Μπήκαμε στην τελική ευθεία!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Μπήκαμε στην τελική ευθεία!

Δημοσίευση από vagosm »

καλησπέρα παιδιά,

κάποιοι με θυμάστε, κάποιοι όχι, όπως και να έχει κάποια στιγμή ελπίζω να γνωριστούμε και απο κοντά!
Για αναζήτηση M696 είχα ξεκινήσει πριν αρκετό καιρό, σε MTS950 καταλήξαμε μετά μετά απο αρκετές αλλαγές στις προτιμήσεις μας. Να μην τα πολυλογώ, πήγα το οδήγησα και ξεκίνησα την διαδικασία χρηματοδότησης στην Ducati Athens. Περιμένουμε τώρα να πάρουμε την έγκριση απο την τράπεζα και να προχωρήσουμε στην όλη διαδικασία.

Η αγωνία μου τεράστια και υπομονή μηδέν!!

τώρα εσείς που γνωρίζεται καλύτερα, όσον αφορά την υπόλοιπη διαδικασία πρέπει να προσέξω κάτι είτε στην χαρτούρα είτε στην παραλαβή της μοτοσυκλέτας;

να σημειώσω οτι θα βρίσκομαι επαρχία και οτι τα χαρτιά θα στέλνονται μέσω courier.
Άβαταρ μέλους
Jay_S
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Πέμ 22 Οκτ 2015, 20:42
Gender: Male
Bike: ST3S
Other: S2R reloaded

Re: Μπήκαμε στην τελική ευθεία!

Δημοσίευση από Jay_S »

Το μόνο πράγμα που χρειάζεται να σε ανησυχεί είναι η παραλαβή της καινούργια σου Ducati.
Καλοτάξιδο! :wsmile:
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Μπήκαμε στην τελική ευθεία!

Δημοσίευση από vagosm »

Jay_S έγραψε:Το μόνο πράγμα που χρειάζεται να σε ανησυχεί είναι η παραλαβή της καινούργια σου Ducati.
Καλοτάξιδο! :wsmile:
Ευχαριστώ! Να σαι καλά! :))
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 14:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Μπήκαμε στην τελική ευθεία!

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

Multistrada ε ? Προδόοοοτη ! :mrgreen:

Ωραίος Βαγγέλη, είπες και το έκανες, χαίρομαι που...χαίρεσαι, η αναμονή για καινούργιο όχημα είναι πάντα γλυκιά, ακόμα θυμάμαι την ημέρα που είχα παραλάβει την κούτα (κυριολεκτικά) με το μηχανάκι μου.

Πώς και τέτοια αλλαγή παρεμπιπτόντως ? Το να πας απο monster σε ΜΤS...μη μου πεις, φοβήθηκες τις μπούφλες απο τον αέρα ? :mrgreen: Κάνα' Supersport δοκίμασες ?
Δεν το έχω οδηγήσει αλλά κρίνοντας απο τα review έκανες εξαιρετική επιλογή - έχει και ενα αλλο παλικάρι εδω μέσα που το πήρε πρόσφατα οπότε μπορείτε να τραμπάρετε απόψεις οταν με το καλό παραλάβεις.
Το φόρτωσες με τπτ οπως βαλίτσες κτλπ ?

Βουρ για εξοπλισμό αναβάτη τώρα φίλε, πάρε ενα καλό γαντάκι, μπουφάν, κράνος κτλπ και είσαι comple'...

Aντε, κανονιζουμε βολτούλα προς τα μέρη σου με το που το δεχτείς, με γειές φίλος :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Μπήκαμε στην τελική ευθεία!

Δημοσίευση από vagosm »

God is An Astronaut έγραψε:Multistrada ε ? Προδόοοοτη ! :mrgreen:

Ωραίος Βαγγέλη, είπες και το έκανες, χαίρομαι που...χαίρεσαι, η αναμονή για καινούργιο όχημα είναι πάντα γλυκιά, ακόμα θυμάμαι την ημέρα που είχα παραλάβει την κούτα (κυριολεκτικά) με το μηχανάκι μου.

