Monster 2021

Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 22:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από ASLAN »

Ευχαριστώ Γιώργο . :hibye:
Νίκος.
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 14:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από Ritsman »

ASLAN έγραψε:Το πλαίσιο είναι αλουμινένιο και όχι trellis γιατί είναι ελαφρύτερο ,φτηνότερο ,καλύτερο .
Εδω ειναι αρκετο για το πανιγκαλε για το μονστερ ειναι λιγο ?
Πολυ σωστα εναν μονο κινητηρα ,οποιος θελει διακοσια αλογα σε γυμνο πουλαμε και στριτφαιτερ V4 για να σέρνεστε στην πόλη και γύρω γύρω με 1/5 του γκαζιου .
Ναι εντάξει έχει πολλά +, αλλά θα μπορούσαν να τα κάνουν αυτά και το μηχανάκι να παραμείνει monster όπως είναι 3 γενιές τωρα
Γιατί μη μου πεις ότι κι από τις φωτογραφίες που το βλέπεις δεν φαίνεται να έχει αλλάξει στιλ?
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 22:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από ASLAN »

Αλλαξε στυλ οσο αλλαζουν τα μονστερ καθε φορα που βγαινει καινουργιο μοντελο ,το δευτερο ας πουμε δεν ειχε καμια σχεση με το πρωτο.
Δεν καταλαβαινω τι πρεπει να εχει ενα μονστερ για να ειναι μονστερ ,ενα γυμνο ducati ειναι οπως και το τελευταιο.
Πριν απο τριαντα χρονια τα sbk της εταιρειας ηταν ξηροκαμπανα ,αεροψυκτα με trellis ,σημερα δεν ειναι τιποτα απο αυτα ,δεν ειναι sbk δηλαδη ?
Οσο αφελες και ρομαντικο και αν ακουγεται οι αλλαγες γινονται κυριως για όφελος του καταναλωτη ,σου δινει ενα νεο ειδος πλαισιου που ειναι ευκολοτερο στην κατασκευη (αρα φτηνοτερο για τον καταναλωτη) ελαφρυτερο και με συμπεριφορα πιο ευκολα διαχειρισιμη .Τα trellis ειναι πανακριβα στην κατασκευη ,γινονται σχεδον εξολοκληρου στο χερι ,με αμφιβολα πλεον αποτελεσματα .
Παλια λεγαμε οτι τα ducati μας ειναι καλυτερα απο τα Γιαπωνεζικα γιατι ειχαν trellis ,ηταν ξηροκαμπανα ,μεχρι και την αεροψυξη θεωρουσαμε πλεονεκτημα ,ισως πρεπει να παραδεχτουμε οτι λεγαμε βλακειες.
Η ιδια η ducati πηρε πλεον τον δρομο των αλλων ,νομιζω ξερει καλυτερα.
Νίκος.
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6801
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 08:18
Bike: 848

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από argy »

Νίκο διαφωνώ με την τελευταία σου παράγραφο.
Για όλα αυτά που αναφέρεις ήταν γνωστή η Ducati. Για αυτό τον λόγο είμαι και εγώ ένας "ευχαριστημένος" αναβάτης.
Όποτε την καβαλάω νιώθω πραγματικά ένα συναίσθημα που δεν λέγεται με λόγια.
Και ναι!!!! Είχα διάφορα γιαπωνέζικα πριν, το καθένα με την δική του προσωπικότητα.
ΑΛΛΑ: δεν είναι Ducati... και αυτό δεν αλλάζει.... :hibye:
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 22:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από ASLAN »

argy και αυτο το μονστερ σου ευχομαι να το καβαλησεις και ειμαι σιγουρος οτι θα σου αρεσει. :hibye:
Ποσοι λες να καβαλησαν τα πανιγκαλε και μετα την βολτα ειπαν ,καλο ειναι αλλα μου λειπει το trellis του 1098.
Απο αισθητικης αποψης περι ορεξεως .
Νίκος.
Άβαταρ μέλους
sinner.lady
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Τετ 31 Μαρ 2010, 22:03
Gender: Male
Bike: Monster S2

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από sinner.lady »

Συμφωνώ κι εγώ εν μέρει με τον Aslan.

