Αλλαγη δοχειων συμπλεκτη και φρενων σε Multistrada 1100

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
drmdtsap
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Τετ 03 Μαρ 2010, 10:26
Gender: Male
Bike: 851

Αλλαγη δοχειων συμπλεκτη και φρενων σε Multistrada 1100

Δημοσίευση από drmdtsap »

Καλημερα και καλο μηνα. Θα ηθελα να ρωτησω κατι. Θελω να αλλαξω τα δοχεια υγρων φρενου κ συμπλεκτη. Θελω να βαλω αλουμινιου δοχεια τυπου rizoma(οχι απαραιτητα rizoma-εχω βρει ιδιο στυλ απο ebay σε λογικη τιμη) γιατι δε μου αρεσουν τα πλαστικα λευκα ημιδιαφανα δοχεια που εχει τωρα. Γινεται ή πρεπει να αλλαχτει ολο το συστημα της μανετας;
Άβαταρ μέλους
olospaei
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Παρ 19 Ιουν 2009, 16:18
Gender: Male
Other: Ελένη
Τοποθεσία: ΚολωYES
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη δοχειων συμπλεκτη και φρενων σε Multistrada 1100

Δημοσίευση από olospaei »

Αν δεν κάνω λάθος στα MTS το δοχείο υγρών είναι ενσωματωμένο με την τρόμπα.
Οπότε εμπρός φρένου και συμπλέκτη θεωρώ οτι θα πρέπει να αλλάξει τρόμπες και εκ των πραγμάτων μανέτες για να βάλεις κάτι με αποσπώμενο δοχείο.
Dis isn't ballroom dancing dis is racing no??? Si... Luca Cadalora Japan GP 1997

-Μασ πσαικάζουννε!!ενα1!!!1
-Τάλαιγαι ω γαίρωντασ111!!!11!!!ενα!!!
Άβαταρ μέλους
drmdtsap
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Τετ 03 Μαρ 2010, 10:26
Gender: Male
Bike: 851

Re: Αλλαγη δοχειων συμπλεκτη και φρενων σε Multistrada 1100

Δημοσίευση από drmdtsap »

olospaei έγραψε:Αν δεν κάνω λάθος στα MTS το δοχείο υγρών είναι ενσωματωμένο με την τρόμπα.
Οπότε εμπρός φρένου και συμπλέκτη θεωρώ οτι θα πρέπει να αλλάξει τρόμπες και εκ των πραγμάτων μανέτες για να βάλεις κάτι με αποσπώμενο δοχείο.
Ok. Ευχαριστω για τα φώτα σου. :hibye:
Άβαταρ μέλους
fantaraki
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 03:41
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Αίγιο

Re: Αλλαγη δοχειων συμπλεκτη και φρενων σε Multistrada 1100

Δημοσίευση από fantaraki »

drmdtsap έγραψε:Καλημερα και καλο μηνα. Θα ηθελα να ρωτησω κατι. Θελω να αλλαξω τα δοχεια υγρων φρενου κ συμπλεκτη. Θελω να βαλω αλουμινιου δοχεια τυπου rizoma(οχι απαραιτητα rizoma-εχω βρει ιδιο στυλ απο ebay σε λογικη τιμη) γιατι δε μου αρεσουν τα πλαστικα λευκα ημιδιαφανα δοχεια που εχει τωρα. Γινεται ή πρεπει να αλλαχτει ολο το συστημα της μανετας;
Η τρόμπα φρένου που έχεις και λογικά και του συμπλέκτη είναι με αποσπώμενο δοχείο,διάφανο αλλά όχι κυλινδρικό, έχει ένα περίεργο σχήμα τετράπλευρο με άνισες πλευρές. Αλλάζεις δοχείο σε αυτή,το ξέρω γιατί εγώ στο δικό μου έχω τρόμπα από MTS και έχω βάλει άλλο δοχείο. Αυτές που έχουν ενσωματωμένο δοχείο πάνω στην τρόμπα είναι μαύρο μεταλλικό το κουτί. Πρόσεχε βέβαια αν θα ταιριάζει το καμάκι που κρατά το δοχείο στην τρόμπα...
Άβαταρ μέλους
drmdtsap
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Τετ 03 Μαρ 2010, 10:26
Gender: Male
Bike: 851

