Φορά σφιγκτήρων τιμονιού

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ducatista JR.
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ 14 Φεβ 2020, 14:27
Gender: Male
Bike: Monster 750
Other: SYM Joyride200
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Φορά σφιγκτήρων τιμονιού

Δημοσίευση από Ducatista JR. »

Πριν κάμποσο καιρό άλλαξα το τιμόνι μου. Τοποθέτησα λοιπόν τους σφιγκτήρες του τιμονιού σύμφωνα με το workshop manual που σημειωτέον έχει ιδική σημείωση και σου εφιστά την προσοχή. Όταν πήγα τη μηχανή πριν κάνα μήνα και... στόοο μάστορα... να μου φτιάξει αυτά που ήθελα να φτιάξω τέλος πάντων... μου τους γύρισε ανάποδα... λέγοντάς μου μια ιστορία του περί τρακαρίσματος... Να πω επίσης ότι όταν πήγα να αλλάξω το τιμόνι και οι προηγούμενοι μάστορες τους είχαν ανάποδα... Δείτε τις φώτο παρακάτω και πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας να μου λυθεί επιτέλους η απορία... Ευχαριστώ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
- Σπύρος -

Ride or Die
Άβαταρ μέλους
Ducatista JR.
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ 14 Φεβ 2020, 14:27
Gender: Male
Bike: Monster 750
Other: SYM Joyride200
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Φορά σφιγκτήρων τιμονιού

Δημοσίευση από Ducatista JR. »

Παιδιά κανείς... τίποτα...;;;
- Σπύρος -

Ride or Die
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4583
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Φορά σφιγκτήρων τιμονιού

Δημοσίευση από HackmaN »

Αφού το manual λέει πίσω, τί να πούμε εμείς; :mrgreen:
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
Ducatista JR.
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ 14 Φεβ 2020, 14:27
Gender: Male
Bike: Monster 750
Other: SYM Joyride200
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Φορά σφιγκτήρων τιμονιού

Δημοσίευση από Ducatista JR. »

Προφανώς, σύμφωνα με την εταιρεία, υπάρχει κάποια θεωρία πίσω από τη φορά τοποθέτησης των σφιγκτήρων. Θεωρία που δεν γνωρίζω, μιας και δεν είμαι και μηχανικός. Ρωτάω λοιπόν μήπως κάποιος από 'δω γνωρίζει κάτι επ' αυτού και μπορεί-θέλει να μου μεταλαμπαδεύσει λίγη γνώση κι εμένα. Τέλος πάντων αν όχι, στη πρώτη ευκαιρία θα τα ξαναβάλω με τη φορά που υποδεικνύει το manual.
- Σπύρος -

Ride or Die
Viper1
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 12:21
Gender: Male

Re: Φορά σφιγκτήρων τιμονιού

Δημοσίευση από Viper1 »

Και σε αλλά γυμνά μηχανάκια μου έχει την ίδια σήμανση και τα βάζω όπως λέει το βιβλίο συντήρησης . Ο μηχανικός που τους άλλαξε φορά τι ακριβώς σου είπε ?
Viper1
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 12:21
Gender: Male

Re: Φορά σφιγκτήρων τιμονιού

Δημοσίευση από Viper1 »

https://www.ducati.ms/threads/arrows-on ... 158/page-2" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Ducatista JR.
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ 14 Φεβ 2020, 14:27
Gender: Male
Bike: Monster 750
Other: SYM Joyride200
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Φορά σφιγκτήρων τιμονιού

Δημοσίευση από Ducatista JR. »

Viper1 έγραψε:Και σε αλλά γυμνά μηχανάκια μου έχει την ίδια σήμανση και τα βάζω όπως λέει το βιβλίο συντήρησης . Ο μηχανικός που τους άλλαξε φορά τι ακριβώς σου είπε ?
Μου είπε κάτι με τρακάρισμα... Κάτι σαν "να πέσει το τιμόνι κι ο αναβάτης να περάσει από πάνω"... να σου πω την αλήθεια δε του έδωσα μεγάλη σημασία γιατί με νευρίασε που αναιρούσε την υπόδειξη της εταιρείας ενώ πέρα από τη δική μου κακή τελικά εμπειρία από αυτόν... όλοι τον κράξανε και ψάχνει τους πελάτες με το δίκαννο...-γιατί άραγε...;
Απ ότι βλέπω οι απόψεις διήστανται αλλά κλείνει προς την υπόδειξη της εταιρείας αν και όλος περιέργος κάποιοι λένε ότι δεν είχαν εικόνες ή ιδική σήμανση... εμένα πάντως το manual έχει κι απ τα δύο... και το βρήκα και στο internet... Μυστήριο τελικά μου φαίνεται... Εγώ πάντως θα τα ξαναβάλω σύμφωνα με το manual, κάποιο λόγο έχει ο κατασκευαστής για να τα βάλει έτσι και να σου λέει να προσέξεις κιόλας...
- Σπύρος -

Ride or Die
Απάντηση