Πώς και τέτοια αλλαγή παρεμπιπτόντως ? Το να πας απο monster σε ΜΤS...μη μου πεις, φοβήθηκες τις μπούφλες απο τον αέρα ? :mrgreen: Κάνα' Supersport δοκίμασες ?
Δεν το έχω οδηγήσει αλλά κρίνοντας απο τα review έκανες εξαιρετική επιλογή - έχει και ενα αλλο παλικάρι εδω μέσα που το πήρε πρόσφατα οπότε μπορείτε να τραμπάρετε απόψεις οταν με το καλό παραλάβεις.
Το φόρτωσες με τπτ οπως βαλίτσες κτλπ ?

Βουρ για εξοπλισμό αναβάτη τώρα φίλε, πάρε ενα καλό γαντάκι, μπουφάν, κράνος κτλπ και είσαι comple'...

Aντε, κανονιζουμε βολτούλα προς τα μέρη σου με το που το δεχτείς, με γειές φίλος :thumbsup:
Χαχαχα!! Άσε! Ξέφυγα τελείως και σε επιλογή και σε χρήματα αλλά το έχω υπέρ αναλύσει. Και Ήταν να μην ανέβω πάνω στο μουλτι. :wsmile: Το 821 είχα πάει να δω αλλά μου άρεσε πολύ περισσότερο το πως κάθομαι πάνω στο μουλτι! Ίσως και λόγω ύψους. Από κει και πέρα άρχισαν οι σκέψεις για το 950. Η χρήση ότι και να έπαιρνα η ίδια θα ήταν μιας και ήθελα ένα μηχανάκι πιο πολύ για όλες τις δουλειές. Ίσως τώρα με τραβάει περισσότερο να φεύγω ταξιδάκια. Όπως και να έχει ο ερωτασ Που έχω για τα monster δεν αλλάζει. :mrgreen:

Έχω μιλήσει ήδη με 2 παιδιά από εδώ μέσα (έναν κάτοχο και έναν υποψήφιο αγοραστή). Ελπίζω να βρεθούνε και άλλοι γιατί ο πωλητής εκεί μου είπε έχει δώσει ήδη 20 μικρα μουλτι! Άντε να δούμε!

Τώρα για εξοπλισμό που λες έχω μπουφαν γάντια, κράνος θα μου το κάνει δώρο η Ducati και το επόμενο βημα είναι οι βαλίτσες οι πλαϊνές αλλά από καινούργια χρόνια μιας και έβαλα ότι χρηματικό περιθώριο είχα για προκαταβολή!
Epsilon
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2017, 19:41
Gender: Male
Other: Multistrada 950

Re: Μπήκαμε στην τελική ευθεία!

Δημοσίευση από Epsilon »

Φιλε Βαγγελη καλοριζικο και επο εμενα εδω το νεο μωρο!
Χρωμα πες για το mts.
Τις προάλλες στην παραλια συνάντησα αλλο ενα σε κόκκινο και έπιασα συζητηση με το παλικάρι.
Ειχε πιο λιγα χιλ.απο το δικο μου και εκεινος το στρωνε οσο μπορουσε δλδ γιατι το ατιμο κρατιεσαι με το ζορι να μην το πας πανω απο τις 6500 στροφές.
Εγω το πηγα 1-2φορες μεχρι τις 8000 και πραγματικα πανω απο τις 6500 το νιωθεις.Αντε καλα χιλιομετρα ορθιος και καλος τα δέχτηκες
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Μπήκαμε στην τελική ευθεία!

Δημοσίευση από vagosm »

Epsilon έγραψε:Φιλε Βαγγελη καλοριζικο και επο εμενα εδω το νεο μωρο!
Χρωμα πες για το mts.
Τις προάλλες στην παραλια συνάντησα αλλο ενα σε κόκκινο και έπιασα συζητηση με το παλικάρι.
Ειχε πιο λιγα χιλ.απο το δικο μου και εκεινος το στρωνε οσο μπορουσε δλδ γιατι το ατιμο κρατιεσαι με το ζορι να μην το πας πανω απο τις 6500 στροφές.
Εγω το πηγα 1-2φορες μεχρι τις 8000 και πραγματικα πανω απο τις 6500 το νιωθεις.Αντε καλα χιλιομετρα ορθιος και καλος τα δέχτηκες
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!
Όσο και να προσπάθησα να πείσω τον εαυτό μου για το κόκκινο δεν τα κατάφερα! Μου κάθησε καλύτερα το άσπρο :)) άντε ωραία! Να μαζευτούμε κάμποσοι να ανταλλάσουμε και απόψεις. Εγώ φαντάσου με το που το πάρω θα κάνω 500 χλμ για να φτάσω Γιάννενα. μέχρι να φτάσω θα πρέπει να ξανά κατέβω για το σέρβις! :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
stamatis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 10:30
Gender: Male
Bike: Monster 1000S
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Μπήκαμε στην τελική ευθεία!

