Δισκοπλακα για1200s

Απάντηση
γιαννης12
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ 17 Απρ 2017, 17:36
Gender: Male
Bike: 996SPS
Other: ΚΤΜ lc640

Δισκοπλακα για1200s

Δημοσίευση από γιαννης12 »

Στράβωσα την δίσκοπλάκα παιδιά Έφυγα με μπίλια κλειδωμένη ίσα που τσουλήσε η μηχανή αλλά όπως μου είπε ο μηχανικός πήρε ελάχιστα Φτιάχνει η θέλω αλλαγή που είναι και αλμυρή Και αν ναι που αν ξέρει κάποιος να πρότεινη
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Δισκοπλακα για1200s

Δημοσίευση από HackmaN »

Aν όντως τσούλησε ελάχιστα, δεν έχεις κανένα απολύτως θέμα.
Τη δισκόπλακα δεν την φτιάχνεις άν χαλάσει. Την αλλάζεις.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
γιαννης12
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ 17 Απρ 2017, 17:36
Gender: Male
Bike: 996SPS
Other: ΚΤΜ lc640

Re: Δισκοπλακα για1200s

Δημοσίευση από γιαννης12 »

Δεν πιάνει το φρένο με την πρώτη και από οτι μου είπε ο μηχανικός έχει πάρει ελάχιστα και γυρνώντας η ρόδα σπρώχνει τα τακάκια και τα ανοιγει
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Δισκοπλακα για1200s

Δημοσίευση από HackmaN »

Κλασσική περίπτωση. Έχει στραβώσει ελαφρά και δίνει την αίσθηση... 'abs'- πιάνει/αφήνει.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
γιαννης12
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ 17 Απρ 2017, 17:36
Gender: Male
Bike: 996SPS
Other: ΚΤΜ lc640

Re: Δισκοπλακα για1200s

Δημοσίευση από γιαννης12 »

Hackman σε αυτή την περίπτωση λες να θέλω αλλαγή?Καινουργια έχει 400€.Ο μηχανικός μου είπε πάντως ότι κατά 99% διορθωνεται
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Δισκοπλακα για1200s

Δημοσίευση από HackmaN »

Το είχα κι εγώ σε μηχανάκι μου παλαιότερα. Η αλήθεια είναι ότι δεν μπήκα στον κόπο.
Ρίσκο είναι η επισκευή, λόγω του ότι θα μπει τόρνο η δισκόπλακα. Ζωτικής σημασίας. Τί να σου πω...
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: Δισκοπλακα για1200s

Δημοσίευση από dimitris848 »

Παίδες επειδή η δισκόπλακα των μηχανών είναι σαφώς πιό λεπτή απο τις δισκόπλακες των αυτοκινήτων που είναι μασίφ monocoque και διπλή αεριζόμενη (του αυτοκινήτου), άν στραβώσει (της μηχανής..) πρέπει για μένα να αλλαχτεί και να μήν μπεί σε καμία περίπτωση σε τόρνο γιατί μετά κινδυνεύει να σπάσει σε κάποιο φρενάρισμα με τις όποιες συνέπειες....

Εδώ των αυτοκινήτων άν τορνιριστεί κάποια δισκόπλακα, κινδυνεύει με ράγισμα και μπλοκάρισμα του εκάστοτε τροχού με τις όποιες συνέπειες (τετακέ-τούμπες κ.τ.λ. κ.τ.λ.)
Βάλε φίλε γιαννης12, το χέρι στην τσέπη (με βαριά καρδιά ας πούμε..) και δώσε για μιά καινούρια και ξέμπλεξες. Δέν παίζεις με τέτοια πράγματα (για μένα). Κάνει 400 Γιούροζ αλήθεια ??
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
γιαννης12
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ 17 Απρ 2017, 17:36
Gender: Male
Bike: 996SPS
Other: ΚΤΜ lc640

Re: Δισκοπλακα για1200s

Δημοσίευση από γιαννης12 »

Δημήτρη 397€ για την ακρίβεια.Για μια brembo που ρώτησα μου είπαν 260€.Τι λέτε για κάτι άλλο επώνυμο μεν αλλά όχι μαμά αξίζει ο κόπος η αν κάποιος άλλος ξέρει καμία άλλη μάρκα ας πει παιδιά..
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Δισκοπλακα για1200s

Δημοσίευση από HackmaN »

Brembo ή braking. Θα έλεγα brembo για να δουλεύει καλύτερα σαν σύνολο τακάκια-φρένα-δίσκοι.
Αν βρήκες τόσα λεφτά brembo χτύπα τον.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
γιαννης12
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ 17 Απρ 2017, 17:36
Gender: Male
Bike: 996SPS
Other: ΚΤΜ lc640

Re: Δισκοπλακα για1200s

Δημοσίευση από γιαννης12 »

Λοιπόν παιδιά εμπιστεύτηκα τον μηχανικό μου και έστειλε την δίσκο πλάκα σε μάστορα χωρίς τορνο την ίσιωσε και τώρα δουλεύει μια χαρά.Συνολικι κόστος 75€
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: Δισκοπλακα για1200s

Δημοσίευση από dimitris848 »

