Προστατευτικά κάγκελα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kolokotronis
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 30 Οκτ 2014, 08:56
Gender: Male
Τοποθεσία: Ορεστιάδα

Προστατευτικά κάγκελα

Δημοσίευση από Kolokotronis »

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανεις τι επιλογές έχω στο να τοποθετήσω κάγκελα (δε θέλω μανιτάρια) στο μοντέλο που έχω (2010). Είχα παραγγείλει κάποια τα οποία ενώ έγραφε ότι κάνουν για μοντέλο του 2010 δεν ταίριαζαν τελικά (givi) και τα επέστρεψα.
"Ο Θεός έβαλε την υπογραφή του για τη λευτεριά της Ελλάδας και δεν την παίρνει πίσω"
Άβαταρ μέλους
Haiwani
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Κυρ 03 Μαρ 2013, 18:32
Gender: Male
Bike: 996SPS
Τοποθεσία: Χαϊδάρι

Re: Προστατευτικά κάγκελα

Δημοσίευση από Haiwani »

Με μια πολύ γρήγορη ματιά βρήκα αυτά και αυτά.
People come up to me and say: "It takes more energy to frown than it does to smile."
Yeah, you know it takes more energy to point that out than it does to leave me alone?

Bill Hicks, Relentless Live Show, 16 Nov 91
Άβαταρ μέλους
Kolokotronis
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 30 Οκτ 2014, 08:56
Gender: Male
Τοποθεσία: Ορεστιάδα

Re: Προστατευτικά κάγκελα

Δημοσίευση από Kolokotronis »

Haiwani έγραψε:Με μια πολύ γρήγορη ματιά βρήκα αυτά και αυτά.
Οκ, ευχαριστώ, τα έχω τσεκάρει αυτά και αναγκαστικά οδεύω προς puig λόγω τιμής ( αξίας εννοώ τιμή :))
Νομίζω τα άλλα παραείναι ακριβά για κάγκελα. Δεν ξέρω βέβαια μήπως υπάρχουν εργοστασιακά μέσω αντιπροσωπείας και τι τιμή έχουν. Θα κάνω μια "κρούση" αύριο τηλεφωνικά...
"Ο Θεός έβαλε την υπογραφή του για τη λευτεριά της Ελλάδας και δεν την παίρνει πίσω"
Άβαταρ μέλους
mighty_mike
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Κυρ 03 Ιαν 2010, 01:03
Gender: Male
Bike: Monster 620
Τοποθεσία: Heraklion Crete
Επικοινωνία:

Re: Προστατευτικά κάγκελα

Δημοσίευση από mighty_mike »

wow... φοβερά...
My Youtube Channel http://www.youtube.com/mightymike" onclick="window.open(this.href);return false;
Image
DoItYourself

Αλλαγή Φλάς σε Monster 620

Ο παλιός, καλός, sexpyr...
Άβαταρ μέλους
Kolokotronis
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 30 Οκτ 2014, 08:56
Gender: Male
Τοποθεσία: Ορεστιάδα

Re: Προστατευτικά κάγκελα

Δημοσίευση από Kolokotronis »

sexpyr έγραψε:wow... φοβερά...
Ποια είναι φοβερά; :zep:
"Ο Θεός έβαλε την υπογραφή του για τη λευτεριά της Ελλάδας και δεν την παίρνει πίσω"
Άβαταρ μέλους
Kolokotronis
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 30 Οκτ 2014, 08:56
Gender: Male
Τοποθεσία: Ορεστιάδα

Re: Προστατευτικά κάγκελα

Δημοσίευση από Kolokotronis »

Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο, δεν υπάρχουν κάγκελα που να μπαίνουν στο δικό μου γιατί δεν έχει βάσεις από κατασκευής(2010). Μόνη λύση μανιτάρια...
"Ο Θεός έβαλε την υπογραφή του για τη λευτεριά της Ελλάδας και δεν την παίρνει πίσω"
Άβαταρ μέλους
Haiwani
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Κυρ 03 Μαρ 2013, 18:32
Gender: Male
Bike: 996SPS
Τοποθεσία: Χαϊδάρι

Re: Προστατευτικά κάγκελα

Δημοσίευση από Haiwani »

Χμμμ... :think2: :think2:

Και αυτός ΕΔΩ πως τα βάζει τα κάγκελα σε μοντέλο του 10;
People come up to me and say: "It takes more energy to frown than it does to smile."
Yeah, you know it takes more energy to point that out than it does to leave me alone?