Δημοσίευση από stamatis »

Γεια σου Βαγγελη!
Αντε καλοταξιδο!
Γιαννενα ε; Μολις ερθω το καλοκαιρι θα σου στειλω μηνυμα. :hibye:
1992 Honda cub 70
1993 Honda cub 90
1998 Yamaha DT 200R
1998 Suzuki DR 650
1999 Honda CR 250
2000 Ducati 750 ss
2001 KTM 200EGS
2004 Ducati Multistrada 1000ds
2010 KTM 690 Enduro
2013 KTM DukeII
Epsilon
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2017, 19:41
Gender: Male
Other: Multistrada 950

Re: Μπήκαμε στην τελική ευθεία!

Δημοσίευση από Epsilon »

Λευκο εεε?
Λενε οτι ειναι το κόκκινο πιο γρήγορο αλλα το λευκο πιο ελαφρύ :zep: για αυτο και εγω πηρα λευκο :wsmile:

Ρε duci να είναι εχει σημασία!!!
Και επιτέλους να βγαλει η termi καμια ολόσωμη :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Μπήκαμε στην τελική ευθεία!

Δημοσίευση από vagosm »

stamatis έγραψε:Γεια σου Βαγγελη!
Αντε καλοταξιδο!
Γιαννενα ε; Μολις ερθω το καλοκαιρι θα σου στειλω μηνυμα. :hibye:
Σε ευχαριστώ Σταμάτη!
Για την ακρίβεια Κόνιτσα αλλά όπως και να έχει εννοείται ότι αν έρθεις προς τα εδώ βρισκόμαστε! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Μπήκαμε στην τελική ευθεία!

Δημοσίευση από vagosm »

Παιδιά για προστασία απο πεσιμο, τα μανιτάρια κάνουν δουλειά ή να πάω στο κάγκελα. Προτιμώ μανιτάρια λόγω εμφάνησης αλλα αν ειναι να μην προστατεύουν επαρκώς θα βάλω τα κάγκελα αναγκαστικά. Να σημειώσω ότι μανιτάρια η Duc δεν βγάζει οπότε αν μπουν θα μπουν after market.
ίσως καποιος κάτοχος απο MTS 1200 θα μπορούσε να με βοηθήσει.
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Μπήκαμε στην τελική ευθεία!

Δημοσίευση από Raf »

Το πηραμε δλδη?
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Μπήκαμε στην τελική ευθεία!

Δημοσίευση από vagosm »

Raf έγραψε:Το πηραμε δλδη?
Πήρα την έγκριση από την τράπεζα, και περιμένω 26 του μήνα που πληρώνομαι να βάλω την προκαταβολή. Μετά μου στέλνουν τα χαρτιά για υπογραφή τα στέλνω πίσω και από ότι μ είπαν είναι θέμα ημερών.

Ο λόγος που ρωτάω για τα αξεσουάρ είναι σε περίπτωση που θα βάλω κάγκελα να είναι τοποθετημένα κατά την παραλαβή. Όπως και οι σίτες ψυγείων. Επειδή βρίσκομαι και αρκετά μακριά θέλω να κάνω όσο πιο σωστές κινήσεις μπορώ. Επίσης στην αρχική προσφορά ήταν ένα κρανος δώρο (το πιο φθηνό τους - Ducati agv k5) και παίζει και για τα τέλη. Μου έδωσε όμως την επιλογή να αλλάξω την προσφορά σε ότι αξεσουάρ θέλω στην ίδια αξία και μπορεί να μου κάνει και κάποια έκπτωση σαν σύνολο για επιπλέον εξοπλισμό.
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Μπήκαμε στην τελική ευθεία!