γιαννης12 έγραψε:Λοιπόν παιδιά εμπιστεύτηκα τον μηχανικό μου και έστειλε την δίσκοπλακα σε μάστορα χωρίς τορνο την ίσιωσε και τώρα δουλεύει μια χαρά.Συνολικο κόστος 75€
Χωρίς τόρνο ? Are you sure ? Είσαι σίγουρος ? :) Δέν ξέρω τρόπο ισιώματος χωρίς τορνίρισμα. Αλλά και τόσο αμελητέο να ήταν το στράβωμα-πιτσικάρισμα και να το ίσιωσε σε κάποιο πάγκο προφανώς, πολλά σου πήρε θεωρώ. 75 Γιούροζ για ένα ίσιωμα στον πάγκο έστω ? Κανα 40άρι άντε 50άρι π.χ. θα ήταν ο.κ. πές του μηχανικού την άλλη φορά που θα τον δείς.

Εκτός άν τον ρωτήσεις (με επιφύλαξη..) τί τρόπο ισιώματος χρησιμοποίησε. Πρέπει να έβγαλε το κατιτίς του και ο μηχανικός (σάν μεσάζοντας..) αλλά και αυτός στον οποίο έστειλε τον δίσκο για φτιάξιμο. Πές του ο.κ 400 Γιούργια κάνει καινούριος αλλα όχι και να μου πάρεις 75 Ευρώ για ένα ίσιωμα. Δέν ξέρω κόλλησα λίγο με το πόσα σου πήρε.

'Εχω και μιά επιφύλαξη μήπως τορνιρίστηκε εν τέλει και απλά δέν στο λέει για να μήν φοβηθείς. Και το άτιμο το τορνίρισμα δέν φαίνεται άν έγινε. Κάτι που ίσως δείς είναι ένα μικρό μωβάρισμα (μώβ χρώμα) του καψίματος απο την κοπή-τορνίρισμα του μετάλλου πάνω στο δίσκο.
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
γιαννης12
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ 17 Απρ 2017, 17:36
Gender: Male
Bike: 996SPS
Other: ΚΤΜ lc640

Re: Δισκοπλακα για1200s

Δημοσίευση από γιαννης12 »

Δημήτρη πλήρωσα 50€ τον μάστορα και 25€ τον μηχανικό για το βγάλε βάλε της ζάντας.Απο ότι μου είπε η δουλειά έγινε στο χέρι λίγο λίγο.Παντως με το μάτι ο δίσκος δεν φαίνεται να μπήκε σε τορνο και το φρένο δουλεύει.
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: Δισκοπλακα για1200s

Δημοσίευση από dimitris848 »

γιαννης12 έγραψε:Δημήτρη πλήρωσα 50€ τον μάστορα και 25€ τον μηχανικό για το βγάλε βάλε της ζάντας.Απο ότι μου είπε η δουλειά έγινε στο χέρι λίγο λίγο.Παντως με το μάτι ο δίσκος δεν φαίνεται να μπήκε σε τορνο και το φρένο δουλεύει.
ο.κ. απλά πολλές φορές το τορνίρισμα δέν φαίνεται άν έγινε. Προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτικός σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις (με τους μάστορες γενικά). Μπορεί να έγινε στον πάγκο λίγο λίγο όντως, δέν το ξέρουμε αυτό. Μπορεί να ήταν τόσο αμελητέο το στράβωμα όντως και με κάποιο σφυρηλάτημα, να έστρωσε.

Απλά έχε το νού σου στο μέλλον άν αισθανθείς πάλι να κάνει τα δικά του το φρένο και να κάνει σάν ABS π.χ. , να πάς να το ξανατσεκάρει κάποιος και μή το αφήσεις. Είναι και το μπροστινό που τραβάει όλα τα ζόρια...
Καλά χιλιόμετρα να έχεις φίλε Γιάννη. :thumbsup:
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Δισκοπλακα για1200s

Δημοσίευση από Raf »

Λογικο ο μαστορας να εβγαλε μιας και το ανελαβε εξ ολοκληρου.
Αλλο 400 αλλο 75 αρκετα μεγαλη αποκλιση 1/5 της τιμης.
Το θεμα ειναι να εγινε σωστη δουλεια..
Επισης υπαρχει ανθρωπος που ισιωνει δισκοπλακα-ες πανω στην ζαντα χωρις ζεσταμα απλα με ενα μικρομετρο και 2 ματσολες,για ζεσταμα της δισκοπλακας πρωτη φορα το ακουω να πω την αληθεια.
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
γιαννης12
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ 17 Απρ 2017, 17:36
Gender: Male
Bike: 996SPS
Other: ΚΤΜ lc640

Re: Δισκοπλακα για1200s

Δημοσίευση από γιαννης12 »

Με αυτόν τον τρόπο ίσιωσε ref από ότι μου είπε ο μηχανικός.Αυριο θα πάω για μια ανάκληση που κάνει η brempo στην Μανέτα και θα κάνω και εξαέρωση στα φρένα όποτε θα σας πω.Δημητρη σε ευχαριστώ.Και λέω να τα αρχίσω από σήμερα πηγαίνοντας μέχρι το Λουτρακι για να δω και συμπεριφορα :thumbsup:
Απάντηση