λαδάκι από την βαλβίδα αναθυμιάσεων λαδιού...και όχι μόνο...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinos franki
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιούλ 2016, 07:56
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100S
Other: 749s SS750 VFR800 VT
Τοποθεσία: Κρήτη

λαδάκι από την βαλβίδα αναθυμιάσεων λαδιού...και όχι μόνο...

Δημοσίευση από marinos franki »

Σύντροχοι χαίρετε!εχθές που γύρισα από βόλτα με αρκετά γρήγορη οδήγηση είδα(πρώτη φόρα από την βαλβίδα αναθυμιάσεων του λαδιού) (multi 1100s) μια σεβαστή διαρροή!!!και καπάκι βλέπω και από την τάπα του λαδιού(που μπαίνει το λάδι) και από εκεί μια πιο μικρή διαρροή!!!αμάν σουρωτήρι έγινε το μωρό μου λέω!! :dizzy:
το λοιπόν..παίζει επειδή το πίεσα πολύ και με θερμοκρασία κινητήρα 110-112) και σε σχέση με την εξωτερική ζέστη 35c)να "έκλασε"ξαφνικά η βαλβίδα????όσο για την τάπα την έχω αλλάξει με after market και μάλλον έχασε από το λαστιχάκι που έχει...(θα βάλω πάλι την μαμά)με την βαλβίδα όμως τι έγινε???παίζει να έχει λίγο παραπάνω λάδι??αλλά τοσο καιρό γιατί δεν τα πέταγε?να έχει θέμα η βαλβίδα?αλλαγμένη πρίν 2 χρόνια..όποια γνώμη δεκτή!!!! :cool:

ps--προτείνετε συνεργείο για κρήτη...
....όλα είναι δρόμος....
Άβαταρ μέλους
kokkinos1
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2305
Εγγραφή: Παρ 18 Απρ 2008, 23:43
Gender: Male
Other: Elephant 750
Τοποθεσία: Αργος

Re: λαδάκι από την βαλβίδα αναθυμιάσεων λαδιού...και όχι μόνο...

Δημοσίευση από kokkinos1 »

στην τάπα του λαδιου εχει λαστιχάκι που μάλλον δεν εφαρμόζει σωστά ,βαλε καινούργιο και εισαι κομπλε :thumbsup: ,η βαλβίδα αναθυμιάσεων είναι εκεί για όταν τα χώνεις :mrgreen: :mrgreen: να εκτονώνει την συμπίεση που δημιουργείτε στο μοτέρ από την παρατεταμένη σε υψηλές στροφές χρηση :) και τοτε βγαινει και λιγο λάδι μαζί τίποτε το ανησυχητικό :cool:

τα ελατήρια του πιστονιού σε γρήγορες περιστροφές δεν μπορούν να κρατήσουν όλη την συμπίεση στο θάλαμο καύσης και το λίγο αεριο που περνα στο καρτερ φεύγει παρασύροντας μαζί και λίγο λάδι απο την βαλβίδα συμπιέσεως .
http://cagivista.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
kokkinos1
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2305
Εγγραφή: Παρ 18 Απρ 2008, 23:43
Gender: Male
Other: Elephant 750
Τοποθεσία: Αργος

Re: λαδάκι από την βαλβίδα αναθυμιάσεων λαδιού...και όχι μόνο...

Δημοσίευση από kokkinos1 »

η βαλβίδα δεν χάλασε απο την στιγμη που βγάζει λαδι :) αλλά εαν θες να είσαι πιο σίγουρος, μετράς και την συμπίεση του μοτέρ για να δεις εαν εχεις φθορες :cool:
είχε κάνει μεγάλη διαρροή? τόσο ώστε να εχει διάφορα στο υψος στο γυάλινο μάτι τις στάθμης λαδιού?
http://cagivista.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
marinos franki
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιούλ 2016, 07:56
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100S
Other: 749s SS750 VFR800 VT
Τοποθεσία: Κρήτη

Re: λαδάκι από την βαλβίδα αναθυμιάσεων λαδιού...και όχι μόνο...

Δημοσίευση από marinos franki »

kokkinos1 έγραψε:στην τάπα του λαδιου εχει λαστιχάκι που μάλλον δεν εφαρμόζει σωστά ,βαλε καινούργιο και εισαι κομπλε :thumbsup: ,η βαλβίδα αναθυμιάσεων είναι εκεί για όταν τα χώνεις :mrgreen: :mrgreen: να εκτονώνει την συμπίεση που δημιουργείτε στο μοτέρ από την παρατεταμένη σε υψηλές στροφές χρηση :) και τοτε βγαινει και λιγο λάδι μαζί τίποτε το ανησυχητικό :cool:

τα ελατήρια του πιστονιού σε γρήγορες περιστροφές δεν μπορούν να κρατήσουν όλη την συμπίεση στο θάλαμο καύσης και το λίγο αεριο που περνα στο καρτερ φεύγει παρασύροντας μαζί και λίγο λάδι απο την βαλβίδα συμπιέσεως .