Λογικό είναι, ειδικά σε κατηγορία sbk να πας σε αλουμινένιο πλαίσιο για πολλούς λόγους.
Κυρίως όμως όσον αφορά την ακαμψία. Κάποτε το ζητούμενο ήταν ένα όσο το δυνατό πιο άκαμπτο πλαίσιο να διαχειρίζεται ιπποδυνάμεις έως 150 ίππους. Οι τρελές ιπποδυνάμεις έχουν αλλάξει τα δεδομένα και στα πλαίσια και στα λάστιχα...
Από τη στιγμή που οι μηχανολόγοι, ειδικά στα ύψιστα επίπεδα παγκόσμιων πρωταθλημάτων ψάχνουν να βρουν πλέον καμπτώμενα σημεία στο πλαίσιο ώστε να διαχειρίζονται ιπποδυνάμεις 200 - 250+.. Θυμηθείτε τις φωτογραφίες που βλέπαμε στα Motogp με τα καμπτώμενα ψαλίδια και πως αυτές τις βλέπουμε πλέον και στα sbk..

Αντί για "τέλος εποχής" του trellis, θα έλεγα "τέλος εποχής της ακαμψίας"

Ανάλογα την τιμή του νέου monster θα το σκεφτόμουνα κι εγώ...! Παρόλο που θα ήθελα μονόμπρατσο!!

υ.γ, Και ναι! Η αλήθεια είναι ότι ένα panigale V4 στρίβει, φρενάρει καλύτερα από ένα 1198. Είναι πιο εύκολο στην οδήγηση, άρα δεν τρομάζει, άρα σου δημιουργεί εμπιστοσύνη άρα είσαι πιο γρήγορος
-----------
Αυτοί που είναι να μάθουν, θα μάθουν. Οι υπόλοιποι θα διοικούν επιχειρήσεις.
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 14:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από Ritsman »

ASLAN έγραψε:Αλλαξε στυλ οσο αλλαζουν τα μονστερ καθε φορα που βγαινει καινουργιο μοντελο ,το δευτερο ας πουμε δεν ειχε καμια σχεση με το πρωτο.
Δεν καταλαβαινω τι πρεπει να εχει ενα μονστερ για να ειναι μονστερ ,ενα γυμνο ducati ειναι οπως και το τελευταιο.
Πριν απο τριαντα χρονια τα sbk της εταιρειας ηταν ξηροκαμπανα ,αεροψυκτα με trellis ,σημερα δεν ειναι τιποτα απο αυτα ,δεν ειναι sbk δηλαδη ?
Οσο αφελες και ρομαντικο και αν ακουγεται οι αλλαγες γινονται κυριως για όφελος του καταναλωτη ,σου δινει ενα νεο ειδος πλαισιου που ειναι ευκολοτερο στην κατασκευη (αρα φτηνοτερο για τον καταναλωτη) ελαφρυτερο και με συμπεριφορα πιο ευκολα διαχειρισιμη .Τα trellis ειναι πανακριβα στην κατασκευη ,γινονται σχεδον εξολοκληρου στο χερι ,με αμφιβολα πλεον αποτελεσματα .
Παλια λεγαμε οτι τα ducati μας ειναι καλυτερα απο τα Γιαπωνεζικα γιατι ειχαν trellis ,ηταν ξηροκαμπανα ,μεχρι και την αεροψυξη θεωρουσαμε πλεονεκτημα ,ισως πρεπει να παραδεχτουμε οτι λεγαμε βλακειες.
Η ιδια η ducati πηρε πλεον τον δρομο των αλλων ,νομιζω ξερει καλυτερα.



