο, ακόμα καλύτερα.
Reduce to the Max
Viper1
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 11:21
Gender: Male

Re: ΤΙ ΜΟΤΕΡ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ!

Δημοσίευση από Viper1 »

reducati696 έγραψε::cool:
Καλημερα παιδιά..εχω ενα monster 620ie 2002 dark το οποιο πρεπει να παρει λιγο ψυχη παραπανω(και ευρω!!) καθως και τον ηχο που αρμοζει σε ολα τα ducati (ξηροκαμπανο!).Οι σκεψεις λοιπον ειναι πολλες καθως δεν θελω σε καμια περιπτωση να το αποχωριστω διοτι σαν σασι ειναι αψογο και σκεφτομαι πλεον στην τοποθετηση καποιου αλλου μοτερ απο αλλο μοντελο..(750cc και πανω και οπως ειπα ξηρο :whistling: ) το ερωτημα ειναι απλο, τι μοτερ να κοιταω καθως και να κοιταω πλεξουδες εγκεφαλους κλπ ή και αυτα που εχω θα δουλεψουν..ξερω ζαλιζω τους γνωστες αλλα ριξτε τα φωτα σας οπως παντα!! :glimpse: :glimpse:
Υπάρχει μοτέρ από S2R . Αν σου κάνει στείλε πμ
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: ΤΙ ΜΟΤΕΡ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ!

Δημοσίευση από HackmaN »

Πιο φθηνά θα σου στοιχίσει να πάρεις ένα πιο μεγάλο σε κυβικά και περιφερειακά μοντέλο, παρά να κάνεις αυτή τη μόντα.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
Factory
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Σάβ 02 Ιαν 2016, 17:21
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100

Re: ΤΙ ΜΟΤΕΡ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ!

Δημοσίευση από Factory »

Οπως σου ειπαν κ τα παιδια δεν αξιζει να μπεις στον κοπο να κανεις αυτη την μοντα εκτος κ αν εισαι μηχανικός ηλεκτρολογος κ εχεις ενα μοτερ καβαντζα!
Husqvarna 125 - Honda SF400 - Husqvarna 610 - Kawasaki ZX9r C2 -TDM 900 - Honda VFR 800 vtec - Vstrom 1000 K6 - Kawasaki ZX12r A1 - Hayabusa K8 - Suzuki Bandit 1250 - CBR XX - Yamaha R1 2003 - AT 750 RD07 - Tuono Factory 06...
Άβαταρ μέλους
jumaru
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: Σάβ 16 Μαρ 2013, 21:04
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Other: kaze-r

Re: ΤΙ ΜΟΤΕΡ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ!

Δημοσίευση από jumaru »

Μπορείς να βρεις κύλινδρα έμβολα από 750SS και να τα βάλεις στο μοτέρ σου. Και μπορείς να κάνεις και τη μετατροπή στο δίσκο σου να γίνει ξηρός με τα υφιστάμενα κάρτερ και κρατάς ιδίες κεφαλές, ψεκασμό. Θα χρειαστείς σίγουρα πρόγραμμα μετά.

Το αν αξίζει ή όχι το κρίνει εσύ αναλόγως με τη χρήση και τη διάθεση που σου βγάζει το μηχανάκι σου.

.....εγώ πάντως δε το έχω μετανιώσει που το έκανα 750...
Άβαταρ μέλους
P.lagojohn
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3488
Εγγραφή: Παρ 11 Σεπ 2009, 07:12
Gender: Male
Bike: Monster S2
Other: 996s
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΙΑΡΑ !!!!!

Re: ΤΙ ΜΟΤΕΡ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ!

Δημοσίευση από P.lagojohn »

Όσο βασταει η τσέπη σου

Ο άλλος έβαλε σε hyper μοτέρ απο 1098 και κανιβαλισμενο

Δυστυχώς η ερώτηση πρέπει να είναι... Έχω τόσα , τι μοτέρ να βάλω ;
Image
Άβαταρ μέλους
reducati696
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Πέμ 02 Φεβ 2012, 10:43
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: bmx

Re: ΤΙ ΜΟΤΕΡ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ!

