ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ

Απάντηση
monster-theo
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 23:48
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ/ΛΑΡΙΣΑ

ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ

Δημοσίευση από monster-theo »

γεια σας παιδες.εχω ενα προβληματακι και θα προσπαθησω να το αναλυσω μηπως ακουσω καμμια λυση απο τους γνωστες.το μωρο μου μυριζει υπερβολικα σε σημειο οταν φτανω στην δουλεια μου να μυριζουν καυσαεριο εντονα τα ρουχα μου.παντα εβγαζε μια μυρωδια καυσιμου αλλα τωρα χειροτερεψε.τα σερβις του ειναι ολα κανονικα.σκεφτομουν μηπως φταιει ο μη καθαρισμος του κουτιου αναθυμιασεων..που προσπαθω να βρω που βρισκετε :)) ..το μωρο δεν εχει καταλυτη.<s2r 1000>..οποιαδηποτε γνωμη καλοδεχουμενη :thumbsup:
AEL-DUCATI....ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ

Δημοσίευση από cronos »

monster-theo έγραψε: ..το μωρο δεν εχει καταλυτη.<s2r 1000>..οποιαδηποτε γνωμη καλοδεχουμενη :thumbsup:
Είναι θέμα ρύθμισης καυσίμου,εφόσον δεν φοράς καταλύτη θα έχεις βάλει DP ecu ή κάποια άλλη για να μην έχεις cel και να δουλέυει σωστά.Πήγαινε για καυσανάλυση και ρυθμίστε αναλόγως.
monster-theo
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 23:48
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ/ΛΑΡΙΣΑ

Re: ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ

Δημοσίευση από monster-theo »

οκ θα κοιταξω να βρω καπου να το κανω καυσαναληση..το cel τι ειναι?παντως το μοτο παει πολλυ καλα οπως παντα.εκτος τησ μυρωδιας δεν εχω θεματα λειτουργειας
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ

Δημοσίευση από cronos »

monster-theo έγραψε:το cel τι ειναι?
Το cel είναι το λαμπάκι του τσεκ
Check engine light demystified.jpg
Κάνε καυσανάλυση και θα δεις αν όλα είναι καλά.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Factory
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Σάβ 02 Ιαν 2016, 17:21
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100

Re: ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ

Δημοσίευση από Factory »

Οταν απουζιαζει ο καταλύτης η μυρωδια γινεται αντιληπτη..
Χωρις καταλυτη η παραμικρη δυσαναλογια στα μειγματα κτλ επιφερει αυτην την εντονη μυρωδια..
Αν εχεις αφησει αισθητηρα λαμδα τσεκαρε κ αυτόν μηπως παρεδωσε πνευμα..
Husqvarna 125 - Honda SF400 - Husqvarna 610 - Kawasaki ZX9r C2 -TDM 900 - Honda VFR 800 vtec - Vstrom 1000 K6 - Kawasaki ZX12r A1 - Hayabusa K8 - Suzuki Bandit 1250 - CBR XX - Yamaha R1 2003 - AT 750 RD07 - Tuono Factory 06...
monster-theo
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 23:48
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ/ΛΑΡΙΣΑ

Re: ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ

Δημοσίευση από monster-theo »

η πολλη μυρωδια ερχεται απο το φιλτροκουτι..ο μαστορας που το ειδε μου ειπε οτι απο το φιλτροκουτι περνανε οι αναθυμιασεις του κινητηρα..μου εδειξε και πιο σωληνακι ειναι :shock: ..μου ειπε οτι μπορουμε να το βγαλουμε απο εκει και να το στειλουμε να βγαζει αλλου τις αναθυμιασεις..η εγω τοχασα η δεν ξερουν τι τους γινεται..θα βγαλω δηλαδη τριτη εξατμιση σε μορφη λαστιχου :zep: ..οτι ναναι
AEL-DUCATI....ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
reducati696
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Πέμ 02 Φεβ 2012, 10:43
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: bmx

Re: ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ

Δημοσίευση από reducati696 »

παιδια που κανουμε καυσαναληση καθως και ενα κοστος περιπου; γιατι και εγω εχω ενα πανω κατω ιδιο συμπτωμα...
Όταν συνηθίζεις το τέρας, αρχίζεις να του μοιάζεις
Άβαταρ μέλους
Factory
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Σάβ 02 Ιαν 2016, 17:21
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100

Re: ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ

Δημοσίευση από Factory »

Καυσαναληση ειχα κανει αντιπροσωπεια..
Αλλα νομιζω χωρις ναμαι σιγουρος κ στα ΚΤΕΟ πλεον ..
Το κοστος ηταν 20ευρω
Husqvarna 125 - Honda SF400 - Husqvarna 610 - Kawasaki ZX9r C2 -TDM 900 - Honda VFR 800 vtec - Vstrom 1000 K6 - Kawasaki ZX12r A1 - Hayabusa K8 - Suzuki Bandit 1250 - CBR XX - Yamaha R1 2003 - AT 750 RD07 - Tuono Factory 06...
Άβαταρ μέλους
touloumpas
IT Administrator
IT Administrator
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 18:28
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000
Τοποθεσία: Βεροια

Re: ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ

Δημοσίευση από touloumpas »

reducati696 έγραψε:παιδια που κανουμε καυσαναληση καθως και ενα κοστος περιπου; γιατι και εγω εχω ενα πανω κατω ιδιο συμπτωμα...
Καυσαναλυση-ρύθμιση σε εξουσιοδοτημενο συνεργείο. Πρέπει η μέτρηση να γίνει στους λαιμούς και όχι στα τελικά ρυθμιζοντας παράλληλα με το διαγνωστικό.
Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ

Δημοσίευση από cronos »

Factory έγραψε:Αλλα νομιζω χωρις ναμαι σιγουρος κ στα ΚΤΕΟ πλεον ..
Δεν λέμε για την καυσανάλυση στο κτέο ρε συ για να πάρεις κάρτα.Εδώ λέμε να βάλεις τα μουσουλούκια στους λαιμούς και να ρυθμίσεις μίγματα :wsmile:
touloumpas έγραψε:Καυσαναλυση-ρύθμιση σε εξουσιοδοτημενο συνεργείο. Πρέπει η μέτρηση να γίνει στους λαιμούς και όχι στα τελικά ρυθμιζοντας παράλληλα με το διαγνωστικό.
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
Factory
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Σάβ 02 Ιαν 2016, 17:21
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100

Re: ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ

Δημοσίευση από Factory »

:))
Οπως ειπα εγω σε αντιπροσωπεια εκανα καυσαναλυση ρυθμισμα κτλ..
Στα κτεο ακουσα καποιους να λενε οτι κανουν πλεον καυσαναλυση..οποτε λεω το ιδιο θαναι! Χαχαχαχχ!
Ευτυχως ειναι ο κ.Γιώργος σε ετοιμότητα κ το επισημανε κ αυτός διακριτικα! Χααχαχα! :wsmile:
:hibye:
Husqvarna 125 - Honda SF400 - Husqvarna 610 - Kawasaki ZX9r C2 -TDM 900 - Honda VFR 800 vtec - Vstrom 1000 K6 - Kawasaki ZX12r A1 - Hayabusa K8 - Suzuki Bandit 1250 - CBR XX - Yamaha R1 2003 - AT 750 RD07 - Tuono Factory 06...
gpal
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 11 Απρ 2019, 13:06
Gender: Male
Bike: 748S
Other: z750

Re: ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ

Δημοσίευση από gpal »

Tελιμα βρεθηκε λυση που με απασχολει?
Απάντηση