Μην μου τα λες εμένα αυτά φίλε μου, στους Ιταλούς πεστα .......που τόσα χρόνια στηρίχτηκε σε όλο αυτό το παραμύθι του ξεχωριστού του διαφορετικού του εξωτικού και τάιζε τους φίλους τους με τα trellis τα ξηροκαμπανα και το desmo ..... Που τα αερόψυκτα θα έπρεπε να τα είχε καταργήσει από το 90.... αλλά προφανώς είχε διπλό ώφελος.
Τώρα που μεγάλωσε λίγο η εταιρεία και παίζει στο champions league στις αγορές ....... στο βωμό του χρήματος λοιπόν θυσιάζει όλη τη φιλοσοφία του prestige που έχτισε για να "χτυπήσει" τον ανταγωνισμό, και άφησε όλους αυτούς που την στηρίζαν τόσα χρόνια μετέωρος. Σκέψου ότι αυτοί που μοτοσυκλέτα ίσον ducati και χωρίς Ducati δεν έχουν μηχανή δεν είναι λίγοι

Τέλος πάντων εμένα το σχόλιο μου δεν πηγεναι εκεί, εγώ όσο και να κοιτάω φοτογραφιες μου φαίνεται η μοτοσυκλέτα άλλαξε ριζικά από τις προηγούμενες γενιές με τρόπο που εμένα δεν μου αρέσει (και δεν εννοώ την εμφάνιση)
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
KRS
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 22:17
Gender: Male
Τοποθεσία: KAΛΑΜΑΤΑ

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από KRS »

Μπορώ να πω ότι γράφονται απίθανα πράγματα σε αυτό το θρεντακι....

Για το trellis, το desmo, τα ξηροκαμπανο κλπ κλπ...
Και μάλιστα έκανε και λάθος η εταιρεία που επέμενε από το 1990 έως και μέχρι πριν λίγα χρόνια ...

Προφανώς δεν είχαν οδηγήσει japan μηχανάκια και μιλάω για τα mid range μοντέλα...
ούτε ποιότητα κύλισης είχαν , ούτε κρατήματα, ούτε τπτ. Προφανώς το trellis δεν έκανε καλά τη δουλειά του.
Επίσης πήγαινες μια βόλτα με το 620 μονστερακι σου και με το 4κυλινδρο εξ Ανατολής 400 και στο βενζινάδικο ο Ιάπωνας δε προλάβαινε να το χορταινει βενζίνη. Προφανώς το desmo δε συνέβαλε στην οικονομία καυσίμου...

Και όπως μου ελεγε και ο καλός μου φίλος Γιώργος (touloumpas) μάλλον βλακεία έκανε η kawasaki και έβαλε trellis στο H2R...

Tελοσπαντων, αυτό που δεν αρέσει στον πολύ κόσμο είναι ότι έχει αδιάφορο σχεδιασμό , για να μην πω ότι δε βλέπεται...

Τώρα αν είναι ευκολοδηγητο , αν μπορεί να το οδηγήσει ο Θέμης από το big brother είναι θέμα εξέλιξης που δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το σχεδιασμό που είχε ανέκαθεν η εταιρεία.

Όσοι θέλουμε παλιά υπάρχουν άφθονα εκεί έξω και σε τιμές χώμα..Τα καινούρια μπορούν να τα πάρουν όσοι τους αρέσουν, δίνοντας 14κ για αδιάφορα μηχανάκια με μη ρυθμιζόμενες αναρτήσεις.
-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!

S.T.R

scuadra tryferoudia racing
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 14:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από Ritsman »

Με παρερμηνευσες φιλε KRS, αλλα πράγματα σκεφτόσουν ....
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
KRS
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 22:17
Gender: Male
Τοποθεσία: KAΛΑΜΑΤΑ

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από KRS »

Ritsman έγραψε:Με παρερμηνευσες φιλε KRS, αλλα πράγματα σκεφτόσουν ....
Δεν αναφέρομουν σε δικά σου γραφόμενα ritsman, εσύ καλά τα λες.
-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!