Δημοσίευση από Raf »

Με το καλο ευχομαι.

Τα καγκελα που βγαινουν παντως δεν είναι ασχημα σε αντιθεση με τα κλασικα μανιταρια που πετανε σαν αυτια!!
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Μπήκαμε στην τελική ευθεία!

Δημοσίευση από vagosm »

Raf έγραψε:Με το καλο ευχομαι.

Τα καγκελα που βγαινουν παντως δεν είναι ασχημα σε αντιθεση με τα κλασικα μανιταρια που πετανε σαν αυτια!!
Σε ευχαριστώ Raf!
vagourman
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2017, 20:08
Gender: Male

Re: Μπήκαμε στην τελική ευθεία!

Δημοσίευση από vagourman »

Καλησπερα και Καλοριζικο ,

Μανιταρια για το MTS στο πλαισιο δε θα προσφερουν κατι , αφου θα πρεπει να προεξεχουν παρα πολυ προς τα εξω για να κανουν δουλεια , τα καλυπτει το ντεποζιτο .Οποτε για εκει καγκελα αν θες .

Θα σου προτεινα σιγουρα μανιταρια στο πηρουνι , μιας και σε μια ενδεχομενη πτωση , που προφανως δε το ευχομαι , ειναι το σημειο που γρατζουνιουνται και μια τετοια βλαβη δεν επιδιορθωνεται .

Ολα τα αλλα , πλαστικα κτλ φτιαχνονται αλλα για το πηρουνι δεν ...

Εχω το MTS 1200 και ειχα και εγω την ιδια απορια , τι θα πρεπει να προστατεψω .Ο μηχανικος μου εδειξε πεσμενα μουλτι αλλα και αλλα της ιδιας κατηγοριας και οντως ολα ειχαν σαγρε στο τελειωμα του πιρουνιου .

Μηπως δεν ειναι τυχαιο οτι η Ντουκατι στα Ducati Performance Accessories πουλαει μονο μανιταρια πηρουνιου και οχι πλαισιου ή πισω τροχου ; Λεω εγω τωρα ...

Παντα ορθιος και να το χαιρεσαι .
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 14:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Μπήκαμε στην τελική ευθεία!

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

vagourman έγραψε:Καλησπερα και Καλοριζικο ,

Μανιταρια για το MTS στο πλαισιο δε θα προσφερουν κατι , αφου θα πρεπει να προεξεχουν παρα πολυ προς τα εξω για να κανουν δουλεια , τα καλυπτει το ντεποζιτο .Οποτε για εκει καγκελα αν θες .

Θα σου προτεινα σιγουρα μανιταρια στο πηρουνι , μιας και σε μια ενδεχομενη πτωση , που προφανως δε το ευχομαι , ειναι το σημειο που γρατζουνιουνται και μια τετοια βλαβη δεν επιδιορθωνεται .

Ολα τα αλλα , πλαστικα κτλ φτιαχνονται αλλα για το πηρουνι δεν ...

Εχω το MTS 1200 και ειχα και εγω την ιδια απορια , τι θα πρεπει να προστατεψω .Ο μηχανικος μου εδειξε πεσμενα μουλτι αλλα και αλλα της ιδιας κατηγοριας και οντως ολα ειχαν σαγρε στο τελειωμα του πιρουνιου .

Μηπως δεν ειναι τυχαιο οτι η Ντουκατι στα Ducati Performance Accessories πουλαει μονο μανιταρια πηρουνιου και οχι πλαισιου ή πισω τροχου ; Λεω εγω τωρα ...

Παντα ορθιος και να το χαιρεσαι .