Bill Hicks, Relentless Live Show, 16 Nov 91
Άβαταρ μέλους
Kolokotronis
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 30 Οκτ 2014, 08:56
Gender: Male
Τοποθεσία: Ορεστιάδα

Re: Προστατευτικά κάγκελα

Δημοσίευση από Kolokotronis »

Haiwani έγραψε:Χμμμ... :think2: :think2:

Και αυτός ΕΔΩ πως τα βάζει τα κάγκελα σε μοντέλο του 10;
Απορώ πάντως γιατί ρώτησα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι τα μοντέλα του 2010 δεν έχουν βάσεις για κάγκελα( όχι μόνο εργοστασιακά αλλά και για aftermarket ) κι ότι θα πρέπει να πάω στη λύση των μανιταριών (after market πάλι). Μάλλον θα περάσω από το υπόψιν υποκατάστημα να δω για αυτά που λες γιατί την τελευταία φορά παρήγγειλα κάποια που έγραφε για μοντέλα του 2010 και τελικά δεν ταιριάζανε(givi) οπότε τα επέστρεψα και εκείνος ευτυχώς τα χρηματα!!
"Ο Θεός έβαλε την υπογραφή του για τη λευτεριά της Ελλάδας και δεν την παίρνει πίσω"
Άβαταρ μέλους
Haiwani
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Κυρ 03 Μαρ 2013, 18:32
Gender: Male
Bike: 996SPS
Τοποθεσία: Χαϊδάρι

Re: Προστατευτικά κάγκελα

Δημοσίευση από Haiwani »

Πάλι καλά που σου έδωσε τα γκαφρά πίσω γιατί συνήθως πάνε να σου κάνουν πίστωση στο κατάστημα...

Ψάχνω απ το πρωί να βρω Workshop Manual για τα μοντέλα 13-14 κ δεν υπάρχει πουθενά(free). (Αν το έχει κάποιος θα βοηθούσε πολύ!)

Υπάρχει όμως για τα μοντέλα 10-12{<-- Chapter 7 , Sub. 17} κ ήθελα να κάνουμε μια σύγκριση να δούμε τι αλλάξανε στο πλαίσιο...

Ένα τηλ στο μάστορά σου ίσως; Αν έχει δουλέψει κ στα 2 τα μοντέλα πιθανόν να ξέρει αν έχουν διαφορές.
People come up to me and say: "It takes more energy to frown than it does to smile."
Yeah, you know it takes more energy to point that out than it does to leave me alone?

Bill Hicks, Relentless Live Show, 16 Nov 91
Άβαταρ μέλους
Kolokotronis
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 30 Οκτ 2014, 08:56
Gender: Male
Τοποθεσία: Ορεστιάδα

Re: Προστατευτικά κάγκελα

Δημοσίευση από Kolokotronis »

Haiwani έγραψε:Πάλι καλά που σου έδωσε τα γκαφρά πίσω γιατί συνήθως πάνε να σου κάνουν πίστωση στο κατάστημα...

Ψάχνω απ το πρωί να βρω Workshop Manual για τα μοντέλα 13-14 κ δεν υπάρχει πουθενά(free). (Αν το έχει κάποιος θα βοηθούσε πολύ!)

Υπάρχει όμως για τα μοντέλα 10-12{<-- Chapter 7 , Sub. 17} κ ήθελα να κάνουμε μια σύγκριση να δούμε τι αλλάξανε στο πλαίσιο...