S.T.R

scuadra tryferoudia racing
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από Stelioskg »

Οι πιο παλιοι ducatisti vs τους πιο νεους..
Οι πιο παλιοι δεν τους αρεσει ,η πιο καινουργιοι τους αρεσει.
Αυτο προσπαθησε να κανει και η ducati..
Να αλλαξει σελιδα,να φερει περισσοτερο κοσμο,δλδ να βγαλει παραπανω..
Τωρα το monster θεωρω οτι θα τα ραβει ολα στις στροφες οπως και το 1990,απλα με διαφορετικη κουλτουρα, ο ανταγωνισμος προχωραει...
Τωρα για το συνσισθημα σαν κατοχος μουλτι 950,θεωρο οτι θα το εχει..
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1082
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από dimirex »

Κατ' αρχήν το θέμα στο οποίο έχει κολλήσει ο περισσότερος κόσμος είναι το σχεδιαστικό.
Εγώ μέχρι τα 30 μου δεν ήξερα τίποτα από μηχανές όμως μπορούσα να αναγνωρίσω το monster στο δρόμο... αυτό εμένα μου ήταν αρκετό για να πω ότι αν πάρω μηχανή (κούτα) θα είναι μόνο Ducati.

Ο Τομπάζης είχε πει κάποτε ότι στην Ferrari η κουλτούρα τους είναι να σχεδιάζουν μονοθέσια που να παντρεύουν μηχανική με αισθητική - και όσο και αν φαίνεται δύσκολο λόγω τεχνικών προδιαγραφών το είχαν καταφέρει... αυτή είναι και η διαφορά στις ιταλικές κατασκευές.

Για το Panigale? Ακόμα και ο γιός μου μπορεί να καταλάβει ότι είναι Ducati όταν το δει στο δρόμο... :cool:

Για το τεχνικό της υπόθεσης σχετικά με το πλαίσιο trellis απλά θα αρκεστώ στο γεγονός ότι έχουν καταφέρει να βγάλουν μηχανές παραγωγής που είχαν την εκαμψία στα σημεία που χρειαζόταν ώστε να δίνουν τη σωστή πληροφόρηση από την μετάδοση και το μπροστινό σύστημα (ειδικά σε σχέση με τον ανταγωνισμό)... ήταν και όμορφα! Πλέον θα είναι τεχνικά καλύτερο αλλά όμορφο δεν το λες... γι αυτό άλλωστε στο Panigale δεν ξενίζει γιατί απλά δεν φαίνεται - και είναι και Ducati σε όλα τα σημεία!
Reduce to the Max
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από Stelioskg »

https://www.bikeit.gr/nea-kosmou/item/2 ... design?m=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
dimos IT'S HORNY NOW
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1975
Εγγραφή: Τρί 15 Απρ 2008, 15:48
Gender: Male
Bike: SS900
Other: 1000CAPONORDVESPA200

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από dimos IT'S HORNY NOW »

Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ σκοπος μιας εταιριας ηταν ειναι κ θα ειναι παντα ΕΝΑΣ: ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ.-
Αυτο ξερουν κ κανουν καλα στην VW group κ μαγκεια τους.

Τωρα τι λεμε εμεις για τρελις,ντεσμο κλπ κλπ,κανεις δε θα μας δωσει σημασια,εξ'αλλου ιδιως για την ελλαδα ΠΟΤΕ δεν την εδινε σημασια η ντουκατι,30-40-50 μηχανακια το χρονο πουλουσε,τι ν'ασχοληθει?
Τωρα κανει πιο politycally correct μηχανακια,πουλωντας τα ακριβα εως πανακριβα,εκμεταλλευομενη φημη κ αιγλη του ονοματος ducati.
Εχετε την εντυπωση οτι οσοι αγοραζουν εδω κ λιγα χρονια ντουκατι εχουν χαμπαρι απο ντεσμο,ιμαντες,ξηροκαμπανα,τρελις κ τερμπλανς???
Χαμπαρι δεν εχουν,φραγκα ομως εχουν κ τα δινουν οπως λεει κ ο απο πανω,15κ για μη ρυθμιζομενες αναρτησεις..
Στην καφετερια ομως Γ ΑΜΑΝΕ γιατι εχουν ντουκατι,πανε κ με διχαλο ραλφ λορεν και αιφον σαμπανιζε,εννοειται με απαγορευτικο χρησης κρανους για να φαινεται η φατσα του νεου "κατακτητη" της φερραρι των 2 τροχων..

