Επιτέλους Monster 796!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alien
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ 02 Μαρ 2016, 10:43
Gender: Male

Επιτέλους Monster 796!!

Δημοσίευση από alien »

Παίδες καλησπέρα. Μετά από καιρό και πολλά εμπόδια, πλέον είμαι και εγώ κάτοχος μιας κούκλας. Πήρα την απόφαση τότε σε ένα δίλημμα που είχα, να πάω σε αυτό που ήθελα και όχι να συμβιβαστώ με κάτι άλλο (696 ή s2r 800 που σκεφτόμουν τότε). Έτσι, ένα Monster 796 μοντέλο του ‘13 με περιμένει πλέον στο γκαράζ και όποτε το κοιτάω σκέφτομαι ότι έκανα πολύ καλά. Σύμφωνα με το Νταή, είναι αν όχι το πιο προσεγμένο, ένα από τα πιο προσεγμένα 796 στην Ελλάδα. Προς το παρόν δεν έχω πολλά χλμ μιας και η όλη διαδικασία έγινε στις 22/05 οπότε περιμένω πως και πως το σκ για μια καλή βόλτα. Το μόνο που μπορώ να πω σαν πρώτη εντύπωση είναι ότι στις χαμηλές στροφές τρώω ξύλο, με το που ανεβούν στις 3500 και πάνω κάπως στρώνει το πράγμα. Αλλά περισσότερα για αυτό προσεχώς.

Αλλά για να γίνει η καλή βόλτα πρέπει πρώτα να αλλάξω λάστιχα μιας και έχει ακόμα τα εργοστασιακά και λίγο που τα δοκίμασα δεν είναι για πολλά πολλά. Μιας και έχετε παραπάνω εμπειρία από εμένα, θα ήθελα τις προτάσεις σας. Σκεφτόμουν να πάω σε Pirelli, σε κάτι που θα μου βγάλει χλμ, πολλά χλμ, χωρίς να με νοιάζουν οι επιδόσεις σε χρόνους ταχύτητες κτλ. Ψάχνω λοιπόν ένα λάστιχο το οποίο να είναι καθαρά “βολτάδικο” αν μπορώ να το πω έτσι και να έχει τα κρατήματά του. Επειδή στην Κρήτη οι δρόμοι είναι από τους “καλούς”, αν όσοι είναι από Κρήτη έχουν κάποια πρόταση είτε στην εταιρία είτε στο μοντέλο θα χαρώ να την ακούσω. Όπως και τα λάδια που θέλουν άλλαγμα σε 1000χλμ. Κάθε πρόταση δεκτή για τον ζεστό καιρό της Κρήτης. Ειδικά το καλοκαίρι.

Επίσης, χθες πριν βγω για βόλτα ρύθμισα την ώρα, όταν πήγα να το βάλω μπροστά δεν πήρε με την πρώτη, η μίζα νέκρωσε, το καντράν έκανε κάτι σαν reboot άναψε όλα τα στοιχειά έβγαλε ένα κωδικό σφάλματος που δε πρόλαβα να σημειώσω, στη δεύτερη φορά πήρε. Η ώρα μηδένισε και τη ρύθμισα από την αρχή. Με λίγο ψάξιμο είδα ότι μάλλον πάω για αλλαγή μπαταρίας, επειδή όμως διάβασα διάφορα τρέλα σε ξένα φόρουμ, ξέρει κάποιος αν είναι κάτι σοβαρό ή είναι όντως η μπαταρία; Για αυτό το λόγο λέω να πάρω και ένα φορτιστή, με λίγο ψάξιμο είδα ότι υπάρχει αντίστοιχος με αυτόν που πουλάει η Ducati από την Magneti Marelli (https://www.ebay.com/itm/DCMO1210LT-MAI ... true&rt=nc" onclick="window.open(this.href);return false;) πολύ πιο οικονομικός. Επειδή δεν ξέρω, είναι ο σωστός ή πρέπει να ψάξω για κάποιον άλλο;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6801
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 07:18
Bike: 848

Re: Επιτέλους Monster 796!!

Δημοσίευση από argy »

Καλορίζικο και καλές βόλτες φιλαράκι :hibye:
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Επιτέλους Monster 796!!

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Καλοριζικο φιλος και καλα χιλιομετρα.

Αν θες λιγο να βελτιωσεις τα χαμηλα βαλε ενα 14αρι γραναζι μπροστα.Ειναι λιγο δυστροπο λογο καταλυτη και φτωχου μιγματος απο το εργοστασιο και για να το διορθωσεις σωστα θες εξατμιση και σωστη χαρτογραφηση.Το γραναζι ειναι η πιο φτηνη λυση και εγω ειδα διαφορα.

Για λαστιχα θα σου προτεινα Diablo Rosso 2.Το σβησιμο που σου εκανε σημαινει οτι εχει ξελιγωθει η μπαταρια σου.Βολταρε το να φορτισει λιγο και αν δεις οτι στο κανει πας για αλλαγη.

Τωρα το οτι ειναι το πιο προσεγμενο..εδω θα διαφωνησω :cool: :cool: :cool:
Άβαταρ μέλους
alex.walnut
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Παρ 06 Ιαν 2017, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: Vespa GTS

Re: Επιτέλους Monster 796!!