Ευχαριστώ :thumbsup: !!μου έφυγε ένα βάρος!γιατί μου φανηκε περίεργο έτσι ξαφνικά και από τα δύο σημεία!όντως έκτονωνει από την μεγάλη συμπίεση!θα αλλαξω και την ροδέλα στην τάπα και βλέπω! :urock:
....όλα είναι δρόμος....
Άβαταρ μέλους
marinos franki
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιούλ 2016, 07:56
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100S
Other: 749s SS750 VFR800 VT
Τοποθεσία: Κρήτη

Re: λαδάκι από την βαλβίδα αναθυμιάσεων λαδιού...και όχι μόνο...

Δημοσίευση από marinos franki »

kokkinos1 έγραψε:η βαλβίδα δεν χάλασε απο την στιγμη που βγάζει λαδι :) αλλά εαν θες να είσαι πιο σίγουρος, μετράς και την συμπίεση του μοτέρ για να δεις εαν εχεις φθορες :cool:
είχε κάνει μεγάλη διαρροή? τόσο ώστε να εχει διάφορα στο υψος στο γυάλινο μάτι τις στάθμης λαδιού?

όχι!με το σεβάστη εννοούσα έχει τρέξει λάδι 4 - 5 σταγόνες(απλωμένες) πάνω στον κορμό...
....όλα είναι δρόμος....
Άβαταρ μέλους
kokkinos1
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2305
Εγγραφή: Παρ 18 Απρ 2008, 23:43
Gender: Male
Other: Elephant 750
Τοποθεσία: Αργος

Re: λαδάκι από την βαλβίδα αναθυμιάσεων λαδιού...και όχι μόνο...

Δημοσίευση από kokkinos1 »

κανένας λόγος ανησυχίας, φυσιολογικα πράγματα :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
http://cagivista.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
marinos franki
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιούλ 2016, 07:56
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100S
Other: 749s SS750 VFR800 VT
Τοποθεσία: Κρήτη

Re: λαδάκι από την βαλβίδα αναθυμιάσεων λαδιού...και όχι μόνο...

Δημοσίευση από marinos franki »

kokkinos1 έγραψε:κανένας λόγος ανησυχίας, φυσιολογικα πράγματα :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:


:all:
....όλα είναι δρόμος....
Άβαταρ μέλους
marinos franki
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιούλ 2016, 07:56
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100S
Other: 749s SS750 VFR800 VT
Τοποθεσία: Κρήτη

Re: λαδάκι από την βαλβίδα αναθυμιάσεων λαδιού...και όχι μόνο...

Δημοσίευση από marinos franki »

Καλημέρες σύντροχοι...τελικά ιδρώνει η βαλβίδα ακόμα,και χθες την πήγα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Ducati (εδώ στην περιοχή)και μου είπε ότι όταν η βαλβίδα όταν αρχίσει να χάνει τελειώνει και ο χρόνος της :sosad: ..... το κόστος της βαλβίδας είναι στα 69 ευρώ :dizzy: ....και ρωτάω εγώ...η τιμή της παίζει περίπου σ'αυτά τα λεφτά??ή μου λέει μλκς??και 2ον εγώ μπορώ να την αλλάξω μόνος μου??υπάρχει πουθενά work shop manual να το τσεκάρω??και τέλος για πιο εμπειρικά την έχει αλλάξει κανείς από εδώ μέσα να μου πει πως?? :hibye:
....όλα είναι δρόμος....
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 00:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: λαδάκι από την βαλβίδα αναθυμιάσεων λαδιού...και όχι μόνο...

Δημοσίευση από Bart »

Παίζουν και πιο φτηνά στο Ημπεη 32-65
Η εργασία είναι πολύ απλή :cool:
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
marinos franki
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιούλ 2016, 07:56
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100S
Other: 749s SS750 VFR800 VT
Τοποθεσία: Κρήτη

Re: λαδάκι από την βαλβίδα αναθυμιάσεων λαδιού...και όχι μόνο...

Δημοσίευση από marinos franki »

Bart έγραψε:Παίζουν και πιο φτηνά στο Ημπεη 32-65
Η εργασία είναι πολύ απλή :cool:

:thumbsup: Την έβγαλα και την καθάρισα ,και της έβαλα μια ειδική κόλλα περιμετρικά εκεί που ίδρωνε και θα περιμένω αν ξαναπετάξει....αν ναι παμέ για καινούργια και end of story!! :hibye:
....όλα είναι δρόμος....
Άβαταρ μέλους
marinos franki
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιούλ 2016, 07:56
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100S
Other: 749s SS750 VFR800 VT
Τοποθεσία: Κρήτη

Re: λαδάκι από την βαλβίδα αναθυμιάσεων λαδιού...και όχι μόνο...

Δημοσίευση από marinos franki »

Σύντροχοι χαίρετε!το λοιπόν με την βαλβίδα αναθυμιάσεων αισίως και μετά από 4.000 χλμ η βαλβίδα δεν έκανε ούτε μια διαρροή!!!μόνο με αλλαγή του o'ring και με την κόλλα αυτή (συνολικό κόστος 10 ευρώ) μου έμειναν τα 69 +φπα = 85 ευρώ !είναι κρίμα ενώ επισκευάζονται να πρέπει να στην αντικαθιστούν με το ότι "αυτά δεν φτιάχνουν"......
....όλα είναι δρόμος....
Απάντηση