Π ουτσες μπλε δηλαδη.

Ps.ρε να μην εχει μια μπυραρια να παμε ολοι μαζι να πινουμε να τρωμε κ να μιλαμε...
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6801
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 08:18
Bike: 848

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από argy »

Εδώ είμαστε... :cool:
ducati_monster_kardesign_8122020_2.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 01:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από Bart »

7DE03B95-9310-4410-9195-10755CF08E48.jpeg
Και εδώ βλεπουμε ακόμα δε βγήκε άρχισαν τα καστομ...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 01:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από Bart »

Και για να βλέπουμε και τα πράγματα ρεαλιστικά
Ρίξτε μια μάτια στο mv agusta rush 1000 που θα κυκλοφορίσει απέναντι από το και καλά
μονστερ
C3473422-0A97-43E3-80BC-2F83ADE3A134.jpeg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
KRS
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 22:17
Gender: Male
Τοποθεσία: KAΛΑΜΑΤΑ

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από KRS »

Bart έγραψε:...
H Αgusta είναι σε άλλο επίπεδο.
Αν είχε οργανωμένο δίκτυο και γρήγορη υποστήριξη αντ/κών θα πούλαγε πολύ περισσότερο.
Dragster 800.jpg
Superveloce 800 red ambient 2.jpg
2020-MV-Agusta-Brutale-RR-32.jpg
2020-MV-Agusta-Brutale-1000-Series-Oro4.jpg
Αν ήταν τέτοιου επιπέδου ο σχεδιασμός του νέου monster, θα έλεγε κανένας τίποτα?
Ή θα είχε πρόβλημα για επειδή δεν θα είχε trellis, desmo και dry clutch?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!

S.T.R

scuadra tryferoudia racing
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από Stelioskg »

Το 950 θα ειναι το μικρο,θελω να πιστευω οτι ο αντικαταστατης του 1200 θα ειναι κλασικο ducati..
Γιατι πανεμορφο το mv agusta αλλα ειναι ανταγωνιστεις με το 1200s..
Που πρωσοπικα θα πρωτιμουσα το 1200s απο το superveloce..
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4582
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από HackmaN »

Παιδιά, ξεχνάμε το Streetfighter νομίζω, το οποίο είναι το Hyper naked της εταιρείας και φέρει όλη την καινοτομία των Sbk μοντέλων. Στο Rush και το Brutale 1000rr παίζει αντίπαλος ουσιαστικά το SF. Επίσης μιλάμε για τιμή 33.000 και βάλε τα 2 αυτά MvAgusta.

Το monster έπρεπε να παραμείνει heritage μοντέλο με νεοτερισμους.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 14:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από Ritsman »

Πολύ τεχνολογία πάνω στο Rush απο την MV..... Και πολλα τα λεφτά.......
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 22:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από ASLAN »

Bart έγραψε:Και για να βλέπουμε και τα πράγματα ρεαλιστικά
Ρίξτε μια μάτια στο mv agusta rush 1000 που θα κυκλοφορίσει απέναντι από το και καλά
μονστερ
C3473422-0A97-43E3-80BC-2F83ADE3A134.jpeg
Το Agusta φιλε μου θα στοιχιζει εικοσι χιλιαρικα παραπανω και θα πουλησει εκατο φορες λιγοτερο ,καμια συγκριση .
Νίκος.
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 22:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από ASLAN »

KRS έγραψε:Μπορώ να πω ότι γράφονται απίθανα πράγματα σε αυτό το θρεντακι....