Re: Αλλαγη δοχειων συμπλεκτη και φρενων σε Multistrada 1100

Δημοσίευση από drmdtsap »

[/quote]Η τρόμπα φρένου που έχεις και λογικά και του συμπλέκτη είναι με αποσπώμενο δοχείο,διάφανο αλλά όχι κυλινδρικό, έχει ένα περίεργο σχήμα τετράπλευρο με άνισες πλευρές. Αλλάζεις δοχείο σε αυτή,το ξέρω γιατί εγώ στο δικό μου έχω τρόμπα από MTS και έχω βάλει άλλο δοχείο. Αυτές που έχουν ενσωματωμένο δοχείο πάνω στην τρόμπα είναι μαύρο μεταλλικό το κουτί. Πρόσεχε βέβαια αν θα ταιριάζει το καμάκι που κρατά το δοχείο στην τρόμπα...[/quote]
Ναι αυτες εχω. Οπως τις περιγραφεις. Μπορεις να μου στειλεις φωτο του δοχειου σου;
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Αλλαγη δοχειων συμπλεκτη και φρενων σε Multistrada 1100

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Ειναι αποσπωμενο το δοχειο απλα δεν ειναι το κυλινδρικο που κανει σε ολα.Πρεπει να παρεις συγκεκριμενο after market για το multi.

Image
Άβαταρ μέλους
drmdtsap
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Τετ 03 Μαρ 2010, 10:26
Gender: Male
Bike: 851

Re: Αλλαγη δοχειων συμπλεκτη και φρενων σε Multistrada 1100

Δημοσίευση από drmdtsap »

fantaraki έγραψε: Αλλάζεις δοχείο σε αυτή,το ξέρω γιατί εγώ στο δικό μου έχω τρόμπα από MTS και έχω βάλει άλλο δοχείο. Αυτές που έχουν ενσωματωμένο δοχείο πάνω στην τρόμπα είναι μαύρο μεταλλικό το κουτί. Πρόσεχε βέβαια αν θα ταιριάζει το καμάκι που κρατά το δοχείο στην τρόμπα...
μπορεις σε παρακαλω να μου στειλεις φωτογραφια απο το δοχειο σου-αυτο που αλλαξες ή να μου δωσεις περισοοτερα ινφο οπως μαρκα ή ακομη και καταστημα/πωλητη αν την αγορα την εκανες απο ebay...
Άβαταρ μέλους
fantaraki
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 03:41
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Αίγιο

Re: Αλλαγη δοχειων συμπλεκτη και φρενων σε Multistrada 1100

Δημοσίευση από fantaraki »

προσπαθω να ανεβασω φωτο και δε γινεται. Το δικο μου δοχειο ειναι σαν και αυτο http://www.ebay.com/itm/19RCS-BREMBO-Br ... 9e&vxp=mtr" onclick="window.open(this.href);return false;
μονο που εγω εχω διαφανες λαστιχακι. Θεωρω πω θα με το καταλληλο λαμακι θα μπαινουν πολλα διαφορετικα δοχεια
Άβαταρ μέλους
drmdtsap
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Τετ 03 Μαρ 2010, 10:26
Gender: Male
Bike: 851

Re: Αλλαγη δοχειων συμπλεκτη και φρενων σε Multistrada 1100

Δημοσίευση από drmdtsap »

fantaraki έγραψε:προσπαθω να ανεβασω φωτο και δε γινεται. Το δικο μου δοχειο ειναι σαν και αυτο http://www.ebay.com/itm/19RCS-BREMBO-Br ... 9e&vxp=mtr" onclick="window.open(this.href);return false;
μονο που εγω εχω διαφανες λαστιχακι. Θεωρω πω θα με το καταλληλο λαμακι θα μπαινουν πολλα διαφορετικα δοχεια
:thumbsup:
Απάντηση