Τυχαίο δεν είναι, απλά δεν έχει κάνει deal η Ducati με τις διάφορες εταιρείες που παράγουν μανιτάρια κτλπ για να στα πλασάρει ως "Ducati performance" (με το αζημίωτο φυσικά).
Αμα ηταν έτσι, γιατί δεν βγαζει μανιτάρια για το monster π.χ το οποίο δεν ειναι "φορτωμένο" μπροστά απο πλαστικά ?
Μανιτάρια πισω τροχού επίσης έβγαζε φίλε ;)

Kοίτα, η φάση με τα after market είναι γενικά μυστήρια, γιατι π.χ βγάζει η DP σίτες ψυγείου και ψυγείου λαδιου για το MTS αλλά όχι για τα υπόλοιπα μηχανάκια της γκάμας της ? Γιατι δε βγάζει μανιτάρια που ειπαμε πιο πάνω για μηχανακια στα οποια και θα βοηθούσαν ?
Θα ακουστεί ως θεωρία συνωμοσίας αλλά : η Duc, στους ανυποψίαστους, θα προτιμήσει να πουλήσει ολόκληρο το ανταλλακτικό - ψυγείο π.χ σε περίπτωση που φας κανα κοτρόνι εκεί - παρα...σίτα καινουργια, hey, it works, ξέρω παλικάρι που πήγε και άλλαξε ολόκληρο το ψυγείο στο MT07 του γιατί είχε φάει εναν τσαμπουκα εκει (αισθητικής φύσης το θέμα), "βρε βάλε σίτα εκει να μη το βλέπεις" - "όχι, ξέρω οτι εχει ζημιά εκει, θα παει για αλλαγή"...τι να πείς, ο ψυχαναγκασμός ειναι σπουδαίο θέμα :mrgreen:
Επίσης, μάλλον δεν θα εκανε αρκετές πωλήσεις προστατευτικών στους νέους (ανυποψίαστους) ιδιοκτήτες για να προμηθεύεται κομμάτια απο τις συγκεκριμένες εταιρείες που θα τα παρήγαγε γι'αυτήν.

Οταν λες "τελείωμα πιρουνιού" εννοείς στις μπότες ? Αν ναι...ετσι και ενα μηχανάκι επειτα απο τούμπα έχει βρει και στο πιρούνι ή/και στις μπότες το θέμα ειναι πιο σοβαρό και θα εχεις αλλα πράματα να ασχοληθείς (βλεπε:μάλλον πας για ολική) οπότε...
vagourman
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2017, 20:08
Gender: Male

Re: Μπήκαμε στην τελική ευθεία!

Δημοσίευση από vagourman »

Εννοω αυτο το σημειο που δειχνω στη φωτο .
Ειδα χτυπημενα μηχανακια εκει , χωρις να εχουν μεγαλες ζημιες σε αλλα σημεια .
Για τα αξεσουαρ δε θα διαφωνησω , εχω κοιταξει μονο οτι αφορα το MTS 1200 '15 .
Ειναι πρωτη φορα που παιρνω Ducati .
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Μπήκαμε στην τελική ευθεία!

Δημοσίευση από vagosm »

vagourman έγραψε:Καλησπερα και Καλοριζικο ,

Μανιταρια για το MTS στο πλαισιο δε θα προσφερουν κατι , αφου θα πρεπει να προεξεχουν παρα πολυ προς τα εξω για να κανουν δουλεια , τα καλυπτει το ντεποζιτο .Οποτε για εκει καγκελα αν θες .

Θα σου προτεινα σιγουρα μανιταρια στο πηρουνι , μιας και σε μια ενδεχομενη πτωση , που προφανως δε το ευχομαι , ειναι το σημειο που γρατζουνιουνται και μια τετοια βλαβη δεν επιδιορθωνεται .

Ολα τα αλλα , πλαστικα κτλ φτιαχνονται αλλα για το πηρουνι δεν ...

Εχω το MTS 1200 και ειχα και εγω την ιδια απορια , τι θα πρεπει να προστατεψω .Ο μηχανικος μου εδειξε πεσμενα μουλτι αλλα και αλλα της ιδιας κατηγοριας και οντως ολα ειχαν σαγρε στο τελειωμα του πιρουνιου .

Μηπως δεν ειναι τυχαιο οτι η Ντουκατι στα Ducati Performance Accessories πουλαει μονο μανιταρια πηρουνιου και οχι πλαισιου ή πισω τροχου ; Λεω εγω τωρα ...

Παντα ορθιος και να το χαιρεσαι .
σε ευχαριστώ vagourman!

μάλλον θα πάω για τα κάγκελα. ειδα και μερικες φωτογραφιες απο καποια παιδια που εχουν βαλει και δεν είναι ασχημα. τωρα για μανιταρια πιρουνιού δεν ξερω.
Απάντηση