Για το trellis, το desmo, τα ξηροκαμπανο κλπ κλπ...
Και μάλιστα έκανε και λάθος η εταιρεία που επέμενε από το 1990 έως και μέχρι πριν λίγα χρόνια ...

Προφανώς δεν είχαν οδηγήσει japan μηχανάκια και μιλάω για τα mid range μοντέλα...
ούτε ποιότητα κύλισης είχαν , ούτε κρατήματα, ούτε τπτ. Προφανώς το trellis δεν έκανε καλά τη δουλειά του.
Επίσης πήγαινες μια βόλτα με το 620 μονστερακι σου και με το 4κυλινδρο εξ Ανατολής 400 και στο βενζινάδικο ο Ιάπωνας δε προλάβαινε να το χορταινει βενζίνη. Προφανώς το desmo δε συνέβαλε στην οικονομία καυσίμου...

Και όπως μου ελεγε και ο καλός μου φίλος Γιώργος (touloumpas) μάλλον βλακεία έκανε η kawasaki και έβαλε trellis στο H2R...

Tελοσπαντων, αυτό που δεν αρέσει στον πολύ κόσμο είναι ότι έχει αδιάφορο σχεδιασμό , για να μην πω ότι δε βλέπεται...

Τώρα αν είναι ευκολοδηγητο , αν μπορεί να το οδηγήσει ο Θέμης από το big brother είναι θέμα εξέλιξης που δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το σχεδιασμό που είχε ανέκαθεν η εταιρεία.

Όσοι θέλουμε παλιά υπάρχουν άφθονα εκεί έξω και σε τιμές χώμα..Τα καινούρια μπορούν να τα πάρουν όσοι τους αρέσουν, δίνοντας 14κ για αδιάφορα μηχανάκια με μη ρυθμιζόμενες αναρτήσεις.
Μεγαλο πλεονεκτημα ο ξηροκαμπανος σε αεροψυκτο μηχανακι βολτας με 90 αλογα.
Πολυ καλο ηταν και ειναι το Trellis απλα πλεον τα αλουμινενια ειναι το ιδιο αν οχι καλυτερα και φυσικα φτηνοτερα. Τουλαχιστον ετσι φαινεται να πιστευει ο Domenicali.
Touloumba η kawasaki τα βαφει και πρασινο της σαυρας του αμαζονιου ,μαλλον θα ειναι το καλυτερο χρωμα . :mrgreen:
Τεσπα οπως σωστα λες φιλε υπαρχουν ducati για ολα τα γουστα ,με λιγη υπομονη και χρημα μεχρι και με καρμπυρατερ βρισκεις.
Νίκος.
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 22:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από ASLAN »

Stelioskg έγραψε:Το 950 θα ειναι το μικρο,θελω να πιστευω οτι ο αντικαταστατης του 1200 θα ειναι κλασικο ducati..
Γιατι πανεμορφο το mv agusta αλλα ειναι ανταγωνιστεις με το 1200s..
Που πρωσοπικα θα πρωτιμουσα το 1200s απο το superveloce..
Νομιζω οτι ειπαν οτι θα βγαλουν μονο εκδοση με 950 ,δεν θα βγαινει μεγαλυτερο ουτε φυσικα με trellis
Νίκος.
Άβαταρ μέλους
gonzo
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Κυρ 29 Σεπ 2013, 13:55
Gender: Male
Other: Tuono v4

Re: Monster 2021

Δημοσίευση από gonzo »

Bart έγραψε:Και για να βλέπουμε και τα πράγματα ρεαλιστικά
Ρίξτε μια μάτια στο mv agusta rush 1000 που θα κυκλοφορίσει απέναντι από το και καλά
μονστερ
C3473422-0A97-43E3-80BC-2F83ADE3A134.jpeg
Κάβλα αλλά με τα μισά λεφτά tuono v4 και γυρνάει και πιο γρήγορα
F@ck scooters
Απάντηση