Δημοσίευση από alex.walnut »

wheelsdeal έγραψε:Τωρα το οτι ειναι το πιο προσεγμενο..εδω θα διαφωνησω :cool: :cool: :cool:
Αν δε παινεψουμε το σπιτι μας θα πεσει να μας πλακωσει!

Για το σκορτσαρισμα, με φιλτρο-εγκεφαλο-εξατμισεις θα δεις τρομερη διαφορα.
Άβαταρ μέλους
alien
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ 02 Μαρ 2016, 10:43
Gender: Male

Re: Επιτέλους Monster 796!!

Δημοσίευση από alien »

Ευχαριστώ παιδιά!!

Το φανταζόμουν ότι η κουβέντα θα έφτανε αργά ή γρήγορα στο θέμα εξατμίσεις. Προς το παρόν είναι απαγορευμένη η λύση αυτή, οπότε για αρχή στην επερχόμενη αλλαγή λαδιών θα κοιτάξω τη λύση με το γρανάζι. Αν και προτιμώ τα λεφτά για τις εξατμίσεις να πάνε στην αναβάθμιση του πιρουνιού μπροστά είτε με ανακατασκευή του εργοστασιακού με after market κιτ ελατηρίων είτε στην πιο ακριβη και δύσκολη λύση με αγορά μεταχειρισμένων ohlins. Αλλά αυτό θα αργήσει.

Όσο αφορά τα λάστιχα σαν μια πρώτη ανάγνωση λίγο που το κοίταξα, σκεφτόμουν για τα Pirelli Angel GT.
achilleas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιαν 2010, 20:15
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Επικοινωνία:

Re: Επιτέλους Monster 796!!

Δημοσίευση από achilleas »

καλοριζικο! :)
Άβαταρ μέλους
motogppress
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Τετ 29 Απρ 2009, 12:01
Gender: Male
Other: 999R,M1000s, vespa
Τοποθεσία: Nicosia, Cyprus

Re: Επιτέλους Monster 796!!

Δημοσίευση από motogppress »

καλα χλμ και ορθια
The street is not the track - It's a place to Pace

If You Want To Go Faster - Take It To The Track


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alien
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ 02 Μαρ 2016, 10:43
Gender: Male

Re: Επιτέλους Monster 796!!

Δημοσίευση από alien »

Μετά από λίγο ψάξιμο τα λάστιχα που έχω στα υποψιν είναι:

1. Dunlop Roadsmart III
2.Pirelli Angel GT

Γνώμες;
Άβαταρ μέλους
dimos IT'S HORNY NOW
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1975
Εγγραφή: Τρί 15 Απρ 2008, 14:48
Gender: Male
Bike: SS900
Other: 1000CAPONORDVESPA200

Re: Επιτέλους Monster 796!!

Δημοσίευση από dimos IT'S HORNY NOW »

alien έγραψε:Μετά από λίγο ψάξιμο τα λάστιχα που έχω στα υποψιν είναι:

1. Dunlop Roadsmart III
2.Pirelli Angel GT

Γνώμες;
Φοραω τα πρωτα στο καπο,δεν μου πολυαρεσαν.βεβαια αλλη μοτο η δικη μου.αλλα βγαζουν χλμ,δεν μου αρεσε η αισθηση-καμμια σχεση με πιρελι.
Άβαταρ μέλους
alien
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ 02 Μαρ 2016, 10:43
Gender: Male

Re: Επιτέλους Monster 796!!

Δημοσίευση από alien »

Πέρασα σήμερα και ρώτησα. Πάνω κάτω τα ίδια μου είπε. Αντί το Dunlop μου είπε για touring τα T31 bridgestone ή τα Angel GT. Αλλά σαν πρώτη επιλογή κατά τη γνώμη του να μην πάω σε τετοια λύση. Γιατί τα παραπανω χλμ που θα κερδίσω θα τα χάσω στο χρόνο που θα χρειαζονται για να φτασουν σε σχετικά καλή απόδοση. Οπότε σου λέει βάλε πιο μαλακα που απο την πρωτη στροφη θα έχεις απόδοση και ας σου βγάλει λιγότερα χλμ. Κάτι που μου φαίνεται πολύ λογικό.

Πρότεινε λοιπόν το απλό diablo μιας και η σχεση αποδοσης τιμής σε σχέση με το diablo II ή III αξίζει περισσότερο. Αλλά και να μην αλλάξει ο χαρακτήρας της μηχανής.

Για λάδια λέω να πάω σε BelRay 10w 50.
Άβαταρ μέλους
alien
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ 02 Μαρ 2016, 10:43
Gender: Male

Re: Επιτέλους Monster 796!!

Δημοσίευση από alien »

Πρώτη μεγαλη βόλτα επιτέλους. Ενταξει τα λόγια είναι περιττα. Δε σε νοιαζουν ουτε κραδασμοι ουτε τιποτα. Η μόνη παραφωνία είναι ότι στην εθνική σε κάποια φάση ακουγα ένα μπιμπ μπιμπ, και είδα ότι το λαμπακι του χειριστηρίου του συναγερμού (ducati performance) αναβόσβηνε. Σταμάτησα στην άκρη σταμάτησε και μετά δεν το ξανάκανε. Στο τέλος όταν την πάρκαρα στο γκαραζ και την έσβησα, χωρις να ενεργοποιήσω το συναγερμο το μπροστά και το πίσω φανάρι αναβόσβηναn. Την βαζω μπροστα τη σβηνω δεν το ξανακανε. Τι πάιζει;
Απάντηση