Δημοσίευση από reducati696 »

μπορει οντως το 620 να γινει ξηρο? με ενδιαφερει αμμεσα!!!!!!! δωσε τα φωτα σου ! 8-) 8-) 8-)
jumaru έγραψε:Μπορείς να βρεις κύλινδρα έμβολα από 750SS και να τα βάλεις στο μοτέρ σου. Και μπορείς να κάνεις και τη μετατροπή στο δίσκο σου να γίνει ξηρός με τα υφιστάμενα κάρτερ και κρατάς ιδίες κεφαλές, ψεκασμό. Θα χρειαστείς σίγουρα πρόγραμμα μετά.

Το αν αξίζει ή όχι το κρίνει εσύ αναλόγως με τη χρήση και τη διάθεση που σου βγάζει το μηχανάκι σου.

.....εγώ πάντως δε το έχω μετανιώσει που το έκανα 750...
Όταν συνηθίζεις το τέρας, αρχίζεις να του μοιάζεις
Άβαταρ μέλους
reducati696
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Πέμ 02 Φεβ 2012, 10:43
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: bmx

Re: ΤΙ ΜΟΤΕΡ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ!

Δημοσίευση από reducati696 »

Σωστοςς!!!!!!!!!!!!!! :cool:
P.lagojohn έγραψε:Όσο βασταει η τσέπη σου

Ο άλλος έβαλε σε hyper μοτέρ απο 1098 και κανιβαλισμενο

Δυστυχώς η ερώτηση πρέπει να είναι... Έχω τόσα , τι μοτέρ να βάλω ;
Όταν συνηθίζεις το τέρας, αρχίζεις να του μοιάζεις
Άβαταρ μέλους
jumaru
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: Σάβ 16 Μαρ 2013, 21:04
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Other: kaze-r

Re: ΤΙ ΜΟΤΕΡ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ!

Δημοσίευση από jumaru »

Έχω επιλέξει να μην κάνω ξηρό το μηχανάκι, εγώ το έχω μόνο υπερκυβίσει αφού στη ζυγαριά ο ξηρός δεν εξυπηρετεί από πολλές απόψεις. Αν πάντως το ψήνεις υπάρχουν συνεργεία που κάνουν τετοιες μετατροπή. Το κόστος νομίζω είναι 500€-600€
Άβαταρ μέλους
reducati696
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Πέμ 02 Φεβ 2012, 10:43
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: bmx

Re: ΤΙ ΜΟΤΕΡ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ!

Δημοσίευση από reducati696 »

Αυτο σκέφτομαι πλεον υπερκυβισμος κ ξηρος και τελος..
jumaru έγραψε:Έχω επιλέξει να μην κάνω ξηρό το μηχανάκι, εγώ το έχω μόνο υπερκυβίσει αφού στη ζυγαριά ο ξηρός δεν εξυπηρετεί από πολλές απόψεις. Αν πάντως το ψήνεις υπάρχουν συνεργεία που κάνουν τετοιες μετατροπή. Το κόστος νομίζω είναι 500€-600€
Όταν συνηθίζεις το τέρας, αρχίζεις να του μοιάζεις
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1079
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 18:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: ΤΙ ΜΟΤΕΡ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ!

Δημοσίευση από dimirex »

reducati696 έγραψε:μπορει οντως το 620 να γινει ξηρο? με ενδιαφερει αμμεσα!!!!!!! δωσε τα φωτα σου ! 8-) 8-) 8-)
Σίγουρα το κάνει ο Λυμπεράτος (Ducati Πάτρα) και ο Φιλλιπάκης (από κουβέντα που έχουμε κάνει).

Εγώ το έκανα ξηρό γιατί παρέδωσε ο APTC... από το να βάλω πάλι τον ίδιο προβληματικό ή να αγοράσω από πιο καινούργιο μοντέλο, προτίμησα αυτή την λύση.
Reduce to the Max
Απάντηση