Ένα τηλ στο μάστορά σου ίσως; Αν έχει δουλέψει κ στα 2 τα μοντέλα πιθανόν να ξέρει αν έχουν διαφορές.
Κι εγώ είχα αγχωθεί λίγο με το θέμα των χρημάτων αλλά ευτυχώς δε μπήκα σε περιπέτειες! Μέσα στην εβδομάδα που θα βρεθώ Αθήνα θα περάσω βόλτα από motoraid να δω επι τόπου (με τα μάτια μου) τις οδηγίες τοποθέτησης τόσο των alt rider όσο και των puig. Και μετά είδωμεν!
"Ο Θεός έβαλε την υπογραφή του για τη λευτεριά της Ελλάδας και δεν την παίρνει πίσω"
steven_04
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί 03 Ιούλ 2018, 00:40
Gender: Male
Τοποθεσία: AMS-SKG

Re: Προστατευτικά κάγκελα

Δημοσίευση από steven_04 »

Αναγκαζομαι να επαναφερω το θεμα γιατι ειμαι λιγο μπερδεμενος με το τι να παρω στο δικο μου Multistrada 1200S (2013).

Γενικα δεν μου αρεσουν τα καγκελα γιατι ειναι ασχημα και προσθετουν βαρος, γι'αυτο και συνηθιζω να βαζω μανηταρια στα μηχανακια μου. Αλλα οπως ολοι συμφωνουν, ειναι ο καλυτερος τροπος προστασιας σε περιπτωση πτωσης.

Εχει κανεις εμπειριες απο μανηταρια σε Μουλτι? Η θεωρειται οτι ειναι κακη επενδυση και πρεπει να την αποφυγω?

Απο καγκελα μεχρι στιγμης εχω δει της Puig, AltRider and SW-Motech.
Worldwide kilometers collector
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4582
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Προστατευτικά κάγκελα

Δημοσίευση από HackmaN »

Προστετεύουν τα κάγκελα, εξίσου με τα μανιτάρια όμως.
Είχα εμπειρία από ιαπωνικά "ον-οφφς" με κάγκελα, που μετά από πτώση είχαν φθορά και γδαρσίματα στο ντεπόζιτο ή στο πλαϊνό fairing.
Mικρές φθορές μεν, αλλά έχριζαν επισκευής.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
steven_04
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί 03 Ιούλ 2018, 00:40
Gender: Male
Τοποθεσία: AMS-SKG

Re: Προστατευτικά κάγκελα

Δημοσίευση από steven_04 »

HackmaN έγραψε:Προστετεύουν τα κάγκελα, εξίσου με τα μανιτάρια όμως.
Είχα εμπειρία από ιαπωνικά "ον-οφφς" με κάγκελα, που μετά από πτώση είχαν φθορά και γδαρσίματα στο ντεπόζιτο ή στο πλαϊνό fairing.
Mικρές φθορές μεν, αλλά έχριζαν επισκευής.
true, true

Ειχα κι' εγω εμπειρια με γυμνο γιαπωνεζικο που εφαγα σαβουρντα αλλα ειχε μανηταρια που μ'εσωσαν και το μονο που χρειαστηκε να αλλαξω ηταν το δεξι μανηταρι, το τιμονι και μια μανετα. Αρα δλδ εκανε καλη δουλεια και με γλιτωσε απο χειροτερα.

Αλλα το Μουλτι ειναι πιο ψηλο και με περισσοτερα πλαστικα (και μεγαλυτερο κοστος επισκευης) απο γυμνο γιαπωνεζικο και γι'αυτο το σκεφτομαι αν θα πρεπει να επενδυσω σε καγκελα αντι να παρω μανηταρια που μπορει να με καλυπτουν εξισου καλα.

Φυσικα ολα ειναι υποκειμενικα καθως δεν ειναι ολες οι πτωσεις ιδιες σε ολους τους αναβατες και ολες τις καταστασεις.
Worldwide kilometers collector
Απάντηση